Gana - informācija par valsti

Ganas karte:
Ganas karte
Ganas karogs:
Ganas karogs
Ganas ģerbonis:
Ganas ģerbonis
Valsts iekārta:
republika
Valsts platība:
239 460 km²
Iedzīvotāju skaits:
24 miljoni (2010.g.)
Oficiālā valoda:
angļu valoda
Galvaspilsēta:
Akra
Naudas vienība:
cedi (GHS)
Valsts iekārta:
Republika
Lielākās pilsētas
Akra, Kumasi, Tema, Tamale, Cape Coast
Reliģija:
69% kristietība, 15,5% islāms, 8,5% vietējo cilšu reliģijas
Lasītprasme:
78,9% (jauniešiem vecumā no 15 līdz 24 gadiem)
Galvenās eksportpreces:
zelts, kakao

Akw@ba! - esiet mīļi sveicināti Zelta krastā, esiet sveicināti Ganā – valstī, kuras iedzīvotāji ir atzīti par draudzīgākajiem Āfrikā.

Ģeogrāfiskais stāvoklis

Gana atrodas Rietumāfrikā un robežojas ar tādām valstīm kā Togo austrumos, Burkina Faso ziemeļos un Kotdivuāru rietumos. Ganas dienvidu krastu apskalo Gvinejas līcis. Gana kopumā ir diez gan līdzena valsts, kas atrodas 150m v.j.l., bet dažas virsotnes austrumos sasniedz 800m v.j.l.

Administratīvais iedalījums

Ganas teritorija ir sadalīta 10 reģionos: Akra, Centrālais, Austrumu, Rietumu, Ashanti, Ziemeļu, Augšējais austrumu, Augšējai rietumu, Volta un Brong Ahafo reģions.

Karogs

Karogu izveidojusi Ganas iedzīvotāja T.S.Okoh, kas tika nomainīts 1957.gadā, iegūstot Ganas neatkarību. Ganas karogs sastāv no trim horizontālām strīpām – sarkanas, zelta un zaļas – un melnas zvaigznes karoga centrā. Sarkanā krāsa simbolizē asinis, kas tika izlietas cīņā par Ganas neatkarību, zelta krāsa simbolizē minerālu bagātību valstī, zaļā krāsa simbolizē valsts mežus un melnā zvaigzne simbolizē brīvību.

Ģērbonis

Ģērboni izveidojis Ganas iedzīvotājs Amon Kotei. Ģērbonī attēlotais zobens simbolizē vietējo administrāciju, pils – valdību, kakao koks – lauksaimniecības bagātību valstī, šahtas – minerālu bagātību valstī, zelta lauva – saikni starp valsti un kopējo labklājību, melnā zvaigzne – brīvību, divi ērgļi – aizsardzību. Ģērboņa pamatni rotā uzraksts - “brīvība un taisnīgums”.

Klimats

Gana atrodas ekvatoriālajā joslā un tas nozīmē, ka visu cauru gadu šeit valda karsts klimats ar sezonāliem lietus periodiem. Dienvidu piekrastes reģionā lietus sezona ir no aprīļa līdz jūnijam un no septembra līdz oktobrim, un labāk piemērotie mēneši ceļošanai ir no novembra līdz martam un jūlijs, augusts. Maksimālā gaisa temperatūra visu cauru gadu svārstās ap +300C. Mitruma līmenis ir patstāvīgi augsts – 80%.
Centrālajā daļā lietus ir spēcīgāks un ilgāks. Karstajos un sausajos ziemeļos ir tikai viena lietus sezona, kas ilgst no aprīļa līdz oktobrim. Dienas vidējā temperatūra ir +300C, kas var p@ugstināties līdz +350C, bet no decembra līdz martam paliek vēl karstāks.
Tūristu iecienītākā sezona ir no jūnija līdz augustam, bet vizmazāk Gana tiek apmeklēta no septembra līdz decembrim.

Vēsture

Pirms neatkarības pasludināšanas (1957.gada 6.martā) Gana tika dēvētā par Zelta krastu. Pirmie eiropieši, kas sasniedza Ganu, bija portugāļi 15.gadsimtā, kas starp Ankobra upi un Voltu atrada neiedomājami daudz zelta. 1482.gadā portugāļi uzbūvēja pirmo pili Zelta krastā – Elmina pili. Tā tika uzcelta, lai uzlabotu savas tirdzniecības aktivitātes, īpaši tās, kas bija saistītas ar zeltu un vergiem. 1598.gadā Zelta krastā ieradās arī holandieši, viņi uzcēla vairākus cietokšņus piekrastes rajonos. 1637.gadā viņi ieņēma portugāļu Elmina pili un 1642.gadā Sv.Antonija fortu. Zelta krastā ieradās vairāki tirgotāji no Eiropas – briti, dāņi, zviedri. 1872.gadā holandieši zaudēja interesi par Zelta krastu un savus cietokšņus atdeva britiem un līdz ar to beidzās holandiešu okupācija, kas bija ilgusi 274 gadus. 1874.gadā briti bija vienīgie eiropieši Zelta krastā, kas ļāva viņiem izveidot varenu koloniju. Britu valdība savu galveno mītni izveidoja Cape Coast pilī. Britu valdīšanas laikā notika daudzas kaujas starp vietējiem iedzīvotājiem un britiem. 1874.gada 12.septembrī visa dienvidu Gana, ieskaitot Anloland, tika iekļauta britu kolonijas sastāvā. Divus gadus vēlāk britu valdības galvenā mītne no Cape Coast pils tika pārcelta un tagadējo galvaspilsētu Akru. Pēc Otrā Pasaules kara (1939.-1945.) lietas Zelta krastā sāka mainīties un 1947.gada augustā tika izveidota pirmā politiskā partija, kas tika nosaukta par “Apvienotā Zelta krasta konvencija”. Pēc 10 gadiem Ganā tika pasludināta neatkarība. Gana kļuva par pirmo valsti Āfrikā, kas ieguva neatkarību. Ganas neatkarības vakarā premjerministrs Dr.Kwame Nkrumah paziņoja - “Beidzot kauja ir beigusies un mūsu mīļotā Gana ir brīva uz visiem laikiem!” 1960.gada 1.jūlijā tika pasludināta Ganas Republika un Dr.Kwame Nkrumah kļuva par pirmo Ganas Republikas prezidentu.

Iedzīvotāji

Ganas populācija sastāv no sešām galvenajām etniskajām grupām – Akan (Ashanti un Fanti), Ewe, Ga-Adangbe, Mole-Dagbani, Guan, Gurma. Ashanti ir lielākā cilts Ganā. Cilts kļuva slavena ar savu valdnieku krāšņumu un bagātību, bet šodien tā ir pazīstama ar amatniecības darbiem, it īpaši ar koka krēsliem un krāšņo kente audumu. Kente audums ir gatavots no kokvilnas un tiek austs košās krāsās. Kente audumu auž tikai vīrieši. Vīrieši nodarbojas ar kokgrebšanu un metalurģiju, savukārt, sievietes nodarbojas ar podniecību. Visi cilts iedzīvotāji piedalās galvenajās ceremonijās, svētkos. Biežāk notiekošā ceremonija ir bēres, kuras var ilgt pat vairākas dienas. Ewe cilts atrodas Ganas dienvidaustrumos. Lielākoties Ewe cilts pārstāvji bija zemnieki, kas uzturēja kādu mājlopu, un zvejnieki. Šī cilts tic vairāk kā 600 dievībām. Svētki un ceremonijas tiek rīkotas par godu kādai no dievībām. Ganas iedzīvotāji ir ieguvuši reputāciju kā draudzīgākie iedzīvotāji Āfrikā.

Izejamās dienas

  • Lielā piektdiena – marts/aprīlis
  • Pirmās Lieldienas – marts/aprīlis
  • Otrās Lieldienas – marts/aprīlis
  • Eid il Fitr – novembris/decembris (saskaņā ar musulmaņu kalendāru)
  • Eid il Adel – janvāris/februāris (saskaņā ar musulmaņu kalendāru)
  • Jaunais gads – 1.janvāris
  • Neatkarības diena – 6.marts
  • Maija diena – 1.maijs
  • Āfrikas vienotības diena – 25.maijs
  • Republikas diena – 1.jūlijs
  • Lauksaimnieku diena – pirmā piektdiena decembrī
  • Ziemassvētki – 25./26.decembris

Svētki

Adae
veltīts Asante karalim, Kumasi pilsētā, katrā sestajā svētdienā.
Buronya
Ziemassvētku svinēšana, ievērojot vietējās tradīcijas, Elminā, pirmā janvāra ceturtdiena.
Dipo
iestājceremonija pusaudžu meitenēm, kuras tiek ieceltas sieviešu kārtā, Krobo Odumase, aprīlī.
Aboakyer
antilopju medības, Winneba, maija pirmajā sestdienā.
Bakatue
lagūnas atvēršana, Elminā, jūlija pirmajā otrdienā.
Asafo Tufiam
vietējo karavīru svinības, Ada Foah, jūlija pēdejā ceturtdienā.
Fetu Afahye
krāšņa parāde, Cape Coast, pirmajā septembra sestdienā.
Yam festivāls
ražas svētki, Volta reģionā, augustā-novembrī.
Odwira
Odwira festivāls tiek svinēts vairākas dienas oktobrī, svinības sākas Jukwa pilsētā un noslēdzas Dunkwa-on Offin. Pirmo reizi Odwira svētki tika svinēti 1826.gadā. Šis festivāls tiek svinēts par godu uzvarai pār spēcīgo Ashanti armiju Katamansu kaujā.
Hogbetsotso
festivāls notiek Anlo Volta reģionā pirmajā novembra sestdienā. Šajā laikā notiek dažādas ceremonijas, kas tiek rīkotas, lai veicinātu mieru. Šajā laikā visām problēmām ir jābūt atrisinātām. Tiek veiktas attīrīšanās ceremonijas. Ciemos tiek veikti tīrīšanas darbi, dedzināti atkritumi. Attīrīšanas ceremonija sākas no Volta Estuary, ilgst vairākas dienas līdz tiek sasniegta Mono upe. Festivāla laikā tiek dziedāts, dejots un tas galvenokārt notiek Anloga pilsētā, kas atrodas 2,5h brauciena attālumā no Ganas galvaspilsētas Akras.

Pilsētas

Akra
Ganas galvaspilsēta kopš 1877.gada. Pilsēta atrodas Atlantijas okeāna krastā. Akrā atrodas greznas viesnīcas, lieliski restorāni un naktsklubi, kā arī muzeji, arhitektūras pieminekļi, moderni biznesa centri, tirgi. Apskates vērti ir Nacionālais muzejs, kas glabā liecības pat no aizvēstures laikiem, Nacionālais teātris ar savu moderno arhitektūru, Nacionālis kultūras centrs, Neatkarības laukums, Kwame Nkrumah mauzolejs, James Town zvejas osta, Makola tirgus. 25Km attālumā no Akras atrodas La Pleasure un Kokrobite pludmales, kas ir īpaši apmeklētas brīvdienās.
Cape Coast
Centrālā reģiona galvaspilsēta, kas ir viena no vēsuriskākajām Ganas pilsētām. Britu valdīšanas laikā Cape Coast bija Zelta krasta galvaspilsēta no 1700.gada līdz 1877.gadam, kad galvenā mītne tika pārcelta uz Akru. Pilsētā atrodas vienas no vecākajām un labākajām skolām Ganā. Cape Coast pils bija viena no lielākajām vergu un tirdzniecības pilīm Ganas piekrastē. Mūsdienās šeit ir ierīkots viens no labākajiem vēstures muzejiem.
Koforidua
lai arī pa kuru ceļu jūs ierastos Koforidua pilsētā, jums pretī pavērsies skats uz vareno Obuotabiri kalnu. Tas tiek uzskatīts par pilsētas aizstāvi un sargātāju, ir dievu mājvieta.
Kumasi
Ashanti reģiona galvaspilsēta, kā arī ļoti nozīmīgs un vēsturisks Ganas centrs. Kumasi pilsētā tradīcijas tiek turētas ļoti augstā godā, kas lieliski sadzīvo ar mūsdienīgumu. Pilsētas ziemeļu daļā atrodas Ashanti karaļa pils, kurā dzīvo karaliskā ģimene. Pils apmeklētāji var iegūt lielisku priekšstatu par Āfrikas demokrātiju. 32 km attālumā no Kuamsi atrodas lielākais Ganas ezers – Bosumtwi. Daži uzskata, ka ezers izveidojies, nokrītot milzu meteorītam, bet daži uzksata, ka tas ir izzuduša vulkāna krāteris. Ashanti iedzīvotāji tic, ka mirušās dvēseles nāk pie Bosumtwi ezera atvadīties pie dieva Twi. Gavenā pilsētas atrakcija ir Nacionālais kultūras centrs, kas ietver sevī muzeju par Ashanti vēsturi, bibliotēku, amatnieku veikaliņu un izstādes zāli. Šeit iespējams arī izmēģināt bungu rīboņu un tradicionālās āfrikāņu dejas.
Sekondi Takoradi
trešā lielākā pilsēta Ganā, kas ir valsts izglītības centrs ar daudzām koledžām un vidusskolām. Sekondi Takoradi ir Rietumu reģiona galvaspilsēta, kā arī ir Rietumganas rūpniecības un tirdzniecības centrs. Pirmā dziļā osta Ganā atrodas Takoradi un ir ļoti nozīmīga kā importa, tā eksporta industrijām. Pilsētai ir gan kultūras, gan vēsturiska nozīme valsts vēsturē.
Tamale
Ganas Ziemeļu reģiona galvaspilsēta. Tamale ir pilsēta, kurā līdzās tradicionāliem graustiem atrodas modernas ēkas. Pilsētas centrā atrodas Gulkpe N@ un Dapkema tradicionālās pilis. Tamale ir pilsēta, kurā mīt viesmīlīgi ļaudis, kas ar lielu respektu un cieņu attiecas uz savu tradicionālo politisko sistēmu. Šo politisko sistēmu ieviesa kolonisti pirms 400 gadiem. Tamale tiek uzskatīta par vienu no straujāk attīstošākajām Rietumāfrikā.
Tema
pilsēta atrodas Ganas dienvidaustrumos, netālu no valsts galvaspilsētas Akras. Tema tika izveidota 1960.gadā kā ostas pilsēta. No maza zvejnieku ciemata Tema attīstījās par vadošo ostu un rūpniecības centru. Lielākā daļa valsts galvenā eksporta – kakao – tiek nosūtīts tieši no Temas ostas. Pilsētā ir nozares, kas ražo alumīniju, naftu, ķimikālijas, pārtikas produktus un celtniecības materiālus. Tema tiek uzskatīta par valsts attīstības centru.

© Tūrisma firma "Ar-Tur", 2001 – 2024

Top.LV
Latvijas Reitingi