Par Antāliju

Antālija ir vislielākais un populārākais kūrorts Turcijas dienvidos, kas ar katru gadu gūst arvien lielāku atzinību arī Latvijā. Skaistā Alānija, Taurusa kalnu un priežu mežu ieskautā Kemera, elegantais pieczvaigžņu viesnīcu rajons Beleka un pati ostas pilsēta Antālija – visas kopā šīs kūrortpilsētiņas tiek dēvētas par Turku Rivjēru. Antālijas piekrastē pašlaik ir vienas no tīrākajām pludmalēm pasaulē.

Antālijas vēsture iesniedzas senatnē līdz pat 2. gadsimtam pirms mūsu ēras. Mūsdienās arheologi Antālijas piekrastē ir atraduši 27 vēsturisku pilsētu atliekas. Gadsimtu gaitā šajās vietās dzīvojuši grieķi, romieši, bizantieši un persieši, līdz beidzot apkārtējās teritorijas nonākušas Osmāņu impērijas pakļautībā. Par notikumu pilno vēsturi liecina neskaitāmie vēsturiskie pieminekļi, kas tagad atgādina par laikiem un tautām, kas šeit reiz dzīvojušas. Antālijas arheoloģijas muzejā ir daudz vērtīgu un pat unikālu priekšmetu, kas stāstīs jums par Antālijas vēsturi no Paleolīta laikmeta līdz pat varenās Osmāņu impērijas ienākšanai.

Šodien Antālija ir īsta paradīze atpūtai. Saule Turku Rivjērā spīd apmēram 300 dienas gadā, tādēļ tūrisma sezona sākas agri un ir neparasti gara. Jūra ir tik silta, ka peldēties tajā var no maija līdz pat oktobra beigām. Antālijā ir daudz augstas klases viesnīcu, tāpat arī bāri, restorāni, mazi un lieli veikali. Šeit ir ūdens atrakciju parks “Aqualand” ar elpu aizraujošiem nobraucienu kalniņiem un neskaitāmiem citiem ūdens atrakciju veidiem, kas spēs ieinteresēt kā bērnus, tā pieaugušos.

49 km no Antālijas atrodas Aspendosa – vieta, kur saglabājies lielisks antīks amfiteātris, kas stāsta par senatnes arhitektu un akustiķu meistarību. Celts lielā Romas imeratora Marka Aurēlija laikā, šis amfiteātris joprojām tiek izmantots dažādu mūziķu koncertiem. Šeit ir vietas 15000 skatītāju. Netālu atrodas arī senatnīgā Sidē osta, kur kādreizējās romiešu pirts telpās tagad iekārtots arheoloģijas muzejs un šeit apskatāmā kolekcija ir viena no iespaidīgākajām visā Turcijā.

Tikai 19 km no Antālijas atrodas 8 gs. p.m.ē. celtā Perge – unikāls piemērs seno pilsētu celtniecībai. Neskatoties uz pilsētas ievērojamo vecumu, šeit saglabājusies ne tikai ielu struktūra, bet pat pilsētas vārti, senais amfiteātris un stadions.

Kokvilnas pils Pamukalle ir jāredz katram! Ar baltu minerālvielu pārklātās kalnu terases ir patiešām fantastisks skats, turklāt šeit izveidojušās arī ieplakas ar siltu un aukstu ūdeni, kuram saskaņā ar ticējumu piemīt dziedinošs spēks.

TŪRISTU INFORMĀCIJA

Platība: 780 000 kv. km.

Iedzīvotāju skaits: 64 miljoni

Ievērojamākās pilsētas: Ankara (galvaspilsēta, 7 milj. iedzīvotāju), Stambula (12 milj. iedz.), Izmira (2,7 milj. iedz.), Adāna (1,9 milj. iedz), Antālija (1,1 milj. iedz.).

Kūrortpilsētu attālumi no Antālijas: Kemera – 40 km, Beleka – 30 km, Side – 75 km, Alānija – 130 km.

Nauda: Turcijas naudas vienība ir turku lira. Apgrozībā ir 50 000 000, 10 000 000, 1 000 000, 500 000, 250 000, 100 000 un 50 000 liru banknotes, kā arī 10 000 un 5 000 liru monētas. Naudas maiņa iespējama bankās, viesnīcās, arī lidostā.

Telefons: Turcijas starptautiskais kods ir 90. Lai piezvanītu uz Latviju, ir jāuzgriež 00 371 un abonenta numurs. Vislētāk zvanīt ir no telefona automāta, telefona kartes iespējams iegādāties pastā, kioskos, arī viesnīcās. Zvanīt no viesnīcas parasti ir dārgāk.

Darba laiki: Veikalu darbalaiki parasti ir no 9:00 līdz 13:00 un no 13:30 līdz 19:00, taču tie netiek strikti ievēroti. Bankas strādā no 8:30 līdz 12:00 un no 13:30 līdz 17:00, izņemot sestdienas un svētdienas. Pasts stradā no 8:00 līdz 24:00, bet svētdienās no 9:00 līdz 19:00.

Dzeramais ūdens: Krāna ūdens ir ļoti hlorēts un dzeršanai nav ieteicams. Gandrīz visur ir pieejams dzeramais ūdens pudelēs, kas ir labs un nav dārgs.

Dzeramnauda: Bieži vien 10% liela dzeramnauda jau ir ieskaitīta rēķinā. Ja nē, pieņemts atstāt apmēram 10% no summas, taču tas, protams, nav obligāti.

Transports: Autobusu satiksme Turcijā ir labi attīstīta un lēta, taču parasti aizņem daudz laika. Taksometri ir samērā dārgi. Ļoti lēts un pietiekoši ērts transporta līdzeklis ir maršruta taksometri.

Drošība: Naudu, vērtslietas un pases ieteicams glabāt viesnīcas seifā, kas atrodas vai nu viesnīcas numuros vai recepcijā (par papildus samaksu).

Muita: jauniem paklājiem ir nepieciešams čeks par to iegādi, antikvārām lietām vajadzīgs īpašs sertifikāts, ko izdod Muzeju pārvalde. Antīku priekšmetu izvešana ir aizliegta.

Vīzas: Iebraucot Turcijā, ir nepieciešama vīza, kura tiek izsniegta uz vietas lidostā. Vīzas cena ir 10 USD.

Ievērības cienīgas vietas, ekskursijas un izklaide 

Antālijas vēsture saistās ar II gs. p.m.ē. Antālijas teritorijā arheologi ir uzgājuši 27 antīko pilsētu paliekas. Gadsimtiem mijoties grieķi, romieši, bizantieši, persieši nomainīja cits citu, līdz teritorija nonāca Osmāņu impērijas ietekmē. Par šo vēsturiski bāgāto laiku vēstī vēstures pieminekļi, kas ir saglābājušies līdz mūsdienām. Antālijas arheoloģijas muzejā ir daudz vērtīgu un unikālu eksponātu, kas būs Jūsu ceļveži cauri laikmetiem, sākot no paleolīta ēras līdz Osmāņu impērijas laikiem. 
Antālija mūsdienās ir īsta atpūtas paradīze, kuru ieskauj brīnišķīga daba. Apmēram 300 dienas gadā spīd saule, tāpēc peldēšanās sezona ilgst no maija līdz novembrim. Antālijā ir daudz augsta līmeņa viesnīcu, pansiju, kafejnīcu, bāru, veikalu un lielu tirdzniecības centru, diskotēku. Šeit atrodas brīnišķīgs ūdens atrakciju parks Akvalande ( Aqualand ), ar daudz dažādu ūdens atrakciju un elpu aizraujošiem nobraucieniem pa ūdenskalniņiem. Akvalandes apmeklējums būs neaizmirstams piedzīvojums gan pieaugušajiem, gan bērniem. 
49 km no Antālijas atrodas Aspendos – rajons, kurā vislabāk saglabājies antīkais amfiteātris. Šis amfiteātris ar 15 000 skatītāju vietām ir apliecinājums antīko arhitektu talantam akustikas izpratnē. Amfiteātris būvēts Marka Aurēlija valdīšanas laikā, bet par tā akustiku arī mūsdienās ir sajūsmā šeit koncertējošie pasaules klases mūziķi. 
Netālu atrodas senlaicīgā osta Side ar Apollona svētnīcu un romas pirti, kurās tagad izvietots arheoloģijas muzejs ar vienu no visiespaidīgākajām kolekcijām Turcijā. 

Perge (19 km no Antālijas ), celta XIII gs. p.m.ē, – vienreizējs senās pilsētas piemērs. Līdz mūsdienām ir sagalabājusies ielu uzbūves struktūra, pilsētas vārti, amfiteātris, stadions. Šajā pilsētā dzīvojis un strādājis matemātiķis Apollonijs ( III – II gs. p.m.ē. ), kurš ieviesa ģeometrijā tādus terminus kā elipse, hiperbolas un parabolas. 

Pamukale – viena no visinteresantākajām un apbrīnojamākajām Turcijas vietām. Pamukalē ir dabiski veidojušies stalagmītu kanjoni, kas pārklāti ar baltu minerālvielu kārtu. Pakāpienveidā dabiski izvietotajās terasēs ir avoti ar siltu un aukstu ūdeni. Turcijā ir ticējums, ka tas, kurš mazgājies šajos ūdeņos, kļūst jaunāks, tā ir leģenda, un, patiešām, ja būsiet peldējies šajos mazajos ezeriņos, pamanīsiet, ka āda kļuvusi gludāka un ir patīkama sajūta visā ķermenī. Blakus šim brīnumam atrodas senās pilsētas Heriapoles drupas, kas dibināta II gs.p.m.ē., ar savu amfiteātri, Turcijā pašu lielāko nekropoli, romiešu pirtīm, bijušās pilsētas centrālo ielu un Apolona templi.

Konija. Pilsēta - kura labi pazīstama islama pasaulē. Šajā pilsētā dibināta Mevlevi dervišu brālība. Brālības biedri ir pazīstamā turku dzejnieka un mistiķa Mevlana Celalledina Rumi, kurš dzīvojis 13. gs., sekotāji. Interesantas ir brālības oriģinālās idejas, paražas un ticības demonstrēšanas veidi, saistīti ar mūziku un rituālajām Sema dejām. Šī ceremonija, kurā derviši izvietojas aplī un griežas ap savu asi, noved līdz garīgai ekstāzei, kas savukārt nozīmē mistisko apvienošanos ar dievu un absolūto ideālu. Interesants ir Mevlāna komplekss – mošeja, kurā atrodas sarkofāgs no zilā marmora ( atrodas Mevlāna mirstīgās atliekas ), Semas deju zāle, muzejs. Muzejā var apskatīt oriģinālu paklāju kolekciju, kurā ir arī viens no dārgākajiem zīda paklājiem pasaulē (144 mezgli vienā kvadrātcentimetrā).

Kapadokija (497 km no Alānijas ) – viena no visunikālākajām vietām centrālajā Anatolijā gan dabas, gan vēsturiskajā, gan reliģiozajā aspektā. Daudzus miljonus gadu atpakaļ no vulkānu lavas izveidojās mīkstās grunts jauni masīvi. Apkārtējās vides ietekmē no grunts masīviem veidojās dažādu formu un cietības kalni – viens no pasaules dabas brīnumiem. Kapadokijas vēsture iesniedzas XIX gs p.m.ē. Asīrieši, hetīti, persieši, romieši, bizantieši, seldžuki un turki veidoja šīs vietas dažādo vēsturi. Kapadokija ir viens vienīgs apakšzemes pilsētu labirints. Pēdējie iedzīvotāji atstāja šo apvidu tikai 1923.g. Šeit atrada patvērumu pirmie kristieši, kuri bēga no vajātājiem un izveidoja kopienu, kā arī pirmos klosterus. Kad Konstantīns Lielais 330.g. pasludināja kristietību par oficiālu reliģiju, Kapadokijas iedzīvotāji vienalga palika kristiešu kopienā un propogandēja askētisku dzīvesveidu. VII-VIII gs. arābu uzbrukums piespieda iedzīvotājus aizstāvēties, slēpties un turpināt celt lielās pazemes pilsētas. Līdz mūsdienām saglabājušās apmēram 600 kalnos izcirstu baznīcu, kuru sienas dekorētas ar skaistām dekoratīvām freskām ( XI – XII gs ), kurās atainoti dažādi kristietības vēstures etapi un bībeles sižeti. Kapadokija mūsdienās ir viena no visapmeklētākajām Turcijas vietām. Goreme, Zelve - muzeji zem klajās debess, kas fascinē ar brīnišķīgām agrās kristietības baznīcām un klosteriem, Kaimakli – 4 kvadrātkilometrus liela pazemes pilsēta, kura pārsteidz ar saviem sarežģītajiem pazemes labirintiem.

Brauciens ar plostiem (rafting). Iespaidīgs un interesants brauciens ar piepūšamajām gumijas laivām vai kanoe. Vieta, kur noteik raftings ir Kopriulju kanons ( 100 km no Antālijas ). Pieredzējis instruktors apmācīs plostu vadīšanas tehnikā un nodrošinās ar visiem nepieciešamajiem līdzekļiem, lai garantētu drošību (drošības vestēm, ķiveresm). Braucienu iecienījuši dažādu vecumu tūristi. 11 km lejup pa straumi! Brauksiet gar Romas impērijas tiltiem, antīkajām pilsētām. Maršruta vidū apstāsieties atpūsties un papusdienot. Šis piedzīvojumiem bagātais brauciens dos Jums jaunus spēkus, enerģiju, labu garastāvokli un ilgi paliks atmiņā.

Brauciens ar kuģi: Kemera - Faselisa. Kuģis iziet no Kemeras ostas un peld antīkās pilsētas Faselisas virzienā. Faselisu dibināja Rodosas salas iedzīvotāji VII gs. p.m.ē. Antīkā pasaule Jums atklāsies ar pilsētas centrālo ielu, sabiedrisko ēku kompleksu un romiešu pirtīm, agorām, Adriano vārtiem, romiešu laika amfiteātri, kas liecina par mīlestību pret teātri un gladiatoru cīņām. Pilsētā ir romantiska noskaņa, kas atgādina par pagājušo laiku vērtībām un varoņiem. Brauciena laikā kuģis apstāsies klusos līcīšos, lai Jūs varētu peldēt, sauļoties un arī papusdienot. Atpūtas laikā var noīrēt ūdens motociklu un citus ūdenssporta piederumus.

Demre (Mira) – Kekova. Demre ir pilsētas mūsdienu, bet Mira - antīkais nosaukums. Šīs pilsētas vēsture saistīta ar svēto Nikolaju, bērnu un jūrnieku aizstāvi, kuru modernajā pasaulē pazīst kā Santa Klausu. 
Svētā Nikolaja baznīca Miras pilsētā ir interesanta gan ar savu vēsturi, gan ar arhitektūru. Dažus kilometrus uz ziemeļiem no Demras, klintīs virs jūras saglabājušies unikāli apbedījumi no Likijas laikiem. To vienreizējie bareljefi un ornamenti parāda seno laiku skulptoru izsmalcināto māksliniecisko gaumi. Grieķu – romiešu laika amfiteātris atgādinās Jums par antīkās civilizācijas uzplaukumu. Garā un šaurā Kekovas sala viduslaikos bija droša paslēptuve pirātu kuģiem, bet pašlaik brīnišķīga vieta atpūtai un jahtu piestātnei. Šeit Vidusjūras dzidrajos ūdeņos var ieraudzīt pusnogrimušās antīkās pilsētas drupas, Likijas laiku sarkofāgus. Pasaulē ir ļoti maz tādu vietu, kurās tik lielā harmonijā būtu kopā daba un antīkais mantojums.

© Tūrisma firma "Ar-Tur", 2001 – 2020

Top.LV
Latvijas Reitingi