Krētas sala

Ja vēlaties piedzīvot kaut ko atšķirīgu, Krētas sala ir domāta tieši Jums! Šeit ir neparasti gara tūrisma sezona, kas sākas jau aprīlī un ilgst līdz pat novembrim, tātad Jūs varat izvēlēties sev tīkamāko atpūtas laiku vairāk nekā pusgada garumā. Klimats ir maigs, gaisa temperatūra reti kad pārsniedz 30 grādu robežu, pārmērīgs karstums Jums nedraud. Savukārt ūdens temperatūra ir ļoti patīkama – aptuveni 25 grādi.

Krētas sala « Grieķija

Krēta ir lieliska Grieķijas sala ar senām tradīcijām, skaistu dabu un savdabīgu dzīvesveidu. Krēta ir lielākā no Grieķijas salām un tās krastus apskalo četras jūras – Lībijas, Egejas, Krētas un Jonijas. Salas garums ir 264 km, platums – 60 km un šeit dzīvo aptuveni pusmiljons cilvēku. Sala tiek dalīta četrās provincēs – Hanja, Retimno, Hērakleja un Lassiti. Krētā sastopamas gan klinšainas piekrastes, gan palmu ieskautas, smilšainas pludmales, gan arī kalnu ielejas ar neskartu dabu. Salas raksturīgākās iezīmes neapšaubāmi ir skaistā daba un draudzīgie iedzīvotāji, kas līdz pat mūsu dienām saglabājuši vienkāršu dzīvesveidu un tradīcijas, kas norit olīvkokiem, citrusu kokiem un vīnogulājiem apaugušajās kalnu nogāzēs.

Krētā ir viss, kas nepieciešams pilnvērtīgai atpūtai, turklāt salas iedzīvotāji vienmēr būs priecīgi Jums palīdzēt – tūrisms šeit ir tikpat pierasta lieta kā olīvu ražas novākšana rudeņos.

Krētas salas kultūru būtiski ietekmē tās atrašanās vieta un vēsture – sala atrodas it kā Eiropas, Āzijas un Āfrikas krustpunktā. Šo kontinentu dažādās kultūras savijušās tieši Krētas salā, radot visai savdabīgu nāciju maisījumu. Jau pirms četriem tūkstošiem gadu Krēta bija neatkarīga, ekonomiski spēcīga zeme ar lielu ietekmi Vidusjūrā. Arābi, bizantieši, veneciānieši, turki un grieķi – visas šīs tautas vēstures gaitā atstājušas savas pēdas šajā salā.

Krētas salu ieskauj mīti un leģendas – šeit Diktes alā dzimis Zevs, šeit viņa dēls Mīnoss radīja savu impēriju, šeit dzīvoja slavenais Dedāls, šeit Tēsejs uzvarēja Minotauru… tā varētu turpināt vēl ilgi. Lai gūtu pilnīgu priekšstatu par Krētas salas vēsturi, noteikti vajadzētu apmeklēt Hēraklejas arheoloģijas muzeju.

Krētā lieliski saglabājušies arī izcili pagātnes arhitektūras pieminekļi – Knossas pils, Festosa u.c. Ievērojamu vietu salas arhitektūrā aizņem viduslaiku apbūve. Labi saglabājušies arābu nocietinājumi, cietoksnis pie veneciāniešu ostas, seno galeru celtniecības vietas, baznīcas, katedrāles – vēstures un arhitektūras mīļotāji šeit varētu uzturēties nedēļām ilgi.

Krētas populārākās kūrortpilsētas ir Hersonisos un Malija. Hersonisos atrodas 26 km uz austrumiem no Hēraklejas. Tā ir neliela pilsēta ar skaistu ostu, smilšainām un akmeņainām pludmalēm, neskaitāmiem bāriem, diskotēkām, restorāniem u.c. Malija atrodas vēl tālāk uz austrumiem, 34 km no Hēraklejas. Šeit ir lieliskas, smilšainas pludmales un kristāldzidrs ūdens, kas sniedz brīnišķīgu iespēju nodarboties ar dažādiem ūdenssporta veidiem. Pilsētas austrumu daļā, pašā piekrastē atrodas Minojas laikā celtas pils atliekas. Šeit atrastais Minojas bites attēls joprojām tiek izmantots par paraugu daudziem juvelierizstrādājumiem - šī bite tiek uzskatīta par Krētas salas talismanu.

Krētā ir attīstīts ceļu tīkls, laba autobusu satiksme un precīzas norādes, tādēļ droši varat doties meklēt piedzīvojumus salas vidienē. Lai gan nacionālā valoda šeit, protams, ir grieķu, daudzi salas iedzīvotāji runā gan angliski, gan vāciski. Kopš 2002. gada 1. janvāra oficiālā naudas vienība šeit ir eiro.

Krēta ir krustceles starp rietumiem un austrumiem, starp Āfriku un Eiropu.

Šī ir dievu un cilvēku sala! Klinšainie kalni mijas ar zaļajiem līdzenumiem, sāļais jūras vējš - ar ziedu un zāles aromātu. Šeit nekad neapnīk krāsu maiņa, iespaidīgie dabasskati. Ar savu burvību šī Vidusjūras sala vienmēr ir vilinājusi cilvēkus. Tieši Krētā uzplauka pirmā eiropiešu civilizācija, kas atdzimusi daudzajās arheoloģiskajās liecībās, muzeju ekspozīcijās, mākslas darbos, bet galvenokārt – Krētas iedzīvotāju sirdīs. Pagājušajā gadsimtā salu apmeklēja arheologi, pētnieki, zinātnieki. Šodien uz šo salu brauc atpūsties tūristi no visas pasaules. Viņi ceļo ar kājām, brauc ar divriteņiem vai ar automašīnām. Lielākā Grieķijas sala piedāvā tik daudz, ka ar vienu apmeklējumu ir par maz, lai apskatītu visas ievērojamākās vietas. Šī sala ir slavena ar plakankalnu Lasiti, kura alā pēc nostāstiem ir dzimis dievs Zevs. Tikpat slavenas ir salas kalnu grēdas, olīvkoku biezokņi, Knossosas pils, muzeju vērtības, klosteri un baznīcas. Apmeklētājus iespaido mazo ciematiņu eksotiskā atmosfēra, kuru rada pēc sava izskata ļoti mierīgie, bet garā temperamentīgie Krētas iedzīvotāji.

Krētu no visām pusēm ieskauj bezgalīga smilšu piekraste, ko apskalo kristāldzidrs smaragdzaļš Vidusjūras ūdens. Ģeogrāfiskais salas izvietojums ir bijis par iemeslu dažādu kultūru ietekmei un teritoriālās ieinteresētības dēļ ne vienmēr draudzīgajām attiecībām ar kaimiņvalstīm. 1913. gadā Krētas sala kļuva par Grieķijas daļu.

© Tūrisma firma "Ar-Tur", 2001 – 2020

Top.LV
Latvijas Reitingi