Par Gran Canaria salu

Gran Kanārija sala ir gandrīz apaļas formas, aizņem platību 1532 kv.km. Tā atrodās Kanāru arhipelāga dienvidu daļā. Salas galvaspilsēta - Las Palmas. Neierasta iezīme tādai mazai teritorijai – negaidīta dabas zonu maiņa: no augstiem kalniem, apaugušu ar mežu, sniegotām virsotnēm, līdz saulainām, zelta spīgoļošām smilšu pludmalēm. Gran Kanāriju divās daļās sadala kalnu grēda El Cumbre. Pati augstakā kalnu virsotne Pico de Las Nieves (1950 m) no vienas puses aiztur Saharas vējus, pateicoties tam, dienvidu daļā klimats sauss, temperatūra augstāka, bet ūdens temperatūru ietekmē okeāna Golfa straumes tuvums, no otras – aiztur lietus mākoņus. Tapēc ziemeļos – krāšņa augu valsts, bet aukstāks un mitrāks, šeit atrodās Las Palmas lidosta. Brīnišķīgi krasti stiepjas 236 km garumā, bet dienvidos atrodas slavenās Maspalomas kāpas un zeltu atspīdošās smiltis Pleja del Ingles. Uz salas atrodās brīnišķīga pludmale Las Kanteras 3 km garumā, kurā pateicoties zemūdens rifiem nekad nemēdz būt stipra jūras viļņosanās. Unikālie dabas apstākļi, attīstītais viesnīcu tīkls un daudzveidīgās izklaides iespējas, piesaista tūristus uz Gran Kanārija salu, kas pārvērtusies par vienu no pasaules tūrisma centriem.

Gran Kanārija – trešā lielākā Kanāriju arhipelāga sala. Salas nosaukums izsauc daudzus jautājumus: ja tā ir trešā, tad kapēc Gran (angliski Grand – liels), ja Kanārija, tad kur kanārij putniņi? Atbildi mēs atradīsim konkvistadoru laikmetā, cilvēces zelta bērnības pasakās. Kanar nosaukums rodas no latīņu vārda kanis – suns. Vēlāk spāņu konkvistadori nosauca salu par Gran Kanarija – "lielo kanāriešu sala". Viņi paši bija īsa auguma, bet iezemieši – īsti giganti. Kas attiecās uz suņiem, viņi kā arī iezemieši – guanči, bija milzīgi.Dīvainie ļaudis – guanči izaudzēja sevišķu suņu sugu, no kuriem vēlāk radās mastifi. Dzīvnieki saglabājās, bet guanči izzuda (tiek pieņemts, ka konkvistadori viņus iznīcinaja). Taču tos, kas atbrauc uz Gran Kanārija zelta pludmalēm, maz interesē guanči liktenis.Viņus vairāk piesaista brīnišķīgais laiks un pasakainā daba.Subtropu klimats pieļauj tikai divus gadalaikus – vasaru un ziemu. Ziema ilgst no novembra līdz martam un ar neko neatgadina īsto ziemu: vidējā gaisa temperatūra šajā gadalaikā sastāda 20 grādu siltuma. Vasarā – apmēram 25 grādi siltuma. Interesanti tas, ka Gran Kanarija lietus mēdz būt tikai ziemā. Brīnišķīgais laiks paskaidro sekojošais: sala izvietojusies 130 km no Āfrikas krastiem un 1100 km no Eiropas dienvidu punkta.Uz salas silti no tā, ka vējš pūš no Sahāras tuksneša puses, bet ne karsti, pateicoties Atlantijas okeānam gaiss kļūst vēsāks.

Gran Kanariju salu mēdz arī dēvēt par "mini kontinentu". Šeit vienas dienas laikā var tīksmināties par tropiskajiem dārziem, pastaigāties par sniegotajiem kalnu celiņiem un īstajiem barhāniem.Bet vairums tūristu no visas pasaules piesaista šejienes brīnišķīgās pludmales un krāšņās viesnīcas Atlantijas okeāna krastā

Ģeogrāfija

Grankanārija (Gran Canaria) ir trešā lielākā Spānijai piederošā Kanāriju salu arhipelāga sala, kas atrodas Atlantijas okeānā 210 km attālumā no Āfrikas ziemeļaustrumu krasta starp Tenerifes un Fuerteventūras salām. Salas izcelsme ir vulkāniska. Sala atrodas 1250 km attālumā no kontinentālās Spānijas un lidojums līdz valsts galvaspilsētai Madridei ilgst apmēram 3 stundas. Neskatoties uz to, ka sala ir neliela, tajā ir neparasti daudzveidīgas dabas ainavas un dažādas klimatiskās joslas, tāpēc Grankanārija tiek dēvēta par mazo kontinentu. Salas pirmiedzīvotāji ir guanči.
Salai ir gandrīz apaļa forma un diametrs ap 50 km. Administratīvi Grankanārija ir sadalīta 21 municipalitātēs. Kanāriju salu arhipelāgam ir divas galvaspilsētas. Viena no tām ir Santa Cruz de Tenerife Tenerifes salā, kas ir Tenerifes provinces galvaspilsēta, bet otra - Las Palmas Grankanārijā ir Las Palmas provinces galvaspilsēta.

Klimats

Gaisa temperatūra salas ziemeļos parasti par vairākiem grādiem ir zemāka nekā gaisa temperatūras salas dienvidos. Pasātu vējš, Golfa straume ir noteicošie faktori lieliski maigajam klimatam visu gadu. Vidējās temperatūras vasarā ir 26°C-28°C, bet ziemā 22°C-24°C. Jebkurā laikā ir iespēja baudīt dažādas gaisa temperatūras, skatoties, kur atrodaties- piekrastē vai kalnos. Dažkārt var redzēt arī sniegu kalnu virsotnēs.

Transports

Ņemot vērā Grankakanārijas atrašanās vietu, visērtākais transporta veids, lai nokļūtu šajā salā, ir lidmašīna. Salā ir iespējams nokļūt arī ar kompānijas Trasmediterranea prāmi, kas kursē starp Kadisas (Cádiz) pilsētu kontinentā un Las Palmas, taču jārēķinās ar to, ka brauciens ilgst divas diennaktis. Grankanārijā ir uzbūvēta mūsdienīga autostrāde GC1, kas savieno galvaspilsētu Las Palmas salas ziemeļos ar Puerto Rico kūrortu salas dienvidos. Šī ir vienīgā ātrgaitas autostrāde, jo, ņemot vērā to, ka lielāko daļu Grankanārijas aizņem kalni, salas vidienē nākas pārvietoties pa šauriem, līkumotiem kalnu ceļiem, serpantīniem. Pārvietoties pa salu ir iespējams gan ar auto, gan ar sabiedrisko transportu (autobusiem, kas šeit tiek saukti par guagua). Elektrotransporta vai dzelzceļa satiksmes salā nav. Salā ir labi attīstīta arī taksometru satiksme, kuru pakalpojumi nav dārgi. 18 kilometrus no salas galvaspilsētas Las Palmas salas ziemeļos un 25 kilometrus no galvenajiem tūrisma centriem salas dienvidos atrodas Grankanārijas lidosta, kas gadā apkalpo miljoniem pasažieru.
Ir attīstīta arī vietējā aviosatiksme starp Grankanāriju un citām Kanāriju salām, ko nodrošina aviokompānijas Binter Canarias un Islas Airways. Prāmju kompānijas Naviera Armas un Fred Olsen nodrošina jūras satiksmi starp Grankanāriju un citām salām.

Tūrisms

Palmitos parks – iespēja redzēt dažādus eksotiskos dzīvniekus, kā arī delfīnus. Papagaiļus, prēriju putnus (vanagus, ērgļus). Ideāla ekskursija 3-4 stundu garumā ģimenēm ar maziem bērniem. Valsequillo- zaļi lauki ar iespaidīgiem akmeņu krāvumiem un dziļām aizām. Priežu meži, palmu un mandeļu koki, kuriem janvārī un februārī ir ziedēšanas laiks.
Riteņbraukšana – sala ir ideāla riteņbraucējiem, daudz celiņu kalnos- gari, īsi, piemēroti ikviena spējām. Sērfošanas skolas – lieliska vieta, lai iemācītos sērfot un gūtu pieredzi no profesionāliem sērfotājiem. Gran Canaria ir slavena ar dažādajām pludmalēm. Garākās ir "Playa del Inglés" un "Maspalomas". Uz salas atrodas vecākais golfa klubs Spānijā.
Grankanārijā ir laba muzeju izvēle. Sala ir zināma ar slaveniem rakstniekiem un māksliniekiem un viņu darbi ir izstādīti centrālajos Casa Museo Pérez Galdós, Gran Canaria's Museo Néstor, and the Casa Museo de Tomás Morales muzejos. Populārs muzejs ir Casa Museo León y Castillo, kur izklāstīta salas vēsture.

© Tūrisma firma "Ar-Tur", 2001 – 2019

Top.LV
Latvijas Reitingi