Nepāla - informācija par valsti

Nepālas karte:
Nepālas karte
Nepālas karogs:
Nepālas karogs
Nepālas ģerbonis:
Nepālas ģerbonis
Valsts platība:
147 181 km²
Iedzīvotāju skaits:
29 331 000
Oficiālā valoda:
nepāliešu valoda
Galvaspilsēta:
Katmandu
Lielākās pilsētas
Birganja, Janakpura, Butvala, Pokhara
Naudas vienība:
Nepālas rūpija (NPR)
Valsts iekārta:
republika
Reliģijas:
Hindusims – 80.65%. Budisms – 10.74%, Islāms – 4.20%.

Priekšstats par Nepālu kā ceļojuma galamērķi ir cieši saistīts ar Himalaju virsotnēm. Ilgu laiku valsts bija pievilcīga nopietniem kāpējiem, tomēr pēdējā laikā aizvien lielāku popularitāti ir iekarojušas zemākās virsotnes, kas piedāvā pasakainas ainavas un alpīno pļavu skaistumu. Tajā pat laikā valsts zemākie punkti – Katmandu ieleja un Terai reģions piedāvā ceļotājiem plašas iespējas. Nostāk esošie reģioni ir ceļotājiem nedroši, tur nav ieteicams iemaldīties, jo nav nekādu drošības garantiju.

Nepāla ir valsts ar ļoti daudzveidīgu ģeogrāfiju un kultūru. Valsts atrodas Himalaju dienvidu nogāzē, un ziemeļos ir astoņas pasaules augstākās virsotnes, ieskaitot augstāko kalnu – Everestu. Auglīgie un mitrie dienvidi ir samērā urbanizēti.
Pēc vairākiem novērtējumiem, hinduismu Nepālā praktizē lielāka iedzīvotāju daļa nekā citās valstīs. Savukārt budisma piekritēji ir neliela daļa, lai gan Nepāla tiek uzskatīta par Sidhārtas Gautamas dzimšanas vietu.
Ilgu laiku Nepala bija monarhija, valdot Šāhu dinastijai, sākot ar 1768. gadu, kad Pritvi Narajans Šahs apvienoja daudzās mazās karalistes. Dekādi ilgušais Nepālas pilsoņu karš, kuru izraisīja maoistu partija, un 2006. gada masu protesti, kurus atbalstīja lielākās partijas, kulminēja ar miera noslēgšanu, satversmes sapulces ievēlēšanu, karaļa Gjanedras atkāpšanos un federālas demokrātiskās republikas nodibināšanu 2008. gada 28 maijā. Pirmais Nepālas prezidents Jams Barans Jadavs zvērestu nodeva 2008. gada 23. jūlijā.
Aptuveni 5 km attālumā no Katmandu atrodas lielākā tibetiešu apmetne valstī (Bouddhanath). Sajūta it kā te valdītu absolūts miers. Pat kāda vietējā tibetiete, degošām eļļas svecēm noklātu paplāti uz galvas, aizslīd garām viegli un nemanāmi.

Ģeogrāfiskais stāvoklis

Nepāla dienvidos robežojas ar Indiju, austrumos ar Ķīnu. Nepālas Federālā demokrātiskā republika – pasaules jaunākā republika.

Klimats

Daudzveidīgs. Musonu lietus sezonas laiks ir no jūnija līdz pat augustam, pavasarī un rudenī ir sauss. Galvenais faktors, kurš ietekmē klimata izmaiņas ir kalni.

Nacionālā virtuve

Lai gan Nepāla ir maza valsts, runājot par nacionālo virtuvi atliek vienīgi nobrīnīties cik tā ir dažāda. Pārsvarā uzturā tiek izmantoti rīsi, karijs un ingvers.

Vērts zināt:

  • Ērtākais veids, kā nokļūt Nepālā, ir, lidot no Deli. Lidojums no Taizemes ved pāri kalniem, tāpēc lidmašīnai jāceļas augstāk. Tas krietni vien sadārdzina biļešu cenas. Lidojums Deli – Katmandu maksā aptuveni 180 $, kamēr no Bangkokas – 260 $. No Deli iespējams lidot arī uz Pokharu.
  • Vīzu var nokārtot Katmandu lidostā, atliek vien aizpildīt pāris anketas.
  • Brauciens autobusā no Katmandu uz Pokharu ilgst astoņas stundas un pat vairāk (200 km). Biļetes cena vidēji 15 – 20$. Savukārt, lidojums ilgst 40 minūtes, cena vidēji 80 – 100$.
  • Kāpjot kalnos vai ejot trekingā (ja vien neesat iecerējis augstākās profesionalitātes kāpienu), visu nepieciešamo inventāru droši varat nopirkt uz vietas. Nav vajadzības staipīt to līdz, turklāt tas izmaksās vismaz trīs reizes lētāk nekā pašu mājās.
  • Lielākajās pilsētās netrūkst ne bankomātu, ne naudas maiņas punktu.
  • Komunicēt angļu valodā nav problēmu.

© Tūrisma firma "Ar-Tur", 2001 – 2020

Top.LV
Latvijas Reitingi