Ko darīt Dienvidāfrikas Republikā

Foto-safari

Foto safari un medības iespējamas gandrīz visās valsts provincēs un kaimiņvalstīs (Zimbabvē, Zambijā, Botsvanā, Namībijā). Medības (īpaši lielo dzīvnieku) prasa nopietnu sagatavošanos. Bet katram DĀR apmeklētājam noteikti jāizbauda foto safari! Tā vilsānos nesagādās. DĀR līdz mūsdienām saglabājusies neskatra pirmatnējā daba. Krēslā pēc karstas un nogurdinošas dienas iespējams vērot kā lauvas gatavojas medībām, kā begemoti smagiem soļiem nāk no ūdens. Tuvu pienāk degunradži, ziņkārīgie strausi, kad gandrīz pilnīgi satumsis, prožektoru gaismā iespējams saskatīt gepardus...

Visās deviņās provincēs ir rezervāti un nacionālie parki.

Izplatītākāis naktsmītņu veids – game lodge – kotedžas. Lielākai daļai no tām ir savs skrejceļš nelielām privātām lidmašīnām vai helikopteru nosēšanās laukums. Vietām nometnes sasniedzamas ar džipiem.

Krīgera Nacionālais parks

Lielākais un slavenākais DĀR. Tas atrodas ziemeļos no Johannesburgas, robežojas ar Mozambiku. Parka teritorija ir milzīga, salīdzināma ar vidēji lielu Eiropas valsti. Līdz Krīgera Nacionālajam parkam nokļūst ar lidmašīnu vai 5 – 7 stundas brauc ar automašīnu. Parkā ir 2* - 5* viesnīcas. Standarta paketē iekļauta 3 dienu programma (2 naktis) ar lidojumu, pilnu pansiju un safari braucieniem 2 reizes dienā – agri no rīta un vēlu vakarā.

Pilansbergas Nacionālais parks

Tie ir zaļie pakalni, starp kuriem atrodas pasakainā Sun City pilsēta. Pēc platības tas ieņem 3.vietu valstī.

Pauguri radušies vulkāniskās darbības rezultātā pirms aptuveni 1 mlj.gadu. Galvenā krātera vietā izveidojies ezers, kur saulrietā dzīvnieki nāk remdēt slāpes. Parkā iespējams skatīt ne tikai zebru baru, antilopes, žirafes un mežacūkas. Ja paveiksies, iespējams redzēsiet arī “lielā piecnieka” pārstāvjus: lauvu, leopardu, degunradzi, ziloni, bifeli. Šo dzīvnieku pasaulē nav palicis īpaši daudz... Foto safari ar džipiem tiek organizēts agri no rīta 06:00 un pēcpusdienā 16:00, ilgums aptuveni 3 stundas. Medības Pilansbergā ir aizliegtas. Šeit iespējams ekskluzīvs safari gaisa balonā (1 stundu).

Addo Ziloņu Nacionālais parks

Parks atrodas 40 minūšu brauciena attālumā no Port Elizabeth. Salīdzinoši nelielā teritorijā dzīvo aptuveni 200 ziloņu. Iespējams redzēt lielus barus ar 20 – 50 ziloņiem, kā arī antilopes un citus rezervātā mītošus dzīvniekus.

Shamwari Game rezervāts

Nesen izveidots parks stundas brauciena attālumā no Port Elizabeth. Te skatāmas žirafes, zebrasm antilopes un, ja paveiksies, “lielais piecinieks”. Shamwari parkā iesakām apskatīt Kaia Lendaba etnogrāfisko ciemu. To veidojis Āfrikas senatnes pētnieks un pazinējs Kredo Mutve. Pēc viņa zīmējumiem un skicēm veidotas ēkas, veseli arhitektūras ansambļi, atjaunojot fantastisko zulu, kosu, tsvanu mitoloģijas pasauli. Tā fonā zīlē zīlnieki, neaprakstāmos tērpos dejo kareivji.

Hluhluwe – Imfolozi parks

Vecākais un otrs lielākais nacionālais parks. Tas atrodas Natālas provincē, pāris stundu brauciena attālumā no Durbanas.

Līdzās “parastam” safari iespējams safari ziloņa mugurā, gaisa balonā, ar zirgu vai ūdens safari...

Safari tūres veiksmīgi iespējams papildināt ar dabas brīnumu apmeklējumu, piemēram, Viktorijas ūdenskrituma apskati Zambijā vai Zimbabvē. No tā ir tikai 40 km līdz Botsvanas parkam Čobe, kurā safari baudījuši Bils Klintons, Elizabete Teilore un citas slavenības.

Medības

Kaislīgi mednieki diezin vai atradīs labāku vietu pasaulē par Dienvidāfriku. DĀR, Zimbabve, Namībija, Zambija, Botsvana – “Āfrikas zaļie pauguri”, kur plašums, dzīvnieku daudzveidība un skaits, bīstamība, pārsteigumi ierastās medības padarīs par neaizmirstamu piedzīvojumu. Šeit mežos medības joprojām ir neatņemama dzīves sastāvdaļa. DĀR pirmo prezidentu Tranvālu Polu Krīgeru tauta ļoti cienīja, t.sk., par drosmi – 13 gadu vecumā viņš piebeidza savu pirmo lauvu. Un nevis medībās, bet gan pie savas mājas. Tāda bija XIX gadsimta ikdiena.

Mūsdienās Āfrikā sākuši saprast, kādu dāvanu Daba kontinentam iedalījusi. Tumšādaini reindžeri nāvīgi izrēķinās ar malumedniekiem, sargājot savas valsts bagātības.

Medības iespējamas visa gada garumā licencētu reindžeru pavadībā daudzajās medību saimniecībās. Lielākā daļa no tām atrodas nacionālo parku teritorijās un aizņem milzīgas platības, reizēm pat vairāk kā 20 000 km². Piemērotākais laiks ir np aprīļa līdz oktobrim, kad nav ļoti karsts un nav dzimuši pēcnācēji. Uzturēšanās ilgums ir ne mazāks par 7 naktīm “lielā piecnieka” medībās, citu dzīvnieku medībās – 3 naktis. Medības iespējamas tikai dienā, medīšana naktī tiek uzskatīta par malumedībām. Mednieks saņem ragus un ādas kā trofejas. Dzīvnieku gaļa pieder medību saimniecībai, kurā notiek medības.

Pludmales atpūta

DĀR apskalo divi okeāni – Atlantijas un Indijas. Valstij ir īpaši gara, izstiepta krasta līnija. Šeit ir plašas iespējas atpūtai okeānu piekrastē.

Keiptauna

Pilsētā un tuvākajā apkārtnē Atlantijas okeāna ūdeņi visu gadu ir ap +16 °C silti (vēsi). Aiz Labās Cerības raga, ap 70 – 100 km no pilsētas Indijas okeāna siltās straumes padara peldēšanu daudz komfortablāku. Sezona ilgst no aprīļa sākuma. Slavenākie kūrorti – Gordon Bay, Hermanus, Hasns Bay ir nelieli, ar smilšu pludmali. Daudzās vietās redzamas klintis, gara un plaša plūdmaiņu josla. Peldoties jāuzmanās, lai viļņu joslā nesavainotos uz asajiem akmeņiem. Visur ir ļoti skaisti skati, plašas iespējas ekskursijām – vīna, siera, konjaka fabriku, strausu fermu un seno pilsētu – Stellenbošas un Paarlas apmeklēšanai, karstajiem avotiem un SPA procedūrām Kaledonas kalnos (25 km no Hermanusas), niršanai dzelzs būrī pie haizivīm, vaļu (aprīlis, novembris), pingvīnu un roņu vērošana, makšķerēšana okeānā.

Knysna – Port Elizabeth

Rajons ievērojams ar seklajām un siltajām lagūnām, kur okeāna viļņi zaudējuši spēku un ūdenī var laiskoties ūdenī. Kūrorti piemēroti tiem, kuri vēlas aizbēgt no trokšņa un drūzmas, vienatnē klausīties viļņu troksni pieczvaigžņu greznībā (Plettenberg Bay). Tiem, kuriem patīk skaļākas vietas, interesē iepirkšanās un klubi, iesakām Knysna (Naizna) un Port Elizabeth. Naiznas un Plettenbergas rajonā notiek dažādi gardēžu festivāli, piemēram, šašliku un austeru cienītājiem. Visvairāk jaunatnes sastopams Džeffri Bay, kur norisinās vindsērfinga sacensības un pludmale atgādina muskuļotu puišu defilē. Šeit iespējams pārbaudīt sevi, lēcot pasaulē augstāko lēcienu ar gumiju (220 m).

Durbana

Populārākā vieta tūristiem, kurus vilina silts okeāns. Sezona ilgst praktiski visu gadu. Augusta vidū iespējamas apmākušās dienas, bet okeāns ir silts. Apmesties iesakām ne Durbanā, bet 20 – 40 km no lidostas attālajos ciematos Umhlanga, Ballito, Zimbali. Īpatnība: vairākas burvīgas 5* viesnīcas atrodas pašā krastā, tām ir skaista teritorija un skats uz okeānu. Bet pludmale nav aprīkota. Šeit valda uzskats, ka jābauda skatu, smaržas un okeānu, bet peldēt var baseinā.

Sports un ekstremālas izpriecas

Gumijlēkšana

Gumijlēkšana no augstām vietām (tiltiem, ēkām, pārkares klintīm) iespējama gandrīz jebkurā “tarzānijā” jeb izklaides parkā. Bet Dienvidāfrikā lēkšana ir no 50 – 60 un vēl lielāka augstuma! Jeffreys Bay atrodas lielākā no reģistrētajām “tarzānijām”, kur lēciens ir no 220 metru augstuma! Tā iekļauta Ginesa rekordu grāmatā. Apvienojot DĀR un Viktorijas ūdenskrituma apmeklējumu (Zambija, Zimbabve), iespējams veikt lēcienu no tilta pār Zambezi upi 111 metru augstumā.

Kajakings

Mūsdienās kajakings attīstās ļoti dinamiski un strauji. Izveidojušies vairāki virzieni, stili, kā arī laivu daudzveidība. Galvenie veidi: slaloms, rodeo un nobrauciens. Slaloms: senākais aktivitāšu veids krāčainā upē. To veic pa maršrutu caur iekārtiem vārtiem, pēc iespējas ātrākā laikā veicot distanci, neskarot vārtus. Rodeo: jautrība tiešākajā vārda nozīmē. Ja slaloms māca precizitāti, aukstu aprēķinu, tad rodeo – tā ir spēle, “atraušanās”, neapturama jautrība. Laiviņas ir nelielas un ne visai ērtas. Jāveic ap 20 metri līdz tuvākai “mucai”, kur tiek veidotas visdažādākās figūras, griezieni, lēcieni. Sportista uzdevums ir ierobežotā laikā veikt pēc iespējas vairāk akrobātisku elementu. Rodeo nepieciešama pieredze, kā minimums stabili jāprot “eskimosu apgrieziens”. Nobrauciens: interesantākā nodarbe krāčainā upē. Nobraucienu var iedalīt – izklaides, ekspedīcijas un ekstremālais. Izklaides – salīdzinoši vienkāršs brauciens nelielā, manevrēt spējīgā laiviņā. Tad iespējams gan šūpoties viļņos, “mucās”, lēkt uz un no akmeņiem, izraudzīties nestandarta trajektorijas. Protams, laivu vadīt ir jāprot, slaloms un rodeo būs lielisks treniņš. Jāievēro drošības tehnikas instrukcijas!

Daivings

Niršanas entuziastiem DĀR piedāvā plašas iespējas: koši tropu rifi, nogrimušu kuģu vraki, senas jūras dzīvnieku sugas un piemērots klimats – silts klimats, kristāltīrs ūdens, attīstīta infrastruktūra. Indijas okeāna krastā uz dienvidiem no Mozambikas atrodas zemūdens peldēšanas bāzes, no tām vairākas ir pasaulē slavenas.

Vaļu un pingvīnu vērošana

Rietumu Zemesrags – reģions, kurā ir viss un vēl mazliet. Šajā provincē Jūs gaida sniegbaltas pludmales, biezi meži, izlocīti piekrastes ceļi, kalnu takas un dabas rezervāti.

Pingvīni (Spheniscidae) – īsspārnu peldētājputnu dzimta. To garums no 40 līdz 120 cm. Svars no 3 līdz 42 kg. Imperatorpingvīns ir lielākais no pingvīniem.

Lielākais no vaļiem ir Zilais valis. Tas var sasniegt 30 metru garumu, svars līdz 200 tonnām. Kašalots – lielākasi zobvalis. Patiesībā zobi tam aug tikai apakšžoklī. Parasti ēd kalmārus, pēc kuriem nirst ievērojamā dziļumā. Vaļi nevar pūst strūklakas. Tas ir siltais gaiss, ko vaļi izelpo! Vēsākā laikā gaiss uzreiz pārvēršas tvaikā.

Golfs

Grezni golfa laukumi, attīstīta infrastruktūra, dabīgi šķēršļi, neatkārtojams klimats, regulāri notiekošie pasaules čempionāti pulcē golfa spēlētājus no visas pasaules.

Āfrika 4х4

Dienvidāfrika piedāvā iespēju kļūt par “dabas daļu”, izbaudot mūsdienu tehnoloģiju priekšrocības. Daudzveidīgās ainavas iemantojušas slavu, ka ideāli iepazīstamas ar 4x4 klases automašīnām. Vairāk kā 150 ceļu bezceļu Āfrikā, un to skaits pieaug, pateicoties popularitātei starp vietējiem iedzīvotājiem un tūristiem. Tirgū ir plaša transporta līdzekļu izvēle, kā arī netrūkst firmu, kas tos iznomā. Apceļojot DĀR, Jūs sapratīsiet, kāpēc to dēvē par “pasauli vienā valstī”!

Iepirkšanās

Dodoties uz DĀR, čemodānos jāatstāj brīva vieta iepirkumiem! Cenas pazīstamāko firmu apģērbiem un apaviem ir zemākas kā Eiropā. Koka un akmens suvenīri ir par ļoti patīkamām cenām. Tāpat iespējams atvest zebru un žirafu ādas, ziloņkaula nieciņus un krokodilādas izstrādājumus, antilopju izbāzeņus, maskas, bungas, āfrikāņu virsaišu galvas rotas u.d.c.

© Tūrisma firma "Ar-Tur", 2001 – 2021

Top.LV
Latvijas Reitingi