Šrilanka - Safīru un rubīnu zeme

Gadsimtu laikos Šrilanka ir bijusi pazīstama, kā Dārgumu sala. Vēl cars Salamonssavai carienei Savskai uzdāvināja milzīgu rubīnu, kas tika izvests no Ceilonas. Marks Polo apbrīnojami salīdzināja rubīna lielumu ar cilvēka rokas resnumu, kuru viņš redzēja Anuradhapurē, - iespējams, viņš mazliet parspīlēja, taču dārgakmeņiem, kas nākuši no Ceilonas, vienmēr ir piemitusi pasaules slava.

Šodien rubīnus var satapt diezgan reti. Taču karaliskais rubīna radinieks ir - zilais safīrs - neizbēgami tas tiek uzskatīts par karali starp citiem dārgakmeņiem, kurus var dabūt uz salas. 400-karātu safīrs "Zilā Skaistule", kas rotā Britu impērijas kroni, ir atrasts Ceilona.

Krašņais zvaigžņotais safīrs, kļūdaini saukts par "Indijas Zvaigzni", kas ir ekponēts Ņujorkas muzeja ar dabisko vēsturi, tāpat ir nācis no Šrilankas.

Izņemot rubīnus un safīrus, uz salas tiek iegūti kaķa acs, aleksandrīts, akvamarīns, turmalīns, topazs, granatakmens, ametists, cirkons, spinels un daudzi citi.
Dārgumus Šrilankā iegūst atklātā veidā. Salas īpatnība ir tā, ka šahta var atrast visdažādākos akmeņus.
Šī valsts skaitās viena no bagātākajām dārgakmeņu raktuvēm pasaulē, tāpat kā Birma, Brazīlija, Dienvidāfrika un Taizeme.

Otrais cietākais pēc dimanta, kas Šrilankā nav sastopams, ir korundi-safīri un rubīni. Safīri mēdz būt zili, zaļi un dzelteni, rubīni - rozā, violeti un sarkani, kā arī vērtīgāki ir "baložu asiņu nokrāsas rubīni". Lielākā cieņā ir zilie safīri, ar rudzupuķu nokrāsu un karaliskā zilā krāsa. Ja akmens ir zilās nokrāsās un tam nav defektu, tad tas var maksāt 5000 dol. par karātu.

Gaismas staru iedarbībā, daži korundi dod sešstūrainas zvaigznes efektu pašā akmenī, kas īpaši piesaista daudzus pircējus. Vairāk pazīstamais berilov ģimenes parstāvis, smaragds, Šrilankā nav sastopams, taču vairumā tiek iegūts akvamarīns, mīkstāks ir berils - no zili-zaļas līdz pat okeāna ūdens nokrāsām.

Hrizoberils, grupējas, kā trešais pēc cietuma konsistences, var būt dzeltens, zaļš, brūngans ar daudzām pārejošām nokrāsām. Vairāk pazīstams no šīs akmens grupas ir kaķa acs un aleksandrīns. Kaķa acs uz salas tiek dēvēt par akmeni, kas pasargā no ļaunas acs, tāpēc tas diezgan dārgi maksā; tā nosaukums ir radies no kaķu acs zīlītes efekta, kas rodas, apstrādājot akmeni. Aleksandrīts - īpaši retas kvalitātes akmenis uz krāsu izmaiņām, atkarībā no apgaismojuma: dienas gaismā tas ir zaļš, pie mākslīgās gaismas kļūst sarkans. Šis vērtīgais akmens sastopams tikai Urālos un Šrilankā.

Dzeltenais topaz lieliski padodās pulēšanai, kļūstot ļoti slidens, plaši tiek izmantots juvelieru izstrādājumos. Bet esiet uzmanīgi: Šrilankā nav sastopams "dūmotais topaz" - zem šī nosaukuma Jums visdrīzāk gribēs pārdot kvarcu. Kvarcu var sastapt visdažādākajās krāsās, kā arī tas mēdz būt caurspīdīgs, puscaurspīdīgs un matēts. Ametists - purpura kvarc, diezgan dārgs. Šis skaistais akments bieži tiek lietots fasetei (slīpēšanai).

Dūmotajam kvarcam piemīt visi brūnie toņi no gaiša līdz tumšajam un tiek lietots pie t.s. "gredzens kokteilim" izgatavošanas. Granats diezgan izplatīts, salīdzinoši nedārgs akmens, parasti no bāli-brūnas līdz sarkani-brūnai krāsai. Rubīna vieglums un mīkstums, nav korunda cietuma konsistences.

Turmalīns Šrilankā - piemīt dzelteno, zaļo, sarkano un zilo krāsu toņi. Pēc pilnīgi patvaļīgas klasifikācijas, pamatotas pēc pieprasījuma- piedāvājuma principa, tie atbilst dārgakmeņu iedalījumam, tapēc nedārgi
Cirkons - tikpat spožs un laistošs akmens kā dimants, taču nepiemīt tā cietums. Cirons dod dubulta atspulga un dzīva spīduma efektu, kas bezkrāsainos eksemplārus ļauj saukt par "amerikāņu briljantu". Tāpat tam var piemist dzeltenas, oranžas un brūnas krāsas nokrāsas.

Pats lētakais no Šri-Lankas dārgakmeņiem ir mēness akmens. No tā, kas pēc krāsas atgādina atšķaidītu pienu, izgatavo skaistas rokassprādzes un piespraudes. Zilas nokrāsas tiek ļoti cienītas, tapēc parasti šīs krāsas izstrādājumiem no mēness akmens tiek noteikta lielāka cena.

© Tūrisma firma "Ar-Tur", 2001 – 2020

Top.LV
Latvijas Reitingi