Turkmenistāna - informācija par valsti

Turkmenistānas karte:
Turkmenistānas karte
Turkmenistānas karogs:
Turkmenistānas karogs
Turkmenistānas ģerbonis:
Turkmenistānas ģerbonis
Galvaspilsēta:
Ašhabada
Oficiālā valoda:
turkmēņu
Naudas vienība:
Turkmenistānas manats (TMM)
Valsts platība:
488 100 km²
Iedzīvotāju skaits:
5 110 023
Lielākās pilsētas:
Turkmenabada, Dašoguza, Mari, Balkanbada, Turkmenbašī
Interneta domēns:
.tm
Tālsarunu kods:
+993

Turkmenistāna ir valsts Lielajā Zīda ceļā un Karakuma tuksnesī, mūsdienās – viens no populārākajiem tūristu galamērķiem Centrālāzijā. Tūristus piesaista izcilo pilsētu drupas, kas savulaik piederējušas gandrīz visām varenākajām Āzijas un Persijas valdnieku dinastijām, nebeidzamas stepes un mūžīgās "melnās smiltis", postpadomju laikā piemirstais plovs un "tjibiķeika", Ahaltekes zirgi, kolorītas kāzu tradīcijas, zaļā tēja, nepārspējamie paklāji, maigais zīds un sulīgas melones. Šeit vērojams personības kults, kādu var iedomāties Nērona Romā vai viduslaiku vasaļvalstī, bet ne 21.gadsimtā...
Tāpat kā agrāk Turkmenistāna prot pārsteigt!

Vīza

LR pilsoņiem un nepilsoņiem Turkmenistānas apmeklējumam nepieciešama vīza.

Muita

Aizliegta nacionālās valūtas ievešana un izvešana. Ārzemju valūtas ievešana atļauta neierobežotā daudzumā, izvešana – ne lielāka par iebraucot deklarēto summu. Atļauts ievest 200 cigaretes vai 200 g tabakas, 2 l jebkuru alkoholosko dzērienu, personīgās lietas individuālai lietošanai. Aizliegta narkotiku un narkotikas saturošu vielu, ieroču, munīcijas, sprāgstvielu, pornogrāfijas un citu materiālu ievešana, kas var aizskart valsts iestādes un iedzīvotāju morāles normas. Antikvāru preču un mākslas priekšmetu izvešana iespējama tikai ar Kultūras Ministrijas atļaujām. Dārglietu izvešana atļauta, uzrādot dokumentu, kas apliecina to likumīgu iegādi.

Nauda un valūtas maiņa

Ceļojot uz Turkmenistānu, ieteicams ņemt līdz skaidru naudu. Bankomāti, kur izņemt skaidru naudu, Ašhabadā ir pietiekoši, bet citur valstī tos atrast ir problemātiski. Priekšroka tiek dota ASV dolāriem, ieteicams līdzi ņemt nelielas nominālvērtības banknotes. Valūtu iespējams samainīt bankās, viesnīcās un oficiālajos maiņas punktos. Neiesakām naudu mainīt uz ielas. Ar maksājumu kartēm iespējams norēķināties tikai dažās prestižākajās viesnīcās un restorānos Ašhabadā, aviokompāniju birojos. Pārējā valsts teritorijā norēķiniem pieņem tikai skaidru naudu.

Tūristu drošībai

Atrodoties Turkmenistānā, jāievēro elementāri drošības pasākumi – dokumentus un vērtslietas jāuzglabā viesnīcas seifā, neiesakām ņemt līdz lielas naudas vienības, vienmēr jāseko somām un makiem.
Ļaužu pilnās vietās, piemēram, tirgū, jāuzmanās no kabatzagļiem.
Tumšajā diennakts laikā ietaicams nestaigāt pa vienam, īpaši nezināmos rajonos.
Brauciens uz pierobežas rajoniem iespējams tikai ar īpašām atļaujām, kopā ar pavadošo personu no Turkmenistānas.
Sarunās vēlams neskart tādas tēmas kā politika, pretrunīgais Saparmurata Nijazova valdīšanas laiks un visu, kas ar to saistīts.
Ņemot vērā, ka valsts reliģija Turkmenistānā ir islams, pret to jāizrāda cieņa, jāievēro uzvedības normas, nevajadzētu ģērbties izaicinoši.
Dzert ieteicams ūdeni tikai no pudelēm vai vārītu, tādā arī mazgāt augļus un dārzeņus, kā arī tīrīt zobus. Bāros un restorānos pasūtīt atdzesētus dzērienus, atteikties no ledus.

Turkmenistānas klimats

Turkmenistāna ir karstākā no Centrālāzijas valstīm. Jūlijā un augustā temperatūra Ašhabadā var sasniegt +50 °C. Valstī valda krasi kontinentāls, sauss klimats ar pastāvīgiem ziemeļu vējiem, kas ziemā no Kazahstānas stepēm atnes aukstu gaisu, bet vasarā – karstumu, smilšu vētras un sausvējus. Vidējā temperatūra janvārī dienvidu rajonos ir +4 °C, valsts ziemeļos −5 °C, Karakuma tuksnesī līdz −25... −30 °C. Jūlijā Turkmenistānas dienvidos termometra stabiņš turās pie +35 °C grādu atzīmes, ziemeļos +27 °C, tuksnešu rajonos gaisa temperatūra sasniedz +50 °C dienā un +14... +17 °С naktī. Kaspijas līdzenumā klimats ir maigāks, komfortabls gan ziemā, gan vasarā. Ieteicamākais laiks Turkmenistānas apmeklējumam ir no aprīļa līdz jūnijam un no septembra līdz novembra sākumam.

Iepirkšanās, suvenīri

Paklāji un rikšotāji ir divas galvenās Turkmenistānas bagātības. Pārvest Ahaltekes škirnes skaistuli diezin vai izdosies (lai gan nav nekā neiespējama), bet iegādāties autentisku turkmēņu paklāju vai paklājiņu spēj ik viens. Visplašākā paklāju izvēle ir Ašhabadas tirgū, kā arī veikalā pie Paklāju muzeja, tomēr gaumei un maciņam atbilstošu izstrādājumu var atrast jebkurā Turkmenistānas pilsētā. Mezgloti vilnas vai zīda paklāji ir visdārgākie. Kārstas vilnas paklājs izmaksās lētāk un izskatīsies ne mazāk simpātiski. Paklājus ērtāk pirkt valsts veikalā, kur nodokļi iekļauti cenā un uz robežas pietiek uzrādīt čeku par tā iegādi. Iegādājoties paklāju privātā veikalā, čeku jānosūta ekspertīzei Ašhabadas Paklāju muzeja ekspertu komisijai, kas apliecina, ka paklāja vecums nepārsniedz 50 gadu vecumu.
No Turkmenistānas iespējams atvest tautas tērpu, kas valstī nav retums. To joprojām bieži valkā pusmūža un gados vecāki cilvēki, īpaši ārpus galvaspilsētas. Populāras galvassegas ir kopš padomju laikiem pazīstamās "tjibiteikas" un aitas vilnas cepures "telpak". Ievērības cienīgi ir spilgtie, plānie, ļoti izturīgie Turkmenistānas zīda audumi un apģērbi.
Citi suvenīri: Ahaltekes zirgu figūriņas, sudraba rotaslietas, Turkmenistānas halva, kā arī brendijs un vietējais vīns.

Virtuve

Līdzīgi kā kaimiņvalstīs, galvenais turkmēņu virtuves ēdiens ir plovs. To gatavo no rīsa, aitas gaļas, bagātīgi pievienojot garšvielas, žāvētus augļus un riekstus. Taukainiem ēdieniem pieņemts uzdzert skābpiena dzērienus, piemēram, airanu no kamieļa piena vai jogurtu. No zupām izplatīta gaļas un dārzeņu zupa, ass un pikants kamieļa gaļas sautējums, jēra zupa...
Ļoti garšīgs, bet trekns ir "kaurma" – savā sulā sautēts jērs. Plaši izplatīti ir pelmeņi – klimpas ar jēra gaļu, sātīgi pīrāgi ar gaļu un sīpoliem, kā arī "gutapa" – ēdiens no gaļas, kartupeļiem, spinātiem un ķirbjiem.
Dzīru noslēgumā – piparmētru tēja ar žāvētiem augļiem. No alkoholiskajiem dzērieniem iespējams nobaudīt turkmēņu brendiju (konjaku), vīnus un degvīnu "Turkmenbaši".

Apskates objekti, ekskursijas, izklaide

Turkmenistānā sastopami tādu izcilu dinastiju kā Tamerlāna, Sasanīdu, Khorezm un to pēcnācēju celti pieminekļi. Viņi dibināja jaunas pilsētas, būvēja lieliskas pilis, mošejas, karavānu piestātnes, lika pamatus unikālām bibliotēkām un observatorijām. Ekskursiju programmu pamatā būs seno pilsētu Konye-Urgench, Merv, Nisa, Lielo Zīda ceļa pieturu, viduslaiku fortu un mauzoleju apskate.
Turklāt valsts ir bagāta ar dabas objektiem: Karakuma tuksnesis, sērezers Coe-Ata, Darwaza krāteris, Repetek, Kugitang un Kopet Dag nacionālie parki un daudzas citas interesantas vietas.
Ašhabadā iesakām apmeklēt Nisas pilskalnu (1 tūkstošgade p.m.ē.), kas savulaik bijusi ietekmīgās Partas caristes galvaspilsēta. Šeit iespējams skatīt divu cietokšņu, tempļu, pils zāļu, Arsakīdu dinastijas valdnieku kapa vietas. Iesakām pastaigu kolorītajos viduslaiku tirgos: milzīgajā Dzhygyllyku, Gulistānas un Lalezaru un Tekes tirgū.
Paklāju muzejā interesanti atklāta paklāju darināšanas vēsture, tradīcijas, mezglošanas veidi, kā arī izstādīta vikrne artefaktu no senākā XVII gadsimta eksemplāra līdz mūsdienu 301 m² lielam gigantam, kā nosaukums ir «Золотой век Великого Сапармурата Туркменбаши».
“Türkmenbaşy Ruhy” mošeja, celta bijušā prezidenta dzimtajā ciemā 15 km attālumā no galvaspilsētas, kā arī citas mūsdienu celtns: Turkmenbaši un Ruhiyet pilis, Neatkarības piemineklis, Neitralitātes arka, biznesa centri, parki, strūklakas.
Apskates objekti Mari – senajā Mervi – Erk-Kala citadele no Ahemenīdu laika, viduslaiku apmetne Gyaur Kala ar klosteru un augstmaņu piļu drupām, seldžuku apmetne Sultan-Kala un Shahriyar Ark citadele, Partas impērijas pilsētas Göbekli Tepe drupas, svētā pilsēta Gonur Depe, viduslaiku pilis Haram Keshk un Akuyli-Koushuk, mošejas, mauzoleji un kapenes.
Turkmenbaši ir interesants Shir-Kabiba mauzolejs no 10.gadsimta, Parau-Bibi mošeja, kas ir nozīmīgs musulmaņu sieviešu svētceļojumu mērķis, Tasharvat karavānu piestātne, Dehistānas ieleja un Misrian viduslaiku pilsētas drupas ar 2 labi saglabātiem minaretiem 20 metru augstumā.
Turkmenabadā iesakām apmeklēt Repetekas rezervātu, Karakuma tuksnesi, karstāko vietu visā Centrālāzijā, 11. gadsimta pilskalnu Amul-Chardjui, Atamyrat pilsētu-muzeju ar Almutasir un Astanas-Baba mauzolejiem, seno Bai Khatyn karavānu piestātni, kurā saglabājušies seni akmens grebumu fragmenti ar taisnīgo valdnieku – kalifu vārdiem: Omar, Abu Bakr un Ali.

© Tūrisma firma "Ar-Tur", 2001 – 2021

Top.LV
Latvijas Reitingi