Kerala

Kerala « IndijaGalvaspilsēta Tiruvanantapurama (Trivandruma).
Platība 238 863 km².
Iedzīvotāji 31 838 619.
Valoda malajalajamu.
Ieteicamākā sezona novembris – aprīlis.

Keralu sauc par Dievu, maģijas un garšvielu zemi. Tā sniedz tik daudz prieka un laimes, ka, visticamāk, uz Zemes nav cilvēka, kurš, te pabijis, neiemīlētos šajā pasakainajā novadā. Tāpēc radies vēl viens reģiona apzīmējums – “paradīze Zemes virsū”.

Keralas štats atrodas Indijas dienvidrietumu piekrastē, aizņem zemes joslu, kas stiepjas starp kalniem austrumos un Arābijas jūru. Tas ir tropu krasts ar raksturīgu musonu lietu, kanālu un ezeru izrobots – tūristu paradīze Indijas dienvidos. Maigs klimats, lieliskas un plašas pludmales, mierīgi iekšējie ūdeņi, smaragdzaļas tējas plantācijas, daudzveidīga fauna, ūdenskritumi, ajūrvēdas dziedniecība, bagātas kultūras tradīcijas, pārsteidzoši svētki, vēstures un arhitektūras pieminekļi, eksotiska virtuve – tas viss skatāms un izbaudāms Keralā. Kerala ir viens no sociāli attīstītākajiem štatiem Indijā, ar simtprocentīgu lasītprasmi, zemāko bērnu mirstību, garāko dzīves ilgumu valstī. Bez tam Kerala ir tīrākais štats Indijā. Šeit ir attīstīta tūrisma industrija, ir vairākas lidostas (Kočina, Trivandruma, Kalikuta), de-lux viesnīcas.

Klimats

Keralā valda tropu klimats, maigs un mērens ar diviem musonu periodiem gadā – galvenais jūnijā-jūlijā, otrs – oktobrī. Temperatūras svārstības nelielas, nav vēsāks par 22°C. Labākais laiks – augstā sezona – no decembra līdz aprīlim. Nepieciešams viegls, tropiem piemērots apģērbs, bet ziemas vakariem ieteicams kas siltāks. Ja gatavojaties apmeklēt Keralu musonu periodā, līdz jāņem lietusmēteli un lietussargu.

Vēsture un kultūras tradīcijas

Vēsture sniedzas senā pagātnē, kad burvīgais garšvielu aromāts vilināja uz Keralas sudrabotajiem krastiem jūrasbraucējus no visas pasaules – feniķiešus, romiešus, ķīniešus, arābus, ebrejus. Tos nomainīja holandieši, portugāļi, angļi. Jau ķēniņa Zālamana kuģi peldēja uz Keralu pēc garšvielām un kokmateriāliem, bet pēc Marko Polo ziņām Kalikutas ostā katru dienu stāvējuši aptuveni 200 kuģi. Tieši uz Kerolu plānoja kuģot Kristofors Kolumbs, kad devās uz Indiju rietumu virzienā, bet Jaunajos laikos Eiropa par Keralu uzzināja, pateicoties Vasko ga Gamam, kurš pirms vairāk kā 500 gadiem Portugālei atklāja šo Indijas daļu.

Ceļotāji un kolonisti atveda savas dzimtenes kultūru, pārvēršot Keralu par īstu mozaīku: ķīniešu zvejas tīkli pie Kočinas, holandiešu pils un ebreju sinagoga Matančeri – pagātnes liecības, kas saglabājušās līdz mūsu dienām. Tomēr, neskatoties uz dažādo ietekmi, Kerala tūkstošiem gadu saglabājusi savu orģinalitāti, savdabību, kas visvairāk izpaužas svētku laikā.

Iedzīvotāji

Lai arī lielākā Keralas iedzīvotāju daļa ir hinduisti, šeit ir senas reliģiskās un etniskās iecietības tradīcijas. Kristietība Keralā parādās mūsu ēras pirmajā gadsimtā, līdz ar apustuļa ierašanos 52.gadā. Pirmā musulmaņu mošeja Indijā uzcelta Keralā 8.gs., bet ebreji, Zālamana jūrasbraucēju pēcteči, 1567.gadā Kočinā uzcēla sinagogu. Keralas tautas gars augstāko izpausmi rod mākslā: Kathakali – dejas drāma, Kutu un Kudijattame – vēl senākas teātra tradīcijas. Keralā saglabājušās seni tautas rituāli: ar krāšņiem prioekšnesumiem tauta izrādīja savas cerības un vēlmes. Teijam, Tira, Tijijatam, Mudiettu, Padajani – dažas no kulta deju formām. Līdzās dejām, nesatricināma ir Kalaripajattu cīņas māksla. Tā ir viena no senākajām un visplašāk attīstītajām uz zemes, cieši saistīta ar ajūrvēdu. Katru gadu tūkstošiem cilvēku ierodas uz Keralas ajūrvēdas centriem.

Savai efektivitātei Ajūrvēda var būt pateicīga tuvējos kalnus klājošiem mežiem, kuros aug ļoti reti un vērtīgi ārstniecības augi. Tropisko mežu flora un fauna pārsteidz ar savu daudzveidību – ne visas sugas ir aprakstītas un klasificētas. Tekkadi, Vinadu, Parambikkulam rezervāti un Tattekkadu putnu liegums ir miera ostas ekotūristiem, kuri noguruši no pilsētas trokšņiem un steigas.

Kerala – “Dievu mīne” – vieta, kur katrs tūrists atradīs to, ko meklē.

Virtuve

Keralas virtuve ir tik pat daudzveidīga kā šī reģiona vietas. Garā krasta līnija un saldūdens, visuresošās kokospalmas, bagātīgā augu valsts – viss ietekmējis Keralas virtuvi. Tajā ir daudz saldūdens un jūras dzīvnieku, gandrīz katrā receptē iekļauts kokosrieksa mīkstums, piens vai eļļa. Plaši tiek izmantotas garšvielas, pēc kurām kuģoja Vasko da Gama: melnie pipari, kardamons, čilli pipari. Dabiska, ajūrvēdas principiem sekojoša, acis priecējoša – tāda ir Keralas virtuve. Puttu – pīrādziņi no rīsu miltiem. Tiem ir cilindra forma, jo gatavoti tvaikos bambusa stiebros vai metāla trubiņās. Saldumus mīlošajiem iepatiksies puttu ar banāniem, cukuru, bet asu ēdienu cienītājiem – ar kadalu (kariju). Sadja – tradicionāls svētku ēdiens, ko parasti gatavo uz kāzām vai festivāliem. To gatavo no rīsiem un 40 dažādām piedevām, ēd ar rokām. Vēl viens interesants Keralas virtuves ēdiens ir appams – pankūkas ar mīkstu vidu un cietām, kraukšķīgām malām. Tās gatavo no rīsu miltiem, ko iejauc palmu sulā, tiek pasniegtas ar gaļu, banāniem vai dārzeņiem. Idijappams – arī no rīsu miltiem, atgādina plānas mīklas pīrādziņus.

Starp saldūdens delikatesēm Keralā ir zivs, kas īpaši laba ir cepta ar čilli piparu pastu, garšvielām un karija lapām. Šādu zivi ieteicams ēst ar tapioku. Jūras dzīvnieki Keralas virtuvi bagātinājuši ar krabju, omāru, garneļu, mīdiju ēdieniem ar garšvielām. Īpaši izdalāma Keralas malabaras virtuve, kurā stipri jūtama arābu ietekme. Malabari birijani – ar garšvielām cepti rīsi ar gaļu, cāļiem, zivīm un garnelēm. Keralā ir arī neskaitāmi saldumi, kurus noteikti jānobauda.

Keralas pilsētas un galvenie apskates objekti

Tiruvanantapurama (Thiruvananthapuram, Trivandrum)

Keralas galvaspilsēta atrodas uz septiņiem pauguriem netālu no okeāna. Tā ir liela un skaista pilsēta, kurā dzīvo ap 1 mlj iedzīvotāju.

Galvenā pilsētas svētvieta – Sri Padmanabhaswamy templis. Altāra daļā Višna attēlots guļam uz čūskas. Tas ir viens no lielākajiem Višnas skulpturālajiem veidojumiem (augstums 5,5 m). Diemžēl templī tūristi netiek ielaisti. Katru dienu 16:00 notiek svinīgs gājiens ap templi, kura laikā nes Sitas, Ramas, Hanumanas, Krišnas un Narasimhi attēlus. Blakus templim ir dīķis, kurā veic apmazgāšanas rituālu, kā arī darba rezidence un Maharadžas pils. Daļa no tās atvēlēta muzeja ekspozīcijai. Pils apmeklējuma laikā jums noteikti parādīs Keralas maharadžas portretu, pievērsīs uzmanību tam, ka attēls izskatās kā dzīvs. Portreta stūrī – Rēriha paraksts.

Pilsētas ziemeļos netālu viens no otra atrodas Napier muzejs, kurā skatāmas bronzas statuetes, kaula darinājumi, izšuvumi, dejotāju tērpi, Čitras mākslas galerija ar dažādu skolu miniatūru kolekciju, mūsdienu mākslinieku darbi un trīs zāles ar Nikolaja Rēriha gleznām. Kā arī Dabas vēstures, Zinātnes un tehnoloģijas muzeji, planetārijs un zooparks. Piepilsētā ir vēl divi interesanti tempļi.

Kočina (Cochin)

“Arābu līča karaliene” – ostas pilsēta Malabaras piekrastē, kur daudzu gadsimtu laikā sajaukušās vietējo iedzīvotāju un romiešu, arābu, Eiropas civilizāciju tradīcijas, kas piedod pilsētai īpašu kolorītu.

Garšvielas, ziloņkauls, dārgi un augstvērtīgi kokmateriāli vilinājuši feniķiešus, grieķus, romiešus, arābus, ķīniešus. Kerala veicināja Amerikas atklāšanu – tieši to meklēja Kolumbs, dodoties ceļojumā. Bet 1498. gadā Vasko da Gama, ierodoties Kočinā, atklāja jūras ceļu uz Indiju, reizē ar to nodrošinot monopolu uz “melno zeltu” – pipariem. Drīz viņam sekoja hplandieši, angļi, kuri ar laiku izkonkurēja portugāļus.

Pilsēta atgādina Venēciju, tā ir bagāta ar pieminekļiem, vēsturiskām apskates vietām. Šeit skatāma senākā Indijas baznīca, piecsimt gadus senas portugāļu celtnes, ķīniešu stila zvejas tīkli, ebreju apmetne un sinagoga, kā arī senais pilsētas forts. Cietoksnim raksturīgi īpaši nocietinājumi, kurus ēku aizsardzībai cēla briti (sprādzienizturīgi). Iesakām pastaigu idilliskajā vecpilsētā Matančeri (Mattanchery) salā, kur valda nesteidzīga dzīve, it kā pulksteņa rādītāji būtu apstājušies.

Kočina ir viena no galvenajām Indijas ostām. Šeit izvietota viena no valsts jūras karabāzēm.

Apskates objekti:
Holandiešu pils (XVI gs.) muzeja ekspozīcijā – priekšmeti no valdnieku dārgumu krātuves, kronēšanas zāles apdare (koks), freskas guļamistabās. No šejienes var iziet uz vecpilsētu, kur šaurajās ieliņās tūristu uzmanību saista antikvāru priekšmetu un grāmatu bodītes, garšvielu un saldumu tirgotavas. Tirdzniecības ielas galā ir 1344. gadā celtā sinagoga, pašreizējo izskatu ieguva XVIII gs. Tā ir viena no vecākajām sinagogām pasaulē, īsta arhitektūras pērle: vara kolonnas, beļģu gaismekļi un ar roku apgleznotas flīzes, starp kurām neatrast divas vienādas. Kādreiz šeit, bēgot no spāņu inkvizīcijas, patvērumu rada jūdi, apmetās arī Sīrijas un Persijas ebreji. Matenčeri salā forta rajonā atrodas Sv. Franciska baznīca – vecākā eiropiešu baznīca Indijā. 1510.gadā to cēluši franciskāņu mūki. Tieši no Franciska baznīcas ieviesās baznīcu zvanu zvanīšana un kristiešu dziedājumi. Vasko da Gama sākotnēji tika apglabāts šajā baznīcā, vēlāk viņa pīšļus pārveda uz Portugāli. 1663.gadā baznīca nonāca holandiešu protestantu rokās, 1795.gadā pēc britu gribas tā pārveidota par anglikāņu baznīcu. Noslēpumainākais Kočinā ir ķīniešu zvejas tīklu mīkla. Ārēji primitīvi tie joprojām ir efektīvākais zvejas rīks. Kočinā noteikti jāapskata arī kathakali dejas priekšnesumi.

Alapuža (Alappuzha, Alleppey)

Sena ostas pilsēta, slavena ar laivu regati, kas katru gadu notiek augusta otrajā sestdienā Vembanadas ezerā un piesaista tūsktošiem skatītāju. Sacensības notiek ar šaurām, 40 m garām laivām, katrā sēž vairāk kā 100 airētāju.

No Alapužas iespējams braukt pa kanāliem (Backwater Tour) gar salām ar zvejnieku ciematiem, zaļiem rīsa laukiem, bezgalīgām kokospalmu audzēm uz Kolamu un Kumarakomu. Ceļš no šejienes ved paralēli dzelceļa līnijai, kas stiepjas gar krastu cauri visai Keralai. Brauciens ilgst 8 stundas, bet nereti laivas tiek noīrētas uz visu diennakti. Tūristu rīcībā uz mājas-laivas ir pavārs, stūrmanis un palīgs. Laivā ir divguļamā gulta, duša, tualete, viesistaba.

Kolama (Kollam, Quilon)

Portugāļu – holandiešu cietoksnis un XVIII gadsimta baznīcas Tangaseri (Thangasseri). Kolama ir Keralas dienvidu jūras vārti. No šejienes izved riekstus, kardamonu un citas garšvielas.

Varkala (Varkala)

Kūrortpilsēta ar tīrām smilšu pludmalēm un ārstnieciskiem minerālūdens avotiem 50 km ziemeļos no Trivandrumas, 24 km no Kolamas. 1684.gadā to apdzīvoja angļi, kad šeit izveidoja vienu no pirmajiem tirdzniecības priekšposteņiem. Šeit ir teicamas pludmales pie pašām klintīm un lieliskas piekrastes viesnīcas.

Trisura (Thrissur)

Pilsētas nosaukums tulkojumā nozīmē – “pilsēta ar Šivas vārdu”. Šeit atrodas viens no lielākajiem tempļiem Keralā – Vadakkunathan Kshetram. Aprīlī – maijā Trisurā notiek ražas svētki – Puram (krāšņākie dienvidos).

Guruvajura (Guruvayur)

Neliela apmetne 33 km ZR no Trisuras. Šeit atrodas Krišnas templis. Altārī – senas dievības skulptūras ar četrām rokām, kurās tur gliemežvāku, disku, kaujas vāli un lotosu. Uzskata, ka laulības šajā templī nodrošina mūžīgu labklājību. Netālu atrodas Parthasarathi templis, kas 1981.gadā atjaunots vietā, kur atrasta sena dievības skulptūra un agrāk atradies templis.

Kaladi (Kaladi)

Neliels ciems 45 km ZA no Kočinas. Šeit (pēc leģendas) dzimis izcilais svētais un filozofs Adi Šankaračarja. Šankaras dzimšanas vietā atrodas viņam veltīts templis. Neliels templis uzbūvēts arī ArjambasŠankaras mātes – kremācijas vietā.

Kovalama (Kovalam)

Labākā Indijas kūrortpilsēta 16 km D no Trivandrumas. Lagūnā atrodas divas lieliskas pludmales – Lighthouse Beach un Hawah Beach, daudz nedārgu kūrortviesnīcu un piekrastes restorānu, kuros gatavo daudzveidīgus zivju un jūras produktu ēdienus. Daudzie ajūrvēdas centri un kabineti piedāvā diagnostiku un ārstēšanu, profilaktiskas procedūras. Ajūrvēdas ārstēšanas pamatā ir eļļas masāža kopā ar attīrošām procedūrām, speciālu diētu, jogu un meditāciju. Iespējams izvēlēties kursus no dažām dienām līdz vairākām nedēļām.

Kotajama (Kottayam)

Pilsēta 80 km no Kočinas, ceļā uz Perjar rezervātu. Galvenais apskates objekts – Šivas templis (Thirunakkara Shiva Temple) un Sv. Marijas baznīca. Netālu atrodas Kumarakoma (Kumarakom) – izsmalcinātas atpūtas vieta. Šeit uzceltas greznas viesnīcas – Taj Garden Retreat, Coconut Lagoon, kurās var pārnakšņot un palikt tikai dažas dienas vai ilgāk un nodarboties ar jogu un ajūrvēdas procedūrām.

Munara (Munnar)

Slavena ar ievērojamām tējas plantācijām Indijas dienvidos. “Tata tee” kompānijas vietējās nodaļās notiek ekskursijas fabrikās, kuru laikā vērojams viss process, kādā tējas lapiņas pārvēršas aromātiskā tējā, kuru vēlāk gatavos un dzers daudzās pasaules valstīs.

Kozikoda, Kalikuta (Kozhikode, Calicut)

Liela rūpniecības pilsēta. 1498.gadā pie Kozikodas krastā izcēlās Vasko da Gama. Kopš tā laika sākās portugāļu valdīšanas laiks Indijā. Lielākā daļa tūristu un svētceļnieku te ierodas, lai skatītu kalaripajattu skolas meistaru uzstāšanos vai mācītos.

© Tūrisma firma "Ar-Tur", 2001 – 2019

Top.LV
Latvijas Reitingi