10 noteikumi aklimatizācijai kalnos

Pakāpeniska augstuma palielināšana

Izvēloties doties kalnos Nepālā, ir jārēķinās ar to, ka strauji var pacelties tikai līdz 2700 – 3000 metriem. Šajā augstumā atrodas vienas no populārākajām kalnu lidostām Nepālā (Lukla un Jomsom). Svarīgs noteikums: ielidošanas dienā obligāti jānakšņo tajā pašā augstumā. Nākamajās dienās ieteicams pacelties tikai par 300 – 400 metriem. Sasniedzot 1000 metrus, viena diena jāpavada, lai aklimatizētos! Brīvo laiku ieteicams pavadīt 300 metrus zemākā vietā. Jāņem vērā, ka Himalajos ne vienmēr ir iespējams turēties pie šāda režīma, tāpēc maršruts ir jāplāno individuāli, balstoties uz katra fizisko stāvokli un izvēlēto maršrutu.

Uzņemt daudz šķidruma

Paaugstinoties augstumam, samazinās atmosfēras spiediens, kas atstāj lielu iespaidu uz cilvēka organismu. Tāpēc ļoti svarīgi trekinga laikā ir uzņemt daudz šķidruma (tēja, zupa, ūdens). Dienā jāizdzer vismaz 3 – 4 litri. Ūdens ir nopērkams tējnīcās visos populārākajos trekinga maršrutos. Nebūtu vēlams dzert melno tēju un kafiju!

Jāizvairās no alkohola, smēķēšanas un miegazāļu lietošanas

Dodoties trekingā, cigaretes, alkoholu um miega zāles būtu vēlams atstāt mājās, jo smēķēšana mākslīgi samazina skābekļa pieplūdi smadzenēm. Savukātrt alkohols pāātrina ķermeņa atūdeņošanos.

Profilaktiskie līdzekļi trekinga laikā

Pirms brauciena ieteicams kosultēties ar ārstu un noskaidrot, kuri medicīniskie līdzekļi būtu labāki aklimatizācijas procesa paātrināšani un samazina aklimatizācijas blakus efektus, piemēram, bezmiegu. (Acetazolamīds jeb Diamox®, Ginkgo biloba ekstrakts un ķiploku zupa).

Jāizvairās no pārpūles un pārāk smagu somu nešanas

Kāpt kalnos jau tā ir liela fiziska slodze, tāpēc vajadzētu izvairīties no liekas pārpūles un smagu somu nešanas, to var uzticēt nesējiem. Noalgot nesējus nemaksā daudz.

Neejiet trekingā viens

Ejot trekingā, obligāti ņemiet līdz pieredzējušu gidu. Saslimšana var izraisīt izraisīt paaugstinātu trauksmes situāciju, tāpēc būtu ļoti labi, ja blakus atrastos cilvēks, kurš zina, kā šādās situācijās rīkoties.

Nekāpiet augstāk pat ar viegliem kalnu slimības simptomiem vai simptomu

Ja saslimstat ar kalnu slimību, kategoriski aizliegts turpināt trekingu, jāpaliek apmetnē un jānovēro simptomu tālākā attīstība. Visbiežāk kalnu slimības simptomi parādās 6 – 12 stundas pēc jaunas virsotnes (augstuma) sasniegšanas. Visizplatītākais no simptomiem ir vieglas galvassāpes, kuras vai nu pāriet, vai arī paliek stiprākas, parādās papildus simptomi – zūd apetīte un pasliktinās dūša, neparasti murgi un vieglas halucinācijas. Laika posmā, kad sāk zust apetīte, ļoti svarīgi ir dzert daudz šķidrumu un piespiest sevi paēst, ja pirms tam nav ēsts. Ieteicama ķiploku zupa un Diamox vai kādas zāles pret galvas sāpēm, kas šķidrina asinis un uzlabo asins plūsmu – paracetamols, aspirīns, tailenols vai ibumetīns.

Nekavējoties jākāpj lejā, ja kalnu slimības simptomi pastiprinās

Ja parastie medikamenti nepalīdz, tas nozīmē, ka slimība progresē. Šādā gadījumā visefektīvākās zāles ir nekavējoties kāpt lejā. Jāatcerās, ka viens kāpt lejā nedrīkst, jo slimība var izraisīt līdzsvara zudumu un dezorientāciju.

Nekad neatstāt cilvēku vienu, kuram ir kalnu slimības pazīmes!

Trekinga laikā jāģērbjas silti un nedrīkst pārpūlēties

Trekinga laikā svarīgākais ir neļaut atdzist ķermenim, visbīstamākais posms ir aklimatizācijas sākumposms. Vienmēr jāuzmanās, lai drēbes būtu sausas.

© Tūrisma firma "Ar-Tur", 2001 – 2020

Top.LV
Latvijas Reitingi