Par Brazīliju

Brazīlijas Federatīvā Republika (República Federativa do Brasil)

Brazīlijas karte:
Brazīlijas karte
Brazīlijas karogs:
Brazīlijas karogs
Brazīlijas ģerbonis:
Brazīlijas ģerbonis
Valsts platība:
8 514 877km², ūdens 0,65%
Iedzīvotāju skaits:
183 888 8411
Oficiālā valoda:
portugāļu
Galvaspilsēta:
Brazilja
Naudas vienība:
Brazīlijas reāls (BRL)
Lielākā pilsēta:
Sanpaulu
Laika zona
BRT3 (UTC-2 līdz -5), vasarā (DST) BRST4 (UTC-2 līdz -5)
Interneta domēns
.br

Valoda: Valsts valoda ir portugāļu. Izplatīta ir spāņu valoda, tāpat tiek lietotas franču, vācu un itāliešu valodas.

Valdība: Prezidentāla federāla republika, prezidents Luiss Inacio "Lula" da Silva, viceprezidents Hose Alenkars Gomešs da Silva.

Neatkarība: no Portugāles deklarēta 1822. gada 7. septembrī, atzīta 1825. gada 29. augustā. Republika 1889. gada 15. novembrī.

Vietējais laiks: 4 laika joslas. Laiks no Rīgas laika atpaliek par 5-8 stundām. Oficiālā  laika atskaite sākas no Braziljas (atpaliek no Rīgas laika par 6 stundām).

Naudas vienība: Brazīlijas naudas vienība ir reāls.
Nopietni pirkumi, kurus ir vērts veikt Brazīlijā, ir dārgakmeņi: briljanti, smaragdi, topāzi. Tie ir kvalitatīvāki un ievērojami lētāki nekā citur.

Gadalaiki: pavasaris – no 22.09 līdz 22.12., vasara – no 22.12. līdz 21.03., rudens – no 22.03. līdz 21.06., ziema – no 22.06. līdz 21.09.

Ieteicamais apģērbs: Vasarīgas, brīvi krītošas drēbes, galvas sega, sauļošanās krēms. Ieteicami ir viegli un ērti apavi.

Reliģija: Izplatītākā reliģija ir katoļticība 73.6%, bet ieceļotājiem no Āfrikas – bantu, vudū, makumba.

Elektrība: Spriegums tīklā no 110V vai 220V, atkarībā no štata (Salvadora – 110V, Riodežaneiro, Sanpaulu – 110V, Brazilja – 220V). Viesnīcās mēdz būt divu veidu rozetes ar 110V un 220V spriegumiem. Kontaktligzdas arī ir vairāku veidu: - ar diviem vai trim plakaniem, vai arī apaļiem kontaktiem.

Svētku un izejamās dienas:

  • 1. janvāris (Jaunais gads),
  • 20. janvāris (Riodežaneiro dibināšanas diena),
  • aprīli - Svētā sestdiena, 21. aprīlis (Tirandentes diena),
  • 1. maijs (Darba svētki),
  • 7.septembris (Neatkarības diena),
  • 2. novembris (Visu Svēto diena),
  • 15. novembris (Republikas proklamēšanas diena),
  • 24. - 25. decembris (Ziemassvētki),
  • 31. decembris (Vecgada vakars).

Ģeogrāfija

Brazīlija ir lielākā valsts Latīņamerikā, kas teritorijas ziņā ieņem piekto vietu pasaulē. Tās teritorija ir 8511.965 km².
Ziemeļos Brazīlija robežojas ar Gajānu, Venecuēlu, Surinamu un Franču Gviānu; ziemeļrietumos ar Kolumbiju; rietumos ar Peru un Bolīviju; dienvidrietumos ar Paragvaju un Argentīnu; dienvidos ar Urugvaju. Austrumos, dienvidaustrumos un ziemeļaustrumos valsti apskalo Atlantijas okeāns. 93% Brazīlijas teritorijas atrodas dienvidu puslodē, 92% ir subtropu joslā. Ziemeļos valsti šķērso ekvators, bet dienvidos Sanpaulu tuvumā ir dienvidu tropu loks.
Augstākā Brazīlijas virsotne ir Laneblina (augstums 3014 m), kas atrodas ziemeļos netālu no Venecuēlas robežas.

Klimats

Brazīlijā ir 6 klimata joslas: ekvatoriālā, tropiskā, tropu augstkalnu, tropu Atlantijas, pussausā un subtropu. Vidējā gada gaisa temperatūra Brazīlijas ziemeļos ir aptuveni 28 grādi un dienvidu daļā 20 grādi. Lielāka daļā nokrišņu izkrīt Amazones upes rajonā. Ir rajoni, lielākoties valsts dienvidu daļā, kur dažkārt izkrīt sniegs, veidojas sarma, gaisa temperatūra nokrīt zem nulles. Riodežaneiro vasarā gaisa temperatūra sasniedz 40 grādus.

Iedzīvotāji

Mūsdienu Brazīlijas iedzīvotāji ir daudzu tautu sajaukums. Tie ir portugāļu kolonizatoru, vietējo indiāņu un no Āfrikas ievesto vergu pēcteči. Valsts ziemeļaustrumu daļu apdzīvo arī  holandieši un franči. 19.gadsimta imigrantu vilnis no Vācijas, Itālijas, Polijas un Japānas ir ietekmējis tautu sajaukšanos. Etniskais sastāvs: baltie (portugāļi, vācieši, itāļi, spāņi, poļi) 55%, metisi un mulati 38%, melnādainie 6%, pārējie (japāņi, arābi, indiāņi) 1%. 80% iedzīvotāju ir katoļi. Kopējais iedzīvotāju skaits valstī ~ 180 milj.

Vēsture

Pretstatā inkiem un maijiem, Brazīlijas indiāņi nekad nav izveidojuši centralizētu civilizāciju. Džungļu un klimata ietekmē ir saglabājušās maz liecības par Brazīlijas indiāņu kultūru, vienīgais, kas palicis ir keramikas izstrādājumi, kapavietas un skeleti. Indiāņu kultūra bija diezgan daudzveidīga un līdz portugāļu ierašanās Brazīlijā, šeit dzīvoja 6 miljoni indiāņu. Mūsdienās Brazīlijā dzīvo vairs tikai mazāk kā 200 000 indiāņu.

Pirmais eiropietis, kas 1500.gadā ieceļoja tagadējā Brazīlijā, bija portugāļu pētnieks Pedro Alvaress Kabrals. Viņš Brazīlijas krastos piestāja ar 13 kuģiem un 1200 cilvēku lielu apkalpi. 1531.gadā Portugāles karalis João III uz Brazīliju nosūtīja pirmos kolonistus.

Drīz vien kolonisti atklāja, ka augsne un klimats bija ideāli apstākļi cukurniedru audzēšanai. Šajos darbos piespiedu kārtā tika izmantoti vietējie indiāņi. Drīz vien vergu sagūstīšana un pārdošana kļuva par ienesīgāko tirdzniecības avotu Brazīlijā.

No 16.gadsimta vidus darbos cukurniedru plantācijās indiāņus aizstāja Āfrikas vergi.

1807.gadā Napaleona armija iebruka Lisabonā. Divas dienas pēc iebrukuma Portugāļu princis reģents devās uz Brazīliju. Riodežaneiro kļuva par Portugāles Apvienotās Karalistes galvaspilsētu.

19.gadsimtā Brazīlijas galveno eksportpreci cukuru nomainīja kafija. Sākumā kafijas plantācijās izmantoja vergu darbaspēku, bet 1888.gadā, kad tika atcelta verdzība, plantācijās sāka strādāt imigranti no Eiropas.

1822. gadā pēc ilgāka impērijas statusa (Portugāles pakļautībā) saglabāšanas Brazīlija pasludināja neatkarību, taču tikai 1825. gada 29. augustā tā tika atzīta.

No 1964. līdz 1985. gadam valstī valdīja militārā diktatūra. Pēc tam tika uzsākts demokrātijas process, kas veiksmīgi tiek turpināts.

Kultūra

Brazīlijas kultūru ietekmējuši ne tikai portugāļi, kuri deva valstij visplašāk lietoto reliģiju un valodu, bet arī vietējie indiāņi, Āfrikas iedzīvotāji un kolonisti no Eiropas, Tuvajiem Austrumiem un Āzijas.

Brazīlijas mūzika vienmēr ir raksturojusies ar lielu daudzveidību, un joprojām attīstās jauni, oriģināli veidi. 1930.gadā lielu popularitāti ieguva samba, kas ir Spānijas bolero un āfrikāņu ritmu sajaukums. Samba radusies Brazīlijas nēģeru ciltīs, kur tā no reliģiskas rituāldejas pārveidojās par brazīliešu nacionālo deju.

Brazīlijā oficiālā reliģija ir katolicisms, bet pastāv arī tādas reliģijas kā indiāņu animisms, āfrikāņu kulta reliģijas u.c.

Visi brazīlieši runā portugāļu valodā, kurā ir arī iekļauti daudzi vārdi no indiāņu un āfrikāņu valodām. Tomēr katrā reģionā atšķiras dialekts un akcents.

Brazīliešu pamatuzturs ir arroz (baltie rīsi), feijão (melnās pupiņas) un farinha (manioka milti), kas parasti tiek kombinēti ar gaļu, vistu vai zivi.

Karnevāli

Katru gadu februārī, Brazīlijas vasaras vidū, Riodežaneiro notiek svētki, kuriem līdzvērtīgu nav nekur pasaulē – karnevāls. Karnevāls – tās ir četras neapturamas līksmības dienas un naktis. Šīs ir četras dienas un naktis, kad visi savā trakulībā ir vienādi. Svētku kulminācija ir sambas skolu parāde sambas deju laukumā („sambodromā”), kur liels daudzums slavenāko sambas deju skolu dalībnieku fantastiskos tērpos sarīko satriecošu izrādi, kuru kaut reizi dzīvē jāredz savām acīm. Šis karnevāls jau sen ir kļuvis par vienu no Brazīlijas simboliem, kas vēsta par brazīliešu viesmīlīgo, labvēlīgo, dzīvespriecīgo dvēseli un ekstravaganto būtību.

Karnevāla būtība ir sacensība starp daudzajām sambas skolām, kuras īpaši šim pasākumam gatavo deju priekšnesumus un krāšņus tērpus. Galvenās sacensības notiek divas naktis, kuru laikā žūrija izvēlas uzvarētājus, trešajā naktī notiek sambas skolu-uzvarētāju parāde.

Vietas, ko apskatīt

Amazone

Amazones lietusmeži ir lielākie lietus meži pasaulē un ir kā brīnumzeme dabas mīļotājiem, zinātniekiem, pētniekiem, tūristiem, arheologiem, antropologiem, zelta meklētājiem un citiem interesentiem. Amazone ir mājvieta vairāk nekā 1800 dažādu putnu sugām un 2000 sugu zīdītājiem. Šī reģiona sirds ir Amazones upe, kura ir otrā garakā upe pasaulē. Amazones upei ir vairāk kā 1000 pieteku un tajā plūst 20% no visas planētas saldūdens krājumiem. Amazones upē ir sastopami ap 2000 sugu zivju, vairāk kā visās Eiropas upēs kopumā. Amazones štata galvaspilsēta ir Manausa, kura attīstījās līdz ar pagājušā gadsimta dabiskā kaučuka ieguves drudzim. Pateicoties tam Manausa bija otrā pilsēta Brazīlijā, kurā parādījās elektriskais apgaismojums un pirmā, kurā sāka kursēt trolejbusi.

Foz do Iguaçu

Foz do Iguacu atrodas valsts dienvidrietumos, uz Brazīlijas, Argentīnas un Paragvajas robežas, 1500 km no Riodežaneiro un 1065 km no Sanpaulo. Ievērojamākās vietas ir varenais Iguasu ūdenskritums, Putnu parks (Parc dos Aves) ar vairāk kā 150 sugām putnu, kā arī Itaipu elektrostacija ar tās dambi, kas ir lielākā šada veida būve Latīņamerikā.

Chapada Diamantina & Lençóis

Lençóis ir ciems ar 13200 iedzīvotājiem, kas atrodas Chapada Diamantina kalna piekājē. Chapada ir vieta, kas pārsteidz ar savu skaistumu, augstajiem un iedvesmojošiem kalniem, kraujām.

Morro de São Paulo

Tā ir lieliska vieta, kur izbaudīt dabas greznību un tropisko pludmaļu paradīzi. No janvāra līdz karnevāla laikam šajās pludmalēs katru vakaru notiek pludmales ballītes.

Bonito

Bonito ir populārākais ekotūrisma galamērķis Brazīlijā. Daba šeit ir neskarta un Bonito ir unikāla vieta, kur dižkoki sadzīvo ar daudzveidīgo faunu saldūdens upju krastos.

Pantanāla

Paragvajas upes augšteces purvainais apvidus izpleties triju valstu – Brazīlijas, Bolīvijas un Paragvajas teritorijās, aizņemot 130 000 – 170 000 km2. Pateicoties augu un dzīvnieku valsts daudzveidībai UNESCO nodēvējis Pantanālu par pasaules biosfēras rezervi un iekļāvis cilvēces mantojuma sarakstā. Šejienes kristāltīrās upes un ezeri dod patvērumu 670 putnu, 242 zivju, 50 reptiļu un 110 zīdītāju sugām, tādēļ Pantanālu ir iecienījuši zinātnieki, fotogrāfi un no mūsdienu lielpilsētas burzmas nogurušie dabas mīļotāji.

Riodežaneiro

Dabas un cilvēka roku radītu brīnumu, svētku un līksmes atmosfēras pilsēta.

Lieliskās Atlantijas okeāna pludmales mijas ar moderniem pilsētas kvartāliem, koloniālā laikmeta arhitektūra un mūsdienīgi debesskrāpji, lielākais pasaulē kalnu masīvs ar 3000 ha tropiskā meža atrodas pilsētas centrā, kur Korkovado kalnā slejas Kristus Pestītāja statuja, un kur atrodas skatu laukums, no kurienes var redzēt visu pilsētu: vienu no lielākajiem pasaulē futbola stadioniem – Marakana, sambadromu, kur februārī – martā notiek slavenais Rio karnevāls, Guanabara līci, kura krastos atrodas divas 500 gadu vecas pilsētas – Rio un Niteroja, kuras savā starpā savieno viens no garākajiem pasaulē tiltiem 14 km garumā. Pie ieejas līcī slejas 396m augstā klints „Cukurgalva” (Pão de Açúcar), aiz kuras sākās slavenāko Rio pludmaļu rinda: Kopakabana, Ipanema, Leblona.

Salvadora

Salvadora ir Brazīlijas pirmā galvaspilsēta. Mūsdienās Salvadora ir viens no populārākajiem Brazīlijas kūrortiem ar lieliski saglabājušos koloniālo arhitektūru pilsētas vēsturiskajā centrā – Peloriņjo (Pelourinho).

© Tūrisma firma "Ar-Tur", 2001 – 2021

Top.LV
Latvijas Reitingi