Orissa

Galvaspilsēta:
Bhubanešvara
Oficiālā valoda:
orija valoda.
Iedzīvotāju skaits:
3,67,06,920

Zināma arī kā Odisha. Štats atrodas Indijas austrumu krastā, un tas ir devītais lielākais Indijā. Štats dibināts 1936. gada 1. maijā.

Klimats

Orissā valda tropu klimats. Vasaras sezona ir no februāra vidus līdz jūnija vidum; lietus sezona no jūnija vidus līdz oktobra vidum un ziema – no oktobra vidus līdz februāra vidum.

Tūristu sezona: oktobris – maijs.

Kultūra

Viens no krāsainākajiem festivāliem Orissas štatā ir Dola jeb Holi festivāls. Festivāls notiek martā un tas ilgst 5 dienas. Norisinās, galvenokārt, lauku teritorijās. Pasākuma laikā tiek pielūgti Krišnas attēli, tie tiek izdekorēti. Festivāla pamatā ir dēmona Hoklikasura iznīcināšana. Tomēr vislielāko popularitāti ir ieguvis Rath Yatra jeb Chariot festivāls. Festivāls norisinās jūnijā. Pasākums piesaista daudzus svētceļniekus no visas pasaules. Procesijas laikā karalis Jagannath un viņa tuvinieki – Subhadra un Balarama – sāk savu ceļojumu izgreznotos koka ratos, kuros atrodas viņu svētbildes, no slavenā Jagannath tempļa līdz Gundicha templim. Tur viņi atrodas deviņas dienas un tad, desmitajā dienā, “atgriežas” atpakaļ Jagannath templī. Tiek uzskatīts, ka šāda procesija atbrīvo no g class="state-info"rēkiem.

Vēsture

Orissas vēstures aizsākums ir pirms vairāk nekā 5000 gadiem. Senais nosaukums štatam ir Kalinga. Tolaik Kalinga bija galvenā jūrniecības teritorija, kas kontrolēja lielākos jūras ceļus Bengālijas līcī. Tagadējais nosaukums “Orissa” ir izveidojies no sanskrita “Odra Vishaya” jeb “Odra Desa”. Senā Odra Desa vai Ordesa atradās Mahanadi ielejā. Teritorija tolaik ietvēra tagadējos Cutack un Sambalpur rajonus, kā arī daļu no Midnapuras. Orissas štatu sākotnēji apdzīvoja Buiyas un Gonds ciltis. Maurya karaļa Ashoka valdīšanas laikā, Orissas nosaukums bija Kalinga. Karalis Ashoka redzot to, kā izvērtās Kalingas ieņemšana, pārtrauca karošanu un ieviesa budismu.
Gupta impērija reģionā valdīja no IV gs.m.ē. līdz X gs. Orissā valdīja Bhaumakara dinastija, pēc Soma dinastijas. IX gs. valdīt sāka Ganga dinastija. Pēdējo Ganga dinastijas karali Bhanudeva III no troņa gāza Kapilendra, Suryavamsa dinastijas dibinātājs.
1586. gadā Orissa nonāca Mogolu impērijas pakļautībā. 1765. gadā Lielbritānijai tika dotas tiesības iekasēt naudu no Bengālas, Bihar un Orissas, līdz kamēr 1803. gadā briti okupēja Orissu. 1823. gadā Orissa tika sadalīta trijos rajonos: Cuttack, Balasore un Puri. XIX gs. otrā pusē tika atdalīta Bengāla; 1912. gadā palika tikai Bihar un Orissa provinces. 1936. gadā Orissa un Bihar kļuva par diviem atsevišķiem reģioniem. 1950. gadā Orissa jeb Odisha kļuva par pilntiesīgu Indijas savienības daļu.

Apskates objekti

Tūristu galamērķi Orissā ir Puri, Bhubaneshwar un Konark. Orissa ir zināma, kā Tempļu pilsēta. Jagannath, Kornak, Lingaraj tempļi ir pasaules slavenas svētceļotāju vietas. Orissa atrodas Bengālijas līča piekrastē un tai ir vairākas pludmales, kuras ir vērts apskatīt. Puri, Gopalpur, Baleswar, Balighai, Chandipur, Konark, Pradeep pludmales – katrai no šīm pludmalēm piemīt kaut kas īpašs. Piemēram, Puri pludmale ir svētceļnieku centrs. Pludmalē ir iespējams pavērot svētceļnieku rituālus. Chilika ezers ir vislielākā sālsūdens lagūna Āzijā. Tas atrodas vienā no vecākajām pilsētām Cuttak un izplatīta nodarbe ir makšķerēšana, putnu vērošana un izbraucieni ar laivu. Štats ir mājas retām putnu sugām un dzīvniekiem, piemēram, baltajam tīģerim. Tur atrodas Nandan Kanon Nacionālais parks, Chilika dabas rezervāts, Simlipal Nacionālais parks u.c. Nacionālajos parkos ir iespēja apskatīt melno panteru, krokodilus, abiniekus, tīģerus, leopardus u.c.

Bhubaneswara

Orissa štata galvaspilsēta, svarīgs svētceļnieku galamērķis. Pilsēta ir 2600 gadus veca un kādreiz atradās aptuveni 7000 tempļi, tāpēc pilsēta ir ieguvusi nosaukumu – „Indijas Tempļa pilsēta”. Mūsdienās ir palikuši 600 tempļi. Lingaraj templis – būvēts 10. – 11. g.s. Templis tiek raksturots kā „vispatiesākā saplūšana starp sapni un realitāti”. Tempļa augstums ir 55 metri un tas tiek uzskatīts par izcilāko un skaistāko piemēru arhitektūrā.

Khandagiri un Udaygiri

Kalni, atrodas 8 km no pilsētas, kuros izveidotas alas apmēram II gs.p.m.ē. Senāk tā bija Jain klostera vieta. Udaygiri tulkojumā nozīmē “Saullēkta kalns” un tajā ir 18 alas. Lielākā ala Udaygiri ir Rani Gumpha jeb Karalienes ala un tā ir rotāta ar kokgriezumiem. Ziloņa ala jeb Hathi Gumpha – tajā var atrast apbrīnojamas ziloņa statujas. Khandagiri – tulkojumā “Saplīsušais/salauztais (broken) kalns” – atrodas 15 alas. Populārākās alas Khandagiri ir Akshay Ganga, Gupta Ganga, Shyam Kund un Radha Kund. Viena no interesantākajām alām ir 24 – Tirthankaras ala; tajā atrodas 24 džainisma (reliģisks novirziens Indijā, kuram raksturīgs askētisms, aizliegums nogalināt) apustuļu kokgriezumi.
Bhubaneswar atrodas kaktusu dārzs – tajā ir vairāk nekā 1050 kaktusu veidi. Dārzs atrodas pilsētas centrā. Tajā aug kaktusi, rozes, kā arī daudz reti koki. Kaktusu dārzs izveidots 1985. gadā. Reģionālo Augu resursu centrs (Regional Plants Resource Centre) ir lielākā kolekcija visā Āzijā.
Tuvākā lidosta ir Biju Patnaik, dzelzceļa stacija atrodas pilsētas centrā. Līdz Bhubaneswarai var atbraukt no/uz Kolkata, Guwahati, Delhi, Chennai, Hyderabad, Bangalore, Thiruvananthapuram, Mumbai, Ahmedabad un citiem galamērķiem. Iespēja ir braukt arī ar autobusu – autoosta atrodas 6 km no pilsētas centra. Konarka atrodas 64 km attālumā, Puri – 60 km un Cuttack – 25 km attālumā.
Vidējā gaisa temperatūra vasarā 38°C, ziemā 16°C. Tūristu sezona ir no oktobra līdz martam.

Puri

Pilsēta zināma kā karaļa Jaghhath mājvieta. Atrodas Orissa štata austrumos. Galvenais tūristu galamērķis ir skaistās pludmales un tempļi. Visbiežāk tiek apmeklēta Puri pludmale. Viens no četriem reliģiskajiem centriem Indijā. Karaļa Jagannath templis – izveidots XII gs, tā garums ir 65 metri un atrodas 60 km no Bhubaneswaras. Tempļa sienas ir izrotātas ar kokgriezumiem, bildēm, kurās attēlotas karaļa Jagannath dzīves gājums. Templim piemīt maģiska aura, tāpēc par galamērķi templis ir kļuvis daudziem ticīgajiem. Templis ir svarīga sastāvdaļa Rath Yatra festivālā, kurš norisinās katru gadu.
Labākais laiks, lai apmeklētu šo pilsētu ir oktobris – marts. Vasarā vidējā temperatūra ir 31°C, ziemā vidējā temperatūra – 20°C.
Atrodas 60 km attālumā no Orissas galvaspilsētas. Līdz pilsētai var nokļūt no lidostas Biju Patnaik. Regulāri kursē vilcieni no pilsētas dzelzceļa stacijas. Regulāri brauc autobusi starp Puri, Bhubaneswaru, Kolkatu, Chilku, Konaraku, Chennai, Sambalpur un Visakhapatnam.

Konark

Atrodas 34 km uz ziemeļiem no Puri. Pilsētas nosaukums ir izveidojies no diviem vārdiem “Kona” – stūris un “Arka” – saule. Konaraku atrodas populārais Saules templis, kurš būvēts XIII gs., iekļauts UNESCO. Tas ir veltījums Saules dievam Surya. Katru gadu templis kalpo kā vieta divos festivālos – Kondark deju festsivālā un Saules festivālā. Tas sastāv no skulptūrām, kurās attēlots dažādi dzīves aspekti, arī kara ainas. Templis ir uzbūvēts kā Saules dieva debesu rati ar divpadsmit riteņiem un astoņiem zirgiem. Tas simbolizē aizgājušo laiku, kas ir Saules dieva kontrolē. Septiņi zirgi simbolizē septiņas dienas nedēļā, divpadsmit riteņi simbolizē gada mēnešus.
Tūristu sezona ir oktobris – februāris. Vidējā gaisa temperatūra vasarā 34°C, bet ziemā – 16°C.
Tuvākā lidosta atrodas Bhubaneswar, kura ir 65 km attālumā. Ir iespējami lidojumi no Konaraku uz Indijas galvenajām pilsētām – Deli, Kolkata, Hyderabad un Chennai. Tuvākā dzelzceļa stacija ir 31 km attālumā, Puri, un Bhubaneswar – 64 km. No Konarak var nokļūt līdz Puri vai Bhubaneshwar un citām vietām Orissas štatā. Var arī braukt ar taksometru, ceļot ar privātajiem autobusiem no Konarak uz Puri.

© Tūrisma firma "Ar-Tur", 2001 – 2020

Top.LV
Latvijas Reitingi