Festivāli Nepālā

Nepālas festivāliem ir nozīmīga ietekme uz nepāliešu kultūras dzīvi. Lai gan Nepālā dzīvo daudz un dažadu kultūru pārstāvji, viņi vienmēr apovienojas un kļūst par vienu veselumu festivālu norises laikā. Nepālā ir vairāk kā 50 festivāli, lielākā daļa ir ar reliģisku pieskaņu un vēsturisku nozīmi, bet parējie festivāli ir ielas dzīres visiem.

Populārākie Nepālas festivāli:

Mata Tirtha Snan (Mātes diena)

Festivāls parasti tiek svinēs aprīļa beigās vai maija sākumā, jaunā mēnesī. Mātes dienas festivāls pilda nozīmīgu funkciju – apvieno un stiprina ģimenes. Tā ir diena, kad visi pateicas mātēm par viņu pūlēm, atbalstu un beznosacījuma mīlestību.

Buddha Jayanti

Festivāls ir par godu Budas dzimšanas dienai. Viņš ir dzimis 543 gadā pirms mūsu ēras.

Ghanta Karna Chaturdasi

Festivālu svin par godu Ghantakarnam – mistiskam dēmonam. Balstoties uz vietējām leģendām, Ghantakarnu izmantoja, lai iebiedētu sabiedrību. Viņam kā ziedojumus deva naudu un citas dāvanas, apmaiņā pret ziedojumiem vietējie iedzīvotāji saņēma mierīgu dzīvi. Ja ziedojumi nebija laikā atdoti, viņš zaga bērnus un sievietes.

Janai Purnima, Rakshya Bandhan un Khumbeshwor Mela Patan

Janai Purnima un Paksha Bandhan norisinās pilnmēnesī. Šajā dienā Bhraman un Chhetri kopienas maina savas dzeltenās kokvilnas auklas, kuras viņi nēsā pasietas ap krūtīm vai apsietas ap plaukstām (Janai vai Yajnopavita), kuras iesvēta Bhraman priesteris. Festivāls ir ļoti populārs starp hinduistiem. Auklas drīkst nēsāt tikai vīrieši.

Gaijatra

Gai Jatara tiek svinēts katru gadu augustā/septembrī. Festivāls ir viens no populārākajiem Nepālā. Šajā netrūkst ne humora, ne komēdijas. Gaijatara festivāla laikā tiek pielūgtas govis. Tradicionāli katrai ģimenei ir jāpiedalās gājienā ar vienu govi, tomēr, ja viņiem nav govs, tad dēlu vai kādu citu zēnu ietērpj govs tērpā un piedalās gājienā.

Šrī Krišna Janmastami

Dieva Krišnas dzimšanas diena. Svinības notiek Krišna templī Patanā. Svētki notiek dienu pirms Krišnas dzimšanas dienas. Viss templis tiek izrotāts ar eļļas lampām un svecēm. Festivālam ir divi nosaukumi: Šri Krishna vai Janmastami. Krišna savas dzīves laikā atbrīvojās no daudz dēmoniem, kuri traucēja vietējiem iedzīvotājiem mierīgi dzīvot: Pootana, Shakata, Agha, Dhenuka, Bakaa, Keshi, Kansa, Shishupala, Jarasandha un daudzus citus.

Gokarna Aunsi (Tēva diena)

Tēva dienas festivāls norisinās augusta beigās vai septembra sākumā, tas atkarīgs no mēness fāzēm. Nepāliešu kultūras mantojumā ir spilgtas iezīmes par to, ka Tēvs ir atbasts ģimenei, viņš ir spēcīgs un visiem pret viņu ir jāizturās ar godu. Tēvu dienas svinībās tēvi tiek bagātīgi apdāvināti no savu bērnu puses, un diena tiek pavadīta visiem kopā.

Tej Ko Darkhane Din

“Teej”ir “badošanās” festivāls sievietēm. Viņas, izmantojot reliģisko gavēni, lūdzas par savu mīļoto un bērnu labklājību un savu dvēseles attīrīšanu. Festivāls norisinās trīs dienas. Tej Ko Darkhane Din festivāls ir obligāts visām precētām hindu sievietēm un meitenēm, kuras ir sasniegušas pubertāti. Tikai sievietes, kuras ir slimas, garīgi nelīdzsvarotas vai nespēj dāvāt bērnus, var nepiedalīties šajā festivālā. Sievietes ietērpjas skaistās, sarkanās drānās un izrotā savas potītes. Festivāla norises laikā notiek dziedāšanas un dejošana visā Nepālā.

Indra Jatra

Indra Jatra festivālu svin septiņas dienas, svinības notiek Basantapur Durbar skvērā – Katmandu. Šajā laikā Katmandu ir pārpildīta ar cilvēkiem.
Festivāla nosaukums radies, pateicoties dievietei Indrai. Indra Jatra ir deju festivāls, kurā valda jautrība, dziesmas un krāsas. Festivāla norise sākas septembra beigās, kad ir beigušies musoni un iestājies rudens. Šajā festivālā hindusiti un budisti apvienojas un svin kopā.

Dashain

Dashain festivāls notiek katru gadu. Tiek atzīmēta diena, kas indieši atbrīvojās no dēmoniem. Balstoties uz leģendām, dieviete Durga cīnijās ar dēmonu Mahisasuru 10 dienas, līdz pieveica viņu. Šo festivālu svin piecas dienas. Piecas dienas tiek godināta dieviete Durga. Festivāla norises laikā Durga, ejot pa mājām, svētī tās. Viņa ierodas mājās, kuras ir tītras un glīti izdekorētas. Dashain festivāls apvieno ģimenes, jo visi ģimenes locekļi, radi pulcējas, lai kopā pavadītu brīvdienas.

Tihari

Tihari ir gaismas festivāls, kurš notiek oktobra un novembra mijā. Festivāls ilgst piecas dienas. Ar svecēm, eļļas lampām un citiem gaismas līdzekļiem tiek pielūgti dzīvnieki: vārnas, govis un suņi. Visnozīmīgākā festivāla diena ir dievietes Lakšmi dzimšanas diena. Lakšmi dzimšanas dienā, katrs pilētas iemītnieks pielūdz dievieti Lakšmi savās mājās.
Festivāla beidzamajā dienā tiek izrādīti mīlestības apliecinājumi saviem tuvajiem – ģimenei, kā arī tiek rīkotas svētku vakariņas, kurās tiek pasniegti visiecienītākie ēdieni. Katrā ģimenē šie ēdieni atšķiras.

Maghe Sankranti

Maghe Sabkranti festivāls parasti tiek rīkots janvāra vidū. Tas ir ļoti nozīmīgs, jo decembrī ir aizliegtas jebkādas reliģiskas ceremonijas. Maghe Sankrati festivāls izbeidz visas nelaimes, kas sakrājušās decembrī. Festivāls norisinās pie upēm vai strautiem. Cilvēki ar visām drēbēm iet mazgāties, lai atbrīvotos no visa ļaunā. Mūsdienās šajā festivālā piedalās arvien mazāk iedzīvotāju, jo pēdējos gados ir paaugstinājies piesārņojums upēs.

Šri Panchami

Festivāls norisinās Magha vidū (janvāra beigās – februāra sākumā). Šri Pancgami festivālā tiek svinēta Saraswati dzimšanas diena. Saraswati ir Šivas un Durgas meita, kura ietērpjas baltās drēbēs un sēž uz izplaukuša lotus zieda.

Maha Šiva Ratri

Maha Šiva Ratri festivāls notiek par godu Šivam (februāra baigas, marta sākums). Nepālā ik uz soļa ir jūtama Šivas klātbūtne, šeit atrodas neskaitāmi pieminekļi, kas izveidoti par godu viņam.

Fagun Purnima

Sens hinduistu festivāls, kuru svin februāra beigās, marta sākumā vienu nedēļu (7 dienas). Balstoties uz leģendām, šis festivāls savu nosaukumu ir ieguvis, pateicoties mistiskam dēmonam – Holika.
Festivāls ir ļoti līdzīgs Holi krāsu festivālam Indijā. Tā pat kā Fagun Purnima festivāls, arī Holi ir laiks, kad atcerēties dzīves spilgtumu un krāšņumu, laiks, kad dalīties ar prieku un mīlestību. Abiem festivāliem raksturīgas iezīme ir krāsas – košas un dinamiskas, kuras tiek mestas gaisā ar prieku. Svētki atklāj vienkāršo dzīves noslēpumu, ka nevajag nemaz tik daudz – tikai patiesas jūtas un emocijas, lai būtu priecīgs un laimīgs. Krāsas apzīmē enerģiju mūsu spilgtajai un straujajai dzīvei. Krāsa nozīmē vitalitāti, kas padara cilvēku rasi unikālu. Holi festivāls ir arī pavasara sākšanās, kad martā debesis iekrāsojas īpaši zilās krāsās, ziedi uzzied spilgtākām krāsām.

Ghode Jatra

Ghode Jatra festivāla norises laikā tiek rīkotas zirgu skriešanās sacensības. Festivālu svin marta beigās vai aprīļa sākumā. Bija laiks, kad šo festivālu rīkoja tikai Katmandu iedzīvotājiem, tomēr tas ieguva lielu popularitāti, tāpēc to sāka rīkot visā Nepālā. Saskaņā ar leģendu, Katmandu iedzīvotāji nogalināja ļaunu dēmonu. Šis dēmons tika apraksts vietā, kur tagad ir uzcelts Tindikhel stadions. Un, lai dēmons neatdzimtu un nepiepildītu savus draudus par atriebību, katru gadu tieši virs viņa kapa vietas ir jājāj ar zirgiem.

Gunla

Festivāls ir radies pirms 25 gadsimtiem, to ieviesa Buda. Šis ir laiks, kad jāievēro gavēnis, jālūdzas, jāmeditē un jāklausās reliģiskā mūzika. Visa apkārtne tiek izrotāta ar eļļas lampām, karogiem un gaisā virmo spēcīga vīraka smarža.

© Tūrisma firma "Ar-Tur", 2001 – 2020

Top.LV
Latvijas Reitingi