10 iemesli apmeklēt Gruziju

1. Tbilisi

Pieminekļi un galvenie apskates objekti Tbilisi atrodas divās pilsētas daļās – Vecpilsētā un Rustaveli bulvārī. Šeit koncentrēta lielākā daļa arhitektūras un vēstures objektu. Tbilisi vēsturiskais centrs atrodas Mtacminda kalna pakājē. Senākajā pilsētas daļā saglabājušās šauras, ķieģeļiem klātas ieliņas, kas ved te augšup, te lejup. Skatāmas viduslaiku celtņu atliekas.
Rustaveli bulvāris ir pilsētas centrālā iela, nosaukta par godu ievērojamam gruzīnu dzejniekam Šotam Rustaveli (kopš 1918.gada). Rustaveli ir galvenā pilsētas artērija, kurā plūst pilsētas dzīve.

2. Melnās jūras piekraste

Karstās vasaras dienās teicama būs atpūta Melnās jūras rivjērā Batumi, paradīzes stūrītī Adžārijā. Adžārija ir viens no skaistākajiem Gruzijas reģioniem. Īsta piekrastes pērle, kurā organiski apvienojas aizraujošas kalnu un jūras ainavas.
Gar Melnās jūras krastu atrodas skaistākie kūrorti: Pičvnari, Kobuleti, Bobokvati, Čakvi, Cihisdziri, Zaļais Rags, Mahindžauri, Batumi, Gonio, Kvariati, Sarpi, kā arī kūrorti ar dziedinošām magnētiskām smiltīm Ureki un Grigoleti.

3. Gruzīnu viesmīlība un tosti

Nonākot Gruzijā, noteikti jāpiedalās tradicionālajos svētkos "Supre"! Tulkojumā no gruzīnu valodas "supra" nozīmē galdauts. Bet patiesībā tas ir daudz kas vairāk kā vienkārši svētki. Tā ir dažādu paaudžu cilvēku tikšanās, kur katram ir iespēja novēlēt tuvākam nodzīvot ilgu un veselīgu mūžu. Goda viesis – tostu meistars, kurš pats personīgi pazīst svētkos lūgtos viesus, vada pasākumu no sākuma līdz beigām, izklaidē viesus, uzsauc tostus, izrāda tradicionālo gruzīnu viesmīlību.
Kas tās par svinībām bez tostiem?! Gruzijā tie ir īpaši interesanti. Katrs tosts ir unikāls, neatkārtojas un klausītājiem sniedz kādu noteiktu domu, ideju, stāstu. Veiksmīgs tosts var ilgt 5 – 10 minūtes! Interesantākos tostus ir vērts atcerēties, pierakstīt ceļojumu piezīmēs.

4. Nacionālā gruzīnu virtuve

Patiesi garšas svētki, kuros pat izsmalcinātāko ēdienu cienītājs atradīs cienastu savai gaumei. Gruzīnu virtuves receptes un ideoloģija balstās uz pikantā un asā kontrastu. Virtuves īpatnība, kā jebkurā nacionālajā virtuvē, ir vietējo Kaukāza produktu lietošana. Pateicoties tiem, radušies ēdieni, kas kļuvuši populāri visā pasaulē.
Šķīvjus ar ēdienu galdā liek 3 – 5 stāvos visā galda garumā. Gruzīnu virtuve ir bagāta ar gaļas un miltu ēdieniem, riekstiem, sēnēm u.c. Iesakām nobaudīt hinkali – gaļu mīklā vai čurchelu – saldu pastu ar riekstiem.

5. Ārstēšanās Gruzijā. Boržomi

Maigais klimats, tīrais gaiss, termālo avotu pārpilnība un ārstnieciskās dūņas, kā arī Melnās jūras piekraste - galvenie dziednieciskie faktori Gruzijā. Kūrortus iedala balneoloģiskajos, balneoklimatiskajos, kalnu klimatiskajos un augstkalnu kūrortos. Populārākie Gruzijas kūrorti: Boržomi, Ucera, Sairme, Kiketi, Kodžori, Cagveri, Džama, Batumi, Ureki. Ārstniecībai piemērotākā sezona ilgst no jūnija līdz septembrim!
Boržomi ir Gruzijas nacionālais lepnums, valsts daļa. Pēc nogurdinošām pastaigām un ekskursijām vai kārtīgām pusdienām, tieši pudele Boržomi minerālūdens atjaunos spēkus. Iesakām apmeklēt Boržomi-Haragauli parku, no kura paveras lielisks skats uz ieleju.

6. Kalnu slēpošanas kūrorti

Gruzijas teritorijā atrodas lielākā un augstākā Eiropas kalnu grēda, trīs ievērojami kalnu slēpošanas kūrorti Gudauri, Bakuriani, Mestija.
Gudauri atrodas augstāk par 200 m v.j.l. pašā Lielā Kaukāza centrā. Šeit ir lieliska sniega sega, kuras maksimālais biezums var pārsniegt 2 metrus. Slēpošanas sezona ilgst no decembra līdz aprīlim.
Bakuriani atrodas Mazajā Kaukāzā 1700 m v.j.l. Sniega vidējais biezums ir 60 cm, bet ziema nav skarba, tā ir saulaina un bez vēja. Sezona ilgst no novembra līdz martam. Mestija atrodas stundas brauciena attālumā no Tbilisi. Pacēlāja lejas stacija Hacvali atrodas 1865 m v.j.l., augšējā stacija Zuruldi – 2347 m v.j.l. Kūrorts ir unikāls, jo slēpošana iespējama visu gadu!

7. Vīna darīšanas šūpulis

Gadsimtiem ilgi vīna darīšana bijusi ne tikai Gruzijas ekonomikas un bagātības pamatā, bet arī daļa no tās garīgās kultūras! Vīns gruzīnam nav tikai dzēriens. Attieksme pret to ir gandrīz reliģioza. Vīns stiprina tautas garu, vieno viesus Kaukāza svētku un svinību laikā.
Vīnogulājus piemin gruzīnu teikās, leģendās un dziesmās. Vīns ir Gruzijas nacionālā bagātība, kas piesaista tūristus no visas pasaules.

8. Gruzijas kultūra

Gruzija ir valsts ar senu, bagātu un savdabīgu kultūru, kuras saknes sniedzas tūkstošos gadu. Bagāto kultūru sen pazīst ārpus valsts robežām. Gruzijas monumentālā arhitektūra, mūzika, grāmatu miniatūras, bagātā garīgā un laicīgā literatūra, krāšņās tautas dejas, juvelieru un mākslinieku darbi un, protams, viesmīlīgā gruzīnu tauta, tas viss ir senās valsts daļa.

9. Baznīcas

Gruzija ir ļoti reliģioza valsts. Gan lielas, gan mazas, gan senas, gan jaunas baznīcas vienmēr bijušas ticīgo pilnas. Gruzīnu pareizticīgo baznīca dibināta kā viena no pirmajām kristiešu baznīcām – 1.mūsu ēras gadsimtā. Kristietību Gruzijā ieviesa Svētais Andrejs, kura pīšļi glabājas Tbilisi.

10. Daba

Neskatoties uz to, ka Gruzija ir salīdzinoši neliela valsts, dabas apstākļi tajā ir ļoti daudzveidīgi. Dienas laikā Gruzijā iespējams redzēt sniegotas kalnu virsotnes, mežonīgas, krāčainas upes un akmeņus Melnās jūras piekrastē.

© Tūrisma firma "Ar-Tur", 2001 – 2019

Top.LV
Latvijas Reitingi