Par Rodas salu

Ja par sava ceļojuma sākumpunktu izvēlamies Dalamanas lidostu Turcijā, tad tikai stundu ilgs brauciens pa Egejas jūras kristāldzidrajiem ūdeņiem šķir mūs no teiksmainās Rodas salas, Dodekanesas salu arhipelāga pērles.

Gluži kā visā Grieķijā, arī Dodekanesas salu arhipelāga vēsture iesniedzas tālā senatnē, vēl pirms-Mīnojas laika periodā. Jau kopš seniem laikiem Rodas un Kos salas ir bijušas pašas ievērojamākās no pārējām, ievērojamu lomu to attīstībā noteica lielais attālums līdz Atēnām, kas ļāva salām būt neatkarīgām no pārējās Grieķijas. Bizantiešu ēras laikā Rodas salā valdīja vispārējs uzplaukums, taču 7. gs. sākās nebeidzamu karu virkne. Vēl 14. gs. Rodas salu pakļāva Sv. Jāņa ordeņa bruņinieki. Tie pārveidoja salu par neieņemamu cietoksni, kam vajadzēja sargāt Eiropu no musulmaņu uzbrukumiem – pavisam netālu taču atradās Turcijas piekraste! Tomēr izrādījās, ka ar krustnešu spēku ir par maz un 16. gs. salu iekaroja turki, kas šeit valdīja līdz pat 1912. gadam. Arī pēc tam Dodekanesas salu arhipelāgs vairākkārt mainīja saimniekus, līdz beidzot 1947. gadā tas atkal nonāca Grieķijas sastāvā.

Rodas sala ir trešā lielākā no Grieķijas salām, tās platība ir 1398 kv. km. Rodas sala ir arī Dodekanesas arhipelāga administratīvais centrs. Lai gan tulkojumā no grieķu valodas Dodecanese nozīmē “Divpadsmit salas”, arhipelāgā to ir nedaudz vairāk. Rodas sala savukārt ir lieliska vieta atpūtai, turklāt vēstures un kultūras pieminekļu piesātināta, kā jau visa Grieķija.

Rodas pilsēta ir lielākā viduslaiku pilsēta Eiropā, tā iekļauta Pasaules kultūras mantojuma sarakstā. 408. gadā p.m.ē. Rodas pilsēta tika izplānota arhitekta Hipodama vadībā. Hipodams ir viens no tiem arhitektiem, kurus uzskata par pilsētu plānošanas principu pamatlicējiem. Rodas pilsēta ir savdabīgs turku un bizantiešu arhitektūras sajaukums, šauru ieliņu un laukumu labirints, ko iekļauj masīvi pilsētas mūri. Pati ievērojamākā šeit ir Bruņinieku iela, kas stiepjas cauri visai vecpilsētai. Uz šīs ielas atrodas Maģistru pils, Bruņinieku slimnīca (kur pašlaik izvietots arheoloģijas muzejs) u.c. Kā galvenais Rodas apskates objektiem būtu jāmin viens no septiņiem pasaules brīnumiem, 282. g. p. m. ē. pabeigtais 33 m augstais Rodas koloss – saules diena Heliosa statuja ar lāpu paceltā rokā, taču diemžēl vēl 226 g. p m. ē. spēcīga zemestrīce sagrāva šo Rodas salas iedzīvotāju brīvības simbolu, kura mūžs izrādījās tikai 56 gadus ilgs.Un tomēr vēl pēc kolosa sabrukšanas Plīnijs bija teicis: “Pat zemē guļošs, tas ir lielisks!”

Interesanta vieta un viens no populārākajiem tūristu galamērķiem šajā salā ir Lindos pilsēta, kas atrodas 47 km no Rodas pilsētas. Šeit uz 116 m augstas klints atrodas Dodekanesas salu arhipelāga lielākā un ievērojamākā akropole, 4. gs. celtais Atēnas templis, kuru apskatīt katru gadu ierodas gandrīz pusmiljons iedzīvotāju. Tepat netālu atrodas arī viens no Rodas salas labākajiem kūrortiem, Faliraki pludmale.

Rodas salas rietumkrastā atrodas gan jaukas kūrortpilsētiņas, gan arī senlaicīgi ciematiņi un ievērojamas vēsturiskas vietas. Kā vienu no tām varētu minēt doriešu pilsētu Kamiros. Savukārt salas dienvidos ir ieteicams apskatīt Moni Thari, pirmo klosteri Rodas salā, kur redzamas lieliskas 13. gs. freskas.

Salas vidienē laiks šķiet apstājies jau pirms vairākiem gadu desmitiem. Ja laiks un līdzekļi to atļauj, ir ļoti ieteicams noīrēt automašīnu un doties nesteidzīgā braucienā pa šejienes ciematiņiem. Satiksme salas vidienē ir neliela, tādēļ problēmas tā jums nesagādās. Noteikti apmeklējit Profitis Ilias kalnu, kā arī Petaloudes jeb Tauriņu ieleju!

Protams, ka Rodas sala nav tikai vēsturisku pieminekļu kopums vien. Šeir ir populāri dažādi ūdenssoprta veidi – sērfošana, braukšana ar ūdensslēpēm, niršana, zemūdens peldēšana. Ja šajos sporta veidos esat iesācējs, jūs noteikti varēsiet izmantot pieredzējušu instruktoru pakalpojumus – tie pieejami visos lielākajos salas kūrortos.

Atrodoties pavisam netālu no Turcijas krastiem, Rodas sala vienmēr ir bijusi tuvāka šai zemei, nekā visai pārējai Grieķijai. Rietumos no Dodekanesas salu arhipelāga atrodas Kiklādu salas, bet dienvidrietumos ir Grieķijas lielākā sala – Krēta. Un tomēr ir iezīmes, kas skaidri norāda, ka Rodas sala ir un paliek grieķu zeme – tieši tāpat kā visā Grieķijā, šeit ir milzums dažādu savvaļas ziedu. Neskaitāmas peoniju sugas, ap 50 dažādu orhideju., īrisi, lilijas, tulpes… Ja iegriezīsieties šajās salās pavasarī, ziedu laikā, tad šis krāšņums paliks jums atmiņā uz visu mūžu.

Atbrauciet uz teiksmaino Rodas salu Egejas jūrā! Ļaujiet, lai šejienes burvība pārņem jūs un padara jūsu atvaļinājumu patiesi brīnišķīgu!

© Tūrisma firma "Ar-Tur", 2001 – 2020

Top.LV
Latvijas Reitingi