Fidži - informācija par valsti

Fidži ir salu valsts Klusā okeāna dienvidu daļā starp Vanautu un Samoa. Salas atrodas 3000 km uz austrumiem no Austrālijas, 5100 km DR no Havaju salām, 1930 km uz dienvidiem no ekvatora. Tās izvietotas pakavveidā ap iekšējo Koro jūru.
Lielās salas Viti-Levu (10 390 km²), Vanua-Levu (5538 km²). Abas salas aizņem 85% valsts teritorijas. Mazās salas Kandavu, Tavenui, Moala, Vanua-Vatu, Lakemba, Titiа, Totoija, Fulanga un citas, kā arī daudzi koraļļu rifi, kas ietilpst salu grupās Lau (austrumu), Lomaiviti, Jasava, Mamanuka, Simonova, Ono-Ilau. Fidži pieder arī Rotuma sala 400 km uz ziemeļiem no arhipelāga, kā arī rifi ap to.
Fidži salu grupā ietilpst ap 322 salīdzinoši lielas salas un ap 500 rifu, no kuriem apdzīvota nepilna desmitā daļa.
Valsts kopējā platība ir 18,3 km², kopējais krasta līnijas garums 1129 km. Teritoriālie ūdeņi aizņem 1,3 mlj km².
Valsts galvaspilsēta ir Suva Viti-Levu salā.

Klimats

Mitrs, karsts jūras tipa tropu klimats. DA pasāti ziemā (maijs – oktobris, novembris) atnes salīdzinoši saulainu un siltu laiku. Gaisa temperatūra centrālajās salās svārstās no +18° С līdz +26° С. No decembra līdz aprīlim gaisa temperatūra ir augstāka +28° C ... +32° С, bet šajā laikā sākas lietus sezona ar pamatīgu tropu lietu.
Kalnu grēdas ietekmē nokrišņu sadalījumu salās. Vēja pusē (austrumu) nokrišņu daudzums ir 3000 līdz 6000 mm gadā, aizvēja nogāzēs 1700 līdz 3500 mm. Mazās salas saņem atšķirīgu nokrišņu daudzumu, atkarībā no novietojuma un izmēra. Vidēji 1500 – 3500 mm gadā. Maksimālais nokrišņu daudzums salās ir no novembra līdz janvārim. Šajā laikā valsti šķērso tropiskie cikloni, kas atnes stiprus vējus, vētras un daudz nokrišņu.
Piemērotākais laiks Fidži aspmeklējumam ir relatīvi sausā ziema no maija līdz oktobrim – novembrim, kad nav ļoti karsts, mazāks gaisa mitrums un tropu ciklonu iespējamība ir minimāla.

Iedzīvotāji

Fidži salās dzīvo aptuveni 893 tūkstoši cilvēku. Aptuveni 50 % ir fidžieši (starpgrupa starp melanēziešiem un polinēziešiem), līdz 44 % indieši (indofidžieši, indoāriešu grupa). Pārējie salu iedzīvotāji cēlušies no Ķīnas, Eiropas un Klusā okeāna salām. Vērojama minimāla sajaukšanās starp iedzīvotāju grupām. 78 % iedzīfotāju dzīvo divās galvenajās salās Viti-Levu un Vanua-Levu.

Valoda

Oficiālā Fidži valoda ir angļu. To māca visās skolās. Lieto vairāk kā 30 vietējos dialektus, no kuriem visizplatītākais ir bauan. Indieši lieto hindu valodas vietējo versiju “fidži-baat”. Vietējās ģimenēs runā arī bihari, pendžabi, bengali, telugu un ķīniešu valodās.
Rakstība balstās uz angļu valodas pamatiem, bet izruna atšķiras no angļu valodas kanoniem. Piemēram, “b” skan kā “mb”, “d” vairāk atgādina cieto “t”. Latīņu “h” lasa kā “kh” un attiecīgi arī raksta.

Reliģija

Vairāk kā pusde iedzīvotāju (52%) ir kristieši (metodisti – 37%, katoļi - 9%). 38% ir hinduisti, 8 % musulmaņu un citas reliģijas.
Pietiekami stipras ir fidžiešu totēmu ticības, kas lielākoties sajaukušās ar kristietības un hinduisma kanoniem.

Valūta

Fidži dolārs (FJD jeb F$), 1 dolārs ir 100 centu. Apgrozībā ir 2, 5, 10, 20, 50 dolāru banknotes un 5, 10, 20 centu monētas. Kopš 2008.gada 1 un 2 centu monētas izņem no apgrozības. Paralēli apgrozībā brīvi ir arī Austrālijas, Jaunzēlandes un ASV dolāri.

Bankas un valūtas maiņa

Bankas atvērtas no pirmdienas līdz ceturtdienai no 09:30 – 15:00, piektdienās no 09:30 – 16:00.
ANZ bankas filiāle starptautiskajā lidostā strād;a visu diennakti. RFED naudas maiņas punkti tūrisma zonās strādā no pirmdienas līdz piektdienai 08:30 – 17:00, sestdienās 08:30 – 12:00.
Prakstiski visos restorānos, viesnīcās, veikalos, automašīnu nomas kantoros pieņem visas galvenās kredītkartes. Bet bankomātos (ar retiem izņēmumiem) pieņem tikai vietējo banku izsniegtās kartes! Atsevišķi kūrorti par operācijām ar kredītkarti ņem 5% komisijas maksu.

Dzeramnauda

Dzeramnaudu dot nav pieņemts. Pēc vietējo tradīcijām ņemt dzeramnaudu nozīmē ņemt parādu, ko pieņemts atdot! Dzeramnaudas vietā var pasniegt dažādus suvenīrus. Izņēmums ir indiešu un lielie restorāni tūristu zonās, kur pieņemts atstāt 5 – 10 % no summas. Kafejnīcās dot dzeramnaudu nav pieņemts.

Cenu līmenis

Fidži ir salīdzinoši viena no lētākajām Klusā okeāna dienvidu valstīm. Pateicoties klimatam, apstākļi ļauj izaudzēt plašu klāstu lauksaimniecības kultūru. Pārtikas produktu cenas Fidži nav augstas.

Iepirkšanās

Veikali parasti atvērti no pirmdienas līdz piektdienai no 08:00 līdz 19:00, sestdienās no 08:00 līdz 13:00 Veikalos kaulēties nav pieņemts. Tirgū kaulēties var, bet tā ir maz ticama. Izņēmums ir indiešu tirdzniecības vietas, kurās var un vajag tirgoties. Vietējie indieši par sliktu pazīmi uzskata, ja pirmais pircējs neko nenopērk, tāpēc no rītiem iespējamas izkaulēt lielas atlaides, lai “nenorautu” dienu.

Restorāni un kafejnīcas

Apkalpošana Fidži restorānos un kafejnīcās ir nesteidzīga, personāls pieklājīgs, laipns. Interesanti, ka lielākā daļa pavaru viesnīcās un kūrortos ir indieši.

Oficiālās svētku un izejamās dienas

1. janvāris – Jaunais gads.
Marta beigas – aprīļa sākums – Miljad an-Nabi (pravieša Muhameda dzimšanas diena).
Aprīlis – maijs – Lielā Piektdiena un Lieldienas.
Maija beigas – Ratu Sukuna diena (katru gadu atzīmē maija pēdējā pirmdienā).
Maijs – nacionālā jauniešu diena.
5. jūnijs – Karalienes dzimšanas diena.
10. – 13. oktobris – Fidži diena (Neatkarības diena).
Oktobris – novembris - “uguns festivāls” Divali.
1. novembris – Visu Svēto diena.
11. novembris – Piemiņas diena.
25. – 26. decembris – Ziemassvētki.
Jāievēro, ka musulmaņu un indiešu festivāli tiek atzīmēti pēc reliģiskā kalendāra, tāpēc datumi var atšķirties. Katru gadu valdība var noteikt papildus svētku dienas, ja svētki iekrīt sestdienā un svētdienā.

Festivāli un svētki

Fidžieši ir plaši pazīstami ar savu tiekšanos uz svētkiem pie katras mazākās izdevības. Kristiešu jauno gadu te parasti atzīmē ar tādu vērienu, ka vietām svētki ievelkas uz nedēļu un pat mēnesi. Tavaru janvārī parasti notiek Klusā okeāna kausa sacensības sērfingā.
Nelielā ķīniešu kopiena atzīmē ķīniešu jauno gadu jeb dziesmu svētkus (februārī) ar obligātajām “lauvu dejām” un ielu gājieniem.
Februārī-martā indieši atzīmē vienus no saviem krāšņākajiem svētkiem – Holi ziedu festivālu, pavasara iestāšanos. Martā – aprīlī – Ram-Naumi (Ramas dzimšanas diena), ko īpaši atzīmē ciemos pie Suvas līča. Aprīļa sākumā notiek starptautiskais džeza festivāls Nadi. Lieldienās – Lieldienu jahtu regate. Maijā visa valsts atzīmē Ratu Sukuna dienu, kuru uzskata par pašu pazīstamāko Fidži valsts darbinieku, zaldātu, vadītāju un zinātnieku. Svētkus pavada visdažādākie kultūras pasākumi, sporta sacensības, vienlaicīgi notiek arī sērfinga sacensības Tavarua.
Jūnijā notiek jahtu sacensības – Prezidenta kauss un Mākslas izstāde galvaspilsētā. Suvā jūlijā – augustā notiek nedēļu ilgs Hibiscus “Ķīnas rozes” festivāls ar koncertiem, sporta sacensībām, karnevālu, modes šovu un uguņošanu, kā arī teatrālu priekšnesumu - “miss Hibiscus” vēlēšanas. Līdzīgs festivāls Nadi notiek jūlija beigās, paralēli ar Savusavu regati.
Augustā norisinās regbija turnīrs, metodistu koru dziesmu festivāls (Suvā). Septembrī Lautokā notiek cukura festivāls, pēc tam nedēļu ilga regate. Septembrī jahtu sacensības notiek Sigatokas piekrastē.
Oktobrī – novembrī visā valstī atzīmē Divali (uguns) festivālu par godu Lakšmi – bagātības un uzplaukuma dievietei.
Musulmaņu kopiena atzīmē Ramadana noslēgumu un Eid al- Adha (ziedošanas) svētkus.
Decembrī virkni Ziemassvētku pasākumu atklāj Suvas karnevāls.

Aktīvā atpūta

Visas pasaules uzmanību Fidži salām pievērš daudzie koraļļu rifi. Ūdens šeit ir ideāls niršanai – ziemā (maijs – novembris) +25° C, vasarā līdz +30° C, pie tam, tā ir stabila dziļumā līdz 15 metriem. Redzmība ūdenī ir līdz 40 metriem. Viti-Levu labākās niršanas vietas ir Coral Coast, Pacific Harbour salas rietumu piekrastē. Bekas lagūna ir apdzisuša vulkāna krāteris; Vatuleles piekraste, kurā dzīvo sarkanās krevetes. ZR no Viti-Levu labas niršanas vietas ir pie Jasavas un Mamanuka grupas salām. Uz dienvidiem atrodas Kandavu sala ar slavenajiem Astrolabijas, Hamalatas, Solo un Tavuki rifiem. Pie Sava-i-Lau un Jasavas krastiem ir zemūdens alas.
Vanua-Levu piekrastē labi rifi ir Somosomo šaurumā, kur atrodas viena no labākajām niršanas vietām valstī - “Lielā baltā siena” un Varavīksnes rifs ar vairāk kā 20 niršanas vietām. Divi gari barjerrifi stiepjas starp Viti-Levu un Vanua-Levu salām. Levuki ūdeņos ir daudz kuģu katastrofu palieku. Ihtiofauna tiek uzskatīta par vienu no bagātākajām reģionā.
Fidži ziemeļu salas intensīvi attīstās kā ekoloģiskā tūrisma zona. Zemi, bet gleznaini kalnu masīvi, tropu meži un daudzās upes ar ūdenskritumiem ir galvenie tūristu piesaistes objekti.
Sērfings – viens no populārākajiem atpūtas veidiem Fidži. Sērfotājiem ir bezgalīgi plaša sērfošanas vietas izvēle, no kurām daudzas ieguvušas starptautisku atzinību. Galvenais sērfotāju objekts ir sešus metrus augstais vilnis pie Tavarua. Sērfotāju nometnes ir Janukas un Bekas salās, kā arī Lau grupas salās.
Raftings ar bambusa plostiem, ko fidžieši dēvē par “bilibili”, iespējams gandrīz visās Vanua-Levu un Viti-Levu upēs.

© Tūrisma firma "Ar-Tur", 2001 – 2020

Top.LV
Latvijas Reitingi