Utarakhanda

Platība:
9 371 890 km²
Iedzīvotāju skaits:
10 116 752 (2011.gadā)
Valoda:
hindu, angļu, kumaoni, garhwali
Štata galvaspilsēta:
Dehradun
Lielākās pilsētas:
Dehradun, Haridwar, Almora, Badrinathpuri, Barkot, Mussoorie, Rishikesh, Uttarakashi, Haldwani, Roorkee
Reliģija:
hinduisms, islāms, sikhisms, kristietība, budisms, džainisms u.c.
Lasītprasme:
72.28%
Administratīvais iedalījums:
2 reģioni – Kumaon un Garhwal; 13 apgabali – Almora, Bageshwar, Chamoli, Champawat, Dehradun, Haridwar, Nainital, Pauri, Pithoragarh, Rudraprayag, Tehri, Udham Singh Nagar, Uttarkashi
Savvaļas rezervāti un nacionālie parki:
Assan Barrage, Askot rezervāts, Corbett Nacionālais parks, Govind savvaļas rezervāts, Nanda Devi Nacionālais parks, Rajaji Nacionālais parks, Ziedu ieleja
Augstākās virsotnes:
Nanda Devi (7817 m), Mt Kamet (7756 m), Abi Gamin (7355 m)
Lielākās upes:
Ganga, Jamuna, Bhagirathi

Utarakhanda ir Indijas štats ziemeļos, kas tiek dēvēts par dievu zemi, Himalaju mājvietu un paradīzi zemes virsū, štats – kas vilina ikvienu. Utarakhanda štats tika izveidots 2000.gada 9.novembrī, kad tas oficiāli tika atdalīts no Utar Pradešas štata. Šis burvīgais, kalniem bagātais štats tiek iedalīts divos reģionos – Garhwal (rietumos) un Kumaon (austrumos). Abi šie reģioni ir apdāvināti ar neaprakstāmu skaistumu – sniegotas kalnu virsotnes, Alpu pļavas, kristāldzidri ezeri, svētās upes un eksotiska flora un fauna. Garhwal reģionā plūst divas Hindu mitoloģijā svētākās upes – Ganga un Jamuna, kā arī šeit atrodas hinduisma svētceļnieku svētās vietas – Haridvara un Rišikeša. Kumaon reģions atrodas nozīmīgi svētceļojumu centri – Jageshwar, Bhageshwar, Baijnath, kā arī skaisti kalnu kūrorti – Nainital, Almora, Ranikhet, Kausani.

Labākais laiks, lai apmeklētu Utarakhandu

Ziemā Yamunotri, Gangotri, Kedarnath un Badrinath svētnīcas ir apsnigušas un ieputinātās, un tādēļ to apmeklējums ir praktiski neiespējams. Marta beigās sniegs sāk kust un pēdējā aprīļa nedēļā sniegs uz ceļiem ir nokusis pilnībā un ir iespējams pa tiem pārvietoties. Maijs un jūnijs ir labākais laiks, lai apmeklētu šīs svētnīcas. Jūlijs un augusts ir lietus mēneši. Dabas mīļotājiem šis ir lielisks apmeklējuma laiks, jo kalni kļūst spilgti zaļi, pa kalnu nogāzēm plūst ūdens straumes un ielejās uzzied visdažādākās puķes. Šis ir ideāls laiks, lai apmeklētu “Valley of Flowers”, kas atrodas netālu no Joshimath. Septembris un oktobris ir piemērots laiks, lai dotos svētceļojumā uz Himalaju svētnīcām, kā arī tas ir piemērots laiks, lai atpūstos tādos kūrortos kā Nainital, Ranikhet, Kausani, Mossoorie u.c. Ziemas mēnešos Auli nogāzes kļūst populāras kā lieliskas slēpošanas vietas. Labākais laiks, lai redzētu sniegotās virsotnes, ir pēc musonu periods.

Svētki

Kumbh Mela

Milzīgs hinduistu svētceļojums, kas notiek četras reizes ik pēc divpadsmit gadiem četrās vietās: Allahabadā – upju Gangas, Jamunas un Sarasvati saplūšanas vietā, Haridvarā – Gangas upes krastā, Udžainā – Kshipra upes krastā, Nasikā – Godavari upes krastā. Saskaņā ar astroloģiju, Kumbh Mela svētceļojums notiek, kad Jupiters ieiet Ūdensvīra zīmē, bet Saule – Auna zīmē. Kumbh Mela svētceļojums ir reliģiski nozīmīgs hinduistiem, to apmeklē miljoniem cilvēku. Šajā garīgajā pasākumā pulcējas visas Indijas spēcīgākie jogi, sadhu, mistiķi. Kumbh Mela aizsākumi ir meklējami ļoti senā pagātnē, kad dievi kopā ar asūriem kūla okeānu 12 dienas un naktis, lai iegūtu nemirstības dzērienu un tad četrās Indijas vietās parādījās šis nemirstības dzēriens Amrita – Allahabadā, Haridvarā, Udžainā un Nasikā. Ik pēc 12 gadiem Kambha Mela tiek atzīmēta kādā no šīm vietām, izejot cauri periodiem, kas simbolizē dzīves ciklu. Katra garīga cilvēka, kura sirdij tuva austrumu filozofija, sapnis ir piedalīties šajā spēcīgajā pasākumā, jo tiek uzskatīts, ka šajā laikā Gangā parādās īpaši dziedniecisks ūdens, kurš pagarina cilvēka mūžu, samazina novecošanos un palīdz sasniegt atbrīvošanos no ciešanām, negatīvās karmas un problēmām. Tā ir pārdzimšana jaunā garīgā kvalitātē, iespēja pieskarties un savienoties ar Amritu.

Holi

Krāsu festivāls, kas ir viens no vecākajiem festivāliem Indijā, kas sākotnēji tika dēvēts par „Holika”. Holi festivālu ar lielu aizrautību atzīmē visā valstī, kā arī ir viens no populārākajiem Indijas festivāliem ārzemēs. Holi svinības atšķiras no reģiona uz reģionu, bet aizrautība un centība svētku gatavošanās laikā ir vienlīdz liela. Holi ir laiks, kad atcerēties dzīves spilgtumu un krāšņumu, laiks – kad dalīties ar prieku un mīlestību. Festivāls sākas indiešu mēneša Phalgun augošā mēneša divpadsmitajā dienā. Mātes, gatavojoties Holi svētkiem, darina jaunus tērpus savām precētajām meitām, tiek pirkts un gatavots krāsu pulveris Gulal, tiek pildīti baloni ar ūdeni, tiek gatavoti arī īpaši ēdieni, kas raksturīgi tieši šiem svētkiem.

Maha Shivaratri

Hinduistu festivāls, kas tiek svinēts visā Indijā ar lielu entuziasmu. Festivāls parasti notiek ik gadu Maagha mēnesī Krishna Paksha 13.naktī, 14.dienā un ir veltīts dievam Šiva. Maha Shivaratri ir diena, lai priecātos, diena, lai lūgtu visuvarenajam Šiva labklājību. No rīta un vakarā hinduisti nododas lūgšanām, apmeklē Šivas tempļus, kā arī daži no hinduistiem visu dienu ievēro gavēni. Lūgšanas un dievkalpojums norisinās arī naktī, dievlūdzēji nes dievam Šiva un viņa sievai Parvati kokosriekstus, augļus, bilvas lapas un speciāli sagatavotu svēto ēdienu.

Dussehra

Hinduistu festivāls, kas tiek svinēts 10 dienas Ashwin un Kartik mēnesī (septembrī, oktobrī). Šajā laikā tiek rīkotas dažādas ceremonijas, rituāli par godu dievam Rama, kas uzveica cīņā dēmonu Ravana. Šajos svētkos tiek godināta arī dieviete Durga, kas uzveica dēmonu Mahishasura. Šie svētki simbolizē labā uzvaru pār ļauno. Dussehra simbolizē arī ziemas iestāšanos.

Nandadevi Rajjaat Yatra

Trīs nedēļu ilgs Utarakhandas štata slavens festivāls, kura laikā tiek godināta dieviete Nanda Devi. Šo festivālu apmeklē iedzīvotāji no visas Indijas. Dieviete Nanda Devi tiek godināta vairākās vietās Kumaon reģionā, bet galvenā no visām ir Nanda Devi kalna apkārtnē. Chamoli pilsētā šis festivāls tiek svinēts ik pēc 12 gadiem, bet katru gadu tiek svinēts Nanda Jaat.

Virtuve

Skaistajam Utarakhandas štatam ir raksturīgi vienkārši, bet gardi ēdieni. Ēdieni ir garšīgi un bagāti ar uzturvielām. Utarakhandas štata pamatēdieni ietver dārzeņus un piena produktus. Kulinārijā ir ļoti izplatīti graudi ar augstu šķiedrvielu saturu – mundua (kvieši) un linguda, kas aug uz Tibetas un Nepālas robežām. Ēdienu pagatavošanas procesā tiek izmantots ghee (kausēts sviests) vai sinepju eļļa. Dažos ēdienos tiek izmantotas hašiša sēklas kā garšvielas. Vieni no populārākajiem Utarakhandas virtuves ēdieniem ir Garhwal ka Fannah, Chainsoo, Kafuli, Jholi, Phaanu, Thechwani, Baadi, Ras, Bhatt ki Churdkani, Badil, Arsa, Gulgula, Roti, Mandua ki Roti, Kulath ki Dal, Swala, Urad Bhuda, Palau, Kandalee ka saag, Jhangora ki kheer.

© Tūrisma firma "Ar-Tur", 2001 – 2020

Top.LV
Latvijas Reitingi