Goa pilsētas

Panaji

Goa štata un Tiswadi reģiona galvaspilsēta, atrodas Goa ziemeļos, Mandovi upes kreisajā krastā. Iedzīvotāju skaits 65 tūkstoši. Tā ir trešā lielākā pilsēta Goa. Tulkojumā Panaji nozīmē “zeme, kas nekad neplūst”. Vārds Panjim ir etimoloģiski aizgūts no Panjani un Khali, kas nozīmē “laiva” un “mazs līcis” – no sanskrita. Tādējādi vārds “Panaji” ir izveidots no vārda Panjakhali, kuru atrada iedrukātu uz Kadambas karalim Tribhuvanamallam piederējušas vara plāksnes.

Portugāļu valdīšanas laikā Panaji pilsētas nosaukums bija “Panjim”.

Lai nokļūtu līdz Panaji ir iespēja izvēlēties vienu no trim transporta veidiem. Tuvākā lidosta – Dabolim; tuvākā dzelzceļa stacija – Madgaon. No citām pilsētām kursē autobusi.

Labākais laiks, lai dotos uz Panaji, ir no oktobra līdz aprīlim. Vasaras laikā – no marta līdz maijam – temperatūra var sasniegt 32°C, bet ziemas laikā – no decembra līdz februārim – temperatūra var svārstīties no 20° līdz 28°C. Lietus periods ir no jūnija līdz septembrim ar stipru lietu un brāzmainu vēju.

Pilsētā runā konkani, marathi, hindu un angļu valodās. Reliģiskais pārsvars ir hinduismam, tam seko kristietība un islams.

Vietas, kuras noteikti vajadzētu apskatīt Panaji ir Miramar pludmale, Kala Academy kultūras centrs, Menezes Braganza institūts un vecpilsēta, kā arī Dievmātes Baznīca – portugāļu baroka stilā celta ēka.

Vasco da Gama

Lielākā Goa pilsēta, atrodas Indijas rietumu krastā, 30 km no Goa galvaspilsētas Panaji, 5 km attālumā no Dabolim lidostas. Iedzīvotāju skaits pārsniedz 100 000. Pilsēta tika izveidota 1543. gadā. Līdz 1961. gadam tajā valdīja portugāļi, un tā nodēvēta par godu slavenajam portugāļu ceļotājam Vasko Da Gamam. Vasco da Gama pilsēta ir svarīgs tirdzniecības un kuģniecības centrs. Pilsētu šķērso ievērojama dzelceļa līnija. Vasco da Gama ir Mormugao reģiona centrs.

Labākais laiks, lai dotos uz Vasco de Gama, ir no oktobra līdz aprīlim. Vasaras sezona ir no aprīļa līdz jūnijam. No jūnija līdz septembrim stipri līst lietus, pūš brāzmains vējš. Vidējā gaisa temperatūra ir 28°C.

Iecienītākās tūristu vietas ir Bogmalo pludmale, Naval aviācijas muzejs, kurā var apskatīt dažādas lidmašīnas, ieročus, retas fotogrāfijas, kurās ir atainota Goa atbrīvošana. Muzejs savu darbību ir sācis 1998. gadā.

Nokļūt līdz pilsētai ir iespējams no Dabolim lidostas ar taksometru, ar vilcienu, ar autobusu no Panaji, kā arī ar kuģi. Šī ir vienīgā Goa pilsēta, līdz kurai var nokļūt arī pa jūras ceļu.

Margao

Otrā lielākā Goa pilsēta – iedzīvotāju skaits apmēram 80 tk. Tā atrodas River Sal krastā, 33 km no Panaji. Margao ir viena no visvecākajām pilsētām Goa, Salcete reģiona galvaspilsēta. Margao pilsēta ir slavena ar milzīgajām portugāļu stilā celtajām savrupmājām. Tiek uzskatīts, ka nosaukums “Margao” ir izveidojies no diviem hindu vārdiem – “Math” (Hindu reliģiskais centrs) un “Gram” (tulkojumā “ciemats”). Mūsdienās Margao ir galvenais tirdzniecības un rūpniecības centrs Goa, senāk – zivju tirgotāju centrs. Tirgus atradās pie pašvaldības ēkas.

Margao pilsētā tūristi parasti apmeklē Sat Burzam Ghor savrupmāju, zināmu arī kā “Septiņu jumtu namu”. Kaut arī no tās ir palikušas tikai drupas, vēl aizvien tās ir pierādījums grandiozajai portugāļu arhitektūrai. Tūristu iecienīta ir Colva pludmale, kā arī Svētā Gara baznīca.

Tūristu sezona Margao ilgst no oktobra līdz martam. Siltākais mēnesis ir maijs, bet aukstākais ir janvāris. Ziema sakas novembrī un ilgst līdz februāra vidum (minimālā gaisa temperatūra 3°C; maksimālā 11°C). Lietus sezona ir no jūlija līdz septembrim, bet vasaras sezona ir no marta vidus līdz jūnijam (min. 11°C; maks. 25°C).

Nokļūt līdz Margao pilsētai var no Dabolim lidostas, kura atrodas 28 km attālumā, ar vilcienu vai ar autobusu. Regulāri kursē autobusi no Panaji, Vasco da Gama pilsētām. Konkan vilciena stacija atrodas 3 km attālumā no pilsētas.

Mapusa

Zināma arī kā Mapsa, Mhapsa, Mapuca. Atrodas pie Mapusa upes. Mapusa ir Bardez reģiona galvaspilsēta. Mapusas tuvumā atrodas populārākās Goa pludmales. Pilsētas nosaukums “Mapusa” konkani valodā sastāv no diviem vārdiem: “map-sa” (mērs-piepildīt). Pirms pilsētu iekaroja portugāļi, te pastāvēja noteikta sistēma – ciemata iedzīvotāji kopīgi strādā un pēc tam kopīgi sadala naudu katram no strādājošajiem. Mapusa ir populāra ar tirdziņiem, kuros sapulcējas tirgotāji no dažādām vietām, lai pārdotu dažādus produktus un izstrādājumus.

Anjuna pludmale – atrodas 8 km uz rietumiem no Mapusas. Mascarenhas savrupmāja – tūristu iecienīta vieta. Ēka tika celta portugāļu valdīšanas laikā un ir izcils portugāļu arhitektūras paraugs. Sri Kalima templis – viens no nozīmīgākajiem hindu tempļiem Goa. Tas atrodas 14 km attālumā no Mapusas, viegli sasniedzams, braucot ar vietējo transportu no Mapusas. Templis ir veltījums Hindu dievībai Kali. Otrs templis – Sri Morjee – atrodas 15 km attālumā no pilsētas.

Labākais laiks, lai dotos uz Mapusu, ir oktobris/novembris – marts.

Līdz Mapusai var nokļūt no Dabolim lidostas, kura atrodas 45 km attālumā, vai ar autobusu. Panaji atrodas 15 km, Mumbaja – 640 km no Mapusas. Tuvākā dzelceļa stacija atrodas aptuveni 12 km uz ziemeļiem.

Ponda

Pondas reģiona centrs, atrodas Goa centrālajā daļā, 28 km attālumā no Panaji, 18 km no Margao. Goa industriālais centrs un kultūras galvaspilsēta. Iedzīvotāju skaits 20 000. Valoda ir konkani un marathi.

Ponda bija pirmā pilsēta, kuru iekaroja portugāļi, un neilgi pēc tam to pārņēma Adil Shah. Ponda ir Goa “hinduisma sirds” – reliģija šai pilsētā ir ļoti izteikta. Pondu dēvē arī par Tempļu pilsētu (‘Temple Town of Goa’).

Sri Shantadurga templis – ievērojamākais templis Goa. Tajā pielūdz Miera dievību. Sri Mangueshi templis – veltīts karalim Shiva. Templis ir celts XVIII gs. un tas atrodas kalnā. Pilsētā atrodas arī citi nozīmīgi tempļi: Sri Mahalsa, Sri Chandreshwar un Sri Mallikarjuna tempļi, kuri atrodas Pondas dienvidu pusē. Bondla dabas rezervāts – populārs rezervāts Goa, kaut arī tas ir vismazākais pēc platības. Pilsētā atrodas Goa galvenā inženieru skola.

Pondā valda tropiskais klimats. Tūristu sezona ir no oktobra līdz aprīlim. Ziemas sezona ir no decembra līdz februārim. Vasaras sezona ir no marta līdz maijam. Šajā sezonā temperatūra var uzkāpt līdz pat 30°C. Zemākā temperatūra ziemā parasti ir 20°C. Maijs ir vissiltākais mēnesis Goa.

Regulāri kursē autobusi no Panaji un Margao, Hubli, Dharwad, Belagaum. Margao dzelzceļa stacija atrodas 17 km attālumā. No Dabolim lidostas līdz Pondai iespējams nokļūt ar taksometru.

Bicholim

bicholim reģiona centrs. galvenais izglītības un tirdzniecības centrs goa ziemeļu daļā. bicholim atrodas 30 km attālumā no panaji. daļa no bicholim savulaik bija iekļauta sawantwadi karalistē, xviii gs. beigās to pārņēma portugāļi. iedzīvotāju skaits 14,913.

Trešdienas ir tirgus dienas, kad cilvēki gan pašā pilsētā, gan ārpus tās pulcējas, lai tirgotu savas preces. Pilsētā atrodas 3 pamatskolas, 4 vidusskolas, Politehniskais institūts, kā arī tempļi, baznīcas un mošejas. Shanta Durga templis – atrodas upes krasta tuvumā, tas ir veltījums dievam Shantadurga. Oriģinālo templi 1564.gadā iznīcināja portugāļi. Jauno templi izveidoja Chatrapati Shahu Maratha, kurš valdīja 1738. gadā.

Arvakem alas – datētas ar V gs. – tiek dēvētas arī par Pandava alām. Tās ir saistītas ar leģendāro Pandavas Mahabharatu.

Labākais laiks, lai dotos uz Bicholimu ir novembris – februāris. Siltākie gada mēneši ir aprīlis, maijs un februāris. Aprīlī tiek sasniegta visaugstākā gaisa temperatūra. Vidējā gaisa temperatūra ir 30°C. No jūnija vidus līdz septembrim ir lietus sezona. Jūlijā ir viszemākā temperatūra.

Nokļūt līdz pilsētai var, braucot no Madgaoan delzceļa stacijas, kura atrodas 6,9 km attālumā no Bicholim. Dabolim lidosta ir 60 km no pilsētas. Regulāri kursē autobusi no Panaji un Mapusa uz Bicholim pilsētu.

Chaudi

Zināma arī kā “Chauri” jeb “Canacona”, atrodas 33 km attālumā no Margao. Chaudi pilsēta ir Canacona reģiona galvaspilsēta, atrodas Goa dienvidu rajonā. Līdz šim brīdim oficiālā valoda ir konkani valoda. Canacona reģions agrāk bija daļa no Soonda karaļvalsts, tad to iekaroja Mysore Hyder Ali, karalis portugāļiem padevās 1791. gadā. Canacona Goa pievienota 1794. gadā. Tāpat kā visās pārējās Goa pilsētās, arī šeit ēkas, galvenokārt, ir celtas portugāļu stilā. Canacona ir ceļš uz daudzām Goa dienvidu pludmalēm, ieskaitot Agondu, Palolem un Rajbhal. Iedzīvotāju skaits 11 900.

Canaconas pludmale tūristiem tika atklāta tikai pēc 1990. gadā. Shree Mallikarjun templis ir veltījums karalim Mallikarjun. Tas tika izveidots XVI gadsimtā un atjaunots 1778. gadā. Tempļa iekšpusē ir ietvertas vairāk nekā 60 dažādas dievības. Castigo dabas svētnīca – izveidota 1969. gadā, lai aizsargātu koku teritorijas.

Labākais laiks, lai apmeklētu šo Goa pilsētu ir novembris – februāris/marts. Vasara ilgst no marta līdz maijam. Visaugstākā temperatūra vasarā var būt 33°C. Lietus sezonā no jūnija līdz septembrim ir daudz nokrišņu. Ziema ir decembris, janvāris. Temperatūra svārstās starp 24°C un 27°C.

Lai nokļūtu līdz Canaconai var braukt ar vilcienu no Mumbajas, Panjim vai Mangalores (Margao). Dabolim lidosta atrodas 62 km attālumā. Panjim, Goa galvaspilsēta, atrodas 70 km attālumā, Mumbaja – 639 km, Pune – 226 km.

Pernem

Pernem reģiona galvaspilsēta atrodas Goa ziemeļu daļā starp Arondemas un Chapora upēm. Iedzīvotāju skaits 5285 tūkstoši. Pernem ir hindu pilsēta, tajā atrodas nozīmīgi tempļi, no kuriem zināmākie ir Bhagavati un Sapteshwar Bhagamati. Sri Chandeshwar templis atrodas Chandeshwar kalnā. Tempļa tornis ir būvēts tā, ka pilnmēness naktīs mēness gaisma krīt tieši uz torni. Sri Morjee templis atrodas Morjim (Pernem reģions). Kalash Utsava, kas tiek svinēts katru trešo, piekto, septīto vai devīto gadu, ir festivāls, kurš norisinās templī un tas ilgst apmēram mēnesi. Pēdējās septiņās dienās apmeklētāji sabrauc ne tikai no Goa!

Regulāri kursē autobusi no Panjim un Mapusas. Tuvākā dzelzceļa stacija atrodas Konkani. Tuvākā lidosta – Dabolim.

Tūristu sezona: novembris – marts. Vidējā temperatūra vasarā ir 28°C, bet ziemas mēnešos vidējā gaisa temperatūra ir 15°C.

Arambol – zināma arī kā “Harmal”, atrodas 17 km attālumā no Chapora un 35 km attālumā no Panaji, Goa galvaspilsētas. Lielākais ciems Goa piekrastē. Aptuvenais iedzīvotāju skaits 10 000.

Pilsēta atrodas vienas stundas braucienā no Dabolim lidostas. Līdz pilsētai var nokļūt no Panaji ar autobusu, kurš kursē ik pēc 30 minūtēm. Pilsētu var sasniegt arī ar laivu.

Klimats Arambol ir saulains visu gadu. No maija līdz septembrim ir lietus sezona. Vasaras sezona sākas martā un turpinās trīs vai četrus mēnešus. Vasaras laikā temperatūra var svārstīties no 25°C līdz 45°C. Ziemas sezona ilgst apmēram divus ar pusi līdz trīs mēnešus, sākot no novembra beigām līdz februāra vidum.

Quepem

Atrodas Goa dienvidos, Quepem reģiona centrs. Iedzīvotāju skaits 12 484. Pilsēta kļuvusi populāra, pateicoties Ganeshotsav festivālam.

Tuvākā pilsēta ir Ponda, dzelzceļa stacija – Margao 15 km, Dabolim lidosta 45 km, Panaji 55 km.

Sanguem

Sanguem reģiona gaslvaspilsēta. Iedzīvotāju skaits 6158. Sanduem atrodas 26 km attālumā no Margao. Sanguem un tuvākās teritorijas XVI. gs bija pakļautas Soonda karalim. Pēc portugāļu ieburkuma 1791. gadā Sanguem, Ponda, Canacona un Quepem pievienotas portugāļu zemēm. Tūristu iecienītas vietas ir Bhagwan Mahavir dabas rezervāts, Dudhsagar ūdenskritums (piektais lielākais ūdenskritums Indijā). Lietus periodā ūdenskritums pārvēršas grandiozā kaskādē, kad Mandovi upe krīt lejā no 310 metru augstuma.

Tūristu sezona: novembris – februāris. Vidējā temperatūra ir 23°C līdz 32°C.

Tuvākā dzelzceļa stacija ir Madgaon; tuvākā autobusa pietura ir Ponda. Panaji atrodas 110 km attālumā, Margao – 95 km.

Valpoi

Satari reģiona galvaspilsēta. Iedzīvotāju skaits 7913. Maza un skaista pilsētiņa. Tās nosaukums sastāv no divām daļām “Val” un “Poi”, kas nozīmē “upe” un “otra puse”. Pilsēta ir populāra, jo tajā atrodas Policijas dienesta mācību centrs. Portugāļu laikā tā bija militārā nometne, 1962. gadā pārveidota par policijas apmācību centru. Pilsētā atrodas “Meža mācību” skola – vienīgā skola Goa, kura apmāca mežsargus un trenē tos saglabāt Goa dabas resursus.

Valpoi atrodas 4 tempļi, visvecākais templis Valpoi ir Maruti templis. Netālu no pilsētas (aptuveni 7 km) atrodas Brahma Carambolim, kas veidots V gs. Valpoi atrodas 5 mošejas.

Aukstākie gada mēneši Valpoi ir decembris, janvāris un februāris. Vissiltākais laiks ir lietus sezonā no jūnija līdz septembrim. Tūristu sezona: novembris – marts.

Tuvākā dzelzceļa stacija atrodas Thivim – 33 km attālumā, Margao dzelzceļa stacija 50 km, Panaji 43 km, dabolim lidosta 60 km no Valpoi pilsētiņas.

© Tūrisma firma "Ar-Tur", 2001 – 2020

Top.LV
Latvijas Reitingi