Butāna - apskates objekti

HAA IELEJA

Haa ieleja, kas aizņem 1706 km2 lielu platību, ir viena no skaistākajām vietām Butānas Karalistē. Tā ir īsta paradīze dabas mīļotājiem. Savos pirmsākumos Haa ieleja bija pazīstama ar animisma reliģijas piekopšanu. Lai iegūtu dievu labvēlību, vietējie iedzīvotāji dievībām ziedoja dzīvnieku asinis. Tomēr 8.gadsimtā Guru Padmasambhava vietējos iedzīvotājus iepazīstināja ar budismu, un vietējie to arī pieņēma. Tomēr animisma reliģijas ietekmi var vēl manīt dažādos festivālos un rituālos. Vēl Haa ieleja ir pazīstama ar daudzveidīgo tautu kultūru, leģendām un šamanistiskiem rituāliem. Šamanisma tradīcijas tiek piekoptas gandrīz vai ikvienā kopienā, un vissvarīgākie rituāli tiek rīkoti par godu aizsardzības dievībai Ap Chundu.
Haa ieleja pirmo reizi tūristiem tika atvērta 2002.gadā. Tā ir bagātīgas kultūras ieleja un dažas no nozīmīgākajām apskates vietām ir 7.gadsimtā celtie Lhakhang Karpo (baltais templis) un Lhakhang Nagpo (melnais templis), kas atrodas Meri Puensum kalnu pakājē. Baltajā templī katru gadu tiek svinēts Haa Tshechu festivāls, kas norisinās astotā Butānas mēneša 8. vai 10. dienā. Apskates vērts ir 1915.gadā celtais cietoksnis Wangchuklo Dzong, kas atrodas vietā, kur līdz ar pamatiem sadega Dumchog Dzong cietoksnis. Citas apskates vietas, kuras sevī iekļauj garākus vai īsākus pārgājienus, ir 8.gadsimta Juneydrag, Katsho Goempa, Drana Trashidingkhag, Yangto Goempa, Jamtoe Goempa, Shelkardrag, Takchu Goempa un Haa Goempa.

PHUENTSHOLING

Phuentsholing ir pierobežas pilsēta un plaukstošs tirdzniecības centrs, kas atrodas vareno Himalaju pakājē. Tā ir fascinējoša vieta, kurā sajaukušās dažādas etniskās grupas – indieši, butānieši un nepālieši. Būdama pierobežas pilsēta, Phuentsholing kalpo kā ērts ieceļošanas un izceļošanas punkts valstī, kā arī ir nozīmīgs robežpunkts, ceļojot uz tādiem Indijas štatiem kā Assama un Sikhima.
Zangtho Pelri Lhakhang – šis mazais templis pilsētas centrā atspoguļo Guru Rinpočes paradīzi. Pirmajā stāvā atrodas statujas ar astoņām Guru Rinpočes izpausmēm, kā arī gleznojumi, kas attēlo Budas dzīvi. Nākamajā stāvā atrodas astoņas “Bodhisattavas”, kā arī Avalokiteshvara un Shabdrung Ngawang Namgyal statujas. Savukārt, pēdējā stāvā atrodas Amitabha stauja.
Kharbandi Goemba – klosteris, kuru 1967.gadā dibināja karaliskā Māte Ashi Phuntsho Choedron. Skaistais klosteris atrodas 400 m augstumā un glabā gleznas, kas ataino Budas dzīvi, un Guru Rinpočes un Shabdrung Ngawang Namgyal statujas. No klostera dārza paveras pasakains skats uz pilsētu.

PARO

Paro atrodas gleznainā ielejā, kas atrodas 2200 m v.j.l. Paro glabā bagātu kultūras mantojumu, neaprakstāmu skaistumu un simtiem dažādu mītu un leģendu. Šī ir mājvieta daudziem Butānas vecākajiem tempļiem un klosteriem, Nacionālajam muzejam, kā arī valsts galvenajai lidostai. Paro ielejas ziemeļu daļā lepni slejas varenais Chomolhari kalns, kas sniedzas 7314 m augstumā. Paro ir viena no auglīgākajām valsts ielejām, kas ražo arī lielāko daļu sarkano rīsu.
Rinpung Dzong – cietoksni 1646.gadā uzcēla pirmais Butānas garīgais līderis un laicīgās varas vadītājs Shabdrung Ngawang Namgyal. Rinpung Dzong apvieno sevī klosteri, reģiona administratīvo centru, kā arī reģiona tiesas namu. Lai nokļūtu dzongā, ir jāšķērso tradicionālais butāniešu tilts – Nemi Zam. Šī ir arī vieta, kur katru gadu pavasarī notiek festivāls Paro Tshechu.
Ta Dzong – savos pirmsākumos Ta Dzong tika celts, lai kalpotu kā sargtornis, kas aizsargātu Rinpung Dzong. Bet kopš 1967.gada dzongā ir izvietots Valsts Nacionālais muzejs. Muzejs glabā aizraujošas mākslas, relikvijas, reliģisko gleznojumu tankas, izsmalcinātu pastmarku kolekcijas.
Drukgyel Dzong – cietoksni 1646.gadā uzcēla Shabdrung Ngawang Namgyal par godu uzvarai pār Tibetas iebrucējiem. 1951.gadā cietoksni iznīcināja ugunsgrēks. Lai gan šodien apskatāmas vien drupas, bet tik un tā joprojām var nojaust cietokšņa varenumu un vēsturisko nozīmi. No šejienes labos laikapstākļos var saskatīt virsotni Chomolhari – “kalnu dieviete”.
Kyichu Lhakhang – viena no vecākajiem un svētākajām karalistes svētnīcām, kuras aizsākumi meklējami tālajā 7.gadsimtā. Svētnīcas ansamblis sastāv no diviem tempļiem. Pirmo templi 7.gadsimtā uzcēla Tibetas karalis Songtsen Gampo, bet otru templi 1968.gadā uzcēla Viņas majestāte Ashi Kesang, dēvēta arī par Butānas māti.
Vietējās saimniecības – Paro ieleju krāšņāku padara tradicionālās vietējo iedzīvotāju mājas, kuras ir ļoti krāsainas un parasti ir tikušas uzceltas neizmantojot nevienu pašu naglu. Visas mājas ir celtas pēc viena arhitektūras parauga. Apmeklējot vietējās saimniecības, Jūs gūsiet lielisku priekšstatu par vietējo iedzīvotāju dzīvesveidu.
Dungtse Lhakhang – templi 1433.gadā uzcēla dzelzs tilta radītājs Thangtong Gyalpo. Templis sastāv no trīs stāviem, kuri simbolizē elli, zemi un debesis. Tempļa iekštelpu gleznojumi tiek uzskatīti par vieniem no labākajiem Butānā.
Ugyen Pelri Palace – pils, kas atrodas nomaļā vietā pie upes, celta 20.gadsimta sākumā. Ugyen Pelri ir viens no skaistākajiem Butānas arhitektūras paraugiem.
Jangsarbu Lhakhang – šis mazais templis ir mājvieta lieliskajai Sakyamuni Budas statujai, kas tika atvesta no Lhasas, kā arī šeit tiek glabāta Paro aizsardzības dievības statuja. Leģenda stāsta, ka sākotnēji Sakyamuni Budas statuja bija domāta Paro dzongai. Statuja pa nakti tika novietota Jangsarbu templī, bet dienā, kad statuja bija jāpārnes uz Paro dzongu, to vairs nebija iespējams izkustināt no vietas. Un tā Sakyamuni Budas statuja palika mazajā templī.
Taktshang Lhakhang – viens no slavenākajiem Butānas klosteriem, kas atrodas uz klints (apmēram 900 m augstumā virs Paro ielejas). Šis klosteris tiek dēvēts arī par Tīģera ligzdu, jo pēc leģendas šeit atradās ala, kurā dzīvoja tīģeris, kā arī šeit meditēja slavenais tibetiešu svētais Guru Rinpoče (Padmasambhava). 1646.gadā klosteri apmeklēja Shabdrung Ngawang Namgyal un šodien to cenšas vismaz reizi dzīvē apmeklēt ikviens Butānas iedzīvotājs. 1998.gadā klostera galveno ēku skāra ugunsgrēks, bet šodien šis Butānas dārgakmens ir restaurēts un atkal rotājas savā sākotnējā krāšņumā.

THIMPHU

Thimphu ir Butānas galvaspilsēta, un iespējams mazākā galvaspilsēta pasaulē. Pilsēta atrodas kalna nogāzē pie meža upes. Thimphu tiek uzskatīta par Butānas tradicionālās mākslas, arhitektūras, kultūras un tradīciju centru. Thimphu ir unikāla pilsēta, kur līdzās mūsdienīgajiem dzīves ritmiem pastāv senās tradīcijas.
Memorial Chorten – stūpa, kas tika uzcelta 1974.gadā par piemiņu Butānas trešajam karalim Jigme Dorji Wangchuk, kas bija pazīstams arī kā modernās Butānas tēvs. Gleznojumi un statujas, kas atrodas stūpas iekštelpās, sniedz padziļinātu ieskatu par budisma filozofiju.
Simtokha Dzong – dzongu 1627.gadā uzcēla Shabdrung Ngawang Namgyal. Šodien šeit atrodas Valodu un kultūras studiju institūts.
Nacionālā bibliotēka – Butānas vēsture ir saglabāta drukātos arhaiskos tekstos, kuri glabājas Nacionālajā bibliotēkā. Bez tūkstošiem manuskriptu un senajiem tekstiem, bibliotēkai pieder arī daudzas mūsdienu akadēmiskās grāmatas.
Zorig Chusum institūts – pazīstams arī kā Mākslas un amatniecības skola vai Glezniecības skola. Institūts piedāvā 6 gadus ilgus kursus Butānas 13 tradicionālās mākslas un amatniecības apgūšanai. Apmeklējot institūtu, Jums būs iespēja ko vairāk uzzināt par Butānas mākslu.
Kuensel Phodrang – skatupunkts, no kura paveras lielisks skats uz Thimphu ieleju. Tas atrodas īsa brauciena attālumā no centra. Šeit atrodas arī lielākā Budas statuja valstī.
Zangtholperi Lhakhang – lai gan templis tika uzcelts tikai 1960.gadā, tomēr tam piemīt šarms, kas raksturīgs daudz vecākiem tempļiem. Templi rotā iespaidīgi sienu gleznojumi un citi mākslas darbi. Tempļa atrašanās vietā sākotnēji atradies kaujas, un templis ticis uzcelts, lai harmonizētu un nomierinātu apkārtējo enerģiju.
Junghi papīrfabrika – fabrika sastāv no diviem uzņēmumiem. Pirmajā uzņēmumā, kas atrodas Thimphu centrā, tiek ražots papīrs no dabīgiem augiem. Otrajā uzņēmumā, kas atrodas 22 km attālumā no centra, tiek otrreizēji pārstrādāts papīrs. Junghi fabrikā ražotais papīrs tiek izmantots kalendāru, aplokšņu, abažūru, iesaiņojumu materiālu veidošanā. Butānas papīrs tiek eksportēts arī uz Japānu.
Amatniecības tirgus – tiek organizēts katru otrdienu un trešdienu. Šajā tirgū tiek piedāvāts plašs klāsts Butānas amatnieku darinājumu. Apmeklējot tirgu, Jūs iepazīsiet un varēsiet apbrīnot Butānas tradicionālos mākslas veidus.
Changangkha Lhakhang – būvēts kā cietoksnis, kurā atrodas templis un klostera skola. Templi 12.gadsimtā uzcēla tibetiešu Lama Phajo Drugom Shigpo. No tempļa paveras pasakains skats uz Thimphu ieleju.
Brīvdienu tirgus – katru sestdienu un svētdienu vietējie iedzīvotāji un tirgotāji pulcējas upes krastā, lai piedalītos tirdzniecības procesos. Šīs būs lieliska vieta, kur iejukt pūlī kopā ar vietējiem.
Phelchey Toenkhyim – muzejs, kas ataino agrāko Butānas lauku iedzīvotāju sadzīvi. Galvenais muzeja eksponāts ir atjaunotā trīsstāvu tradicionālā māja, kas bija raksturīga 19.gadsimtam, un tā ir celta no koka un dubļiem. Mājā ir izvietoti sadzīves priekšmeti un iekārtas, kuras tajā laikā izmantoja vietējās ģimenes savos ikdienas darbos.
Nacionālais tekstila muzejs – muzejs atrodas Viņas Majestātes karalienes Ashi Sangay Choden aizgādniecībā, un pateicoties viņai, Butānas tekstils ir sasniedzis jaunus augstumus kā viena no krāšņākajām Butānas mākslas formām. Muzejā glabājas Butānas karaļu kroņi, tērpi, kā arī citi aksesuāri, kurus izmantoja karaliskā ģimene.
Trashichhoe Dzong – pazīstams arī kā “krāšņās reliģijas cietoksnis”. Cietoksnis tika uzcelts 1641.gadā, bet 1965.gadā karalis Jigme Dorji Wangchuck pārbūvēja to pašreizējā izskatā. Dzongā atrodas galvenā sekretariāta ēka, kurā savukārt atrodas Viņa Majestātes troņa istaba. Vasaras mēnešos šeit apmetas Viņa Svētība Je Khenpo.

PUNAKHA

Punakha līdz 1955.gadam bija Butānas galvaspilsēta. Šodien tā ir ziemas rezidence galvenajam abatam Je Khenpo. Apveltīta ar mērenu klimatu un pateicoties upēm Pho Chhu (vīrišķā) un Mo Chhu (sievišķā), Punakhas ieleja sniedz bagātīgas augļu un labību ražas. No šejienes paveras lieliski skati uz varenajām Himalaju virsotnēm.
Punakha Dzong – cietoksni 1637.gadā stratēģiskā krustpunktā starp upēm Pho Chhu un Mo Chhu uzcēla Shabdrung Ngawang Namgyal. Punakha dzonga tika uzcelts, lai kalpotu kā reliģiskais un administratīvais centrs. Dzonga Butānas vēsturē ieņem ļoti nozīmīgu vietu. Tā ir pārcietusi četrus ugunsgrēkus un vienu zemestrīci. Pašreizējais Butānas karalis dzongu ir atjaunojis sākotnējā krāšņumā, un tā ir atvērta apmeklētājiem Punakhas festivāla laikā, kā arī vasaras mēnešos, kad mūki dodas uz Thimphu.
Chimi Lhakhang – Lamas Drukpa Kuenly tantriskais templis, kas ir pazīstams arī kā “auglības templis”. Šo templi apmeklē pāri, kuri vēlas tikt pie bērniņa.
Sangchhen Dorji Lhuendrup Lhakhang – templis atrodas pasakainā vietā, kas ir priežu ieskauta un no kuras paveras lielisks skats uz Punakha un Wangduephodrang ielejām. Templī atrodas tādas iespaidīgas statujas kā Avalokiteshvara, Guru Padmasambawa, Gautama Buda, Zhabdrung Ngawang Namgyel, Tsela Namsum, Tsepamay un 21 Taras. Avalokiteshvara statuja ir viena no lielākajām statujām Butānā, kas bija vietējo amatnieku mākslas darbs. Tempļa ansamblī atrodas arī augstākās izglītības un meditācijas centrs mūķenēm.

GANGTEY

Gangtey ieleja ir viena no skaistākajām vietām Butānā. Gangtey ielejā atrodas Phobjikha ciems, kas ir ziemas mājvieta melnkaklu dzērvēm. Phobjikha atrodas 2900 m augstumā, Melnā Kalna nacionālā kalna perifērijā. Pa Gangtey ieleju plūst divas skaistas līkumojošas upes – Nakay Chhu (“melnais ūdens”) un Gay Chhu (“baltais ūdens”). Saskaņā ar vietējo leģendu, šīs divas upes ir čūska un mežacūka, kas nolēma rīkot sacensības. Nosacījums bija, ja uzvarēs čūska (Nakay Chhu), tad Phobjikha ielejā varēs audzēt rīsus, bet ja uzvarēs mežacūka (Gay Chhu), tad rīsus šajā reģionā nevarēs audzēt nekad. Sacīkstēs čūska zaudēja un tā arī palika, ka rīsus šajā reģionā neaudzē joprojām.

BUMTHGANGA

Bumthangai ir savs individuālais šarms, kas piesaista tās tūristus, un tādēļ tā ir atšķirīga no citiem reģioniem. Bumthanga sastāv no četrām mazām ielejām – Tang, Ura, Choekhor un Chumey. Šis garīgais reģions ir apvīts ar reliģiskām leģendām. Bumthanga ir arī māja varenajam budistu skolotājam Pema Linga.
Jambay Lhakhang – šo klosteri cēla tibetiešu karalis Songtsen Gampo 7.gadsimtā. Šis ir viens no 108 klosteriem, ko karalis ir būvējis, lai apspiestu ļaunos garus Himalaju reģionā.
Kurje Lhakhang – sastāv no trīs tempļiem un atrodas pirms Jambay Lhakhang klostera. Pirmais templis no labās puses ir celts 1652.gadā. Otrs templis ir celts vietā, kur ir Guru ķermeņa nospiedumi, tādēļ šis templis tiek uzskatīts par vissvētāko. Trešais templis tika celts 1990. gadā.
Tamshing Lhakhang – šis templis atrodas pāri upei no Kurje Lhakhang un to dibināja Pema Lingpa 1501. gadā. Klosterī atrodas ļoti senas, reliģiskas gleznas, kā arī 1000 Budas un 21 Taras. Templis tika atjaunots 19.gadsimta beigās.
Jakar Dzong – dzonga 1549.gadā tika celta kā klosteris, ko dibinājis Shabdrung pirmā vectēvs. 1646.gadā tas tika modernizēts, kad Shabdrung bija nostiprinājis savu varu. Dzonga tagad ir Bumthangas ielejas administratīvais centrs.
Konchogsum Lhakhang – šis templis tika celts 6.gadsimtā, bet atjaunots 1995.gadā. Tajā atrodas liels zvans, un ir teikts, ka zvanot šim zvanam, to ir iespējams dzirdēt pat Lhasā, Tibetā. 17.gadsimtā tibetiešu armija centās nozagt zvanu, bet tas bija pārāk smags, un viņi to nometa un saplēsa. Tagad tas ir apskatāms Paro Nacionālajā muzejā.
Chankhar Lhakhang – templis atrodas aiz Jambay Lhakhang. Savas vienkāršības dēļ, tas izskatās kā parasta ciema māja. Sākotnēji pils tika uzbūvēta no dzelzs un tādēļ to nosauca par Chankhar, kas tulkojumā nozīmē dzelzs pils. 14.gadsimtā to pārbūvēja Dorji Lingpa.
Lhodrak Kharchhu klosteris – atrodas virs galvenās pilsētas, apmēram 3 km no Chamkhar pilsētas. 1984.gadā klosteri dibināja Namkhai Nyingpo Rinpoche. Klosteris ir kļuvis par daļu no centieniem saglabāt un atjaunot tibetiešu kultūru.
Tangbi Goemba – šis klosteris atrodas pusstundas gājienā uz ziemeļiem no Kurje Lhahang. To dibinājis Shamar Rinpoche no Kagyupa reliģiskās skolas 1470.gadā. Templī ir divas svētvietas. Pagrabstāvā esošajā svētnīcā atrodas Budas statujas no pagātnes, tagadnes un nākotnes, un trīs māla statujas, iespējams, no 15.gs.
Ngang Lhakhang - šis templis atrodas pāris stundu gājumā no Tangbi Goemba. Katru ziemu šeit notiek 3 dienu festivāls ar maskām un dejām godinot tempļa dibinātāju.
Membartsho (degošais ezers) – šī tiek uzskatīta par vienu no lielākajām svētceļojuma vietām Butānā. Pema Linga ir atradis tur vairākus Guru Rinpoches dārgumus.
Kunzangdrak Goemba – ir divu stundu gājienā no Chel Tang ielejas. Tā ir viena no svarīgākajām vietām, kas saistās ar svēto Pema Lingpa, kas atklāja garīgo bagātību. Lielākā daļa viņa svēto relikviju tiek glabātas šeit, tai skaitā apzeltīts akmens ar viņa pēdas nospiedumu.
Pelseling Goempa – svētais klosteris ar bagātu vēsturisko vērtību. Atrodas uz stāva kalna un ir apmēram pus dienas garš pārgājiens no Jakar. Dodoties šajā pārgājienā, ceļotāji tiks apburti ar elpu aizraujošiem skatiem uz ieleju un lielu floras un faunas dažādību. Aptuveni divas trešdaļas no visa maršruta skauj skaistas pļavas, kas ir lieliskas vietas piknikam. Pēdējā pārgājiena daļa ir vairāk kalnaina, taču galamērķis ir drīz vien redzams.

MONGARA & LHUNTSE

Šķērsojot 4000 m augsto Thrumshing La kalnu, ceļojums no Bumthangas līdz Mongarai ir viens no visskaistākajiem Himalajos. Ūdenskritumi, stāvas klintis, krāšņi ziedi dara šī ceļojuma skatus īpaši neaizmirstamus. Mongara iezīmē austrumu Butānas sākumu.
Mongar Dzong – celts 1930.gadā pēc tādām pašām tradīcijām kā citi dzongi. Šī dzonga apmeklējums sniedz priekšstatu tūristiem kā tradicionālā Butānas arhitektūra turpina attīstīties cauri gadsimtiem.
Yakang Lhakhang – atrodas apmēram 20 minūšu gājienā no Mongar pilsētas. Šo privāto klosteri dibināja Lama Sangdag, Terton Pema Lingpa sestais dēls.
Drametse Lhakhang – klostera nosaukums nozīmē "bez ienaidnieku pīķa". Viens no lielākajiem un svarīgākajiem klosteriem austrumu Butānā. Atrodas aptuveni 18 km attālumā no Trashigang līdz Mongaras šosejai. Lhakhang ir dziļi saistīts ar Tertonu Pema Lingpa un budisma tradīcijām. Vietējie iedzīvotāji no Mongaras un Trashigangas pulcējās pie Drametse Lhakhang, lai būtu liecinieki reliģiskajiem svētkiem, kas notiek desmitajā dienā pēc butāniešu kalendāra un vietējie to dēvē par Kaggsol Chenmo, Trel Da Tshechu un Daw Drugpai Choep.
Lhuntse – atrodas 77 km attālumā no Mongaras (apmēram 3 stundu brauciens), tas ir visizolētākais rajons valstī. Ainava šajā reģionā ir iespaidīga – stāvas klintis un aizas, un biezi skujkoku meži. Reģions ir īpaši slavens ar vietējiem audējiem un viņu darinājumi tiek uzskatīti par vislabākajiem visā valstī.

TRASHIGANGA

Lielākais rajons valstī, atrodas austrumu Butānā. Šī pilsēta tiek izmantota arī kā tirgus vieta klejotājiem no Merak un Sakteng, kuru tērpi ir unikāli Butānā.
Trashigang Dzong – celts 1659.gadā, kalpo kā rajona administratīvā vieta. No dzonga paveras skaists skats uz apkārtējo ainavu.
Gom Kora – atrodas 24 km attālumā no Trashigangas. Rīsu lauku un banānkoku ieskauta, šī ir viena no slavenākajām vietām, kur Guru Rinpoche meditēja, lai apspiestu dēmonus.

TRONGSA

Trongsa atrodas Butānas centrālajā daļā. Šī vieta ir Karaliskās ģimenes vēsturiskā mītne. Pilsētā atrodas vairāki tempļi, un tā pazīstama ar savu ģeogrāfisko aizsardzību pret ienaidnieka spēkiem. Trongsa tiek uzskatīta par skaistāko Butānas pilsētu.
Chendbji Chorten – Katmandu tempļa Swayambhunath atveidojums. Chendbji Chorten 18.gadsimtā uzcēla Lama Shida no Tibetas, lai šajā vietā mazinātu negatīvo enerģiju.
Trongsa Dzong – dzonga 1648.gadā celts kā Centrālās un Austrumbutānas varas sēdeklis. Gan Butānas pirmais, gan otrais karalis vadīja valsti no šīs senās vietas. Trongsa Dzong ir neieņemams cietoksnis, kuru aizsargā necaurejama ieleja. Cietoksnis ir veidots kā labirints, kuru veido tempļi, koridori un dažādi kabineti.
Ta Dzong – 1652.gadā piecstāvīgo cilindrisko mūra celtni uzcēla Chogyal Minjur Tempa. Pēc vairāk nekā 350 gadiem šeit tika izveidots muzejs, kas šodien glabā lieliskas kolekcijas, kas spēj apvienot modernismu ar senām tradīcijām.

© Tūrisma firma "Ar-Tur", 2001 – 2020

Top.LV
Latvijas Reitingi