Irāna - informācija par valsti

Irānas karte:
Irānas karte
Irānas karogs:
Irānas karogs
Irānas ģērbonis:
Irānas ģerbonis
Galvaspilsēta:
Teherāna
Oficiālā valoda:
persiešu
Naudas vienība:
riāls (IRR)
Valsts platība:
1 648 195 km²
Iedzīvotāju skaits:
74 196 000
Lielākās pilsētas:
Isfahana, Tebriza, Širaza, Jazda, Mašhada, Kermana, Koma, Hamedana
Interneta domēns:
.ir
Tālsarunu kods:
+98

Oficiālais nosaukums: Irānas Islama Republika. Sadzīvē valsti dēvē vienkārši par Irānu. 1935.gada 21. martā Irānas valdība paziņoja, ka oficiālos dokumentos, t.sk., no ārvalstu puses, netiek pieļauta senā nosaukuma "Persija" lietošana.
Irāna ir valsts dienvidrietumu Āzijā starp Kaspijas jūru ziemeļos un Indijas okeāna jūrām (Persijas līcis, Arābijas jūra) dienvidos. Sauszemes robežas ir ar Irāku un Turciju rietumos, ziemeļos – ar Armēniju, Azerbaidžānu, Turkmenistānu, austrumos – ar Afganistānu un Pakistānu.

Vīza uz Irānu

Irānas apmeklējumam nepieciešama vīza.

Muita

Irānā var ievest un izvest ārzemju valūtu . Aizliegta ieroču un sprāgstvielu ievešana, alkohols, narkotikas, pornogrāfiska un cita satura materiāli, kas var apvainot reliģiskās jūtas un aizskart morāles normas. Ja vēlaties no valsts izvest vērtīgas lietas, antikvārus priekšmetus un paklājus, nepieciešams, dokuments, kas apstiprina to iegādi.

Nauda un valūtas maiņa

Valūtas maiņu ieteicams veikt bankās un specializētos valūtas maiņas punktos. Kategoriski neiesakām naudu mainīt uz ielas. Kredītkartes un ceļojumu čeki Irānā nav izplatīti. Neskatoties uz ievērojamo bankomātu skaitu (īpaši Teherānā), lielākā daļa apstrādā tikai vietējo banku maksājumu kartes.

Nepieciešams zināt

 • Irānas apmeklējumam speciālas potes nav nepieciešamas;
 • valsts teritorijā ūdeni ieteicams dzert tikai no pudelēm, izvairīties no ledus pievienošanas dzērieniem;
 • alkohols Irānā ir aizliegts;
 • sabiedriskās vietās aizliegta smēķēšana; Smēķēšanai paredzētu vietu skaits ir ļoti neliels.
 • ģērbšanās normas nosaka likums! Tūristi tiek kontrolēti stingrāk kā vietējie iedzīvotāji;
  Vīriešiem aizliegts nēsāt kreklus, kuru piedurknes nesniedzas pāri elkoņiem un bikses īsākas par ceļiem. Sievietēm rokas jānosedz līdz delnām, kājas – līdz potītēm, galvā jābūt lakatam. Publiskās vietās nedrīgst iziet piegulošā apģērbā. Virs ķermeņa līniju izceļoša apģērba jābūt speciālam apmetnim – manto. Atļauti tikai gari, plati un necaurspīdīgi svārki.
 • Irānas virtuve ir viena no bagātākajām un gardākajām pasaulē. Galvenās sastāvdaļas: rīss, maize, svaigi dārzeņi un zālītes. Vairāki desmiti šašlika un kebaba veidu pārsteigs izteiktāko gaļas cienītāju;
 • aizliegts fotogrāfēt militārus objektus un valsts iestādes. Vietējos iedzīvotājus – tikai ar viņu atļauju;
 • sarunās ieteicams neskart tēmas par islamu, vietējām tradīcijām, Irānas vietu starptautiskajā arēnā, attiecībām ar ASV;
 • ielās var sastapt jauniešus, kas runā angļu valodā, vecākas paauzes biežāk runā franču valodā;
 • kriminogēnais līmenis Irānā ir zems, tomēr nereti iespējama rokassomu, maku zādzība, ko veic garāmbraucoši motociklisti. Atrodoties mašīnā, jānobloķē durvis. Somiņas un makus rūpīgi jāsargā jebkurā situācijā;
 • Irānā pludmales vīriešiem un sievietēm ir atsevišņas!
 • darba dienas ir no sestdienas līdz ceturtdienai, brīvdiena – piektdiena.

Klimats

Valstī sastopamas vairākas klimata joslas. Klimats ir krasi kontinentāls, tam raksturīgas lielas temperatūras svārstības gada laikā. Klimats ir sauss, nokrišņi galvenokārt izkrīt laikā no oktobra līdz aprīlim. Irānas dienvidu piekrastē ir ļoti karsta un mitra vasara (virs 40° С) un maiga ziema. Valsts ziemeļrietumos valda ļoti aukstas ziemas, ir sniegs, bet vasarā nav neciešami karsts. Piemērotāko laiku Irānas apmeklējumam jāizvēlas, izvēloties apskates maršrutu: Teherānā komfortabli būs vasarā, Persijas līča kūrortos tajā laikā būs nepanesami karsts. Piemērotākais laiks Irānas apmeklējumam ir pavasaris un rudens.

Suvenīri

Senajā Persijā vairāk kā jebkurā citā zemē atradīsiet elpu aizraujošas lietas! Pat ne suvenīrus, bet mākslas priekšmetus. Viss, kam cilvēks pieskāries, pārvērsts šedevrā – koks, audums, metāls.
Populārākie, protams, ir Persijas paklāji. Izvēle nav viegla, jo piedāvājums pārspēj visbagātāko fantāziju. Pretēji vispārpieņemtajam priekšstatam, ka tie ir zelta cenā, vienmēr var atrast piemērotu variantu. Pievērsiet uzmanību smalkajiem metāla izstrādājumiem, keramikai, kokgriezumiem. Sievietēm noteikti iepatiksies krāšnie audumi un lakati. No Irānas iespējams atvest zelta izstrādājumus, kas ir augstas kvalitātes, kā arī tirkīza rotaslietas. No ēdamiem suvenīriem iesakām iegādāties garšvielas, safrānu, irāņu saldumus, Kaspijas jūras melnos ikrus. Isfahana izslavēta ar tur ražoto rožūdeni, ko iegūst destilācijas ceļā.

Virtuve

Lai gūtu iespaidu par Irānas virtuvi, pietiek atcerēties Centrālāziju – rīss ir visa pamatā. Vispopulārākā ir jēra gaļa. Ļoti izplatīti ir skābpiena produkti, dārzeņi, visdažādākās garšvielas.
Bet tā ir tikai "aisberga aukšdaļa"... Irānā daudz ēdienu tiek gatavoti tikai svētku dienās vai īpašos dzīves gadījumos.
Populārākais ēdiens ir kebabs (gara kotlete), to šeit ir vairāki desmiti vaidu. Irānieši iecienījuši gaļas un dārzeņu ragū. Iesakām nobaudīt "fesendžan" – gaļas ragū ar granātābolu sulu, baklažāniem, riekstiem un kardamonu. Tradicionālā maize ir lavašs, ko cep primitīvās krāsnīs. Bet sastopama arī cita veida maize, t.sk., franču bagetes. Tradicionālo irāņu tēju ar safrānu gatavo patvārī!
Irānā nav problēmu ar sabiedrisko ēdināšanu. Uz katra soļa sastopamas jebkuras kategorijas kebabnīcas – no lētas ieskrietuves līdz ļoti civilizētiem restorāniem.

Apskates objekti un ekskursijas

Persijas teritorijā ir daudz senu, vēsturisku celtņu drupu. Īpaša pērle ir Persepole, Ahamenīdu impērijas galvaspilsēta.
Ievērības cienīga ir Pasargada, Hegmatana, Susa, Chogha Zanbil, Sialk Mund zikurāti, kā arī arheoloģisko izrakumu vieta Meymand - viena no pirmajām cilvēku (10 tk gadu p.m.ē.) apmetnēm Irānas teritorijā, Kermanas provincē.
Grēks nepieminēt diženos irāņus: ievērojamais matemātiķis un mediķis Ibn Sina apbedīts Hamedanā, Kirs Lielais – Pasargadā, Omars Haijams – Nišapurā, viņa spalvasbrāļi – Hafizs un Saadi – Širazā.
Bībeles personāži – pravietis Daniels, kā arī Mordohajs un Estere pēdējās atdusas vietu raduši attiecīgi Susē un Hamedanā.
Nepalaidiet garām iespēju apmeklēt valsts iekšējos tuksnešu rajonus ar kamieļiem vai džipiem.
No dabas pieminekļiem jāizdala Ali-Sadra ala ar satriecošiem stalaktītiem, Ševi un Biše ūdenskritumi, Golestānas rezervāts, Gilanas meži un Tebrizu kalni. Iesakām apmeklēt lieliskus muzejus: Irānas Nacionālo muzeju, Nacionālo dārgumu glabātavu, paklāju muzeju Teherānā, Golestānas pils ansambli un muzeju-hammamu Ganj Ali Khan.

© Tūrisma firma "Ar-Tur", 2001 – 2019

Top.LV
Latvijas Reitingi