Dienvidāfrikas Republikas nacionālie parki

Krīgera Nacionālais parks

Viena no skaistākajām vietām DĀR. Parks atrodas ap 500 km (mazāk kā 1 stundas lidojums) ZA no Johannesburgas. Tas ir viens no lielākajiem Āfrikā, aizņem platību, kas līdzīga Izraēlas teritorijai. Rezervātu var saukt par dzīvnieku paradīzi. Šeit mīt 137 veidu zīdītāji, t.sk., lauvas, degunradži, ziloņi, zebras, leopardi, nīlzirgi, žirafes, antilopes u.c. Parkā dzīvo daudz retu un izzūdošu sugu dzīvnieki un putni.

Krīgera parka teritorijā atrodas privātas viesnīcas. Tās būvētas tā, lai neizceltos apkārtējā ainavā. Kotedžas parasti ir vienstāva ēkas augstienēs vai pie upes. Neizejot no viesnīcas, iespējams vērot dzīvniekus, kuri ganās ielejā vai atnākuši pie upes padzerties.

Tsitsikama rezervāts

Tsitsikama rezervāts ir Āfrikā pirmais jūras parks. Tas aizņem 80 km klinšainas piekrastes ar klusiem līčiem, dziļām ieplakām, zaļiem mežiem. Šeit ir daudz dažāda garuma un grūtības pakāpju maršruti kalnu pārgājieniem. Rezervāta jūras daļā, kas iestiepjas okeānā, ir lieliskas iespējas daivingam.

Pretorijas nacionālais zooparks

Viens no labākajiem zooloģiskajiem dārziem pasaulē. 600 ha platībā mīt vairāk kā 3500 veidu eksotiskie dzīvnieki.

Santa Lucia

Santa Lucia stiepjas 70 km garumā gar ezeru. UNESCO objekts. Rezervāta teritorijā atrodas pasaulē augstākās piekrastes kāpas, tropu augi, dabīgā vidē dzīvo tūkstošiem begemotu un krokodilu. Tos var redzēt ekskursijas laikā pa ezeru, vizinoties laivā caur mangrovju audzēm.

Ezers veidojies pirms 10 miljoniem gadu, dziļums nepārsniedz 1,5 metru, garums 85 km. Izdalāmas piecas ekosistēmas. Ezera krastos aug sens subtropu mežs, dzīvo daudz dzīvnieku un putnu. Šeit ir lieliskas pludmales un makšķerēšana.

Sodwana Bay Nacionālais parks

Kilometriem gara mežonīga smilšu pludmale ar lielākajām piekrastes kāpām un vistālāk dienvidos esošiem koraļļu rifiem. No visas Austrumāfrikas šeit olas dēt un pēcnācējus radīt atpeld lielie okeāna bruņurupuči.

Labās Cerības raga rezervāts

Ceļš uz Labās Cerības ragu ved caur tāda paša nosaukuma rezervātu. No tālienes tas atgādina savannu, bet tuvojoties atklājas, ka zemi sedz zems krūmājs. Cilvēkiem ir grūti tikt tam cauri. Rezervātā saskaitīti vairāk kā 1000 veidu augi, no kuriem lielākā daļa aug tikai DĀR, daži vienīgi Labās Cerības raga rezervāta teritorijā. No dzīvniekiem šeit mīt babuīni, strausi, antilopes, gepardi un citi dzīvnieki.

Piekrastē ligzdas veido pingvīni. Ieradušies no Antarktīdas, pingvīni piekrasti atzina par piemērotu dzīvošanai. Apmetušies jūras krastā, ziņkārīgie zvēriņi devās apgūt vietējo iedzīvotāju mājas, kur bez grūtībām varēja atrast pārtiku. Mājās pingvīni iekļuva pa pastam paredzētajām atverēm, un kamēr saimnieki atradās ārpus mājas, līksmoja uz nebēdu un ieviesa savu “pingvīnu kārtību”.

Sākumā cilvēki nepretojās pingvīnu vizītēm, pat priecājās par tām. Bet ar laiku pingvīnu viesošanās kļuva tik bieža, ka viesiem no Antarktīdas tika atvēlēta atsevišķa zona okeāna krastā. Galvenokārt pingvīni dzīvo Boulders Beach. Lepnie DĀR pingvīni sevi uzskata par īstiem piekrastes saimniekiem un gandrīz nepievērš uzmanību daudzajiem tūristiem.

Blakus rezervātam atrodas eiropiešiem interesantās strausu fermas. Tās gan šai teritorijai nav tipiskas. Fermu apskate, vizināšanās ar strausiem (protams, vieglās un vidējās svaru kategorijas pārstāvjiem, līdz 70 kg), iespēja nogaršot steiku ietilpst Labās Cerības Raga apmeklējuma programmā.

Kirstenbosch botāniskais dārzs

Botāniskais dārzs Galda kalna austrumu nogāzē. 530 ha plašais dārzs dibināts 1913.gadā ar mērķi aizsargāt Rietumu Zemesraga floru. Valsts aizsardzībā atrodas unikāli augi. Dārza darbinieki nodarbojas ne tikai ar to aizsardzību, bet arī ar reto eksemplāru audzēšanu. Šeit skatāma unikāla kaktusu kolekcija. Kirstenbosch botāniskais dārzs ir viens no 7 labākajiem pasaulē. Vasarā šeit tiek organizēti klasiskās mūzikas koncerti. Pastaigu taku garums parkā ir no 1,5 līdz 7,8 kilometriem.

Degunradžu un lauvu rezervāts

60 km no Johannesburgas atrodas “degunradžu un lauvu” rezervāts, kur jūs gaida tikšanās ar degunradžiem, bifeļiem, zebrām, gnu antilopēm un citiem eksotiskiem dzīvniekiem. Šeit skatāmas arī vairākas lauvu ģimenes, kuru kopskaits rezervātā sasniedz 20. Katru svētdienu no 10 – 11 no rīta iespējams vērot kā “zvēru karaļi” gabalos saplosa govi, netālu lidinās grifi un savu kārtu gaida hiēnas. Pēc tam – stalaktītu alas apskate ar fantastiskām pazemes zālēm, dažādām kaļķakmens figūrām, kas atgādina Bībeles personāžus un bērnu pasaku varoņus.

Pilansbergas nacionālais parks

20 km attālumā no Sun City atrodas viens no 16 DĀR nacionālajiem parkiem – Pilansbergas NP. Tas ir unikāls ar 1979.gadā aizsākto projektu, pārvietojot savvaļas dzīvniekus no citām valsts daļām. Parkā ieveda vairāk kā 6000 zvēru, ieskaitot “lielo piecinieku” - ziloni, lauvu, degunradzi, bifeli un leopardu. Parks plešas aprimuša vulkāna krātera teritorijā. Vulkāns darbojies pirms vairāk kā miljons gadiem. Pārsteidzoši gleznaina ir rezervāta daba: dažādu formu klintis, apaugušas ziedošiem krūmiem, ezeri un līdz horizontam stiepjošies lēzeni pauguri – veido mierīgu un relaksējošu atmosfēru. Tikšanās ar daudzajiem dzīvniekiem dos iespēju izbaudīt īsto Āfrikas burvību.

Kvazulu – Natālas provinces nacionālie parki

Ja priekšroku dodat aktīvai atpūtai, no Durbanas iespējams brauciens uz Drakonu kalniem, kur, saskaņā ar zulu leģendu, dzīvo noslēpumains briesmonis. Drakonu kalni ir 250 kilometrus gara monolīta bazalta siena. Augstākā ir Tkabana-Ntlenjana virsotne, 3482 m v.j.l. Vēso gaisu paelpot šeit brauc ne tikai tūristi, bet arī vietējie iedzīvotāji.

Valsts austrumos uz robežas ar Svazilendu atrodas Umfoloci Nacionālais parks ar vairāk kā 50 ha lielu platību, un Hluhluve parks. Parkos skatāmi degunradži, lauvas, ziloņi, gepardi, leopardi, bifeļi.

Vēl viens nacionālais parks šajā provincē ir Maputalendas NP. Tas atrodas grūti sasniedzamā rajonā starp Lembombo kalniem rietumos, Mozambiku ziemeļos, Indijas okeānu austrumos un Mfolozi upes deltu dienvidos. Tā platība ir 900 tk km². Parks atrodas tropu un subtropu klimata joslu saskares zonā, tāpēc tajā vienlaikus izveidojušās vairākas ekosistēmas – sausā un mitrā savanna, upes delta un tropu mežs. Maputalendā iespējams skatīt pasaulē augstākās kāpas.

© Tūrisma firma "Ar-Tur", 2001 – 2021

Top.LV
Latvijas Reitingi