Jordānija - informācija par valsti

Jordānijas karte:
Jordānijas karte
Jordānijas karogs:
Jordānijas karogs
Jordānijas ģērbonis:
Jordānijas ģerbonis
Valsts platība:
89 342 km²
Iedzīvotāju skaits:
5 906 760 (2006)
Oficiālā valoda:
arābu valoda
Galvaspilsēta:
Ammāna
Naudas vienība:
1 Jordānijas dinārs (JOD)
Augstākā virsotne:
Džabalrams (1 734 m v.j.l.)
Garākā upe:
Jordāna
Lielākais ezers:
Nāves jūra

Populārākie tūrisma objekti Akaba – ostas pilsēta, Nāves jūra, Bethany – vieta Jordānas upē, kur kristīts Jēzus, Madabas baznīca, Nebo kalna, Ammāna, Adžlunas pilsētiņa un cietoksnis, Petra, Wadi Rum tuksnesis.

Ģeogrāfiskais stāvoklis:

Jordānija ir Tuvo Austrumu valsts. Jordānijas austrumi lielākoties sastāv no sausa tuksneša un ar augstienēm rietumos. Augstākā virsotne Jordānijā ir Jabal Ram (1,734m), zemākā virsotne ir Nāves jūra (-422 m).

Klimats

Aptuveni 90% Jordānijas teritorijas aizņem tuksnesis ar nelielu nokrišņu daudzumu. Karstas un saulainas vasaras ar vēsiem vakariem, bet ziemās reizēm var būt auksts, augstienēs snigt sniegs. Ziemās un pavasaros iespējams lietus (g.k., starp novembri un aprīli), bieži pat kārtīgas lietusgāzes. Nepatīkamākais laiks iestājas, pūšot sausajiem vējiem no Arābijas vasras sākumā vai beigās, kas var ilgt pāris dienas. Jordānas ielejā silts arī ziemās un ļoti karsts vasarās. Jordāniju vislabāk apmeklēt ir rudenī no oktobra līdz decembra sākumam, kad beidzies vasaras karstums, un no marta līdz aprīlim. Vasaras ir karstas – līdz 35-40 C.

Ēdiens

Jordānijā ir daudz labu restorānu. Aptuveni 20% restorānu ir viesnīcās. Ielās ir neskaitāmi daudz našķīšu veikaliņu, kur galvenokārt var izbaudīt tradicionālus ēdienus.
Starptautiskā virtuve ir pieejama viesnīcās un dauzos restorānos. Taču ne visos restorānos pārdod alkoholu. Vajadzīga alkohola licence un tikai restorānos, kuriem ir vismaz trīs zvaigznes (visaugstākais ir piecas zvaigznes). Ir daudz labu arābu restorānu un viesnīcu, kuras pasniedz dažādu klāstu ar Tuvo Austrumu ēdieniem. Unikāls ir “Kan Zeman Village” restorāns. Iesakām “Al Waha Restaurant” un “Reem al Bawadi Restaurant”, kuros ir dārzi un beduīnu mājokļi. Populāri zivju restorāni ir “Menu House”, peldošs restorāns, kurš ne vienmēr ir atvērts, “Ali Baba”, jaunā “Marina” un “Captain’s” restorāni ir tuvu Aquamarina II Hotel Aqaba centrā.

Vietas, ko apskatīt

Jordānijas pērle – Petra

Jordānija ir apmeklējuma vērta, ne tikai, lai lauztu savu stereotipu par Austrumiem, bet arī lai apskatītu vēstures un dabas pērles, ko tā glabā. Viena no tādām ir Petra – tuksneša vidū starp kanjoniem paslēpusies, sārtajās smilšakmens klintīs izcirsta pilsēta. Lai nokļūtu Petrā, jāmēro interesants ceļš caur kanjonu. Tas ir šaurs, abās pusēs slejas varenas smilšakmens klintis, kas brīžiem sakļaujas tik cieši, ka saules gaisma pazūd. Taču, tuvojoties pilsētai, kanjons atveras un acīm paveras unikāls skats. Klintī cirsti tempļi, teātris. Turklāt smilšakmens krāsas savaldzinās ikvienu aculiecinieku. Sajūta, it kā klintis būtu izausts gobelēns, kur pakāpeniski mijas un plūst rozā, baltie, pelēkie, melnie toņi.
Savulaik Petra ir bijusi tirdzniecības krustpunkts, tagad šo pilsētu piepilda tūristu pūļi, kas apbrīno šo UNESCO aizsargājamo objektu, kas, neskatoties uz laika zoba bojājumiem, ir ļoti labi saglabājies.

Skaistākais tuksnesis pasaulē

Esot Jordānijā, noteikti jāredz skaistākais tuksnesis pasaulē – Vadi Rum, saukts arī par Mēness ieleju. Ja ar vārdu tuksnesis ikviens saprot, ka būs jāredz vienlaidu vienkrāsains smilšu klajums, tad Vadi Rum neatbilst šim priekšstatam. Tuksnesis no saviem brāļiem citur pasaulē atšķiras ar krāsainību un reljefu. Te nonākot, esi pilnīgā vēja un klusuma varā. Mūžīgā vēja un smilšu deja ir radījusi sapūstas granīta un smilšakmens skulptūras, kas paceļas augstu virs vienmēr klīstošajām rūsas krāsas kāpām. Savukārt klusums tāds, ka šķiet, esi nekur, laiks apstājies.

Zemākais sauszemes punkts pasaulē

Jordānija var lepoties ar vēl kādu unikālu vietu pasaule – Nāves jūru, kas ir zemākais sauszemes punkts pasaulē – 422 m zem jūras līmeņa. Līdz ar to šī jūra ir beznoteces ezers. Tas arī izskaidro sāls nedabiski augsto koncentrāciju jūrā. Tā ir vismaz desmit reižu lielāka nekā, piemēram, Sarkanajā jūra. Jūras ūdens ir aptuveni 32% sālsūdens koncentrāts. Par niršanu te nav ko sapņot. Šajā jūrā to var itin labi aizstāt ar avīžu lasīšanu, mierīgi guļot ūdenī. Cilvēks burtiski kā korķis peld pa virsu. Bībelē rakstīts, ka Jēzus Kristus esot staigājis pa ūdens virsmu. Vai tik tas nav bijis Nāves jūrā?
Nāves jūras gultne ir bagāta ar vērtīgiem māliem un jūras dubļiem, ko izmanto tās vārdā nosauktā kosmētikā. Lai pārliecinātos par izslavēto vērtīgo iedarbību, var ar jūras dibena dubļiem noziest savu ķermeni un pagaidīt, kas notiek. Kad noskalojas, izrādās, āda kļūvusi zīdaina un maiga.
Pie Nāves jūras izvietoti kūrorti – viesnīcas, kur ārstē ādas, locītavu, kaulu slimības. Protams, pakalpojums nav lēts, taču tieši šo vietu zemes virsū uzskata par vislabāko minēto slimību ārstēšanā.

Jordānas ieleja

Jordānija un tās apkārtne ir cieši saistīta ar Bībeles sižeta norises vietām. Jordānas upe ir viena no tādām. Tajā ir kristīts Jēzus Kristus. Jautājums tikai – kurā vietā? Par to vēl šobaltdien strīdas jordānieši ar izraēliešiem. Jordānas upe ir robeža starp Izraēlu un Jordāniju, un abām valstīm labpatīk šo vēsturiski nozīmīgo notikumu pierakstīt savai teritorijai. Pēdējie arheoloģiskie izrakumi liecina par labu Jordānai, tāpēc ir pamats domāt, ka pirmais kristietis tomēr bijis jordānietis. Betany – tā sauc vietu Jordānas upes ielejā, kur risinājies šis vēsturiskais notikums. Kopš tā laika (pirms 2000 gadu) Jordāna ir mainījusi gultni un kļuvusi par aptuveni piecus metrus platu duļķainu upi.
Šeit redzētais ir savdabīgu izjūtu pārdzīvojums gan ticīgajiem, gan tiem, kuri Bībeles sižetu neuzskata par patiesu. Ticīgie bauda savādās izjūtas, iedomājoties, ka te ir staigājis Jēzus Kristus. Taču gan vieni, gan otri te redz arī skaudro realitāti: tikai piecus metrus plata upīte atdala Jordānu no Izraēlas. Abos krastos plīvo valstu karogi, stāv robežsargi ar automātiem rokās, un te nu ir izjūtama tā „trauslā miera” klātbūtne.

© Tūrisma firma "Ar-Tur", 2001 – 2019

Top.LV
Latvijas Reitingi