Kambodža - informācija par valsti

Kambodža – senas civilizācijas zeme, savulaik bijusi slēgta, bet mūsdienās atklāj savus noslēpumus. Perspektīvs tūrisma reģions DA Āzijā, kas vilina interesentus no visas pasaules. Desmitiem tūkstoši ceļotāju izvēlas Kambodžu, lai iepazītos ar unikālajiem senās valsts vēstures un kultūras pieminekļiem. Dažādos laikos saukta par Angkoras impēriju, Kambodžas karalisti un Kampučijas Tautas republiku.

Atbraucējus gaida lieliskas smilšu pludmales; neskartas, mežonīgas salas, ko apskalo kristāltīrie Siāmas līča ūdeņi; mūsdienīgas, komfortablas viesnīcas; viesnīlīgi iedzīvotāji, un, protams, lielākais tempļu ansamblis pasaulē – Angkorvata – Kambodžas varenības simbols.

Tūre uz Kambodžu – lieliska iespēja Āzijas mīļotājiem redzēt neparastus budistu pieminekļus, vietējo mītnes, nokļūt necaurejamos tropu mežos vai savannā ar retu augāju. Lai iepazītu valsti, jākļūst par īstu ceļotāju. Par tādu, kurš meklē un atklāj retus senatnes pieminekļus, no svešu acīm slēptus un nezināmus planētas stūrīšus.

Galvaspilsēta (un lielākā pilsēta) Pnompeņa
Valsts valoda khmeru valoda
Valdība Konstitucionāla monarhija
Karalis Norodoms Sihamoni
Neatkarība no Francijas 1953. gada 9. novembrī
Platība kopā 181 035 km2
ūdens (%) 2,5
Iedzīvotāji 2008. g. 14 241 640
blīvums 78 cilv./km2
Valūta Riels (KHR)
Laika zona (UTC+7) Vasarā (DST) (UTC+7)
Interneta domēns .kh
Tālsarunu kods +855

Nekur Āzijā nepastāv tik lieli pretstati! Kambodža ir skaista valsts ar mežonīgu, nežēlīgu karu vēsturi. Valsts lielākās pilsētas – galvaspilsēta Pnompeņa (Phnom Penh) un Siemripa (Siem Reap) – ir galvenās apskates vietas.

Pnompeņu uzskata par skaistāko franču celto pilsētu Indoķīnā. Tā pārdzīvojusi daudzus karus un nemierus. Siemripa – pilsēta, kurā jāapstājas, lai apmeklētu lielisko Angkorvatas (Angkor Wat) templi, kuru nevar neapmeklēt Indoķīnas apmeklējuma laikā.

Pnompeņa (Phnom Penh)

Atrodas Mekongas, Bassak un Tonlsapas upju satekā, Kambodžas galvaspilsēta. Pnompeņas iedzīvotāju skaits pārsniedz 1,5 miljonus cilv. Neskatoties uz panīkumu dēļ kariem un nemieriem pēdējās desmitgadēs, pilsēta saglabā savu tradicionālo, koloniālo burvību. Franču villas bulvāru koku ēnā atgādina tūristiem, ka pilsēta savulaik bijusi Dienvidaustrumu Āzijas dārgakmens. Nesenie politiskie notikumi izsaukuši tūrisma bumu ar jaunām viesnīcām, restorāniem, bāriem un naktsklubiem visā pilsētā.

Agrākās Citadeles vietā esošo Karaļpili 1866.gadā Mekongas krastā cēlis karalis Norodomoms. Troņa zāle. Tajā skatāms Čan-Čaja paviljons, kas speciāli veidots klasiskās kambodžiešu dejas priekšnesumiem; Napoleona III paviljons, ko karalim dāvinājusi karaliene Eiženija, Napoleona III sieva; karaliskie apartamenti. Šobrīd apmeklējumiem atvērta tikai Sudraba Pagoda (katru dienu no 7:30 – 11:00 un 14:30 – 17:00).

Sudraba Pagoda (Silver Pagoda), saukta arī par Smaragda Budas Pagodu, kas atrodas Karaļpils ansamblī. Interjers izlikts ar 5000 sudraba plāksnēm. Pagodas centrā atrodas smaragda Budas statuja (XVII gs.), veidota no kristāliem. Sienas klātas freskām, kurās attēlotas epizodes no khmeru vēstures.

Līdzās karaļpilij esošais Kambodžas Nacionālais muzejs piedāvā pārsteidzošu senās khmeru mākslas priekšmetu kolekciju. Muzejs ir arī ievērojama Kambodžas sikspārņu kolonijas mājvieta. Sikspārņus var vērot vakarā, sākoties krēslai.

Vatpnom Pagoda (Wat Phnom). Vatpnom Pagodas vēsture stāsta, ka 1372.gadā lēdija Penh atklāja četras Budas statujas. Viņa nolēma izveidot pauguru (phnom), kas šobrīd ir Wat Phnom atrašanās vieta, un tā virsotnē uzbūvēja nelielu templi (wat), kurā izvietoja statujas.

Rezultātā apvidu sāka dēvēt par Phnom Penh, apvienojot lēdijas Penh un tempļa nosaukumus. Templī ir karaļa Ponhea Vat mirstīgās atliekas (1405 – 1467), tieši viņš 1422. gadā pārcēla Kambodžas galvaspilsētu no Angkoras uz Pnompeņu. Ieeja templī ~ 1 USD.

Siemripa (Siem Reap)

Siemripa ir strauji augoša pilsēta Z no Tonle Sap upes rietumu attekas. Lielākā daļa tūristu no šejienes dodas apmeklēt Angkoru. Tomēr, pat ja pilsēta neatrastos tik tuvu Angkorai, tā būtu uzmanības vērta. Paradīze putnu mīļotājiem – Prek Toal – ar retiem stārķiem un pelikāniem.

Angkora

Angkoras tempļi celti laikā no IX līdz XIV gadsimtam, khmeru civilizācijas radošā potenciāla uzplaukuma periodā. Varenās khmeru impērijas valdnieki, apvienojot pozīcijas kā viena no lielākajām un varenākajām DA Āzijas dinastijām, valdīja plašās teritorijās, kas pletās no Vjetnamas dienvidiem līdz Laosas Ziemeļu daļai un no Vjetnamas austrumos līdz Bengālijas līcim rietumos.

Angkorā viegli pavadīt nedēļu vai pat vairāk, nesteidzīgi apskatot tempļus, atgiežoties pie galvenajiem objektiem vairākkārt, lai skatītu tos dažādā apgaismojumā. Angkora ir unikāla DA Āzijā, tā ir arī viens no pasaules arhitektūras brīnumiem.

Angorvata (Angkor Wat)

Lielākais un aizraujošākais no Angkoras pieminekļiem, arī vislabāk saglabājies un slēpj pirmajā brīdī nemanāmas detaļas. Visticamāk, tas celts kā templis un mauzolejs par godu Višnam – hindu dievībai.

Angkor Tom (Angkor Thom)

Nocietināto pilsētu cēla ievērojamākais no Angkoras karaļiem. Pilsētai ir 5 vareni vārti, pa vieniem Z, D un R sienās, un divi austrumu sienā. Pilsētas centrā atrodas nozīmīgākie pieminekļi, ieskaitot Bayon, Baphuon, Phimeanakas un Ziloņu terasi.

Baion (Bayon)

Otrajā vietā pēc Angkorvatas starp populārākajiem Angkoras pieminekļiem. Līkumoti koridori, stāvas kāpnes, pārsteidzoši 54 gotiski tornīšu, ko rotā vairāk kā 200 vēsi smaidošas, gigantiskas maskas.

Taprom (Ta Prohm)

Taprohm templis atrodas vienā rindā ar Angkorvatas un Bayon tempļiem, un arī ir viens no populārākajiem objektiem. Tā pievilcība skaidrojama ar to, ka atšķirībā no citiem pieminekļiem, templis atstāts tādā stāvoklī kādu to atklāja pirmie eiropieši – džungļu ieskauts ar aizaugušām takām.

© Tūrisma firma "Ar-Tur", 2001 – 2019

Top.LV
Latvijas Reitingi