Korejas Republika

Dienvidkorejas karte:
Dienvidkorejas karte
Dienvidkorejas karogs:
Dienvidkorejas karogs
Dienvidkorejas ģerbonis:
Dienvidkorejas ģerbonis
Galvaspilsēta:
Seula
Oficiālā valoda:
korejiešu
Naudas vienība:
Dienvidkorejas vons (KRW)
Valsts platība:
100 210 km²
Iedzīvotāju skaits:
48 758 000
Interneta domēns:
.kr
Laika josla:
UTC+9
Tālsarunu kods:
+82

Korejas Republika ir valsts Austrumāzijā, Korejas pussalā. Galvaspilsēta - Seula. Masu informācijas līdzekļos plaši lieto valsts neoficiālo nosaukumu - Dienvidkoreja.

Vēsture

Dienvidkorejas vēsture sākas ar PSRS un ASV vienošanos 1945.gada vasaras beigās par ietekmes sfēru sadalīšanu Korejas pussalā. Pēc šīs vienošanās teritorija uz dienvidiem no 38-tās paralēles nonāk ASV, bet uz ziemeļiem esošā daļa - PSRS jurisdikcijā. Valstī mijušies demokrātiskas un autoratīvas valdīšanas periodi. Kopš dibināšanas Dienvidkoreja veikusi milzu attīstību izglītībā, ekonomikā un kultūrā.
1960-tajos gados valsts bija viena no nabadzīgākajām reģionā, bet mūsdienās - industriāli augsti attīstīta valsts.
Kopš 1990-tajiem gadiem pasaulē, īpaši DA Āzijā, arvien populārāka kļūst Dienvidkorejas mūzika, televīzijas seriāli un kino.

Ģeogrāfija un klimats

Korejas Republika aizņem Korejas pussalas dienvidu daļu. No rietumiem pussalu apskalo Dzeltenā jūra, no austrumiem - Japāņu jūra, no dienvidiem - Korejas šaurums un Austrumķīnas jūra.
Dominē kalnu ainavas, līdzenumi aizņem tikai 30% teritorijas.
Piekrastē ir aptuveni 3000 salu, galvenokārt, nelielas, neapdzīvotas. Lielākā sala ar Čedžudo.
Dienvidkorejā valds musonu klimats, vasara ir karsta un mitra, ziema - salīdzinoši auksta un sausa. Gada vidējais nokrišņu daudzums ir no 1370 mm Seulā līdz 1460 mm Pusanā.

Administratīvais iedalījums

Dienvidkoreja dalās 9 provincēs, 6 pilsētās ar provinces statusu un 1 pilsēta ar īpašu statusu.

Iedzīvotāji

Korejas republikas pamatiedzīvotāji un galvenā tautība ir korejieši. Kopš 19.gs.beigām šeit dzīvo arī vairāki desmiti tūkstošu ķīniešu. Pēdējos gados Korejas Republikā pieaudzis ārzemnieku skaits. Kopējais iedzīvotāju skaits ~ 50 miljoni.

Kultūra

Dienvidkorejā ir sena, bagāta kultūra. Senākais un ievērojamākais arhitektūras piemineklis Korejā ir Gyeongbokgung pils Seulā ("saules gaismas un laimes pils"). Tā celta 1394. gadā. Pils ansamblis sadaļits vairākos paviljonos.
Uz ziemeļiem no pils atrodas Čhonvade - Korejas Republikas prezidenta rezidence. Pasaulē plaši pazīstama korejiešu virtuve.
Visā pasaulē izplatīta korejiešu cīņas māksla - teikvando. Tas kļuvis par vienu no olimpiskajiem sporta veidiem. Par kultūras daļu kļuvis arī kibersports, īpaši populāra ir spēle Starcraft.

Reliģija

Galvenās reliģijas Korejas Republikā ir budisms un salīdzinoši nesen ienākusī kristietība. Uz abām lielu ietekmi atstājis konfūcisms, kas bija Čosonu dinastijas oficiālā ideoloģija 500 gadus, kā arī šamanisms - parastās tautas reliģija. 46% valsts iedzīvotāju sevi konkrētai reliģijai nepieskaita, 29% ir kristieši, 22% - budistu.
Seulā artodas viena no apmeklētākajām kristiešu baznīcām pasaulē - Yoido Pilna evanģelija draudzes baznīca!

© Tūrisma firma "Ar-Tur", 2001 – 2021

Top.LV
Latvijas Reitingi