Abu Dabi

Abu Dabi « Kūrorti « Apvienotie Arābu EmirātiAbu Dabi (šis nosaukums nāk no arābu vārdu savienojuma, kas nozīmē “gazeles tēvs”) – ir pats lielākais un bagātākais emirāts no visiem Arābu Emirātiem. Abu Dabi pieder 87% konfederācijas teritorijas, un 95% no Arābu Emiratu naftas krājumiem atrodas arī šeit. Šis emirāts atrodas Persijas līča piekrastē un tajā atrodas Abu Dabi un divas oāzes pilsētas Al Ain (140 km no Abu Dhabi) un Lhiva (245 km).

Abu Dabi pilsēta atrodas uz salas, un to atdala jūras šaurums no kontinenta. To devē par “parku pilsētu”. Sakarā ar to, ka pilsētā ir daudz zaļumu, vidējā gaisa temperatūra ir par 1-1.5 grādiem zemāka nekā tuvākajā tuksnesī. Veiksmīga naftas un gāzes atradnes ekspluatācija ļāva invēstēt diezgan lielus līdzekļus pilsētas infrastruktūrā: ceļu būve, skolas, krastmalas. Pēdējo 10 gadu laikā Abu Dabi ir kļuvusi par vienu no vispievilcīgākājam un greznākājam pilsētām pasaulē.

Abu Dabi - oficiāla valsts galvaspilsēta, emirātu administratīvais centrs un prezidenta rezidence. Tas ir pats lielākais emirāts no 7 Arābu Emirātiem. Tā platība ir 67000 kv.km., tam pieder 200 salas. Pēdējo 20 gadu laikā galvaspilsēta ir piedzīvojusi daudzas izmaiņas. Mūsdienu Abu Dabi ir viena no visattīstītākajām pilsētām pasaulē. Pateicoties naftas industrijas attīstīšanai Abu Dabi ar saviem ultra moderniem debesskrāpjiem ir nosaukta par Austrumu Manhetenu. Tas ir pats lielākais no 7 emirātiem – aizņem 87% no kopējās Apvienoto Arābu Emirātu teritorijas. Abu Dabi valdnieks un prezidents ir šeihs Zajed Bin Sultan Al Najan.

Abu Dabi ir viena no viszaļākajām pilsētām Persijas līča piekrastē. Galvenais pilsētas lepnums ir Al Husejn pils, kura ir pazīstama arī kā Vecais vai Baltais forts. Šī pils tika uzbūvēta 19.gadsimta beigās un skaitās visvēcākā galvaspilsētas arhitektūras būve, kur visvecākās celtnes nepārsniedz 30 gadu vecumu. Kādreiz forts tika izmantots kā Abu Dabi valdniekau rezidence, bet tagad tur ir izvietots Abu Dabi Kultūras centra vēsturisko dokumentu arhīvs. Netālu no Abu Dabi izstāžu kompleksa Al Mussafahn atrodas tā saucamie Kultūras-etnogrāfiskie lauki, kur Jūs varat iepazīties ar dažādu valsts rajonu dzīves veidu. Brīvdienās un svētku dienās šeit tiek rīkotas nacionālo dziesmu un deju skates. Vakaros, mēs Jums iesakām pastaigāties krastmalas skvērā un izbaudīt skaistās pilsētas strūklakas. It īpaši iesakam pievērst uzmanību: “Dalla”, “Pērles”, “Lidojošie baloži”.

Iedzīvotāji.

Pēc 2000. gada iedzīvotāju uzskaites rezultātiem Abu Dabi iedzīvotāju skaits bija sasniedzis 1.108 mil.cilvēku, puse no kuriem dzīvo galvaspilsētā Abu Dabi. Vietējie iedzīvotāji (arābi) sastāda tikai 20% no kopējā iedzīvotaju skaita, vislielākie ārzemnieku kopienas štatā ir: indieši, pakistānieši, citu arābu valsts pilsoņi, angļu tautības cilvēki. Vietējie iedzīvotāji pieder pārsvarā pie Banijas izcelsmes.

Vēsture.

Abu Dabi pilsēta tika dibināta 1760.gadā. Par galvaspilsētas nodibināšanu ir skaista leģenda. Kādreiz arābu mednieki medīja gazeli. Gazele ilgi skraidīja pa tuksnesi un beidzot atveda medniekus Persijas līča piekrastē, kur viņa ieleca ūdenī un nokļuva salā. Mednieki tai sekoja un gazele viņus atveda pie brīnišķīga dzeramā ūdens avota. Pateicībā par to mednieki dāvāja gazelei dzīvību, bet tuvu avotam jaundibinatu apmetni bija nosaukuši par “gazeles tēvu”, kas arābu valoda skan kā Abu Dabi.

Mūsdienu emirāta vēsture ir saistīta ar naftas nozares attīstību. Naftu sāka meklēt 1950.gadā, un pirmie urbumi nedeva nekādus rezultātus. Un tikai 1958.gadā meklēšana deva savus rezultātus. 1959.gada zemūdens pētījumi Abu Dhabi piekrastē (tajos piedalījās arī slavenais Ž.-I. Kusto) apstiprināja lielus naftas un gāzes krājumus. Pēdējos desmit gados emiratā tika konstatēta strauja rūpniecības, lauksaimniecības un tūrisma attīstība. Abu Dabi ir viena no visneatvairāmākajām pasaules galvaspilsētām. Šī pilsēta apvieno gan urbanizācijas ainas, gan senās austrumu tradīcijas. Tas ir viens no atzītākajiem atpūtas, tirzniecības un sporta centriem pasaulē.

© Tūrisma firma "Ar-Tur", 2001 – 2021

Top.LV
Latvijas Reitingi