Džamma un Kašmira

Valsts:
Indija
Galvaspilsēta:
Džammu (ziemā), Srinagar (vasarā)
Valoda:
urdu, kašmiras, dogru, angļu
Valdība:
daudzpartiju demokrātiskā sistēmas pārvalde ar divpalātu likumdevēja varu.
Platība:
222 236 km²
Iedzīvotāji:
10 143 700
Reliģijas:
musulmaņi, hindi, budisti
Valūta:
indijas rūpija (INR)
Lielākā pilsēta:
Srinagar
Nacionālā dibināšanas diena:
1947. gada 26. oktobrī

Indijas ziemeļu reģions Kašmira, kas, Himalaju ieskauta, tiek uzskatīta par vienu no skaistākajām vietām pasaulē. Mogolu imperators Jehangirs, ierodoties Kašmirā, sajūsmā apgalvojis: "Ja ir paradīze zemes virsū, tad tā ir šeit, tā ir šeit!" Kašmira – dārgakmens Indijas kartē, daudzšķautnains dimants, kas līdz ar gadalaiku maiņu atklāj jaunus, brīnišķīgus dabas skatus. Kad virs milzīgajām kalnu grēdām paceļas rīta saule, ezeros augošie krāšņie lotosi atver savus ziedus, lai sveiktu jaunu dienu.

Džamma un Kašmira tiek uzskatīta par “tūristu paradīzi zemes virsū”. Tūrisms Kašmirā ir uzplaucis pēdējo gadu laikā un ir kļuvis par vienu no tūristu iecienītākajiem galamērķiem. Štats ir bagāts ar vēsturi un atšķirīgo kultūru, kurā visu ticību pārstāvji dzīvo pilnīgā saskaņā. Džamma un Kašmira ir vienīgais Indijas štats, kam ir savs karogs un konstitūcija. 1970. gadā Džammas un Kašmiras valdība izveidoja savu izglītības pārvaldi un universitāti. Ekonomika galvenokārt atkarīga no lauksaimniecības un saskarnozaru darbībām. Galvenie lauksaimniecības eksporta produkti ir āboli, bumbieri, apelsīni, persiki, aprikozes, plūmes, ķirši, mieži, kukurūza, prosa, rīsi, mandeles, valrieksti, kvieši, sargo, safrāns, bet galvenās eksporta preces ir amatniecības izstrādājumi, paklāji un šalles.

Džamma un Kašmira ir sestais lielākais štats Indijā, ieskaitot Pakistānas un Ķīnas pārvaldīto teritoriju, un sastāv no 3 reģioniem: Džamma, Kašmiras ieleja un Ladakh, kas tiek sadalīti 22 apgabalos un ir tālākais Indijas ziemeļu punkts. Tās vasaras galvaspilsēta ir Srinagar, kas atrodas pie Jhelum upes un ir izveidojusies daļēji uz sauszemes un daļēji uz ūdens. Srinagar vecpilsēta ir īpaša ar daudzām senām mošejām, himdu svētnīcām, šauriem ielu labirintiem, viduslaiku namiem, kolorītiem tirgiem. Galvenā Džammu un Kašmiras daļa sastāv no Himalaju kalniem, kuru augstums, galvenokārt, sasniedz 3000 līdz 6000 metru augstumu. To apkārtnē vērojamas unikālas dabas ainavas ar skaistiem ezeriem, plašiem līdzenumiem, ledājiem un neskaitāmām upēm.

Vispazīstamākās upes ir Indus, Chenab, Jehlum, Ravi. Himalaju kalnu ledāji ir apmēram 5753 metru augsti un garākais no ledājiem ir Siachen Glacier, kas ir 70 km garš.

Galvenie tūristu piesaistes virzieni ir ekskursijas, dārzi un parki, svētvietas, dabas ainavas, ziemas sports, trekings, braukšana ar plostiem, golfs un iepirkšanās.

Galvenais transporta veids Džammā un Kašmirā ir autobuss. Indijas valdība ir uzsākusi darbu pie vērienīga Kašmiras dzelzceļa būves projekta.

Kultūra un cilvēki

Ladakh ir slavena ar savu kalnu skaistumu un unikālo Indo–tibetiešu kultūru. Skandināšana sanskritā un tibetiešu valodas iezīmes ir neatņemama Ladakh budistu dzīvesveida sastāvdaļa. Ikgadējais deju festivāls ar maskām, loka šaušana un aušana ir nozīmīga tradicionālā dzīvesveida iezīme. Raksturīgākais apģērbs vietējiem iedzīvotājiem ir samta goncha, sīki izšūtas vestes, zābaki un cepures. Ladakh apdzīvo pārsvarā divu reliģiju pārstāvji – budisti (50%) un musulmaņi (46%).

Dumhal ir populāra deja Kašmiras ielejā, kuru izpilda vīrieši no Wattal apgabala, bet sievietes izpilda tradicionālu tautas deju Rouff. Gan vīrieši, gan sievietes Kašmirā valkā tradicionālo apģērbu phiran. Kašmira ir slavena ar izsmalcinātām mākslām, tai skaitā dzeju un amatniecību. Kašmira ir izteikti musulmaņu apdzīvota teritorija – musulmaņi (95%), hinduisti (4%).

Shikaras – tradicionālas mazas koka laivas un peldošas mītnes, kas ir kopīga iezīmeDal ezerā un citur – Šrinagaras, Džammu un Kašmiras upēs un ezeros. Peldošās mītnes ir kļuvušas populāras starp tiem iedzīvotājiem, kuri nevar iegādāties zemi ielejā. Indijas konstitūcija neļauj cilvēkiem no citiem reģioniem, kas nav Džamma un Kašmira, iegādāties zemi šajā valsts štatā, līdz ar to tā ir kļuvusi par Kašmiras ainavas raksturīgu iezīmi!

Šikharas ir dažāda izmēra, un tās izmanto dažādiem mērķiem, arī cilvēku pārvadāšanai. Gan Venēcijas gondolas, gan šikharas ir Kašmiras kultūras simbols. Daudzi šikharas joprojām izmanto zivju zvejai, ūdensaugu vākšanai, transportam ezera dziļajās daļās. Tomēr pārsvarā tās ir pārsegtas ar brezentu un tiek izmantotas tūristu pārvadāšanai.

Kawa – tradicionāla zaļā tēja ar garšvielām un mandelēm, kas tiek dzerta visas dienas garumā Kašmiras vēsajās ziemas dienās. Lielākā daļa ēku Kašmiras ielejā un Ladakh ir celtas no skuju koka, to stilā atspoguļojas indiešu, tibetiešu un Islama arhitektūras iezīmes. Kašmiras ieleja ir pazīstama ar zīdkopību un aukstā ūdens zivsaimniecību. Koksne tiek izmantota augstas kvalitātes krikešu nūju ražošanai.

Džammā dzīvojošo dogru kultūra un tradīcijas ir daudz līdzīgākas kaimiņapgabalu Pundžabas un Himačal Pradešas kultūrai. Jebkuri svētki reģionā tiek svinēti ar lielu aizrautību un pacilātību. Džamma ar savām svētnīcām katru gadu piesaista desmitiem tūkstošus hindu svētceļnieku. Hinduistu ticības piekritēji Džammā ir 66%, musulmaņi 30%.

Pēc dogras, gujjars ir otrā lielākā etniskā grupa Džammā – atpazīstami pēc to klejotāju dzīvesveida. Liels skaits gujjaru apdzīvo arī Kašmiras ieleju. Līdzīgi kā gujjars, gaddis galvenokārt asociējas ar aizkustinošo flautas spēli. Bakkarwalas apdzīvo gan Džammu, gan Kašmiras ieleju un ir klejotāji, kuri virzās gar Himalaju nogāzēm, meklējot ganību vietas kazu un aitu ganāmpulkiem.

Klimats

Džammas un Kašmiras klimats ievērojami atšķiras, ņemot vērā to nelīdzeno reljefu. Džammā no janvāra līdz martam ir lietus periods. No jūnija līdz augustam – ļoti karsts un lietains, septembrī nokrišņu daudzums norimstas, un oktobrī laika apstākļi galvenokārt ir karsti un diezgan sausi.

Apskates objekti

Šrinagara

Kašmiras galvaspilsēta (1585 m virs jūras līmeņa), trīs ezeru un Dželumas upes ieskauta. Ne velti tā tiek saukta par Indijas Venēciju. Atšķirībā no Venēcijas šeit it viss – pilis, tempļi, veikali un viesnīcas – peld uz ūdens. Vislabākais pārvietošanās veids pa daudzajiem ezeriem un kanāliem ir šikharas – mazas, vieglas laivas. It īpaši neaizmirstams brauciens ar šikhara laivām ir tieši jūnijā, kad ezeros uzzied krāšņie lotosa ziedi. Šrinagara ir slavena ar saviem peldošajiem tirgiem, laivas mājām, greznajiem mogolu imperatora dārziem.

Dal ezers

Viens no skaistākajiem un populārākajiem Indijas saldūdens ezeriem, kas ir 6.4 km garš, 4 km plats un ar vairākiem uzbērtim ceļiem ir sadalīts trīs daļās – Gagri bal, Lokut Dal un Bod dal. Ezers tiek dēvēts par “dārgakmeni Kašmiras kronī”. Dal ezers ir mājvieta pasaulē slavenajām shikara laivām un peldošajām mājām. Divas mazās ezera saliņas Sona lank (sudraba sala) un Rupa lank (zelta sala) ir ļoti iecienītas piknika vietas.

Mogolu dārzi

Vairāki lieli un mazi brīnumskaiti dārzi, kas atrodas gan Šrinagarā, gan tās apkārtnē un ir ļoti populāri tūristu apskates objekti.

  • Shalimar bagh – visskaistākais no visiem Mughal dārziem, gluži kā pasaka, un ir izveidots 1616. gadā. Shalimar dārzu veido 4 terases, un to uzskata par mogolu dārza dizaina pilnību.
  • Nishat bagh (pavasara dārzs) – ir viens no lielākajiem Mughal dārziem, atrodas slavenā Dal ezera krastā un ir izveidots 1633. gadā. Nishat dārzs ir veidots no 7 terasēm, un no tā paveras lielisks skats uz Pir Pandžal kalnu grēdu un Dal ezeru.
  • Chasma shahi ( karaliskās strūklakas) – ir vismazākais no Mughal dārziem, atrodas ļoti skaistā vietā tuvu galvaspilsētai Šrinagarai.
  • Nasim bagh – ir izveidots 1586. gadā un ir visvecākais Mughal dārzs Kašmirā. No šī dārza paveras lielisks skats uz Dal ezeru.

Pari mahal (feju māja)

Milzumliela observatorija, kas atrodas tieši virs Chasma shahi. Pari mahal pieder skaists dārzs, kas nesen tika atjaunots un no turienes paveras jauks skats uz Dal ezeru.

Pahalgam

Pilsēta, kas ir populārs tūristu galamērķis un viens no labākajiem veselības kūrortiem Indijā.

Gulmarga – (“ziedošā pļava”)

Ir viens no skaistākajiem kalnu kūrortiem ielejā, kas atrodas 2653 metru augstumā. Šeit ir pasaulē vissaugstāk izvietotais golfa klubs (atvērts vasarā). Ziemā Gulmarga ir galvenais Indijas kalnu slēpošanas kūrorts ar lieliskām trasēm.
Lai atklātu Gulmargas skaistumu, jādodas izbraucienos pa gleznaino ieleju gar ciematiem, rīsa laukiem un orhideju plantācijām, pa aizraujošiem serpentīniem tuvāk sniegotajām virsotnēm.

Hazratbal Mosque

Vienīgā kupolveidīgā mošeja Šrinagarā, atrodas Dal ezera rietumu krastā.

Jama Masjid

Nozīmīga mošeja, kas atrodas Šrinagaras vecpilsētas pašā sirdī. Mošeja ir celta no koka, tai ir apmēram 330 balsti, daži no tiem ir varāk kā 40 pēdas gari. Šī mošeja vairākkārt tika nodedzināta, bet katru reizi atjaunota vēl greznāka kā pirms tam.

Adi Shankaracharya templis

Viens no vecākajiem vēstures pieminekļiem Šrinagarā, kas atrodas 1000 pēdas virs pilsētas uz Shankaracharya kalna un ir veltījums Šivam. No tempļa paveras elpu aizraujošs skats uz ieleju, Dal ezeru un Mogolu dārziem.
Skaistais Šankararačarjas templis ir viens no populārākajiem hinduisma svētceļojumu galamērķiem. Savu vārdu tas ieguvis par godu lieliskajam filozofam Šankararačarjam, kas viesojās Kašmirā apmēram pirms desmit gadsimtiem. Templim ir ne tikai svarīga reliģiskā, bet arī arhitektoniskā vērtība, jo tas balstīts uz astoņstūra pamatnes un sastāv no apmēram 100 pakāpieniem. Svētnīcu, kas atrodas tempļa iekšienē, veido apļveida šūnas, un no tās paveras lielisks skats uz ieleju.

Amarnath

Viena no galvenajām hinduistu svētvietām.

Kheer Bhawani/Tulmul

Visnozīmīgākā Kašmiras brahmaņu svētnīca.

Lidder ieleja

Viena no visskaistākajām ielejām Kašmirā. No vairākiem aspektiem tā atgādina Skotiju. Ielejā ir redzamas neizsakāmi skaistas pļavas, ledāji un sniegiem klātas virsotnes.

Lolab ieleja

Mazs un kompakts reģions, kam piemīt savs šarms. Tur atrodas rīsu lauki, augļu dārzi un skaistas pļavas. Ieleja ir apmēram 16 km gara un 3 km plata.

Tikše klosteris

18 kilometru no Lehas atrodas viens no Ladakhas skaistākajiem klosteriem – Tikše klosteris, kurā joprojām dzīvo ap 100 mūki. Klosteris ir lielisks Ladakhas arhitektūras paraugs, kas bagāts ar daudzām stupām, statujām, sienu gleznojumiem, lielu pīlāru, kurā iegravētas Budas mācības. Klosterī atrodas 15 metrus augstā zelta Budas statuja – "nākotnes Buda".

© Tūrisma firma "Ar-Tur", 2001 – 2019

Top.LV
Latvijas Reitingi