Atēnas

Atēnu pilsēta ir apdzīvota jau 7000 gadu, kā pilsēta tā pastāv 3500 gadus, bet tās slavas laiki ir saistīti ar Senās Grieķijas Klasisko periodu, par ko šeit joprojām liecina daudzas celtnes un mākslas darbi. Atēnu “zelta laikmets” bija 5.gadsimts p.m.ē., kad Perikls pārraudzīja Akropoles celtniecību. Šajā laikā atēnieši kontrolēja lielu daļu Vidusjūras austrumu reģiona. Šā laikmeta celtnes, tostarp ēkas senajā agorā un Akropolē, atrodas lielākoties pilsētas dienviddaļā. Bizantijas impērijas un Osmaņu valdīšanas laikā Atēnām bija visai nenozīmīga loma. Savu izcilo stāvokli pilsēta atguva 1834.gadā, kad karalis Otons to pasludināja Grieķijas jauno galvaspilsētu. Kad karaļa arhitekti plānoja jauno, eiropeisko pilsētu, viņi tajā paredzēja plašas, koku ieskautas avēnijas, piemēram, Panepistipiou un Akadimias, kur drīzumā pacēlās daudzas lieliskas neoklasicisma stila sabiedriskās ēkas un dzīvojamie nami. Mūsdienās šajās elegantajās celtnēs ir izvietotas visas galvenās bankas, vēstniecības un sabiedriskās institūcijas, piemēram, universitāte un bibliotēka.

Elegantais dzīvojamo namu rajons Kolonaki atrodas pilsētas centra ziemeļdaļā, tur atrodas arī kosmopolītiskais rajons ap Patriarchou Ioakeim un Irodotou ielām. Te ir lieliski veikali un izklaides vietas. Šajā pilsētas daļā atrodas arī gandrīz visi Atēnu labākie muzeji, tostarp Nacionālais arheoloģijas muzejs. Mūsdienās Atēnas ir rosīga un moderna pilsēta.

Tūrisma sezona sākas maija beigās un turpinās līdz augusta beigām. Viskarstākais laiks ir jūlija mēnesī. Šajā laikā Grieķijā tiek rīkoti dažādi kultūras festivāli, kas paredzēti tūristu auditorijai. Atēnu festivāls (no jūnija vidus līdz septembra vidum) ietver modernā un antīkā teātra, baleta, operas izrādes, klasiskās un džeza mūzikas koncertus. Festivāla pasākumi notiek dažādās vietās, tostarp Hēroda Atika teātrī, kas celts uz Akropoles nogāzēm un teātrī Likavita kalnā, no kura paverās skats uz Atēnām.

Galvenās apskates vietas Atēnu centra Ziemeļdaļā.

Nacionālais arheoloģijas muzejs- šajā izcilajā muzejā, kas tika atvērts 1891.gadā, ir apkopoti eksponāti, kas iepriekš glabājās dažādās pilsētas vietās. Muzejā ir izstādīti unikāli eksponāti, piemēram, mikēniešu zeltlietas, daudzas skulptūras, keramikas izstrādājumi un dārglietas, un nav šaubu, ka tas ir viens no lieliskākajiem muzejiem pasaulē. Šis muzejs sniedz iespaidīgu un visaptverošu pārskatu par grieķu mākslas attīstību.

Exarcheia un Strefi kalns- Vēl nesen rajons ap Plateia Exarcheion bija slevena anarhistu pulcēšanās vieta. Pirms to iecienīja studenti, Exarcheia bija ļoti pievilcīga vieta, un par to vēl liecina šejienes 19.gs. neoklasicisma celtnes. Mūsdienās šis rajons pamazām atgūst agrāko spožumu, un, kaut arī vietām tas vēl joprojām ir panīcis, tomēr jauna apmeklētāju pieplūduma dēļ ir atvērtas daudzas modernas kefejnīcas, bāri un ouzeri. Themistokleous iela, kas ved no laukuma līdz Omonoia rajonam, ir patīkama vieta pastaigām; pārtikas veikali un modes preču veikaliņi piedāvā spirdzinošu atpūtu pēc trokšņainajiem bāriem. Plateia Exarcheion īpaši dzīvīga ir naktī, kad ielās, kas ved augšup pa Strefi kalnu, daudzu apmeklētāju uzmanību piesaista ielas tavernas un brīvdabas kinoteātris Riviera. Dienas laikā tuvējais Strefi kalna parks ar intriģējošo taciņu labirintu ir klusa un mierīga vieta; tas atdzīvojas naktī, kad kafejnīcas ir pilnas ar apmeklētājiem. Strefi kalns ir viena no daudzajām Atēnu zaļajām zonām, kas sniedz patīkamu atpūtu no pilsētas trokšņa un kvēpiem, sevišķi vasaras tveicē.

Lykavittos kalns- paceļas 277m augstumā virs pilsētas un ir Atēnu augstākā virsotne. Tajā var uzkāpt kājām pa dažādām takām, bet vieglāk ir doties augšup ar funikuleru no Ploutarchou ielas stūra. Ceļš kājām aizņem aptuveni 45 min. Kalna nosaukums varētu būt cēlies no divu vārdu kombinācijas lyki un vaino, kas nozīmē “gaismas ceļš”. Senatnē valdīja ticējums, ka šī klints bijusi izvēlēta kā Akropoles citadeles vieta, ko nejauši norādījusi pilsētas aizbildne dieviete Atēna. Nav šaubu, ka Likavits ir visaugstākais kalns Atēnās. Šo vietu ir iemīļojuši daudzi atēnieši, kuri labprāt šeit ierodās un vēro pilsētas panorāmu no virsotnē ierīkotā skatu laukuma. Kalna virsotnē paceļās nelielā, nobalsinātā Agios Georgios kapela. Likavita kalna virsotnē atrodās arī restorāns, dažas kafejnīcas un Lykavittos teātris.

Nacionālā mākslas galerija - tika atverta 1976.gadā un atrodas modernā, zemā ēkā. Galerijā ir aplūkojama pastāvīga grieķu un citu tautu mākslas kolekcija. Starp šeit izstādītajiem darbiem atrodami tādu izcilu meistaru darbi kā Rembrants, Dīrers, Brēgelis, Van Deiks, Vato, Utriljo, Sezana, Braka, kā arī Karavadžo “Dziedonis” (1620.), Ežēna Delakruā “Grieķu karavīrs” (1856.) un Pikaso kubisma laikmeta darbs “Sieviete baltā tērpā” (1939.). Trešajā stāvā ir aplūkojami dažādi grieķu 18.-20.gs. mākslinieku darbi- Nikolaja Giza “Derību zaudetājs” (1878.), Nikifora Litra “Gaidas” (1900.) un “Salmu cepure” (1925.), kā arī citu izcilu grieķu mākslinieku darbi kā, piemēram, Hatzimihails, Hatzikiriakos-Gikas, Moralis un Janis Tsaruhis.

Kara muzejs - šajā muzejā var apskatīt hronoloģiskā secībā dažādas kaujas ainas, bruņojumuun stratēģiskos plānus, sākot ar seno mikēniešu laikiem un beidzot ar vācu okupāciju 1941.gadā.

Kiklādu mākslas muzejs - šajā modernajā muzejā apskatāma pasaulē lielākā Kiklādu mākslas kolekcija.

Bizantijas muzejs - muzeja pirmajā stāvā hronoloģiskā secībā atspoguļota Bizantijas māksla un grieķu diasporas arhitektūra, kas aptver aptuveni 1500 gadu ilgu laika periodu.

Plateia Kolonakiou - Kolonaki laukums un tam piegulošās ielas ir izsmalcinātākais Atēnu rajons. No tā bieži izvairās tūristi, kuri grib apmeklēt vienīgi senās vietas un populāros Monastiraki krāmu tirdziņus. Savu nosaukumu šis laukums ir ieguvis no nelielas šajā vietā atrastas senas kolonnas. Tas ir slavens ar modes preču veikaliem, smalkiem bāriem un kafejnīcām, elegantiem senlietu veikaliem, greznām konditorejām un ir pilsētas modernākais kvartāls.Visapkārt laukumam ir izvietotas āra kafejnīcas, un katrai no tām ir savs pastāvīgo apmekletāju loks. Piemēram, vienu no kafejnīcām ir iecienījuši bagāti jaunieši, kuri dzer kafiju ar ledu (frappe) sēžot uz saviem Harley Davidson motocikliem. Cita kafejnica, piemēram, Lykovrissi, ir pilna ar pavecākiem intelektuāļiem, kuri malko kafiju un diskutē par vienmēr populāro tēmu- politiku.

Teātra muzejs - tajā var iepazīties ar grieķu teātra vēsturi no klasiskā laikmeta līdz mūsdienām.

Atēnu pilsētas muzejs - Muzejs sniedz ieskatu pilsētas dzīvē karaļa Otona pirmajos valdīšanas gados (1831.-1838.), kā arī muzejā glabājas skaista makslas darbu kolekcija, kurā ietilpst Nikolaja Giza darbs “Karnevāls Atēnās” (1892.) un angļu mākslinieku Edvarda Dodvela (1767.-1832.), Edvarda Līra (1812.-1888.) un Tomasa Hārtlija Kromeka (1809.-1873.) akvareļi.

Benaka muzejs - šo izcilo muzeju 1931.g. izveidoja kāds bagats grieķis. Muzejs atrodas greznā neoklasicisma stila savrupmājā, un tā kolekcijā ietilpst daudzveidīgi grieķu makslas un amatniecības izstrādājumi, gleznas un dārglietas, tautastērpi un politiski atributi. Eksponāti aptver vairāk kā 5000 ilgu laika periodu no neolīta laikmeta līdz 20.gs.

Naconālais vēstures muzejs - muzeja ēku projektējis franču arhitekts Fransuā Bulanžē (1807.-1875.), kas sākotneji tika būveta kā grieķu parlamenta ēka. 1961.gadā tajā tika atvērts Grieķu nacionākais vēstures muzejs. Muzeja eksponāti aptver visus galvenos notikumus laikaposmā no Bizantijas perioda līdz 20.gs., un tie ir izkārtoti hronoloģiskā secībā.

Kapnikarea - tā jauka 11.gs. bizantiskā stila baznīca. Tā tiek dēvēta arī par Priceses baznīcu, par godu imperatorei Irinai, kas valdīja no 797.-802.gadam. Viņa tiek godināta kā grieķu baznicas svētā. Baznīca paceļas laukuma vidū starp Ermou un Kapnikarea ielu, tai apkārt atrodas modernas biroju ēkas un atēniešu iecienītākie apģērbu veikali.

Atēnu centra Dienviddaļa.  

Atēnu dienviddaļā dominē Akropole, te ir celtnes, kas reiz atradās seno Atēnu centrā. Plaka un Monastiraki vēl joprojām atklāj savas vēsturiskās saknes kā pilsētas vissenākie apdzīvotie rajoni, kur ir daudz bizantiskā stila baznīcu un muzeju. Starp restaurētajām neoklasicisma ēkām atrodas pārtikas preču veikali, ikonu gleznotāju darbnīcas un ielu tavernas. Monastiraki krāmu tirdziņa rosīgajās ielās valda Austrumu tirgus atmosfēra, ko rada pārtikas tirgotāji, čigāni un ielu muzikanti. Uz dienvidaustrumiem no Plateia Syntagmatos – Sintagmas laukuma atrodas Nacionālie dārzi- kokiem bagātais pilsētas centra parks.

Iela pie ielas: Monastiraki - senais pilsētas rajons savu nosaukumu ir ieguvis no neliela klostera Monastiraki laukumā. Osmaņu laikā tas bija Atēnu centrs, un tajā vel joprojām atrodas tirgus stendi, kuros tiek pārdots viss iespējamais, sākot ar veciem krāmiem un beidzot ar dārglietām. Fethiye mošeja un Tzistaraki mošeja, kurā iekārtots Kiriazopula muzejs, liecina par rajona austrumniecisko pagātni. Monastiraki rajonā ir jutama arī spēcīga romiešu ietekme. Rajons robežojas ar Romiešu agoru, tajā ietilpst imperatora Adriāna bibliotēkas drupas un unikālais Vēju tornis- hellēnisma perioda ūdens pulkstenis. Monastiraki rajonā ir jaušama gan seno drupu gaisotne, gan austrumnieciskais tirgošanās prieks.

Kerameiks - šī senā kapsēta ir bijusi apbedījumu vieta jau kopš 12.gs. p.m.ē.. Svētais ceļš ved no Eleisīnas uz Kerameiku, bet Panatenaju ceļš sākas pie Dipila vārtiem un ved uz Akropoli. Lielākā daļa līdz mūsdienām saglabājušos kapavietu ir izvietotas gar kapeņu ieleju. Vēl šeit ir apskatāmas 20.gs. atrakto skulptūru orģināli ģipša kopijas.

Senā agora - jeb tirgus laukums kopš 600.gada p.m.ē. bija Atēnu politiskais centrs. 399.gadā p.m.ē. šeit tika apsūdzēts Sokrats, viņam tika piespriests nāvessods valsts cietumā. Agora bija arī sociālās un komerciālās dzīves centrs, jo tajā atradās teātri, skolas un stojas, kas bija pilnas ar tirgotavām. Šeit atradās arī pilsētas naudas kaltuve, kurā tika izgatavotas Atēnu sudraba monētas.

Akropole - 5.gs. vidū p.m.ē. Perikls pārliecināja atēniešus sākt pilsētā grandiozu būvniecības programmu- jaunajām celtnēm vajadzēja reprezentēt Grieķijas politiskos un kultūras sasniegumus. Saskaņā ar šo programmu Akropolē tika uzcelti trīs dažādi tempļi un monumentāli vārti. 4.gs. p.m.ē. tika pilnveidots Dionīsa teātris dienviedu nogāzē, bet mūsu ēras 2.gs. tika uzcelts arī Hēroda Atika teātris. Akropolē verts apskatīt:

Belē Vārti - Vārti ir nosaukti par godu franču arheologam Ernestam Belē, kurš tos atklāja 1852.g. Tie tika buvēti 267.gadā pēc ģermāņu herulu cilts uzbrukuma un veidoja daļu no romiešu Akropoles nocietinājumiem. Vartos ir iebūvēti akmeņi no horēga Nīkija pieminekļa, kas atradās līdzās Eimena stojai.

Atēnas Nīkes templis - šis nelielais templis tika uzcelts 426.-421.g. p.m.ē. par godu atēniešu uzvarām pār persiešiem. Uz tempļa frīzes ir attēlotas ainas no Plataju kaujas (479.g.p.m.ē.). Templis, ko projektēja Kallikrats, paceļas virs 9,5m augsta bastiona. Senatnē tas tika izmantots gan kā novērošanas postenis, gan kā svētnīca uzvaras dievietei Atēnai Nīkei, kuras statuja ir novietota uz balustrādes. Leģenda vēsta, ka no šīs vietas valdnieks Egejs metās jūrā, kad domāja, ka viņa dēlu Tēseju ir nogalinājis Mīnotaurs. Templis ir celts no Pentelika marmora, un katrā portikā ir 4 m augstas joniskās kolonnas.

Propileji - šo milzīgo Akropoles vārtu celtniecība sākās 437.g.p.m.ē, tie vēl nebija pilnibā pabeigti, kad 432.g.p.m.ē. sākās Peloponēsas karš, šo celtni apbrīnoja visā senajā pasaulē.

Erehteja templis- celts laikaposmā no 421.-406.g.p.m.ē. un atrodas vissvētākajā Akropoles vietā. Stāsta, ka šajā vietā dievi sacentušies par pilsētas aizbildņa godu- Poseidons atklājis klintī sava trijzara zīmes, bet Atēna iestādījusi olīvkoku. Templis tika nosaukts Atēnu mītiskā valdnieka Erehteja vārdā un kalpoja kā svētnīca gan Atēnai Pallādai, gan Poseidonam.

Akropoles muzejs - muzejs celts zem Partenona līmeņa, atrodas Akropoles DA stūrī. Tajā izvietotas Akropoles atradumu kolekcijas hronoloģiskā secībā.

Partenons - šo templi, kas ir viena no slavenākajām celtnēm pasaulē, sāka celt 447.g.p.m.ē. To projektēja arhitekti Kallikrats un Iktīns un tajā bija paredzēts novietot 12m augsto Feidija veidoto Atēnas Partenas statuju. Templis tika būvēts 9 gadus un 438.g.p.m.ē. tika veltīts dievietei Atēnai. Mūsdienās šis templis ir Atēnu pilsētas simbols.

Akropoles apkārtne - rajons ap Akropoli bija Atēnu sabiedriskās dzīves centrs. Dažādes senatnes liecības un Akropoles pētījumu centrs piedāvā vilinošu ieskatu seno Atēnu ikdienas dzīvē.

Areopaga kalns - kalna nosaukums ir cēlies no mitoloģijas- šeit notika tiesa, kurā dievs Arejs tika attaisnots apsūdzībā par Poseidona dēla nogalināšanu.

Pniksa kalns - tagad iekārtots brīvdabas teātris, kur rāda son et lumiere priekšnesumus- tas šķiet bēdīgs liktenis 5. un 4.gs.p.m.ē. demokrātijas simbolam.

Filopapa kalns - šis kalns ir augstākā (147m) virsotne Atēnu dienviddaļā, un no tā paveras iespaidīgs skats uz Akropoli.

Nimfu kalns - šis 103 m augstais, kokiem apaugušais kalns savu nosaukumu ieguvis no veltījumiem, kas tika atrasti klintīs tagadējā Observatorijas dārza teritorijā.

Iela pēc ielas: centrālā Plaka- Atēnu vēsturiskais centrs. Lai gan tikai dažas mājas šeit ir būvētas pirms Osmaņu perioda, tomēr Plaka vēl joprojām ir senākais pilsētas apdzīvotais rajons. Par spīti tūristu pūļiem un daudzajiem atēniešiem, kuri šurp dodas, lai ieturētu maltīti tavernā vai iegrieztos senlietu veikalos, Plakā arvien vēl ir jūtama dzīvojamā rajona gaisotne.

Kanelopula muzejs - tas izvietots nevainojami restaurētā neoklasicisma stila namā. Kolekciju veido mākslas priekšmeti no visām hellēnisma pasaules malām.

Atēnu Universitātes muzejs - tajā glabājas eklektiska piemiņas lietu kolekcija, piemēram, ķermeņa uzbūves shēmas, anatomiski modeļi, zinātniski instrumenti un medicīniski trauki.

Grieķu tautas mūzikas instrumentu muzejs - muzejā var iegūt informāciju par salu mūzikas dažādu stilu attīstību. Ēkas trijos stavos ir izvietoti mūzikas instrumenti no visas Grieķijas, un saistībā ar katru eksponātu ir iespējams noklausīties ierakstus.

Panagia Goregeopikoos - šī ar kupolu apjumtā krusta plāna baznīca ir celta viscaur no Pentelika marmora, kas laika gaitā ir ieguvis savdabīgu, dzeltenīgu nokrāsu. Baznīca ir celta 12.gs. un ir tikai 12m gara un 7,5 m plata- raksturīgi tā laika Atēnām, kas tolaik bija tikai ciems.

Mitropoli - celtne ir 40 m gara, 20m plata 24 m augsta- tā ir lielākā baznīca Atēnās.

Grieķu tautas mākslas muzejs - šī fascinējošā muzeja 5 stāvos ir izstādīti grieķu tautas mākslas paraugi, piemēram, lieliski izšuvumi no reģioniem vai tautastērpi no kontinenta un Egejas jūras salām.

Olimpijas Zeva templis - tas ir lielākais templis Grieķijā, kas veltīts Olimpijas Zevam.

Krievu Svētās Trīsvienības pareizticīgo baznīca - reiz bija lielākais dievnams pilsētā. Uzbūveta 1031.g. Pēc vairākkārtējas tās sagraušanas, 1847.g. baznica tika atjaunota un no jauna iesvētīta par Svētās Trīsvienības baznīcu.

Plateia Syntagmatos - laukumā atrodas Vouli ēka- Grieķijas parlamenta mītne un Nezināmā kareivja kaps, ko rotā memorials cilnis, uz kura attēlots mirstošs grieķu hoplīts.

Nacionālie dārzi - 16 h lielais parks atrodas aiz Vouli parlamenta ēkas. To iecienījuši visi atēnieši, agrāk tas bija pazīstams ar nosaukumu “Karaliskie dārzi”. Pēc karalienes Amālijas iniciatīvas šeit tika savesta dažādi reti augi no visas pasaules. Tie arvien vēl ir viena no mierpilnākajām vietām pilsētā. Ēnainas taciņas vijas gar nelieliem laukumiņiem, parka soliņiem un dīķiem ar zelta zivtiņām. Parkā mājo arī lielo meža kaķu populācija. Sevišķu gaisotni piešķir parkā atraktās romiešu mozaīkas un sens akvedukts. Visā parka teritorijā ir izvietotas modernas skulptūras, kas veltītas rakstniekiem. Šeit var apmeklet arī nelielu Botānisko muzeju, pussagruvušu zoodārzu un kafejnīcas.

Prezidenta pils - ap 1878.g. pili projekteja un uzcēla Ernsts Cillers. Tagad pils ir kļuvusi par Grieķijas prezidenta oficiālo rezidenci, kurā tiek uzņemtas dažādas augstas amatpersonas. Caur dzelzs margām ir apskatāmi pils krāšnie dārzi.

Kallimarmarostadions - stadions tika atjaunots pirmo mūsdienīgo Olimpisko spēļu atklāšanai. 1897.gada 5.aprīlī. No baltā Pentelika marmora celtais stadions ir 204m garš un 83m plats, 60 000 sēdvietām.

Atēnu Pirmā kapsēta - tā ir klusa vieta, kur aug priedes un olīvkoki un kuru piepilda kūpošā vīraku smarža no labi koptajām kapenēm. Šeit var aplukot skaistus 19.gs. kapu pieminekļus, sākot ar grezniem marmora mauzolejiem un beidzot ar vienkāršiem belle epoque pieminekļiem.

Iepirkšanās Atēnās

Iepirkšanās Atēnās var sagādāt daudz prieka. Šeit ir ielu tirdziņi, klusas arkādes, tradicionālās makslas un amatnieku izstrādājumu bodītes, kā arī modes dizaineru saloni, kas var sacensties ar Parīzes un Ņujorkas veikaliem. Lielākā daļa atēniešu apmeklē “trīsstūri” starp Omonoia, Syntagma un Monastiraki laukumiem, lai tur iegādātos sadzīves priekšmetus, apģērbu un apavus. Lai izdevīgi iepirktu ādas izstrādajumus, vajag doties uz Mitropoleos, Ermou, Ailolou un tuvējām ielām. Stadiou un Panepistimiou ielā atrodas pasaules līmeņa dārglietu veikali un lieli apģērbu veikali. Centra arkāžu labirintā jūs atradīsiet preču un grāmatu veikalus, kafejnīcas un ouzeris. Tomēr modernākā iepirkšanās vieta ir Kolonaki rajons, kur pilsētas dārgākās mākslas galerijas un antikvariāti atrodas pamīšus ar ārzemju un grieķu dizaineru saloniem, kuros tiek pārdoti jaunākās modes izstrādājumi. Ap Athinas, Monastiraki un Plaka jūs atradīsiet dažādas aromātisku augu un garšvielu bodītes, baznīcu veikaliņus, kuros tiek pārdotas ikonas un svečturi, grāmatu antikvariātus, kuros var nopirkt retus plakātus un iespieddarbus, kā arī sadzīves preču veikalus ar mājsaimniecības priekšmetiem, piemēram, katliem un pannām.

DARBA LAIKS

Veikali parasti ir atverti no 8:00-14:00 vai no 9:00-15:00 no pirmdienas līdz sestdienai. Otrdienās, ceturtdienās un piektdienās var iepirkties arī vakarā no 17:30- 20:30. Izņēmums ir universālveikali, suvenīru veikali, lielveikali, ziedu veikali un konditorijas, kas bieži ir atvērti ilgāk. Daudzi veikali ir slēgti augustā, kad grieķi dodas gadskārtējā atvaļinājumā.

UNIVERSĀLVEIKALI UN LIELVEIKALI

Galvenie universālveikali ir Fokas un Lambropoulus. Tie piedāvā dažādas kosmētikas preces, apģērbus, suvenīrus, elektropreces un sadzīves priekšmetus. Pilsētas centrā ir arī tirdzniecības tīklu veikali Marinopoulus, Carrefour un AB Vassilopoulos.

TIRGI

Atēnas ir slavenas ar saviem krāmu tirdziņiem. Monastiraki rajonā tirgus tiek atvērts agri no rīta katru svētdienu, kad tirgotāji izliek savas preses Adrinou un tuvējās ielās. Pūlī staigā Salepi (dzēriens, kas pagatavots no sezama sēklām) tirgoņi un klarnetes spēlmaņi. Katru dienu ir atvērti Pan-drosou un Ifaistou ielu suvenīru un senlietu veikali, kas visi kopā dēvējas par “Monastiraki krāmu tirdziņu”. Piektdienu, sestdienu un svētdienu rīti ir piemērotākais laiks, lai apmeklētu Avisinijas laukumu, jo tad tiek tirgotas daudzas un dažādas greznumlietiņas. Pārtiku var izdevīgi iepirkt gan Centrāltirgū, gan populārajos ielu tirgos.

MĀKSLAS DARBI, SENLIETAS

Arvien grūtāk ir atrast autentiskas grieķu senlietas, tāpec daudzi veikali ir spiesti importēt mēbeles, stikla izstrādājumus un porcelānu. Tomēr joprojām ir iespējams nopirkt senas grieķu dārglietas, misiņa un vara izstrādājumus, gravīras un estampus. Dažus var atrast Antiqua, tieši aiz Syntagmatos laukuma. Kolonaki rajonā atrodas visvairāk nelielu, ekskluzīvu veikalu, kas izvietoti ap Solonos un Skoufa ielām. Patrick Francois var iegādāties senas grieķu reklāmafišas, turklāt Serafetinidis brīnišķīgus senus paklājus. Abi šie veikali atrodas Charitos ielā. Kolonaki ir arī makslas centrs, kur slavenās galerijās tiek pārdotas gleznas un gravīras. Monastiraki rajonā atrodas arī daudzi antikvariāti, kuros var nopirkt ikonas, sudrablietas, 19.gs rotaslietas un tērpus u.c senas lietas.

DĀRGLIETAS

Atēnas ir pamatoti izslavētas ar saviem dārglietu veikaliem. To netrūkst arī Monastiraki un Plakas rajonā, kur ir daudz mazu bodīšu, kurās tirgo zeltu un sudrabu. Taču slavenākie veikali atrodas Voukourestiou ielā, kur ir daudz tādu izsmalcinātu dārglietu veikalu kā, piemēram, Anagnostopoulos un Vourakis. Veikalu skatlogos ir izstādīti arī pasaulesslevenā dizainera Zolota darbi, kas ir muzeja eksponātu kopijas.

APĢĒRBI

Lai gan Grieķijā ir daži slaveni pašmaju dizaineri, piemēram, Askanis, kas šuj greznus vakartērpus, un Parthenis, kam raksturīgs balts un melns minimālisms, tomēr lielākā daļa modes preču veikalu tirgo ārzemju apģērbus. Šeit ir ļoti daudz augstas kvalitātes apģērbu veikalu- visu pazīstamo dizaineru vardi ir lasāmi pilsētas galvenājā modes preču centrā Kolonaki.

PĀRTIKA UN DZĒRIENI

Atēnās var nopirkt dažādas delikateses, piemēram, kūpinātus mencas ikrus, kas tiek uzglabāti bišu vaskā, augus un garšvielas, sierus un vīnus. Maiznīcās un konditorijās ir bagātīga kardinošu smalkmaizīšu un cepumu, mājās gatavota saldējuma un jogurta izvēle. Aristokration aiz Sintagmata laukuma var nopirkt gardas šokolādes konfektes un marcipānu. Viena no Atēnu labākajām konditorijām Asimakopoulos ir pārpilna ar iecukurotiem augļiem un mpaklavas. Centrāltirgus Atēnās ir viena no vilinošākajām vietām partikas iegādei. To no visām pusēm apņem stendi, kas nokrauti ar sieriem, pistāciju riekstiem, žāvētiem augļiem un pākšaugiem. Papalexandris jūs atradīsiet vairāk nekā 20 veidu olīvas un marinādes, bet Bahar var nopirkt dažādus augus un garšvielas, īpaši- žāvetas kalnu metras un salvijas, citronu verbenas un safrānu. Jauns ir Green Farm, viens no lielveikaliem, kurā tiek pārdoti ekoloģiski tīri produkti. Divās vīna tirgotavās (caves)- Oino-Pnevmata Irakleitou ielā un CellierKriezotou ielā- lielā izvēlē piedāvā vīnus un degvīnus no nelielām grieķu vīna darītavām. Vrettos Plakā var nopirkt dažādus interesantus pašmāju degvīnus un liķierus.

Izklaidēšanās Atēnās.

Atēnās vasarā ir loti daudz izklaides iespēju brīvā dabā. Tūristi var apmeklēt jaunāko filmu skates, nesteidzīgi pavadīt vakarus dārza bārā, kur gaisā virmos reibinoša jasmīnziedu smarža, vai doties uz koncertu Heroda Atika teātrī Akropoles pakājē, kur valda īpaša gaisotne.

Mousikis Megaron koncertzālē notiek lieliski klasiskās mūzikas koncerti, kuros piedalās pasaules ievērojamākie mūziķi. Tomēr lielākajai daļai atēniešu izklaide asociējas ar vēlām vakariņām tavernā, kam seko bāru un klubu apmeklējumi līdz pat rīta gaismai. Pilsētā ir arī milzīgs daudzums diskotēku, mūzikas klubu un intīmāko rempetika klubu, kuros tiek spēlēta grieķu tradicionālā mūzika. Lai kāda būtu jūsu muzikālā gaume, jūs noteikti atradīsiet sev kaut ko piemērotu šajā dzīvespriecīgajā pilsētā. Plaši pieejamas ir arī sporta un citas brīvdabas nodarbības, īpaši- ūdenssports, kam var nodoties Atēnu tuvumā Atikas piekrastē.

© Tūrisma firma "Ar-Tur", 2001 – 2020

Top.LV
Latvijas Reitingi