Par Turciju

Turcija ir sena un viesmīlīga zeme. Šeit kopā savijušās austrumu un rietumu kultūras, veidojot savdabīgu sajaukumu, kuram līdzīga nav nekur citur pasaulē. Tas tādēļ, ka Turcija atrodas uz Eiropas un Āzijas robežas, austrumu – rietumu sauszemes ceļu un ziemeļu – dienvidu jūras ceļu krustpunktā, un tā mantojusi kaut ko no visiem, kas gadsimtu gaitā gājuši cauri šīm zemēm.

Turcijas ģeogrāfiskais novietojums allaž ir bijis gan tās skaistuma noslēpums, gan arī lāsts. Tieši valsts atrašanās vietas dēļ gadsimtu gaitā šo zemi ir vēlējušies iegūt daudzi – Turcija piederējusi gan hetu valstij un Romas impērijai, gan arī Maķedonijas Aleksandra un Osmāņu impērijām. Antīkās mākslas cienītāji šeit var baudīt gan islama, gan arī kristiešu kultūrai raksturīgos pieminekļus. Turcijā atradušies arī divi no septiņiem pasaules brīnumiem, kas liecināja par antīkās pasaules varenību – tas bija Halikarnasas mauzolejs un Artemīdas templis Efesā. Līdz mūsu dienām šie objekti diemžēl nav saglabājušies.

Turcija ir lieliska vieta atpūtai! Tās pludmales stiepjas no Grieķijas līdz pat Sīrijai – tie ir vairāk nekā tūkstoš kilometri smilšainu un akmeņainu krastu, līču, zvejnieku ciematiņu. Taurus kalni valsts dienvidos un Pontijas kalni Melnās jūras piekrastē savdabīgā veidā sadala Turcijas klimatu, padarot visu dienvidu piekrasti īpaši siltu un labvēlīgu atpūtai.

Turcijas Republika

Turcija ir triju varenu civilizāciju – romiešu, bizantiešu un osmāņu – dzimtene, tādēļ valsts kopumā veido unikālu etnisko un kultūras mozaīku.

Turcijas platība ir 780 000 kv.km. To apskalo četras jūras – Melnā jūra, Marmora jūra, Egejas jūra un Vidusjūra. Turcijai ir arī daudz kaimiņvalstu - Eiropas daļā tā robežojas ar Bulgāriju, Grieķiju, Armēniju un Gruziju, bet Āzijas daļā ar Irānu, Irāku un Sīriju.

Turcijā ir 65 milj. iedzīvotāju, vairākums no tiem – turki. Turki ir islamticīga tauta un lai arī mūsdienās reliģija skaitās nodalīta no valsts, striktu robežu starp šīm lietām novilkt nevar.

No 1923. gada Turcijas galvaspilsēta ir Ankara, taču valsts kultūras un darījumu centrs joprojām ir Stambula, pilsēta, kurā dzīvo vairāk nekā 15 milj. cilvēku.

Kultūra, tradīcijas un reliģija

Kā gandrīz vai jebkurā citā valstī, arī Turcijas iedzīvotāji uzskata, ka draudzīgai attieksmei ir liela nozīme un viņi vēlas, lai viesi šajā zemē justos labi. Jebkurš, kas tuvāk iepazīsies ar turku tautu, būs gatavs atzīt, ka viņi patiešām ir viesmīlīgi un laipni cilvēki, bet daži turciski pateikti vārdi būs viss, kas nepieciešams, lai saņemtu viņu atbalstu.

Turku kultūra vislabāk atspoguļojas mūzikā un nacionālajās turku dejās, no kurām tikai vēderdejas ir aizgūtas no arābiem.

Ja jums nekad agrāk nav gadījies izbaudīt turku pirti, tad noteikti izmantojiet šo iespēju. Turku pirts tradīcijas ir veidotas gadsimtim ilgi un tās ir dzīvas arī šodien. Turku pirtis hamam tika radītas saskaņā ar islama stingrajām prasībām pret ķermeņa tīrību. Pēc rituāla ir paredzēts, ka pats pirtnieks jūs vispirms ieziepē ar olīveļļas ziepēm un pēc tam masē. Turku pirts apmeklējumu varētu salīdzināt ar peldēšanos mūžīgās jaunības avotā!

98% Turcijas iedzīvotāju ir islamticīgie. Ikkatrā ciematiņā, nemaz nerunājot par lielajām pilsētām, jūs atradīsiet mošeju un piecas reizes dienā musulmaņi ierodas tajās uz lūgšanu.

Salīdzinājumā ar kristīgajām baznīcām mošejas pārsteidz ar savu askētisko vienkāršību. Islama ticība aizliedz attēlot dzīvniekus, tādēļ vislielāko iespaidu uz apmeklētājiem parasti atstāj pati mošejas telpa. Sienas klāj sarežģīti ornamenti un citāti no korāna. Pirms ieiet mošejā, ir jānovelk apavi, bet sievietēm arī jāapsedz galva ar lakatu. Jāatceras, ka Turcijā svētā diena ir piektdien, un katra kārtīga islamticīgā pienākums ir šajā dienā apmeklēt mosēju, tādēļ tās apmeklējumam tūristiem būtu ieteicams izvēlēties kādu citu nedēļas dienu.

Noderīga informācija

Kūrortpilsētu attālumi no Antālijas: Kemera – 40 km, Beleka – 30 km, Side – 75 km, Alānija – 130 km.

Nauda: Turcijas naudas vienība ir turku lira. Apgrozībā ir 50 000 000, 10 000 000, 1 000 000, 500 000, 250 000, 100 000 un 50 000 liru banknotes, kā arī 10 000 un 5 000 liru monētas. Naudas maiņa iespējama bankās, viesnīcās, arī lidostā.

Telefons: Turcijas starptautiskais kods ir 90. Lai piezvanītu uz Latviju, ir jāuzgriež 00 371 un abonenta numurs. Vislētāk zvanīt ir no telefona automāta, telefona kartes iespējams iegādāties pastā, kioskos, arī viesnīcās. Zvanīt no viesnīcas parasti ir dārgāk.

Darba laiki: Veikalu darbalaiki parasti ir no 9:00 līdz 13:00 un no 13:30 līdz 19:00, taču tie netiek strikti ievēroti. Bankas strādā no 8:30 līdz 12:00 un no 13:30 līdz 17:00, izņemot sestdienas un svētdienas. Pasts stradā no 8:00 līdz 24:00, bet svētdienās no 9:00 līdz 19:00.

Dzeramais ūdens: Krāna ūdens ir ļoti hlorēts un dzeršanai nav ieteicams. Gandrīz visur ir pieejams dzeramais ūdens pudelēs, kas ir labs un nav dārgs.

Dzeramnauda: Bieži vien 10% liela dzeramnauda jau ir ieskaitīta rēķinā. Ja nē, pieņemts atstāt apmēram 10% no summas, taču tas, protams, nav obligāti.

Transports: Autobusu satiksme Turcijā ir labi attīstīta un lēta, taču parasti aizņem daudz laika. Taksometri ir samērā dārgi. Ļoti lēts un pietiekoši ērts transporta līdzeklis ir maršruta taksometri.

Drošība: Naudu, vērtslietas un pases ieteicams glabāt viesnīcas seifā, kas atrodas vai nu viesnīcas numuros vai recepcijā (par papildus samaksu).

Medicīniskā palīdzība: ja jums nepieciešama medicīniska palīdzība, tad vispirms ir jāzvana pa telefonu, kas norādīts jūsu apdrošināšanas polisē un jāinformē viņi. Viesnīcas ārsts katrā laikā būs gatavs sniegt jums palīdzību, taču par to būs jānorēķinās skaidrā naudā.

Muita: jauniem paklājiem ir nepieciešams čeks par to iegādi, antikvārām lietām vajadzīgs īpašs sertifikāts, ko izdod Muzeju pārvalde. Antīku priekšmetu izvešana ir aizliegta.

Vīzas: Iebraucot Turcijā, ir nepieciešama vīza, kura tiek izsniegta uz vietas lidostā. Vīzas cena ir 10 USD.

Daži vārdi turciski...

Latviski Turciski
Labrīt Günaydin
Labdien Merhaba
Kā jums klājas? Nasilsiniz
Ar labu nakti Iyi geceler
Laipni lūdzam Ho?geldiniz
Evet
Hayir
Lūdzu Lütfen
Paldies Telekkür ederim
Atvainojiet Afedersiniz
Nesaprotu Anlamiyorum
Skaisti Güzel
Labi Tamam
Slikti Kötü
Lūdzu, rēķinu! Hesabi alabilirmiyim, lütfen!
Kur šeit ir tualete? Tuvalet nerde?
Esmu apmaldījies Yolumu kaybettim
Palīdziet man Bana yardim edermisiniz
Ieeja Giris
Izeja Cikis
Nauda Para
Dārgi Pahali
Dodiet, lūdzu, atlaidi Indirim, lütfe

© Tūrisma firma "Ar-Tur", 2001 – 2020

Top.LV
Latvijas Reitingi