Goa

Goa « IndijaGoa – viena no skaistākajām Indijas vietām un viens no labākajiem Āzijas kūrortiem Arābijas jūras krastā. Bijusī portugāļu kolonija, kur apbrīnojami harmoniski ir savijušās indiešu un portugāļu kultūras. Majestātiskās senās katedrāles, klosteri un cietokšņi, mājīgas villas gleznaini plešas gar visu piekrasti.

Goa ir vairāk kā 40 pludmaļu, kuru kopgarums sasniedz 160 km. Tā ir vienlaidus smilšu josla, kurai vienā pusē ir jūra, bet otrajā – palmu birzis.

Ģeogrāfiski Goa dalās divās daļās – ziemeļu un dienviddaļā. Dienvidu Goa atrodas dārgas (pēc Indijas mērauklām) pansijas un viesnīcas, kuras ir populāras bagāto indusu vidū, kā arī vidējā Eiropas iedzīvotāju slāņa vidū, šīs vietas ir pilnīgi atbilstošas turīgu ļaužu atpūtai. Goa ziemeļdaļā apmetas progresīvā jaunatne no Eiropas un Amerikas. Šī ir jauniešu “tusiņu” un diskotēku vieta. Šeit ir ārkārtīgi populāras pludmales viesības, kur tiek atskaņota mūzika “Goa trans” stilā – uz zemām frekvencēm ieskaņotas indiešu melodijas.

Goa centrālā daļa apvieno vēsturiskos un kultūras pieminekļus.

Goa klimats – tropisks, vidējā gada ūdens un gaisa temperatūra ir +28 grādi pēc Celsija. Lietus sezona ilgst no jūnija sākumā līdz septembra beigām.

Veiksmīgākais laiks ceļojumam: oktobris — maijs.

Nacionālais dzīvnieks – tīģeris, nacionālais putns – pāvs, nacionālais zieds – lotoss, nacionālais auglis – mango.

Goa — Indijas piekrastes pērle, pasaulslavena kūrvieta. Tā atrodas Indijas okeāna krastā, apmēram 400 km uz dienvidiem no Bombejas. Savu slavu Goa ir ieguvusi, pateicoties acīmredzamām lietām: nebeidzamām smilšu pludmalēm, dzidrajam okeānam, skaidrajām debesīm, tas viss vilina turīgus atpūtniekus ne tikai no Indijas, bet arī no visām pasaules malām. Dzīve skaidrā okeāna krastos zem maigi glāstošas saules stariem, zilajām debesīm un palmām ir viegla un bezrūpīga. Paši pirmie to saprata romantikas cienītāji – 60.gadu hipiji. Jau tad viņiem bija apnikuši Eiropas komfortablie kūrorti, un, īstas romantikas, mīlas un brīvības meklējumos, viņi nonāca Indijas krastos, kur atrada īstu paradīzi zemes virsū – Goa.

Goa vēsture.
Goa vēstures aizsākumi meklējami laikos, kad 1510.gadā Āzijā norisinājās sīva cīņa par kontroles iegūšanu pār garšvielu tirgu. Portugāļi tolaik bija vieni no labākajiem jūrasbraucējiem, tādēļ viņiem bija nepieciešama sava jūras osta Indijā. Portugāļi iekaroja Indijas piekrastes visgardāko kumosu – Goa.

Šajā laikā Goa zemes pārvaldīja Adils Šahs Baidžaipura, un viņa plānos neietilpa padošanās bez cīņas. Portugāļi drosmīgā kapteiņa Afonso Albukjerkes vadībā karakuģus virzīja uz krastiem, taču sastapās ar Adil Šaha sīvu pretestību un bija spiesti atkāpties. Tajā pat gadā portugāļi, divkāršojot savus spēkus, no jauna devās uzbrukumā. Adils Šahs tika nogalināts un pārvalde nonāca uzvarētāju rokās. 1543.gadā portugāļi palielināja savu ietekmi Salcjettes, Bardezes un Mormugoa rajonos. Goa nokļuva pirmie spāņu inkvizitori, kā rezultātā sākās hinduistu un kristiešu kultūras saplūšana un sajaukums.

Jāatzīmē, ka tajos laikos uz Goa, kas bija ļoti gards kumoss, acis meta arī citas spēcīgās jūras lielvalstis. Tā 1603. un 1640.gadā uz Goa atkuģoja lielgabaliem bruņotie dāņu kuģi, tomēr portugāļi ar vietējo iedzīvotāju atbalstu spēja atvairīt dāņu ekspansiju un tos ar kaunu padzīt no Goa krastiem.

Goa zem portugāļu karoga kļuva par lielu ostas un tirdzniecības centru. Kā jebkurai nozīmīgai pilsētai, arī Goa bija tempļi, (gan hinduistu, gan kristiešu), tirdzniecības vietas un rindas, bagāto un nabadzīgo rajoni, bet iedzīvotāju mieru sargāja cietokšņi. Tas viss ir saglabājies līdz mūsdienām. Noteikti apmeklējiet seno Goa centru, lai izsajustu tā laika atmosfēru. Par eiropiešu klātbūtni atgādina apbrīnojams Indijas nacionālās un eiropiešu senās kultūras, arhitektūras un pat gastronomijas delikatešu sajaukums. Pārsteidzošs ir vietējo iedzīvotāju skaistums, kuru asinīs ir saplūdis rietumu atklātums un austrumu smalkums.

Dzīvošana.
Goa var atrast apmešanās vietu atbilstoši ikviena maciņa biezumam un gaumei. Viesnīcas, pansijas, kotedžas, viesu nami un pat kristiešu patversme (!) var tikt izvēlēti par laika pavadīšanas mītnēm.

Nakts dzīve.
Atpūta nebeidzas pat naktī. Pēc žilbinoša saules rieta okeānā (neaizmirstiet fotokameru!) atveras nakts bāri, diskotēkas, restorāni, kazino.

Kas jāredz, kas jāapmeklē.
Panadži (Panaji): Church of Our Lady of Immaculate Coception (Panaji Church), Mahalaxmi Temple, Altinho Hillock, Fountainhas (Latīņu kvartāls), Abbe Faria Panaji Secretariat statuja, Nacionālais valsts muzejs, St.Inez un Miramar pludmales.

Mapusā (Mapusa): Hanuman Temple, Church of Our Lady of Miracles, St.Antony’s Chapel.

Mergao (Margao): Holy Spirit Church, Grace Church, Municipal Garden, Margao Market.

Vasko (Vasco): St.Andriew’s Church un Hanuman temple.

Pondā (Ponda): Mangeshi Temple, Shantadurga etc.

Ajurvēdas medicīnas centri.
Goa atrodas vairāki Ajurvēdas medicīnas centri. Ajurvēda izturas pret veselību no veseluma un visa organisma vienotības pozīcijas. Tā ir tautas medicīna, kura, atšķirībā no rietumu tradicionālās medicīnas, ārstē nevis slimības simptomus, bet gan slimības izraisītāju.

Lielu uzmanību Ajurvēda pievērš pareizai enerģijas plūsmai cilvēka organismā. Kā zāles tiek lietotas tikai dabiskās drogas, sulas un vielas. Ajurvēdas masāža, barojošas vannas, maskas iedarbojas uzmundrinoši, uzlabo pašsajūtu un stiprina organisma imūnsistēmu. Iesakām pamēģināt!

Brīvā laika pavadīšanas un izklaides iespējas Goa.
Tūrisma serviss Goa piedāvā milzīgu daudzumu gan individuālajam, gan organizētajam grupu tūrismam. Visa krasta josla ir viena milzīga pludmale. Izejot ārpus viesnīcas teritorijas, Jūs nonākat “mežonīgajā” pludmalē. Var paņemt rikšu un doties gar piekrasti, aplūkojot vietējās ievērības cienīgās vietas, ik pa laikam apstāties, nopeldēties un pat sauļoties jebkurā Jums pie sirds nākušajā vietā. Ūdens izklaides: laivas, ūdens motocikli, izpletnis, daivings (zemūdens peldēšana). Pa pludmalēm skraida baskājaini vietējie puišeļi, kuri piedāvā tikpat kā par velti kokosriekstus, tikko norautus no tuvējās palmas. Ar speciāli ielocīta naža palīdzību, viņi jūsu klātbūtnē riekstu iešķeļ, un, kad Jūs izdzersiet vēsā kokosrieksta pienu, izņems Jums maigo balto riekstu. ”Baunti” pat nelīdzinās šai burvīgajai garšai...

Goa atrodas septiņu upju krastos. Šīs upes ir kuģojamas cauru gadu un pa tām vizina tūristus, lai parādītu neatkārtojamas dabas ainavas. Parasti šāda brauciena cenā ir iekļautas arī pusdienas nacionālajā restorānā.

Goa ir ļoti bagātīga dabas ainava: salas, ūdenskritumi, džungļi un mangrovas audzes, ezeri, garšvielu plantācijas. Tas viss paveras tūristu acu skatiem. Tieši Goa ir jāpateicas par jauna deju mūzikas virziena rašanos – GOA-TRANS. Ja Jums patīk dejot, tad Jūs pārsteigs deju vakari pludmalēs, kur saulei rietot sanāk cilvēku simti un pat tūkstoši no visas pasaules, lai nobaudītu rietošās saules skaistumu, saskarsmi, okeānu un, protams, mūziku.

Pludmales.

Goa ziemeļdaļa:

 • Baga, Kalanguta, Kandolima – labi, pieejami cenu ziņā restorāni, diskotēkas, jauniešu “tusiņi”;
 • Sinkerima – blakus Aguadas fortam, Goa vēsturiskajam centram;
 • Vagatora – vieta mierīgai atpūtai;
 • Andžūna – trešdienās ir tirgus diena, Betima, Reis Magos, Sinquerim, Candolim, Calangute, Baga, Anjuna, Vagator, Chapora, Siolim, Chopdem, Morgim, Mandarem, Asvem, Arambol, Querim and Terekol.

Centrālā Goa:

 • Bogmalo – neliela tīra pludmale ar daudzajiem “jūras veltes” restorāniem.

Goa dienviddaļa:

 • Benolima, Varka, Mobora, Kavelosima – sniegbaltas smiltis, dārgas viesnīcas respektabliem viesiem;
 • Palolema – visgleznainākā Goa pludmale;
 • Kolva – ļoti dzīva vieta;
 • Miramar, Dona, Paula, Vainguinim, Bambolim, Vasco da Gama, Bogmalo, Velsao, Cansaulim, Arrosim, Utorda, Majorda, Betalbatim, Colva, Benaulim, Varca, Cavelossim, Mobor, Betul, Cabo Daram, Agonda, Palolem, Galjibag and Polem

Ekskursijas.

Ūdenskritumi

Aizraujošs brauciens uz rietumu Gatiem. Apmeklēsiet Dudsagaras ūdenskritumus. Līdz Goa un Karnatakas štatu robežai, kur atrodas ūdenskritumi, Jūs nogādās ar autobusu. Tālāk dosieties ar džipiem ūdenskritumu virzienā. Pa ceļam pietura Bondla rezervātā, vizināšanās ar ziloņiem. Pie ūdenskritumiem var izpeldēties vai pavadīt laiku kopā ar draiskiem pērtiķiem. Atpakaļceļā Bondla svētnīcas apmeklējums, tur var vērot Indijas ziloņus. Ilgums – 1 diena. Ietilpst launags.

Solis atpakaļ vēsturē

Brauciens no Panadžas uz seno Goa, kuru sauc par austrumu Romu. Sajūtiet vietējo Goa kolorītu! Apmeklēsiet vietējo frizētavu, senu beķereju, podnieka darbnīcu, vīna darītavu, un noslēgumā arī vietējo tirgu. Ilgums – 1 diena. Ietilpst launags.

Krokodili un garšvielas

Ceļojums kanoe laivās pa gleznainiem Zuārijas upes plašumiem krokodilu meklējumos. Pēc aizraujošas iepazīšanās ar reptiļiem, Jūs gaida garšvielu plantācija, kur varēsiet nobaudīt tradicionālo goaniešu launagu. Interesantā pastaiga pa plantāciju ļaus aplūkot, kā aug slavenās indiešu garšvielas – kardamons, pipari, vaniļa, kā arī augļi – banāni, ananāsi un daudz kas cits. Ilgums – 1 diena. Ietilpst launags.

Tirgus Andžūnā

Iespēja apmeklēt slaveno krāmu tirgu Andžūnā, līdz kuram nokļūsiet laivā. Ilgums – 1 diena. Ietilpst launags.

Brauciens uz salu

Vesela diena, kas sagādā prieku siltās Indijas saules staros. Brauciens laivā uz Diženo salu, pa ceļam apstāšanās snorklingam, makšķerēšanai un peldēšanai. Būs iespēja pamielot acis ar graciozajiem delfīniem. Launags uz vientuļās salas. Ilgums – 1 diena. Ietilpst launags.

Senā Goa tempļi un baznīcas

Viens no slavenākajiem hinduistu tempļiem Goa – Manguiši Templis. Svētā Katedrāles un Boma Jēzus baznīcas apskate, kura ir celta no sarkana akmens trīs arhitektūras stilos. Kristiešu mākslas muzeja apmeklējums. Iepirkšanās Panadžā, Goa galvaspilsētā. Ilgums – 1 diena. Ietilpst launags.

Brauciens ar jahtu

Brauciens ar senu ķīniešu jahtu vai arābu donu. Peldēšanās jūrā, un, ja paveiksies, varēs arī novērot delfīnus. Ilgums – 1 diena. Ietilpst launags.

Indiešu dejas un kāzas

Jūs varat kļūt par liecinieku interesantām indiešu dejām no dažādiem Indijas novadiem. Varēsiet piedalīties indiešu kāzu ceremonijā. Ilgums – puse dienas, vakarā. Ietilpst vakariņas.

Tikšanās ar tīģeriem (2 naktis/3 dienas)

1.diena – Goa / Udipi – ekskursija sākas ar 5 stundas garu braucienu ar vilcienu no Goa uz Udipi, Karnatakas štatā; ļoti gleznaina pilsēta, kas ir slavena ar saviem tempļiem; izvietošanās viesnīcā, atpūta, pusdienas restorānā;

2.diena – Udipi – pēc agrām brokastīm — ekskursija ar autobusu pa daudzajiem gleznainajiem ciematiņiem rietumu Gatu pakājē ar īsu Gadžanuras ciemata apmeklējumu, kur tuvējā rezervātā var novērot savvaļas ziloņus, tīģerus, lauvas, briežus; šeit pat var “pieskarties” ziloņu dzīvei dabiskajā to eksistēšanas vidē; vietējās viesnīcas restorānā var pagaršot veģetāriešu ēdienu “thali”; tad seko atgriešanās Udipi un slavenā Krišnas Dieva tempļa apmeklējums; pusdienas restorānā; vakarā atgriešanās viesnīcā, vakariņas un nakts viesnīcā;

3.diena – brauciens no Udipi uz Goa.

Hampi ( 2 naktis/ 3 dienas)

1.diena – brauciens no Goa uz Hampi ar vilcienu no Goa austrumu daļas cauri fermām un cilšu apmetnēm uz Karnatakas štatu. Hampi senā pilsēta, izvietošanās viesnīcā, vakariņas;

2.diena – Hampi. Dekanas plato sirdī atrodas senās Vidžajanagaras impērijas galvaspilsētas Hampi drupas, kas tika uzcelta 14.gadsimtā. Tā bija viena no visvarenākajām impērijām, kura aktīvi tirgojās ar arābu austrumiem un Potugāli. Visi pieminekļi atrodas aptuveni 22 kvadrātkilometru platībā, un tos droši sargā no vienas puses Tungaphadras upe, bet no trim citām – granīta klintis. Bijušo laiku varenības liecinieki pārsteidz ar savu greznumu un izteiksmīgumu. Arheoloģiskie izrakumi, kuri šeit tiek veikti ilgā laika posmā, jau ir atklājuši daudz jauna un interesanta;

3.diena – pēc brokastīm vietējā tirgus apmeklējums, dienā – izbraukšana no Hampi uz Goa.

Goa virtuve.

Ziemeļos tiek dota priekšroka gaļas ēdieniem. Jēri un cāļi, kas pārlieti ar biezu, dzeltenbrūnu “kari” mērci mongoļu gaumē un gaļas bumbiņas ar garšvielu piedevām jogurtā ar rīsiem. Tandūras virtuvē arī galvenokārt izmanto gaļas produktus – speciālā jogurtā marinētu vistu, gaļu vai zivis tradicionāli cep māla krāsnīs.

Austrumos — bengāliešu virtuve slavena ar zivi asā mērcē vai garnelēm jogurtā ar smalki sakapātu kokosriekstu. Rietumos plaši pārstāvēti ēdieni no zivīm un austerēm. Populāra ir Bombejas pīle, Indijas lasis un nacionālie parse ēdieni, piemēram, Dhansans (vista, kura sagatavota pikantajā mērcē).

Dienvidos ēdiens pārsvarā ir pikants un veģetārs. Īpašs ēdiens ir rīsu plāceņi ar piparmētru gurķu jogurtu. Kokosrieksts ir ēdienu recepšu neatņemama sastāvdaļa.

Vietējās virtuves īpatnība – liela daudzuma dažādu garšvielu izmantošana, kas piešķir ēdieniem neatkārtojamu garšas buķeti. Ne visi indieši ir veģetārieši, taču šeit Jūs nobaudīsiet un lietosiet uzturā daudz vairāk dārzeņu ēdienu nekā mājās. Ziemeļos vairāk lieto uzturā gaļas ēdienus, dienvidos, savukārt, pamatā dārzeņu ēdieni ar bagātīgu kari klātbūtni, un pie tam diezgan asi. Vienmēr ir ārkārtīgi plaša saldumu un augļu izvēle.

Populārākie Indijas virtuves veģetārie ēdieni:

 • Dal makhani – ass ēdiens no lēcām ar koriandru;
 • Šahi panir – mājas siers ar saldo krējumu un kartupeļiem;
 • Khatt allu – kartupeļi ar garšvielām;
 • Beingan mamtaz – pildīti baklažāni;
 • Sabdži – dārzeņi ar garšvielām;
 • Firni – eksotisks rīsu pudiņš, kurš tiek pasniegts māla podiņā;
 • Khir – iebiezinātais piens ar rozīnēm un riekstiem;
 • Rumali – kārtainais pīrāgs, pildīts ar sieru;
 • Idlis – tvaikos vārīti rīsu pīrādziņi, kurus ēd ar kokosriekstu mērci (pastu);
 • Sambar – lēcu zupa ar čilli mērci.

Maize no plaucētas mīklas:

 • Čapati – kraukšķīgā maize;
 • Rumali roti – maize papīra lapas biezumā;
 • Naan – klaipveidīga maize, sagatavota ar jogurta pievienošanu;
 • Paratha – plāceņi, apkaisīti ar kunžutu un ķimenēm, pildīti ar zaļajiem zirnīšiem, sīpoliem un kartupeļiem;
 • Dosa – pīrādziņi no rīsu miltiem, pildīti ar kartupeļiem un garšvielām, kurus ēd ar svaigu kokosriekstu pastu un lēcu zupu (sambaru).

Deserti un saldumi:

 • Kulfi – saldējums ar kardamonu, pistācijām un šafrānu;
 • Rasgulla – mājas siera bumbiņas ar saldo krējumu rozā sīrupā;
 • Barfi – bumbiņas ar kokosriekstiem;
 • Gulab džamun – porainās mandeļu bumbiņas, kuras pasniedz mērcētas medus sīrupā;
 • džalebi – apaļas konfektes, kuras pasniedz kopā ar sīrupu.

Restorāni, ēdināšana.

Viesnīcas var rezervēt ar jebkuru maltīti pēc izvēles, ieskaitot pilnu pansiju vai pat “viss iekļauts”. Standarta variants ir brokastis viesnīcā, kas ir iekļautas numura cenā. Paēst pusdienas un vakariņas var gan viesnīcā, gan jebkurā no daudzajiem restorāniņiem. Ēdiens tur ir ļoti gards, ēdienkartē ir iekļauti gan nacionālie un tradicionālie ēdieni, gan arī tipiski eiropiešu. Indijā ir plaši izplatīts veģetārisms, tādēļ nebrīnāties par viesmīļa jautājumu: “Jums bifšteku veģetāriešu vai gaļas?”

Goa iesakām nobaudīt jūras veltes, tikko izzvejotas no okeāna dzīlēm. Alkohola cienītājiem iesakām pagaršot vietējo nacionālo dzērienu “feniju» — degvīnu no kešju un kokosriekstiem. Gardēži var apmeklēt arī ķīniešu, taizemiešu, eiropiešu un pat tibetiešu virtuves restorānus.

Ieteikumi ceļotājiem.

Kultūra.

Sarunājieties ar visiem, neatkarīgi no sarunas biedra sociālā statusa, atturīgi un pieklājīgi. Ja nevēlaties zaudēt indiešu cieņu, nekad neizrādiet familiaritāti un neiecietību. Apmeklējot tempļus un mājvietas, obligāti novelciet apavus, atstājiet pie ieejas arī visas mantas, kas izgatavotas no ādas. Apejiet tempļus un visas citas reliģiozas celtnes tikai pulksteņa rādītāja virzienā. Atceraties, ka ne visi hinduistu tempļi ir atvērti ārzemnieku apmeklējumiem (par to, kā likums, ziņo izkārtne pie ieejas templī). Indijas tradīcijās tiek uzskatīts par aizvainojošu sēdēt tā, ka Jūsu kājas būtu vērstas pret kādu no klātesošajiem, īpaši pret kādu garīgo personu vai par Jums vecāku personu, un arī pret altāru.

Cenšaties iespēju robežās nenēsāt pārāk atkailinošu apģērbu. Sievietēm rokām ir jābūt apsegtām līdz pat elkonim. Izslēdziet no savas garderobes mini svārkus, šortus, plānas apspīlētas bikses (tas neattiecas uz Goa).

Neatbalstiet bērnus – naudas diņģētājus. Palīdzība bērniem būs daudz nozīmīgāka, ja Jūs to sniegsiet, izmantojot labdarības organizācijas vai ieiesiet vietējā skolā.

Pirms reliģiozu celtņu vai cilvēku fotografēšanas, noteikti ir jājautā tam atļauja. Nepiedāvājiet atsūtīt pēc tam fotogrāfijas, nekad neapmainieties ar adresēm ar vietējiem iedzīvotājiem.

Viens no galvenajiem ikdienas likumiem Indijā – nedzert nevārītu ūdeni un neēst nemazgātus augļus un dārzeņus. Vienmēr pērciet dzeramo ūdeni plastmasas pudelēs, kurš tiek pārdots praktiski visur. Uzmanīgi aplūkojiet pudeli pirms pirkšanas – ir sastopami viltojumi. Pārbaudiet korķa veselumu un plastikāta pārvalka esamību uz korķa. Dažās viesnīcās ledusskapjos novieto atvērtas pudeles. Labāk to nedzert – gandrīz simtprocentīgi tā tika piepildīta ar ūdeni no krāna. Zobus labāk tīrīt ar ūdeni no pudelēm vai arī ar vārītu ūdeni.

Nedzeriet svaigu pienu vai dzērienus, kuru sastāvā ir piens (kokteiļus un lassi) un svaigi spiestas sulas – tas viss var saturēt slimību izraisošas baktērijas. Izvairieties no saldējuma iegādes – tas var būt izkusis un var būt inficēts ar netīšām uz tā nokļuvušo ūdeni.

Cenšaties pirkt tikai tos augļus un dārzeņus, kurus var viegli nolobīt (banānus, apelsīnus utml.), pretējā gadījumā ļoti rūpīgi tos nomazgājiet vārītā ūdenī vai arī destilētā ūdenī. Labāk nomazgāt augļus un dārzeņus ar ziepēm. Ir vērts nopirkt speciālas tabletes ūdens dezinficēšanai.

Restorānos izvēlaties tikai svaigi sagatavotu un termiski apstrādātu ēdienu. Nekad neēdiet salātus no svaigiem dārzeņiem.

Visi šie likumi nav tik bargi tikai Goa teritorijā, kur sanitārie standarti ir daudz augstāki nekā visā pārējā Indijas teritorijā.

Noteikti paņemat līdzi efektīvu līdzekli odu aizbaidīšanai. Iestājoties krēslai, uzvelciet apģērbu, kurš maksimāli aizsedz ķermeni un izklājiet aizsargkrēmu uz visām atklātajām ķermeņa daļām un apģērba malām (piedurknēm, apkakles, bikšu apakšmala). Malārija praktiski ir iznīcināta pat valsts dienviddaļā, tomēr mēs iesakām “katram gadījumam” uzmanīgi izturēties pret šo problēmu. Iespējams, daži tūristi gribēs izmantot profilaktiskos līdzekļus.

“Hlorokin” (Chlorokiquine), kurš ir zināms arī kā “Dologil” tiek uzskatīts par vienu no labākajiem līdzekļiem, kas ir arī bez problēmām nopērkams. Lietošana – viena tablete nedēļā. Lietošana jāsāk nedēļu pirms došanās ceļā, jālieto visa brauciena laikā un vēl četras nedēļas pēc brauciena. Lietošanas laikā ir ieteicams atturēties no alkohola lietošanas.

Nepeldaties atklātās ūdenstilpēs – upēs un īpaši ezeros ar necirkulējošu ūdeni. Baseini viesnīcās ir pietiekam droši. Cenšaties pusdienot un vakariņot restorānos, kuri acīmredzami ir populāri vietējo iedzīvotāju un citu tūristu vidū. Vietām, kurās nav redzami tūristi, ir jārada aizdomas. Nepērciet ēdienu no ielas tirgotājiem – to parasti gatavo un pārdod antisanitāros apstākļos.

Ņemat līdzi individuālo aptieciņu – zāles pret saaukstēšanos, vēdergraizēm, galvassāpēm, drudzi, jodu, baktericīdo plāksteri. Atceraties par saules lielo aktivitāti – ir vērts paņemt līdzi aizsargkrēmu pret saules stariem un saulesbrilles, kas absorbē ultravioleto starojumu.

Svarīgi: ievērojiet augstākminētos drošības pasākumus. Sliktas pašsajūtas gadījumā nekavējoties griezieties slimnīcā, dariet zināmu par notikušo Latvijas Republikas pārstāvniecībai un apdrošināšanas kompānijai. Visus izdevumus, kas būs saistīti ar iespējamo ārstēšanos, segs medicīnas apdrošināšanas firma, atbilstoši noslēgtajam medicīnas apdrošināšanas polises līgumam.

Valūta.

Nacionālā naudas vienība – Indijas rūpija (vidēji kurss 1$=47 rūpijas). Apmainīt valūtu var bankās un viesnīcu valūtu apmaiņas punktos. Vienmēr obligāti ņemat čeku par veikto apiņu un rūpīgi pārbaudāt tajā norādīto summu – bez šī čeka Jūs nevarēsiet lidostā apmainīt atpakaļ rūpijas uz dolāriem, izlidojot no valsts. Papīra nauda var izskatīties ļoti veca – izdilusi un saplēsta – pārbaudiet izsniegto Jums naudu; ja naudas vienībai ir caurumi, tas nav nekas briesmīgs – to pieņems apmaksai, taču ja tai ir noplēstas, ieplēstas vai appluinītas malas - tad palūdziet to apmainīt uz jaunāku un veselāku papīra baudas vienību, citādi no Jums šādu naudu var nepieņemt veikalā vai kur citur. Rūpija iedalās 100 paisos. Ja Jūs maināt naudu bankā, ir nepieciešams uzrādīt savu pasi. Nemainiet naudu pie privātpersonām – to aizliedz Indijas likumdošana. Ar kredītkartēm (Visa, Master Card, American Express) var norēķināties tikai dārgās viesnīcās, veikalos un restorānos.

Iepirkšanās.

Kaulējaties vienmēr. Neizrādiet pārlieku lielu interesi pret preci un nekādu interesi, ja negrasāties to iegādāties – citādi Jums būs grūti tikt vaļā no pārdevēja. Kaulējaties, iepērkoties tirgū, jo tā vien ir izklaide un mūsu Indijas pieredzes sastāvdaļa. Pievērsiet uzmanību tam, ka daudzās vietās (labos restorānos utml.) ir pieņemts norādīt fiksētas cenas.

Daudzām Indijas precēm ir laba slava starptautiskajā tirgū. Šajā sarakstā ir zīds, garšvielas, juvelieru izstrādājumi, kokgrebumi un izstrādājumi no marmora. Neparastas formas pievilcīgie suvenīri, kas ir meistaru darināti, maksā samērā lēti. Garšvielas un tējas – tā ir vēl viena izdevība iegādāties brīnišķīgu dāvanu.

Indija ir viens no lielākajiem paklāju darināšanas centriem pasaulē. No tīras vilnas, pīti un zīda paklāji izceļas ar smalko darbu un krāsu bagātību. Valsts ziemeļos, īpaši Dardžilingā, ir ārkārtīgi liels klāsts paklāju, kuri ir izgatavoti Tibetā.

© Tūrisma firma "Ar-Tur", 2001 – 2024

Top.LV
Latvijas Reitingi