Ilha Grande sala

Ilha Grande ir lielākā Angri dos Reis sala. Šī dabas brīnuma izsmalcinātais skaistums pilnībā atbilst līča nosaukumam, kas tulkojumā nozīmē – Karaliskais līcis.

Atrašanās vieta

Ilha Grande sala atrodas 120 km no Riodežaneiro, 432 km no Sanpaulu, 1677 km no Salvadoras. No Angras pilsētas ar laivu tajā var nokļūt 10 minūšu laikā. Salas platība ir 190 km2, iedzīvotāju skaits 2500. Salā saglabājusies neskarta daba, brīnišķīgas pludmales, bagāta flora un fauna. Salas augstākā virsotne ir Pico da Pedra D'Água (1031 m). Ilha Grande saglabājušies Atlantiskie meži, kas ir viena no bagātākajām ekosistēmām pasaulē.

Vēsture

1502. gadā salā ieradās portugāļi. Kolonizatori netērēja laiku izvēloties nosaukumu, nokristīja to vienkārši – par Lielo salu (portugāļu valodā – Ilhe Grande). Indiāņu cilts Tupi, kas ir salas pamatiedzīvotāji, salu sauca Ipaum Guaçu, kas arī nozīmē – Lielā sala. Ilgus gadus salu kā patvēruma vietu izmantoja pirāti. XVI – XVII gadsimtos par varu salā cīnījās portugāļi, holandieši un franču korsāri. Neskatoties uz bīstamo situāciju, salā veidojās fazendas, kurās audzēja banānus, saldos kartupeļus, cukurniedres, kafiju. XIX gadsimta sākumā salai trīs reizes uzbruka argentīnieši, bet brazīļu fazendu īpašnieki spēja aizsargāt savu salu. XIX gadsimta beigās pēc Brazīlijas neatkarības pasludināšanas, šeit atradās stingrā režīma cietums, bija daudz politieslodzīto. Žetulio Vargasa diktatūras laikā XX gs. -30 -40-tajos gados sala bija citādi domājošo ieslodzījuma vieta. Viņu vidū – slavenais rakstnieks – Grasiliano Ramos.

Ilha Grande sala

Salas apdzīvošana notika lēni, brīnišķīgā daba salā saglabājusies neskarta. Pēdējā laikā Ilha Grande salā ierodas arvien vairāk ārvalstu tūristu.

Šeit nav autoceļu, visi pārvietojas vai kājām vai ar laivu. Salu aizsargā Brazīlijas dabas resursu ministrija. Pēdējos gados norit aktīva celtniecība. Tiek būvētas nelielas privātas viesnīciņas, kurās ir visas nepieciešamās ērtības komfortablai viesu izmitināšanai. Daudzi Ilha Grandi sauc par brīnumu salu.

Ko darīt salā

Ilha Grandē ir vairākas firmas, kuras tūristiem piedāvā daudzveidīgas nodarbes un izklaides, laika garlaikoties nebūs... Iecienītākās aktivitātes ir braucieni ar laivām apkārt salai, tropu ūdeņu un zemūdens pasaules baudīšana. Tiek piedāvāti privāti braucieni ar motorlaivām. Sala slavena ar skaistajām takām un kalniem, kas piedāvā lieliskas iespējas hikingam – gājienam caur mežu, baudot gleznainus skatus, elpojot atsvaidzinošu un tīru gaisu. Vienkārši neaizmirstami! Citas aktivitātes: brauciens ar kalnu divriteni, niršana, snorkelēšana, braukšana ar kajaku, sērfings.

Brauciens ar velosipēdu – tiem, kuri vēlas apvienot sportu un atpūtu. Ilha Grande ir daudz pludmaļu, kurās nodarboties ar visdažādākajiem ūdens sporta veidiem, piemēram, vindsērfingu un kaitsērfingu, daivingu, ūdensslēpošanu, braukšanu ar “banānu”, doties izbraucienā ar laivu. Jūras ceļojumu cienītājiem iespējams iznomāt jahtu ar nakšņošanu vai izvēlēties braucienu ar kuģīti pa salām. Angra dos Reis līcis un Ilha Grande salas piekraste ir vienas no skaistākajām Brazīlijas daivingošanas vietām. Šeit lieliski attīstīta niršanas infrastruktūra, darbojas daivinga skolas, kurās izdod starptautisko PADI sertifikātu.

Trekings

Esat trekinga un hikinga piekritēji? Tad Ilha Grande būs pareizā izvēle. Lieliskas ekoloģiskas pastaigas, daudz taku, kas ved caur mežiem līdz pludmalēm. Ieteicamākais laiks – no maija līdz augustam, ar patīkamām gaisa temperatūrām un vieglu lietu.

Izejas punkti trekingam ir Araçatiba un Abraão. Ir iespēja izvēlēties vienas vai vairāku dienu maršrutus!

Gājiens uz Pico do Papagayo virsotni

Pico do Papagayo virsotne (990 m) ir otra augstākā salā. Tā redzama gandrīz no jebkuras salas vietas un ir nozīmīgs simbols. Virsotnes sasiegšanai nepieciešamas 2 – 4 stundas, atpakaļceļš ~ 2 stundas. Nav ieteicams uz virsotni doties vienatnē! Ir vietējie pavadoņi, kuri parūpēsies par Jūsu drošību.

Laivu tūres

Izbaudiet braucienu gar salas krastiem ar escunas – tipisku laiviņu, kas braucienam piešķir īpašu romantiku. Vietējie un tūristi iecienījuši šonerus, kuri izbrauc no Vila do Abraao.

Velotūres

Lieliskas ziņas fanātiskiem riteņbraucējiem! Iznomājiet velosipēdu centrālajā birojā Abraao ciemā vai lokālajos birojos un brauciet pa visu salu. 3 km no centra līdz līdz Preta pludmalei, kur skatāmas Lazareto cietuma drupas. No šejienes ceļu var turpināt pa Kaskādes taku (Cachoeira) līdz akveduktam. Kalnu cienītāji izvēlas ceļu uz Dois Rios ciemu, kur skatāmas salas pēdējā cietuma drupas. To slēdza 1994.gadā.

Jūras kajaki

Kajakings apkārt salai ir viens no labākajiem veidiem, kā pilnībā izbaudīt apkārtnes burvību. Abraão līcī jebkura pludmale sasniedzama 20 – 30 minūtēs. Jūra šeit ir mierīga, tomēr glābšanas veste ir jāvelk. Arī ar kajaku nebrauciet vienatnē un neriskējiet ārpus teritoriālajiem ūdeņiem, kur viļņu augstums var palielināties.

Snorkelēšana un niršana

Daivings vai snorkelēšana ir labs veids, lai iepazītu zemūdens pasauli. Labākais laiks šīm nodarbēm Ilha Grande ir no novembra līdz maijam. Šajā laikā jūra ir mierīga. Ūdens temperatūra ir ap 25º C, redzamība zem ūdens 5 līdz 15 metri. Populārākās snorkelēšanas vietas: Zilā lagūna, Zaļā lagūna un Abraãzinho pludmale. Nirēju iecienītas vietas: Pinguino vraks, Helicopter vraks, Jorge Grego sala un Abraão´s salas.

Sērfings – Lopes Mendes

Neaprakstāmi skaista un populāra ir sērfošana Brazīlijas piekrastē Lopes Mendes pludmalē. Ūdens šeit ir dažādās nokrāsās, no zila līdz pilnīgi caurspīdīgam. Pludmale sasniedzama ar laivu vai kājām. Uz vietas iznomājami šerfinga dēļi.

Bewitch Cascade – Cachoeira da Feiticeira

Interesanta pastaiga, kas ieteicama mākoņainā dienā. Apvienota ar Lazareto cietuma drupu apskati Abraão, Karantīnas slimnīca – politieslodzīto cietums, Dom Pedro II celtais akvedukts. Ceļš ved līdz 15 metrus augstai kaskādei dziļi kalnos. Ģeogrāfiskā ziņā bagāta, bet nogurdinoša taka.

Dois Rios pludmale un ciems

Dois Rios ir vieta, kur līdz 1994.gadam darbojās Ilhe Grande cietums. Mūsdienās objektu un ciemu apsaimnieko Riodežaneiro Valsts Universitāte. Tai piederošais Pastāvīgās attīstības centrs, kuru vada botānikas un jūras bioloģijas kursu studenti.

Dois Rios (divas upes) nosaukums iegūts, pateicoties divām upēm, kuras no abām pusēm ieskauj pludmali. Šī ir viena no skaistākajām vietām salas dienvidu krastā. Gandrīz 100% apmeklētāju ierodas no Abraão, ejot 2 stundas pa ceļu, kurš šķērso salu no ziemeļiem uz dienvidiem. Dois Rios no Abraão var nokļūt arī ar kuteri.

Caxadaço pludmale

Caxadaço ir neliela pludmale Ilha Grande dienvidu krastā starp Dois Rios un Lopes Mendes. No jūras puses pludmale slēpta un aizsargāta aiz milzīga akmens. Tāpēc Caxadaço kalpoja kā patvēruma vieta pirātiem, kuri uzbruka tirdzniecības kuģiem, kursējošiem no Brazīlijas uz Eiropu. Vēlāk – vieta, kur kontrabandas ceļā ieveda vergus no Āfrikas, kuri vēlāk strādāja salas un kontinenta fermās. Ļoti skaista vieta ar mistisku atmosfēru jūtīgākiem cilvēkiem, iespējams dēļ šeit senāk valdījušajā sāpēm un nāves. Līdz četrdesmitajiem gadiem šeit dzīvoja diezgan daudz iedzīvotāju, bet mūsdienās ir tuksnesīga pludmale, kas sasniedzama tikai pa taku vai ar laivu.

Jorge Grego sala

Jorge Grego ir klinšaina saliņa atklātā jūrā iepretī Lopes Mendes un Dois Rios. Tā ir ļoti apmeklēta, jo šeit ir vienas no labākajām Ilha Grande apkārnes niršanas vietām. “Siena” ir iespaidīga klints, kas vertikāli sniedzas 12 metru dziļumā un paceļas 30 metrus virs jūras līmeņa. Šeit ligzdo daudzi jūras putni, piemēram, kaijas un atobás. Putni klintis “iekrāsojuši” baltas, tāpēc arī tās sauc par baltajām.

Lopes Mendes pludmale

Lopes Mendes pludmale ir Brazīlijas prieks un lepnums, kā arī Ilha Grande skaistākā pludmale. Tā sasniedzama ar laivu vai arī pa taku no ciema. Lielākā daļa uz tuvējo pludmali ierodas no ciema. Šeit būs daudz laika sērfošanai, varēsiet baudīt 2,5 km pastaigu gar krastu un atsvaidzināties dušā pludmalē. Piekrastē neaimirstiet nobaudīt lieliskos virtuļus, ko pārdod pašā krastā.

Saco de Céu – jūra kā paradīze

Ekoloģisks patvērums mierīgajā jūrā pie Saco de Céu. Naktī ūdens virspusē vērojams zvaigžņu atspīdums. Tieši šī īpatnība dod nosaukumu vietai: Saco de Céu“zvaigžņu soma”. Mangrovju audzes izlīdzina un aizsargā krastus. Tikai tie, kuri zin, var nokļūt līdz lagūnai...

Burāšana Ilha Grande līcī

Šeit ir pa salai katrai gada dienai. Tā ir patiesība, jo Ilhe Grande līcī ir 360 salas. Tās variet atklāt un pētīt ar nomātu laivu vai jahtu. Ilhe Grande līcis pazīstams visu kontinentu burātājiem. Daudzi, kuri šeit bijuši, atgriežas kaut uz pāris dienām. Reģions ir lielisks burāšanai un motorlaivām. Pēc Riodežaneiro, Angra dos Reis ir reģions ar lielāko laivu koncentrāciju Brazīlijā.

© Tūrisma firma "Ar-Tur", 2001 – 2019

Top.LV
Latvijas Reitingi