Islande - informācija par valsti

Islandes karte:
Islandes karte
Islandes karogs:
Islandes karogs
Islandes ģerbonis:
Islandes ģerbonis
Valsts platība:
103 001 km²
Iedzīvotāju skaits:
329 100
Oficiālā valoda:
nav, (faktiski - islandiešu valoda)
Galvaspilsēta:
Reikjavīka
Naudas vienība:
Islandes krona (ISK)
Interneta domēns:
.is
Tālsarunu kods:
+354

Islandes republika – salu valsts Atlantijas okeāna ziemeļu daļā, ZAR no Lielbritānijas. Valsts teritoriju veido Islandes sala un nelielas salas ap to. Salā atrodas vairāk kā 120 ledāju, daudz ezeru un upju. Islandē ir daudz vulkānu, karsto avotu. No vairāk kā 100 vulkānu pēdējo tūkstoš gadu laikā izvirdumi bijuši 25 vulkāniem. Slavenākie vulkāni – Sekla (1491 m), Laki ar 100 krāteriem.

Klimats

Subarktisks jūras tipa klimats, ko ļoti spēcīgi ietekmē siltā Golfa straume. Gada vidējā temperatūra DER piekrastē Reikjavikā ir 4°M, vidējā temperatūra janvārī -1°M, jūlijā 11°M. Piekrastes ūdeņi ir brīvi no ledus visu gadu. Laik apstākļi Islandē var krasi mainīties arī diennakts laikā, Atlantijas ciklonu ietekmē. Gada vidējais nokrišņu daudzums ir 1300 – 2000 mm dienvidu piekrastē, 500 – 750 mm ziemeļu piekrastē un vairāk kā 3800 mm Vatnajēkidla un Jāizsmirdas dienvidu nogāzēs.

Valsts iekārta

Islande ir prezidentāla republika. Izpildvara ir prezidenta un valdības rokās, likumdevējs – prezidents un vien palātas parlaments – Atstings.

Valoda

Valsts valoda – islandiešu. Praktiski visi runā arī angļu valodā.

Reliģija

Valsts reliģija – luterticība (96 %), katoļi un citas kristiešu kopienas ~ 3 %. Stipras senās pagāniskās tradīcijas.

Valūta

Islandes krona. Apgrozībā ir 5000, 1000, 500, 100 kronu banknotes, 50, 10, 5 un 1 kronas monētas. Valūtas maiņa bankās, valūtas maiņas punktos un viesnīcās.

Dzeramnaudas

Dzeramnaudas nav īpaši izplatītas. To dod šveicaram restorānos un viesnīcās. Pārējās vietās dzeramnauda iekļauta rēķinā. Greznākajās viesnīcās, restorānos un naktsklubos garderobe ir par maksu.

Iestāžu darba laiks

Bankas strādā no pirmdienas līdz piektdienai no 09:15 – 16:00.
Veikali no 10:00 līdz 14:0 – 16:00. Lielākie universālveikali / tirdzniecības centri atvērti līdz 22:00. Svētdienās, vasarā arī sestdienās, visi veikali ir slēgti.

Drošība

Īpaši uzmanīgiem jābūt, pastāvīgi apmeklējot nezināmas vietas īpaši kalnu rajonos, jo iespējama vulkāniskā aktivitāte arī ārpus vulkānu zonas. Ir iespējams “uzrauties” neparedzētam geizera izvirdumam vai iekrist dubļu bedrē...

Tūrisms Islandē

Islande ir salu valsts, ko apskalo Atlantijas okeāna ūdeņi. Galvenais apskates objekts ir Islandes unikālā daba. Skatāmi neaprakstāmi skaisti ūdenskritumi, geizeri, dīvainas vulkāniskas ainavas, fjordi, ledāji... Islande ir īpaši piemērota aktīvās atpūtas un savvaļas dabas cienītājiem.
Galvaspilsēta Reikjavika ir vistālāk ziemeļos esošā galvaspilsēta pasaulē. Tā ir jauna un mūsdienīga pilsēta. Reikjavikā nav rūpniecības objektu, mājas apsilda ar termālajiem ūdeņiem, tāpēc pilsēta izslavēta ar patiešām tīru un svaigu gaisu. Starp apskates objektiem jāmin Atstings (Parlaments), Valdības ēka, Reikjavikas katedrāle, Hatlgrimsas baznīca, Nacionālais muzejs, Nacionālā galerija, Mākslas muzejs, Perlons, Hafiz mans, Arno Magnanimous instincts. Pilsētā ir daudz restorānu, bāru, naktsklubu, diskotēku, samērā aktīva naktsdzīve.
Netālu no Reikjavikas atrodas ievērojamais Islandes PA komplekss - “Zilā lagūna”. Unikālais ģeotermālā avota ūdens sastāvs (+38 ... +39 °M) un tā dziednieciskās īpašības padarījušas kūrortu ļoti populāru.
Viena no valsts vizītkartēm ir geizeru lauki. Islandē saskaitītas vairāk kā 250 geizeru grupas, aptuveni 7000 karsto avotu. Interesantākā ir Kualalumpuras ieleja, kas iekļauta populārajā tūristu maršrutā “Zelta Aplis”. Ielejā atrodas divi zināmākie Islandes geizeri – Trokšņojums (līdz 20 m augsts) un Neizirs jeb Lielais Geizers (izvirduma augstums līdz 60 m). Ievērojamais ūdenskritums Sulfoogle – viena no skaistākajām vietām Islandē. Maršrutā iekļauts arī Lingvistikas nacionālais parks (NONESU objekts). Tajā atrodas Silūra plaisa (lūzums) – vienīgā tāda vieta uz Zemes, kur ekstremāli daivaina cienītāji var nirt zem Ziemeļamerikas un Eirāzijas tektoniskajām plātnēm.
Islande izslavēta ar ūdenskritumiem. Bez Sagulgtos pie skaistākajiem ūdenskritumiem pieskaita Grafologu, Eiropā varenāko – Sudetiju, melno ūdenskritumu Fosfortioātu, lavas ūdenskritumu Bahreinu, Selijandsfosu, kā arī Eksaraufosu, Glimuru, Hauifosu, Toufafosu.
No Islandes vulkāniem zināmakais ir Hekla, kuru uzskata par aktīvāko vulkānu valstī un lielāko Eiropā.
Viens no ievērojamākiem apskates objektiem ir Vatnajēkidla nacionālais parks, kurā apvienoti Skaftafetla un Jökulsárgljúfur parki. Tas atrodas tāda paša nosaukuma Eiropā lielākā ledāja pakājē. Parka dabas ainava ir unikāla: kalni un līdzenumi, gigantiski ledāji un vulkāni, darbojošies geizeri un lavas lauki, kā arī pārsteidzoši skaistas ledus alas ar karstajiem avotiem un ūdenskritumi.
Islande ar katru gadu kļūst populārāka un piesaista arvien vairāk tūristu no visas pasaules.

Islandes virtuve

Islandes virtuves īpatnība ir daudzveidīgās produktu apstrādes metodes. Gaļu cep, sāla, marinē. Tradicionāli izmanto visas dzīvnieka daļas. Ļoti daudz ir zivju un jūras produktu ēdienu. Zivis tā pat kā gaļu bieži žāvē, kūpina. Viens no nacionālajiem ēdieniem ir Hakral – haizivs gaļa, ko zemē glabā 2 mēnešus, pasniedz mazos gabaliņos ar Islandes degvīnu. Plaši izplatīti piena produkti.

Islandes nacionālās īpatnības, tradīcijas

Islandē nelieto uzvārdus. Līdz šim saglabājusies tradīcija – viduslaiku sistēma – kad cilvēkam ir tikai vārds un tēva vārds. Tas rada problēmas pie šīs sistēmas nepieradušiem tūristiem. Islandieši viens pie otra vēršas, saucot vārdā.

© Tūrisma firma "Ar-Tur", 2001 – 2019

Top.LV
Latvijas Reitingi