Par Halkidiki pussalu

Grieķija, Hellāda. .. Tie ir vārdi, ko zina visā pasaulē. Tie ir sinonīmi civilizācijai, demokrātijai, kultūrai, mākslai un filozofijai. Homēra eposi, Eshila, Sofokla un Eiripīda traģēdijas un drāmas, vēsturnieka Hērodota, filosofu Demokrīta, Platona un Aristoteļa darbi kļuva par stūrakmeni Rietumeiropas civilizācijai, kad tā tikko sāka veidoties. Senās Grieķijas ieguldījums nav pazudis bez pēdām, nav izgaisis gadsimtu un gadu tūkstošu ritējumā, tas ir izturējis laika pārbaudi, mums ienākot 21. gadsimtā.
Halkidiki pussala atrodas Maķedonijā, Grieķijas lielākajā provincē, un tā ir viena no gleznainākajām un ekoloģiski tīrākajām vietām Grieķijā. Etruski, kuri šeit ieradās 8. gs p.m.ē. no Eibejas salas, nosauca šo bezvārda pussalu par Halkidiki savas salas galvaspilsētas vārdā, un tā senās Grieķijas vēstures arēnā parādījās jaunas valsts nosaukums: Halkidiki. 348. gadā p.m.ē. Maķedonijas valdnieks Fīlips II, Aleksandra Lielā tēvs, ar spēku pakļāva sev Halkidiki valsti un pievienoja to Maķedonijai, kas tajā laikā veidojās par aizvien spēcīgāku valsti.

Halkidiki pussalu mēdz dēvēt arī par "Poseidona trejdeksni". Leģenda vēstī, ka mītiskie sāncenši - milži Sitonijs un Atons - nebija spējuši vienoties par to, kuram no viņiem izdosies iegūt dievišķi skaisto nāriņu. Milžu ķilda tā nokaitināja jūras dievu Poseidonu, ka viņš niknumā trieca ar savu trijdeksni tieši pa Halkidikes pussalu un tādējādi sadalīja to trijās daļās, izveidojot trīs gigantiskus "pirkstus", kurus vēlāk nosauca Kasandras, Sitonija un Atona vārdos. Kasandras, Sitonijas un Ajonoras (Atona) pussalas vienu no otras atdala un reizē arī saista Egejas jūras smaragda zaļais, ļoti skaidrais ūdens.
Uz patīkamu atpūtu tā vien vilina nelielās, omulīgās kūrortpilsētiņas ar bāriem, tavernām, restorāniem, idilliskiem līcīšiem un pakalniem, kas apauguši ar smaržīgu priežu mežiem un kur acis priecē vīnogu, citrusu un pistāciju sulīgais zaļums. Te varēs atpūsties gan tie, kuri meklē mieru, gan arī tie, kuri alkst pēc zināšanām. Te var gan labi paslinkot, gan izklaidēties.

Kasandras pussala, kas ir iegrimusi priežu zaļumā, un ko no divām pusēm apskalo Egejas jūras kristāltīrie ūdeņi, ik gadus vilina pie sevis tūkstošiem tūristu. Šajā pussalā ir labi attīstīta tūrisma infrastruktūra. Šeit ir neskaitāmas kūrorta pilsētiņas un tūrisma centri, kas piedāvā daudzveidīgas ūdenssportošanas un izklaides iespējas. Populāri transporta līdzekļi šeit ir velosipēdi un motocikli, ko var noīrēt uz dažām stundām, dienām vai nedēļu.

Sitonijas pussala valdzina ceļotājus ar skaisto dabu un mieru. Šis novads liekas mūsdienu civilizācijas un cilvēka rokas neskarts. Priežu meži, olīvu birzis, nelieli līcīši, kristālskaidrs ūdens - tā ir Sitonijas pussala jeb Halkidikes vidējais "pirksts".

Ajonoras jeb Atona pussala ir slavena ar savām gleznainajām ainavām un leģendām apvīto Atona kalnu, kura pakājē kopš 885. gada dzīvo tikai mūki un vientuļnieki. Šajā vietā ir koncentrēta garīgā enerģija un ir rodama vientulība.

© Tūrisma firma "Ar-Tur", 2001 – 2020

Top.LV
Latvijas Reitingi