Informācija par valsti

Grieķija ir viena no visvairāk apmeklētajām, taču arī nepazīstamākajām Eiropas zemēm. Lai kur arī Grieķijā jūs atrastos, visur pamanīsiet grieķu slavenās vēstures pēdas no Atēnu Panteona un Delfu Apolona līdz pat Mīnotaura labirintam Krētas salā vai Senās Atlantīdas drupām Santorini. Tradīciju spēks šeit nemazinās un, škiet, ka nekādi jaunievedumi nespēs apdraudēt grieķu dzīvesveidu un kultūru, piemēram, teicēju māksla šeit tiek vērtēta tikpat augstu kā Homēra laikos. Grieķija atrodas Balkānu pussalas dienvidos un aptver vairāk nekā 2000 žilbinoši baltu salu plašā teritorijā no Jonijas jūras rietumos līdz Egejas jūrai un Turcijas piekrastei austrumos. Katrai no šīm salām ir savs stāsts, piemēram, Zakynthos sala pavasarī tiek dēvēta par ziedu salu, bet vulkāniskās Santorini smilšu melnums izceļ ciematu sniegbaltumu. Grieķija apvieno sevī Balkānu, Vidējo Austrumu un Vidusjūras reģiona valstu iezīmes. Šajā daudzveidīgajā skarbā skaistuma zemē dzīvo dzīvespriecīgi cilvēki. Krētas salā jus variet apskatīt leģendāro Knossas pili, kur it kā ir dzīvojis briesmonis Mīnotaurs, savukārt vēstures elpu izbaudīt saulainajā Rodosas salā.

Ģeogrāfiskais stāvoklis:
Atrodas Balkānu pussalas dienvidu daļā un uz daudzām Vidusjūras salām. Dienvidrietumos to apskalo Jonijas jūra, dienvidos Vidusjūra, austrumos Egejas jūra, robežojas ar Albāniju, Bulgāriju, Turciju un Maķedoniju. Lielāko valsts daļu aizņem nelieli Pindu kalni. Augstākā virsotne Olimps 2917 m.
Platība: Kopējā-131 957km2, Krētas sala-8 400km2, Santorini sala-96km2
Iedzīvotāju skaits: 10 939 600
Valoda: Grieķu. Vairums tūrisma jomā strādājošo pārvalda angļu, franču vai itāļu valodas.
Reliģija: 98% ir pareizticīgie. Pārejie ir katoļi un musulmaņi.
Valsts iekārta: Parlamentāra republika
Galvaspilsēta: Atēnas (3 430 000)
Lielākās pilsētas: Saloniki, Patras, Vola, Larisa, Hēraklija.

Klimats:
Subtropisks, Vidusjūras. Vasara sausa un karsta, vidējā jūlija temperatūra ir no +25°C līdz +28°C. Ziemas ir maigas, janvāra vidējā temperatūra ir no +4°C līdz +12°C un samērā lietaina. Zem nulles temperatūra nokrīt tikai kalnos virs 700 – 800 m. Vidējais nokrišņu daudzums 400 – 700 mm gadā, līdzenumos līdz 1500 mm gadā. Vislabāk ceļot ir no marta līdz maija vidum vai no oktobra vidus līdz decembrim.

Spriegums tīklā: 220 V

Apģērbs.
Vasara Grieķijā ir sausa un karsta, tāpēc apģērbam ir jābūt vieglam, apaviem – ērtiem. Nekādu īpašu prasību nav. Augstākas klases viesnīcās restorāna apmeklējuma laikā jābūt solīdākam apģērbam (vīriešiem – uzvalki, garas bikses, sievietēm - kleitas, viegli kostīmi). Klosteru apmeklējumu laikā apģērbam jābūt slēgtam.

Fotografēšana un filmēšana.
Aizliegts fotografēt un filmēt stratēģiskos objektus un lidostas. Fotografēšanai muzejos un klosteros nepieciešamas speciālas atļaujas.

Drošība.
Pastāvīgi nēsājiet galvassegu, saulesbrilles, lietojiet aizsargkrēmu. Vismaz pirmajās dienās izvairieties no ilgstošas atrašanās saulē, jo Jūs varat pārkarst. Nedzeriet pārāk aukstus dzērienus, jo temperatūru starpība var izraisīt angīnu. Naudu, dārglietas, pasi ieteicam glabāt viesnīcu seifos (papildus samaksājot par glabāšanu). Ja pazaudēsiet pasi, Jums nāksies doties uz Atēnām, uz savas valsts vēstniecību.

Transports.
Krētas salā ir ļoti ērts ceļu tīkls un regulāra satiksme. Starp pilsētām kursē zaļi-dzelteni autobusi, pilsētās – zili autobusi. Starppilsētu autobusos par braucienu jāmaksā vadītājam. Halkidiki pussalā katru dienu KTEL sabiedriskie autobusi kursē no Kasandras vai Sitonija pussalas uz Tesalonikiem un Atēnām.

Automašīnu noma.
Automašīnas nomas maksa par diennakti ir atkarīga no automobiļa tipa (35-170 eiro). Iznomāt automobili var persona, kas nav jaunāka par 21.g., un kurai ir starptautiskā vadītāja apliecība.

Ārsti un slimnīcas.
Pēkšņas slimības vai nelaimes gadījumā griezieties pie ārsta vai izsauciet to ar viesnīcas administratora palīdzību. Par veiktajiem medicīniskajiem pakalpojumiem pieprasiet sekojošus dokumentus: ārsta izziņu, kurā ir norādīta diagnoze, rēķinu par ārstēšanas izmaksām, kas apstiprināts ar ārsta parakstu un zīmogu, zāļu recepti un kvīti par izrakstītajām zālēm.
Iztērētā nauda tiks Jums izmaksāta pēc tam, kad būsiet iesnieguši apdrošināšanas kompānijai iesniegumu, pasi, apdrošināšanas polisi un rēķinu par ārstēšanu. Ārstēšanās slimnīcā, transports, ātrās palīdzības pakalpojumi tiks apmaksāti, ja esat apdrošināts(a) un ja esat laicīgi griezies pie apdrošināšanas kompānijas pārstāvja (adreses norādītas polisē), kurš ir pilnvarots rūpēties par Jūsu ārstēšanu un norēķināties par to. Uzmanīgi izlasiet visu polisē ietverto informāciju.

Nepieciešamās adreses:

 • Latvijas Republikas vēstniecība Grieķijā:
  9 Irodotou Str., Kolonaki,
  10674 Athens, Greece
  Tel. + 30 10 729 44 80,
  Fax + 30 10 729 44 79
 • Krievijas Federācijas vēstniecība Grieķijā
  28 Nikiforou Litra Str.,
  Pfleo Psikhiko -15452 Athens Greece
  Tel.: + 30 210 687 63 06, 672 61 30, 672 52 35
  Fakss: + 30 210 647 97 03

Naudas vienība:
Eiro, 1 Eiro = 100 centi, 1 Eiro = 0,66 LVL.
Kredītkartes: Vairums viesnīcu, veikalu un restorānu pieņem šādas kartes – American Express, Visa, Diners Club International, Eurocard/MasterCard.

Muita:
Ievest ārvalstu valūtu var bez ierobežojuma, vairāk nekā 2500$ ir jādeklarē. Iepriekš ievestās valūtas izvešana atļauta 1 gada laikā. Valstī atļauts ievest 200 cigaretes, 50 cigārus 250 gr. tabakas, 1 l stipro dzērienu, 2 l vīnu un suvenīrus par summu līdz 150 eiro. Atļauts ievest 1 video kameru, fotoaparātu, magnetolu, sporta inventāru 1 cilvēkam. Aizliegts ievest narkotikas, ieročus, munīciju bez speciālas atļaujas, indīgas vielas. Izvest senlietas un arheoloģiskus priekšmetus aizliegts. Atļauta antīko darbu kopiju izvešana, kuras ir pārdošanā.

Laika starpība: Grieķija atrodas vienā laika joslā ar Latviju.

Nacionālā virtuve:
Diezgan vienkārši pagatavojama. Iecienītas ir zivis un jūras produkcija – gan siltā, gan aukstā, gan ceptā, gan vārītā veidā. Populārākie ir salāti no zivju ikriem, ceptas zivis, krevetes, vārīta zivs ar sīpolu mērci un asām piedevām. Grieķi ir lielākie dārzeņu cienītāji. Populāri ir pildīti baklažāni, artišoki, cepti tomāti, pupas, sīpoli, saldie pipari u.c. Otrajā vietā ir gaļa, noteikti vajadzētu pagaršot šašliku, truša gaļu, teļa gaļu ar ķiploku mērci un balto vīnu. Galvenie dzērieni valstī ir kafija un vīns. Milzīgs ir vīnu šķirņu klāsts, vīni tiek apstrādāti ar sveķiem, tādēļ tiem ir neparasta garša. Vēl populārs ir anīsa degvīns, liķieri, konjaki.

Izmitināšanas iespējas:
Valsts ir bagāta ar kūrortiem, kuros ir augstas klases viesnīcas, apartamenti, jauniešu mītnes un citas izmitināšanas vietas.

Apskates objekti:
Grieķija ir ļoti bagāta ar vēsturiskiem pieminekļiem, liela to koncentrācija ir valsts galvaspilsētā Atēnās , kura ir viena no vecākajām pilsētām pasaulē. Apskates vērta ir Akropole – senās Grieķijas simbols, kurā atradās templis, Pantenons, Jiontra teātris, Apterora templis. Aeiropagora kalnā atrodas Senās Agoras rajons. Ievērības cienīga ir arī vecpilsēta, Monastiraki laukums, Sintagmas laukums, Omonijas laukums, Aios Elefterios baznīca, Kapnikareja baznīca, gājēju iela – Ermu, Nezināmā karavīra kaps, Parlamenta ēka Zapioparks, Adriana arka, Antīkais stadions, Zeva templis, Hefesta templis, Nacionālās Akadēmijas ēka, Atēnu universitāte, Nacionālā bibliotēka, Nekropole, Romas agora, Sv. Apustuļu baznīca, Sv. Georgija baznīca. Atēnās ir 250 muzeji pazīstamākie no tiem – Nacionālās arheoloģijas muzejs, Bizantijas muzejs, Benakas muzejs, Atēnu angoras arheoloģijas muzejs, Nacionālā gleznu galerija, Grieķu mākslas muzejs, Kiklādu un sengrieķu mākslas muzejs, Grieķijas nacionālo mūzikas instrumentu muzejs, Keramikas muzejs un daudzi citi. Atikas reģions ir slavens ar krasta līnijas daudzveidību un vēsturiskiem pieminekļiem. Delfi ir pasaulē slavena vieta, te atrodas Apolona templis, muzeji, slavenais „Sibillas akmeni”. Pašā valsts dienvidu ragā Sinionā atrodas Poseidona un Atēnas templis, pie Maratonas kūrorta, kur notika slavenā Maratonas kauja. Elevisinē ir saglabājušās Demetras tempļa drupas.

Ramnuntē – Amfiārija svētvieta un Nemezīdas templis. Pirejas osta netālu no Atēnām ir pats zaļākais nostūrītis galvaspilsētā ar arheoloģiskajiem un kara – jūras muzejiem un brīvdabas teātri Portofitis Elias kalna galā.

Glifada ir kūrorts, pazīstams ar jahtklubiem, lieliskajām viesnīcām. Lagonisi ir kūrorts ar termālajiem ūdeņiem un sēravotiem.

Lutraki ir pasaulē pazīstams kūrorts ar savu dziedniecisko minerālūdeni, kurš ieguvis nosaukumu „dzīvais”.

Peloponēzas pussala ir viens no Grieķijas civilizācijas centriem. Obligāti vajadzētu apmeklēt

Korinfu – Apolona tempļa drupas, Romas agorijs, teātris, kā arī Lakedemonu jeb Spartu – akropole, Atēnas templis, daudz svētvietu, teātris. Hikēnas atrodas Peleponēsas pussalā, tā ir pilsēta, kuru dibināja Persejs. Apskates vērts ir cietoksnis, muzeji, „Lauvas vārti”, „Agameninona kaps”, karaļu pili ar kapiem, zelta darinājumi.

Olimpija ir sengrieķu pilsēta un Olimpisko spēļu dzimtene, pazīstama ar Pelopsa svētvietu, Hēras templi, Zeva orākuls, Palestra, stadions, apmēram 130 statujas, Nerona Triumfa arka, Olimpijas muzejs. Monemvasia cietoksnis atrodas uz milzīgas klints jūrā, iepretī Gefiras pilsētiņai, ar kuru saista sens tunelis.

Nafpliona ir neatkarīgās Grieķijas pirmā galvaspilsēta, pazīstama ar turku cietoksni Palamidi, nelielu pili.

Maķedonija ir pats lielākais Grieķijas apgabals ar skaistiem krastiem, līčiem, ragiem.

Saloniki ir Maķedonijas galvaspilsēta, otra lielākā valstī, pazīstama ar Galerija Triumfa arku, teātri, romiešu villu Rotonda, mozaīkas grīdas, Sv. Georgija baznīca, Sv. Dimitrija bazilika, Sv. Sofijas bazilika, Sv. Katrīnas baznīca, Sv. Apustuļu baznīca, Valatadu klosteris.

Agion Orosa – svēta vieta katram pareizticīgajam, te atrodas pirmais lielais klosteris – Lielā Lavra.

Meteora ir otrs lielākais klosteris pēc Afona klosteru kompleksa. Klosteri atrodas uz 400 m augstas klints.

Hēraklija ir Krētas salas galvaspilsēta, mūsdienās ir saglabājušies pilsētas nocietinājumu mūri, lielākā vērtība ir saglabājusies arheoloģiskajā muzejā. Netālu atrodas vecākās Krētas pilsētas Knosas drupas.

Rodosa ir lielākā „Divpadsmit salu” grupas sala, te kādreiz atradās viens no 7 pasaules brīnumiem Rodosa rats. Tagad rodoša ir pasaulē slavens kūrorts ar lieliski attīstītu infrastruktūru.

Kiklādu salas ir apmēram 2000 salu grupa, tā ir lieliska atpūtai ar daudziem kūrortiem un arī apskates objektiem.

© Tūrisma firma "Ar-Tur", 2001 – 2020

Top.LV
Latvijas Reitingi