Ekskursijas - Rietumi

ELAFONISI

Elafonisi ir fantastiskas pludmales ar rozā smiltīm un seklu jūru, kur līdz tuvākajām saliņām var aizbrist ar kājām. Ūdens temperatūra gan šeit vienmēr ir par pāris grādiem zemāka. Ceļš uz Elafonisi ved pa rietumu Krētas skaistākajām vietām. Jūs redzēsiet mazus ciematiņus, kas vada savas klusās, vienmuļās dienas, varēsiet vērot vietējās tradīcijas, olīvu birzis, apelsīnu dārzus. Apmeklēsiet arī alu – baznīcu Ag. Sofia un uzkāpsiet par leģendārajām kāpnēm uz Hrisoskalitis klosteri un redzēsiet baznīcu ar brīnumainu ikonu.
Pēc tam – atpūta pludmalē un peldes. Atpakaļceļā būs iespēja iegādāties timiāna ziedu medu.

GRAMVUSA

Viduslaiku beigu posmā Vidusjūrā attīstījās spēcīgs pirātu centrs, kas iegājis vēsturē kā barbaru pirātisms, kas 3 gadsimtus terorizēja Vidusjūras navigāciju un tirdzniecību. Pirāti uzbruka Spānijas, Itālijas un Francijas dienvidu piekrastēm. Sveikā neizļuva arī Krētas sala. Gramvusas salas klintīs uzceltais veneciāniešu cietoksnis labu laiku kalpoja kā pirātu bāze. Arī tagad šejienes klinšu ieloki glabā daudzas liecības par pirātu vētraino pagātni.
Tieši šeit, pie Gramvusas, satiekas 3 jūras: Egejas, Līvijas un Jonijas. Šeit ir vistīrākais ūdens visā Vidusjūrā un iespējams redzēt pat 15 dažādas ūdens nokrāsas.

RETIMNO – SFIDONI

Šīs pilsētas dramatisko vēsturi glabā senu ēku drupas, svētnīcas (tai skaitā pat minarets) un varenais Fortecca cietoksnis, kas ir tikpat vecs, kā pati Retimno pilsēta. Pilsētas arhitektūrā ir vērojami lieliski veneciāniešu stila portāli un turku celtņu balkoni. Pastaiga pa Retimno ielām nevar atstāt vienaldzīgu nevienu. Pēc tam ceļš ved uz Zonianas ciematu, kur atrodas stalaktītu grota Sfidoni – viena no interesantākajām alām Krētas salā. Tieši šādās vietās var saprast, ka Krētas daba ir ne mazāk brīnišķīga kā arhitektūra. Aksos ciematā jūs varēsiet iepazīties ar vietējām tradīcijām un iedzīvotājiem. Tepat tavernā notiks arī pusdienas.

HANJA

Šauru ieliņu labirints, neskaitāmas pārejas, kāpnes – Hanjas vecpilsēta ir neizsakāmi romantiska vieta. Labākie veneciāniešu un otomāņu arhitektūras paraugi, neoklasicisma stila ēkas, laukumi un majestātiskas baznīcas, turklāt arī turku minarets un ēģiptiešu bāka – tas viss atrodas šeit, Hanjā. Tā neapšaubāmi ir skaistākā pilsēta Krētas salā. Pagātnes liecības šeit ir saglabājušās labāk kā jebkur citur. Un pēc pilsētas apskates var atpūsties kādā no daudzajām veneciāniešu ostas kafejnīcām.

KRĒTAS NACIONĀLAIS VAKARS

Krētas nacionālais vakars norisinās mazā ciematiņā, kur jūs varēsiet iepazīties ar vietējām tradīcijām un svētkiem. Grieķi ļoti augstu vērtē savu bagātīgo dziesmu un deju krājumu, tādēļ nevieni svētki neiztiek bez dziedāšanas un dejošanas. Atpūsties dejojot – tā ir viena no grieķu raksturīgajām iezīmēm. Šeit arī jums iemācīs dejot tradiconālo sirtaki un cefteteli (vēderdeja). Līdz vakara beigām dejos visi!

SAMARIA AIZA

Samaria ir vislielākā aiza Eiropā. Tās garums ir aptuveni 18 km un aiza atrodas Krētas rietumu pusē. Kalnu augstums šeit sasniedz pat 1200 m. Aizā zied brīnišķīgas orhidejas un veselīgā diktamos tēja. Turklāt šeit dzīvo bailīgās mežonīgās agrimi kazas – reta, izmirstoša suga. Šie dzīvnieki uzskatāmi par vieniem no senākajiem pasaulē. Pirmās ziņas par tiem attiecināmas uz 2. g.t. p.m.ē. Agrimi statuetes tika atrastas arī Knossas pilī un pašlaik ir apskatāmas Hēraklejas arheoloģijas muzejā.
Samaria aizas platums svārstās no 3 līdz 150 m. Šaurākā vieta tiek saukta par Dzelzs vārtiem. Aizā, netālu no Ag. Nikolaos baznīciņas, aug platānas, kuru apkārtmērs sasniedz pat 6,5 metrus! Tieši no šejienes senatnē uz Ēģipti tika eksportēti kadiķi.
Pašlaik Samaria aiza ir ne tikai lielākā, bet arī iespaidīgākā visā Eiropā. 1770. gadā, kad Krētas iedzīvotāji zaudēja vienā no lielākajām sacelšanām pret Osmāņu impēriju, Samaria aizā no turkiem slēpās vairāki tūkstoši sieviešu un bērnu. Daži arheologi uzskata, ka Samaria aiza ir seno hellādiešu zeme un šeit glabājas sengrieķu zelta krājumi, taču zelts tā arī nav atrasts...

PA PAREIZTICĪBAS CEĻIEM

Šīs ekskursijas laikā tiek apskatīti 3 Krētas rietumu interesantākie klosteri: Katolikos, Guverneto un Ag. Triada (Svētā Trīsvienība).
Vispirms jūs redzēsiet Katolikos kolsteri un Guverneto klosteri, kā arī Jāņa Vientuļnieka alu. Katolikos ir pirmais kristiešu klosteris Krētas salā, 6. gs. to uzcēla Jānis Vientuļnieks, taču vēlāk pats nolādēja un pameta, jo šī klostera mūki sāka savtīgi izmantot tiem piederošās dziedniecības spējas. Jānis Vientuļnieks apmetās uz dzīvi alā netālu no klostera un pavadīja tajā lielāko daļu mūža. Alā ir apskatāmi stalaktīti un stalagmīti. Īpaši interesants ir viens no tiem, kur redzama it kā cilvēka seja. Pēc tam sekos Guverneto klostera apskate, kas it kā esot uzcelts pretstatā Katolikos. Klostera celtniecības laiks precīzi nav zināms – ir dažādi dati par 8. un 13. gs.
Vēlāk apskatīsiet Svētās Trīsvienības klosteri, kas tiek uzskatīts par bagātāko Krētas salā. Starp citu, tas ir vienīgais klosteris, kas darbojās arī turku okupācijas laikā. To uzcēla 2 pareizticīgie mūki no veneciāniešu ģimenes Cagarolonas – Lavrentijs un Jeremijs, 1216. gadā.
Pēc visu klosteru apskates dosimies uz pludmali Stavrosā, kur atpūtīsimies 2 – 2,5 stundas, tādēļ jums būs iespēja gan izpeldēties, gan ieturēt pusdienas piekrastes tavernā.

EKSKURSIJAS - AUSTRUMI

LASSITI PLAKANKALNE UN ZEVA ALA

Lassiti ir vislielākā plakankalne Krētas salā un tā tiek uzskatīta arī par auglīgāko salas vietu. Kādreiz tūkstošiem vējdzirnavu griezās šajā plakankalnē un apūdeņoja laukus, izmantojot avotu ūdeni. Vispirms apmeklēsim tipisko krētiešu ciematiņu Pezu, kas ir slavena ar vīna un olīveļļas ražotnēm, bet pēc tam dosimies uz Trapsano, kur apmeklēsim keramikas darbnīcas. Pēc tam ceļš vedīs uz Diktes kalnu un viduslaiku Keras klosteri. Tur, augstu kalnos, atrodas stalaktītu un stalagmītu ala, kur saskaņā ar leģendu ir dzimis un audzis Zevs.

SPINALONGAS SALA

Šī nelielā sala-klints atrodas Mirabello līcī un vēl senos laikos tā tika aprīkota ar fortifikācijas sienām senās pilsētas Olus vai mūsdienu Eloundas aizsardzībai pret pirātu uzbrukumiem. Veneciāniešu celtais, varenais cietoksnis spēja aizturēt visus ienaidnieka uzbrukumus turku – veneciāniešu kara laikā. Dodoties ar kuģi uz Spinalongas salu, jūs varēsiet vērot visu piekrastes līču skaistumu, kur smilšainas pludmales mijas ar nepieejamām klintīm. Pēc cietokšņa apskates – pelde un pusdienas.

ANAPOLISA

Krētas nacionālais vakars norisinās mazā ciematiņā, kur jūs varēsiet iepazīties ar vietējām tradīcijām un svētkiem. Grieķi ļoti augstu vērtē savu bagātīgo dziesmu un deju krājumu, tādēļ nevieni svētki neiztiek bez dziedāšanas un dejošanas. Atpūsties dejojot – tā ir viena no grieķu raksturīgajām iezīmēm. Šeit arī jums iemācīs dejot tradiconālo sirtaki un cefteteli (vēderdeja). Līdz vakara beigām dejos visi!

KNOSSAS PILS UN ARHEOLOĢIJAS MUZEJS

Jūru un okeānu valdnieks Poseidons nekad nepiedeva tiem, kas uzdrīkstējās nepakļauties viņa gribai. Par viņa dusmu upuri kļuva Krētas valdnieks Minos – tā rezultātā pasaulē nāca briesmīgais Mīnotaurs, kas dzīvoja Knossas pils labirintā.
Vēl pirms mazliet vairāk nekā simts gadiem neviens pat nenojauta, ka zem saulē izdegušās zemes Kefala pakalnā slēpjas Eiropas senākās civilizācijas drupas. Tikai pēc sensacionālajiem britu zinātnieka Artūra Evansa pētījumiem un arheoloģiskajiem izrakumiem daudzi mīti un leģendas guva reālu apstiprinajumu dzīvē.
Šodien Knossas pils ir viens no senākajiem kultūras pieminekļiem, negaidīti izzudušās Minojas civilizācijas centrs. Pēc Knossas pils drupu un arheoloģijas muzeja apmeklējuma jums būs laiks pastaigai pa Hērakleju – Krētas salas galvaspilsētu.

SANTORINI

Santorini ir sala, kas izvedojusies no plūstošas lavas. Tiek uzskatīts, ka tā ir daļa no leģendārās Atlantīdas. 1450. gadā p.m.ē ļoti stipra vulkaniskā izvirduma rezultātā gāja bojā Minojas civilizācija. Tagad sarkanā vulkaniskā augsne un zilie jūras ūdeņi veido mežonīgo, aizraujošu ainavu. Saules gaisma, baltas mājas ar koši ziliem jumtiem stāvajās klinšu nogāzēs - tie ir elpu aizraujoši skati, kam nav līdzīgu nekur citur!

© Tūrisma firma "Ar-Tur", 2001 – 2020

Top.LV
Latvijas Reitingi