Javas sala

Javas sala ietilpst Indonēzijas sastāvā, valsts galvaspilsēta Džakarta atrodas Javas salā. Salas garums A – R virzienā ir 1000 km, trešo daļu teritorijas aizņem džungļi. Javas sala atrodas Indijas okeānā, tās platība ir 132 000 km², augstākā virsotne 3676 m v.j.l.

Javas sala ir arhipelāga ekonomiskais un ģeogrāfiskais centrs. No Sumatras salas to atdala Zunda šaurums. Salā audzē vienu no ievērojamākajiem kafijas veidiem. Javā vairāk kā 16 virsotnes pārsniedz 3000 metru augstumu. Javā atrodas 120 vulkāni, no tiem 30 – darbojošies. Javas vulkāni veido vulkānisko ķēdi, kas ir viena no aktīvākajām pasaulē.

Javas salas karte

Gada vidējā temperatūra nav zemāka par 23 grādiem, izņemot Semeru virsotni, kur tā var būt arī 0°C. Ūdens temperatūra Indijas okeānā ir 23 – 27 grādi.

Java ir apdzīvotākā sala pasaulē, iedzīvotāju skaits sasniedz 124 mlj, iedzīvotāju blīvums 979 cilv./km². Izplatītākās valodas – indonēziešu un javiešu. Javas kultūra veidojusies daudzu gadsimtu gaitā, mūsdienās tā ir neatkārtojams seno hindu, indiešu un islama kultūru apvienojums.

Javā atrodas galvenais apskates objekts Indonēzijā – Borobuduras templis, kas iekļauts UNESCO pasaules arhitektūras un kultūras pieminekļu mantojuma sarakstā.

Java iedalīta trīs provincēs – rietumu, austrumu un centrālajā. Salā ir pievilcīgi kultūras un dabas objekti, kā arī attīstās ekotūrisms. Javas salai nepieciešams veltīt vairākas dienas, apskatīt Džogiakartas dārgumus, Javas vulkānus, Nacionālos rezervātus. Javas apskati ieteicams savienot ar atpūtu Bali salā.

Java – zemes strēle starp diviem okeāniem, sadalīta trīs provincēs. Rietumos: senā karaļpilsēta Čiberona, lieliskās Pandaranas pludmales, slavenā un draudīgā Krakatau vulkāna atliekas, Jung-Kulonas nacionālā parka mežonīgais skaistums.

Centrālā Java: milzīgs tautu un kultūru sajaukums - tempļi un visu laikmetu celtnes, seno hindu, budistu un musulmaņu karaļvalstu pilsētas, mūsdienu centri Džakarta un Solo. Jaukākais, ka arī šajā pasaules malā iespējams atrast klusu stūrīti mierīgai atpūtai Plato-Dieng rajonā.

Varenais Gunung-Bromo vulkāns ir austrumu provinces valdnieks. Piekraste sagaida ar īpašām, kolorītām tradīcijām, kalnainajos reģionos atradīsiet labākās sanatorijas, kuras, starp citu, piedāvā atbalstu tūristiem, kuri iecienījuši ceļošanu kājām.

Salas sirds – Džakarta – atrodas ziemeļrietumu piekrastē, Javas jūras krastā.

Java ir Indonēzijas vēstures arēna, kurā izšķīries valsts liktenis, norisinājusies aktīva tirdzniecība, sadūrušās tautas un reliģijas. Pirms 500 gadiem sala bija tik vērtīga, ka desmitiem karaļvalstu cīnījās par tiesībām to pārvaldīt. Karu starplaikos tika būvēti grandiozi tempļi un kapenes, kuras līdz mūsdienām pārsteidz ceļotājus ar izmēriem un greznību. Visbeidzot pie varas nāca varena un gudra dinastija, kura savā paspārnē ņēma visu arhipelāgu un padarīja to par milzīgu Madžapahitu impēriju. Salās ieradās tirgotāji no visas pasaules, tirgū parādījās austrumu dārgumi. Par teiksmaino valsti padzirdēja holandieši un iekāroja to. XVII gadsimtā tie ieradās Javā ar milzīgu floti. Indonēzijas dārgumu pietika visiem. Holandieši vietietējiem augstmaņiem sadalīja dāvanas un iemācīja vārīt alu.

Salas galvaspilsēta Džakarta kā spogulis ataino aizraujošo vēsturi. Dibināta hindu karalistes laikā, Džakarta izsauca portugāļu skaudību. Viņus vēlāk padzina angļi un holandieši. Asiņainā cīņā Džakartu ieguva holandieši, kuri pārdēvēja pilsētu par Bataviju. Viņi ieslēdza pilsētu varenos mūros, greznoja pilīm un kanāliem.

Javas sala ievērojama ar daudzajiem vulkāniem. Jebkurā salas vietā noteikti atradīsies viens vai vairāki vulkāni. Augstākais no darbojošiem vulkāniem ir Semeru (3676 m). Tas atrodas salas austrumu daļā. Semeru nogāzes klāj biezi tropu meži. Neskaitot mūsdienu krāteri, tam ir vairāki senie krāteri, kas atgādina agrākos izvirdumus. Semeru vulkāns ir ļoti aktīvs, tā izvirdumi nereti vērojami biežāk kā trīs reizes gadā.

Javas centrālajā daļā atrodas vēl viens ievērojams vulkāns Tangkuban Prahu. Tas nav tik aktīvs kā Semeru, pēdējais izvirdums notika 1969.gadā. Tangkuban Prahu vilina ar neparastu skaistumu, zaļais konuss paceļas virs apkārtējiem pauguriem. Austrumos no vulkāna artoras Sarjateras karstie avoti.

Javas rietumos, Bogoras pilsētā atrodas pasaulslavens Botāniskais dārzs, kurā pārstāvētas visdažādākie un burvīgākie ekvatoriālās faunas veidi.

© Tūrisma firma "Ar-Tur", 2001 – 2020

Top.LV
Latvijas Reitingi