ŠRILANKA

Pasaules kartes mērogā Šrilanka, kas līdz 1970-jiem gadiem pazīstama kā Ceilona, izskatās kā maza lāsīte uz Indijas okeāna virsmas. Patiesībā sala ir pietiekoši liela, lai acu skatam piedāvātu tādu ainavu daudzveidību, kas ir vesela kontinenta cienīgi. No ziemeļiem uz dienvidiem sala stiepjas 435 km garumā, bet no austrumiem uz rietumiem - 235 km. Visa salas teritorija ir 65600 km² liela. Tropiskajās pludmalēs visu gadu gaisa un ūdens temperatūra ir no +25-29°C, taču 4 stundu braucienā ar automašīnu vai vilcienu atrodas aizraujoši gleznaina kalnu zeme, kur temperatūra nokrīt līdz +10°C grādiem. Tikpat ātri kā temperatūra, mainās arī dabas skati. Īsais ceļojums Jūs nogādās Šrilankas seno civilizāciju pilsētu drupās, un brauciena laikā Jūs redzēsiet pludmales ar palmām, ielejas un augstienes, bagātu dzīvnieku pasauli, eksotisku floru, upes, ezerus un ūdenskritumus. Šrilanka - tas ir dabas miers un varenība, kam atbilst dzīves vienkaršība un dabiskums.

Šrilankas rakstītā vēsture sākas 2 tūkst. gadu atpakaļ, ar budisma parādīšanos, kas saglabājies uz salas līdz pat šai dienai, kāda bija. Reliģija un kultūra jau kopš paša sākuma šeit ir viens vesels. Budistu un induistu tempļi, mečetas, kristiešu svētnīcas atrodās viena otrai blakus pilnā harmonijā. Valsts tiek uzskatīta par krāsainu reliģiju, kultūras, rasu un ģeogrāfijas sajaukuma piemēru, kur tropi satiekas ar mūsdienīgām eiropiešu tradīcijām.

Uz salas atrodas lieliskas, starptautiska līmeņa viesnīcas - cenas jebkuram maciņam. Šeit lieliskie apkalpošanas apstakļi savienojas ar viesmīlību un tradicionālo sirsnību. Ceilonas virtuve piedāvā izvēlēties starp nacionālo un internacionālo virtuvi. Jūras delikateses skaitās salas specializācija: krabji, omāri, krevetes, kalmāri, tāpat var pamēģināt vietējos ēdienus no rīsiem un karija, augļu delikateses - mango, avokādo, papaiju un, protams, pasaulē labāko ceilonas tēju. Vakara izklaidēs šeit regulāri tiek rīkoti tradicionālie mūzikas vakari ar dziedātājiem, dejotājiem, bungotājiem.

Šrilanka Jums piedāvā neskaitāmas jūdzes skaistu zelta pludmali ar kokospalmām. Populārākie kūrorti - Negombo, Maunt Lavinija, Beruvela, Bentota un Hikkaduva (rietumu un dienvidu piekrastēs), Trinkomale, Nilaveli un Kalkudah (austrumos) - paradīze dvēselei un ķermenim, kur ir lieliska iespēja nodarboties ar ūdens slēpošanu un peldēšanu, sērfingu, zemūdens niršanu un dziļās zemūdens zivju makšķerēšanu.

Hikkaduvas, Lielo un Mazo Bassasah "Koraļļu dārzi" dienvidu piekrastē, pluss koraļļi Trinkomalē un Baložu sala (austrumos) - tas viss atrodās zemūdens niršanas fanātu rīcībā. Tikai paslīdiet kristāltīrā ūdenī - un Jūsu priekšā atvērsies tropiskās varavīksnes pasaule... Satriecoši jūras skati, nogrimušo kuģu paliekas, neticami spilgtas krāsas zivteles, savairojušas koraļļu rezervātā. 3. gs. m.ē Devanampijatsijā karalis Mihintalē nodibināja pasaulē pirmo floras un faunas rezervātu, kurš eksistē vēl šobaltdien. Sinharajas džungļu mežs tiek uzskatīts par retu paraugu tāda veida meža tipiem Āzijā. Tāpat tam ir rezervāta statuss, kur audzēvairāk kā 170 tropisko orhideju veidus. Plato Horton - īpaša ievērojama vieta. Šis līdzenais plato ir pēdējais palikušais tropiskā meža oreols, ar retu, tagad jau vienīgiem pasaulē, koku un ziedu eksemplāriem. Nacionālie parki Jala, Vilpattu un Inginijalalja atšķirās ar burvīgajām ainavām. No drošiem bungalo vai slēgtiem džipiem apmeklētāji var novērot leopardus, žirafes, ziloņus, pērtiķus, briežus, lāčus, kuri šajos rezervātos dzīvo brīvībā.

ŠriLanka - īsta dārgakmeņu glabātuve, šeit tiek iegūti rubīni, safīrs, ametists, topazi, "kaķa acs". Pilsētas tirgi un amatniecības centri piedavā plašu dāvanu un suvenīru izvēli: batika, juvelierizstrādājumi, sudrabu, zāļu tējas un garšvielas. Šrilanka - laimīgā sala - draudzīgas un smaidošas tautas zeme. Šeit visapkārt valda ziedu un tropisko augu aromāts.

Jūs sastapsieties ar tradicionālo sveicināšanos - "aijubovan" - kas nozīmē "ilgu Jums veselību". Labākais laiks Šrilankas apmeklēšanai ir no decembra - martam dienvid-rietumos un centrālajā augstienē, bet austrumu piekraistei labākais laiks ir no maija - septembrim.

IEDZĪVOTĀJI. Kopējais iedzīvotāju skaits - 18 miljoni cilvēku. Etniski iedzīvotāji ir dažādi: singaļi - Ziemeļ-Indijas un gaišādaino klejotāju pēcteči - sastāda 74%, tamili - Dienvis-Indijas tumšādaino iedzīvotāju pārstāvji - 18%, 7% sastāda "lankijas mavri" iedzīvotāji - musulmaņi, kas cēlušies no viduslaiku arābu tirgotājiem, tāpat neliela eirāziešu grupa - "bjurgeri", portugāļu un holandiešu pēcteči, ķīnieši, eiropieši un atlikušie aborogēni - "veddi".

RELIĢIJA. Budisms, induisms, kristietība, islams.

APĢĒRBS. Izņemot centrālo salas daļu, Šrilanka - mūžīgās vasaras valsts, un tikai tādos kūrortos, kā Nuvara Elija Jums varētu ievajadzēties kādu džemperi vai jaku. Lai kāptu Adamov Pik (2024 m), nepieciešams ģērbties ļoti silti. Centrālajā augstienē dažkārt var būt ļoti mitrs. Kā jebkurā tradicionālā aziātu valstī, sievietes var atļauties nesāt šortus tikai pludmalē. Tikai nedaudz Hikkaduvas pludmalēs tiek praktizēta sauļošanās "topless", citur tas netiek pieļauts. Lai apmeklētu budistu vai induistu tempļus, Jums būs nepieciešams novilkt apavus, tāpēc neslikti būtu līdzi paņemt pārīti zeķu, par cik grīdas ir ļoti aukstas. Sievietēm šajā gadījumā rekomendējama gara kleita, kas apsedz plecus. Vīriešiem - bikses, bet ne šorti. Tempļos galvā nedrīks būt galvas sega, kas visur citur ir nepieciešama, lai pasargātos no svelmainās saules. Līdzi paņemiet krēmu pret saules apdegumiem un līdzekli pret odiem, ja esat nolēmuši doties dziļāk salā. Jebkuru Jums vajadzīgu, vieglu apģērbu un apavus, Jūs varēsiet iegādāties Šrilankā, turklāt pavisam nedārgi. Zemūdens peldēšanas ekipējumu labāk vest līdzi, par cik iznomat to var tikai lielākajos kūrortos. Pludmales dvieļus arī labāk ņemt līdzi pašiem savus.

VĪZA. 30 dienu uzturēšanās vīza ir bezmaksas, tiek noformēta lidostā visa veida Baltijas valstu pasēm.

MUITA. Bez nodokļiem ir atļauts ievest 1,5 l stipro alkaholisko dzērienu, 2 pudeles vīna, 200 cigaretes vai 50 cigarus, kā arī smaržas un suvenīrus par summu, kas nepārsniedz 250 ASV dolārus. Valstī nedrīkst ievest lankiešu valūtu, izvest drīkst ne vairāk kā 250 rūpijas. Citu valstu valūtas ievešana-izvešana ir neierobežota. Summu, kas pārsniedz 10 tūkst. USD skaidrā naudā, kā arī vērtslietas, elektroniku un aparatūru ievedot vajag deklarēt.

SADZĪVES MAKSA. . Šrilanka tiek pieskaitīta pie tūristiem lētām valstīm, turklāt pakalpojumu cenas kūrortu zonās mainās atkarībā no sezonas. 1 litrs degvielas - 40 lankijas rūpijas, 1 avīze - 12 rūpijas, 1 pica - 305 rūpijas, 1 litrs piena - 70 rūpijas, 300g koka-kolas pudele - 12 rūpijas, 500g šķīstošās kafijas - 125 rūpijas, tasīte tējas ar pienu - 50 rūpijas, 1 banāns - 5 rūpijas, 1 mango auglis - 15 rūpijas, 1 kokosrieksts - 10 rūpijas, 1 ananass - 15-30 rūpijas, labas pusdienas restorānā - 600 - 700 rūpijas. Bodītēs un privātajos veikalos var tirgoties, turklāt cenu ir iespējams nokaulēt pat trīskārtīgi.

AUTOMAŠĪNU NOMA. Tas Jums izmaksās vidēji 20 - 30 $ dienā, bet uz ceļiem ir kreisās puses satiksme, ļoti interesanta un haotiska. Apdzīvotās vietās un kalnu rajonos tas rada lielas problēmas nepieredzējušam braucējam. Ja Jums ir starptautiskās autovadītāja tiesības, Kolombo Ceļu satiksmes pārvaldē nepieciešams noformēt bezmaksas auto vadīšanas atļauju.

NAUDA. Lankijas rūpija sastāv no 100 centiem. Apgrozībā atrodas 5, 10, 25, 50 centu un 1, 2, 5 un 10 rūpiju monētas, kā arī 10, 20, 50, 100, 500 un 1000 rūpiju banknotes. Diemžēl, vietās, kur apgrozās daudz cilvēku, neviens nav pasargāts no kabatas zagļiem, tāpēc ieteicams savu naudu un citus vērtīgus dokumentus noglabāt viesnīcas seifā. Katram gadījumam jau mājās iegādājieties pases un aviobiļetes kopijas. Ļoti ieteicams ceļot ar kredītkartēm vai ceļojuma čekiem, kurus apmainīt prêt skaidro naudu Šrilankā nav nekādu problēmu. Banku darba laiks darba dienās no 9 - 13/14. Kolombo un Kandi naudu var samainīt citā laikā. Lai izbraucot būtu iespējams apmainīt atlikušās rūpijas, jāsaglabā maiņas čeks. ASV dolāra kurss - 95 rūpijas (2002.g. maijs).

DZERAMNAUDA. Tur, kur Jūs maksājiet 10% par apkalpošanu, t.i. daudzos restorānos un viesnīcās, dzeramnauda nav obligāta, tāpat dzeramnauda obligāti nav jādod taksometra vai velorikšas vadītājiem. Bagāžas nesēji viesnīcās parasti ņem 10 - 20 rūpijas par smagu koferi. Aizbraucot vecākajam portje var atstāt 50 - 100 rūpijas, Jūsu pastāvīgajam vadītājam vai gidam - pa 20 - 50 dolāriem. Lielākā daļa darbinieku algu, kas strādā, apkalpojot ārzemju tūristus, sastāv no dzeramnaudām, un to ņem vērā darba devēji, nosakot algas.

ELEKTRĪBA. 230 - 240 volti spriegums, trīszaru kontaktdakšiņa. Viesnīcā var pajautāt adapteri, bet labāk līdzi atvest savu.

DZERAMAIS ŪDENS. - ieteicams tikai rūpnieciski fasēts minerālūdens, lūdzu nelietojiet nevārītu ūdeni.

POTES UN VESELĪBA. Ievērojot galvenās higiēnas un uzvedības normas tropiskajās valstīs, potes nav nepieciešamas. Sargieties no saules dūriena, apdegumiem un kukaiņu kodumiem - nēsājiet galvassegu, izmantojiet pretapdegumu krēmu un pretodu līdzekli. Valstī ir pietiekoši daudz aptieku, tāpēc iegādāties zāles nav problēmu, taču hroniskām kaitēm ieteicams medikamentus vest līdzi.

AVIOBIĻETES. Pēc ierašanās Šrilankā, ikvienu biļeti vajag pārrezervēt 72 stundu laikā. To Jums laipni palīdzēs izdarīt mūsu partnerfirmas pārstāvji.

PIRKUMI. Dārgakmeņi, apģērbs, batika, tēja, garšvielas, metālkalumi, tautas amatnieku koka izstrādājumi.

© Tūrisma firma "Ar-Tur", 2001 – 2020

Top.LV
Latvijas Reitingi